zamknij

Wiadomości

W Żorach powstanie stadion dla lekkoatletów

2017-07-20, Autor: wk; źródło: UM Żory

Pełnowymiarowy stadion lekkoatletyczny z trybunami, które pomieszczą ponad 500 kibiców powstanie w Żorach. Inwestycja, która pomoże w rozwoju sportowych talentów z naszego miasta i całego regionu, rozpocznie się już w przyszłym roku.

Reklama

7,5 miliona złotych będzie kosztował stadion lekkoatletyczny, który powstanie przy Zespole Szkół nr 6 na os. Pawlikowskiego w Żorach. 4 miliony złotych na jego budowę przeznaczy miasto, a pozostałe 3,5 miliona zł to środki przyznane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki w ramach Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Stadion będzie bazą treningową dla lekkoatletów z Żor i okolicznych miast, a także pozwoli na organizowanie zawodów rangi mistrzowskiej.

– Od wielu lat lekkoatleci z naszego miasta odnoszą sukcesy i pokazują, że w Żorach nie brakuje sportowych talentów. Najbardziej znanym, lecz nie jedynym przykładem jest sprinterka Ewa Swoboda, wicemistrzyni świata juniorek na 100 metrów, medalistka halowych mistrzostw Europy i halowa mistrzyni Polski. Chcemy, by utalentowana młodzież miała w naszym mieście jak najlepsze warunki do rozwoju swoich pasji i wierzymy, że dzięki inwestycjom w infrastrukturę sportową doczekamy się w przyszłości godnych następców Ewy. Budowa stadionu lekkoatletycznego jest dużym krokiem w tym kierunku – mówi Waldemar Socha, Prezydent Miasta Żory.

W ramach inwestycji przy Zespole Szkół nr 6 powstanie pełnowymiarowy stadion lekkoatletyczny wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Obiekt wyposażony będzie w bieżnię okrężną o długości 400 m (6 torów okrężnych i 8 torów prostych), rów z wodą do biegu z przeszkodami, skocznię wzwyż, jednościeżkową skocznię o tyczce, dwuścieżkową skocznię do skoku w dal i trójskoku, dwa rozbiegi do rzutu oszczepem, rzutnię do pchnięcia kulą oraz do rzutu dyskiem i młotem.

Powstanie też część rozgrzewkowa, w skład której wejdą: bieżnia o długości 60 m wraz ze skocznią w dal, rzutnia do pchnięcia kulą oraz przylegające tereny, w tym treningowe boisko piłkarskie i tereny zielone. Na trybunach stadionu będzie mogło zasiąść 511 kibiców. Znajdą się tam również stanowiska dla sędziów oraz komentatora. – Zapotrzebowanie na taki obiekt w naszym mieście jest ogromne. Na co dzień będą z niego korzystali uczniowie Szkoły Mistrzostwa Sportowego oraz zawodnicy UKS „Czwórka” Żory, a także lekkoatleci z innych miast południowej części naszego województwa. Stadion zostanie także udostępniony dla mieszkańców – dodaje prezydent.

Budowa ruszy w drugiej połowie 2018 roku, natomiast cały obiekt powinien być gotowy do końca 2019 roku.

Oceń publikację: + 1 + 41 - 1 - 8

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
 • ~mała mi 2017-07-20
  08:42:21

  12 19

  Po jaką cholerę się pytam?Ja rozumiem - sukcesy Ewy Swobody są ale taka Ewa pojawia się raz na sto lat.A może wybudują ten stadion tam,gdzie miały być nowe mieszkania?
  A swoją drogą to bardzo dziwne,że zadłużone Żory mają dostać pieniądze z MSiT,a Rybnik tej kasy nie dostał.Chyba że to jakiś fake news?

 • ~gestskoczka 2017-07-20
  11:08:10

  17 7

  @mała mi, po jaką cholerę Ty się pytasz o takie sprawy w taki sposób? To, że Tobie stadion lekkoatletyczny się nie podoba – to twój problem. Niema takiego (normalnego) człowieka na Ziemi co mu się absolutnie wszystko podoba.

  Uważam, że w Żorach potrzebny jest zarówno stadion lekkoatletyczny, potrzebne są mieszkania, jak i tężnia solankowa oraz basen. Fakt, miasto jest mocno zadłużone, ale czy choć raz zadałaś pytanie radnym czy wszystkie kredyty co tak ochoczo i gremialnie przegłosowywali były potrzebne?

  Ja nie jestem sportowcem i oglądanie sportowych programów nie jest moim hobby ale jestem zadowolony że ten stadion powstanie (OBY!!!) i że będą przy nim miejsca dla widzów (kibiców). Powstał duży stadion przy SP 13, ale dla widzów i kibiców miejsc nie przewidziano, a szkoda.

  I jeszcze jedno, czy Ty jesteś Arteks nr 2, że jak coś w Rybniku nie powstało a w Żorach ma szansę to już zaraz – „pier..na nowinka” (fake news)?

 • ~mała mi 2017-07-20
  11:25:42

  9 14

  A po taką cholerę,bo mogę.Jak widać po sukcesach Ewy,taki stadion wcale nie jest potrzebny.Nie jest potrzebny miastu,które boryka się z takimi długami.Gdybyś mógł wybrać - basen,tężnia,mieszkania czy stadion lekkoatletyczny,to co wybierasz?
  Zdaje się,że to akurat Ty ciągle się czepiasz tych radnych za te kredyty.Zaciągnęli i już po ptokach...Zapytałeś ich po co i czy rzeczywiście były potrzebne?Ale fakt - stadion jest Żorom niezbędny...
  I nie obrażaj mnie.Nie mam nic do Rybnika,ani jego mieszkańców.Tylko dziwnie się składa,że jedno miasto nie dostanie pieniędzy bo ich rzekomo w MSiT nie ma,ale dla Żor są?Nie minął nawet tydzień.Czyli czary mary i kasa jest?Szkoda,że Socha tak nie potrafi.
  I jak nie wiesz czym jest fake news,to się lepiej nie odzywaj.Albo się doucz.

 • ~gestskoczka 2017-07-20
  12:00:54

  10 8

  @mała mi, pyskata jesteś – to mi się podoba.
  Na pierwsze pytanie odpowiadam – wszystko. Tyle że zarządzającym tych obiektów powinien być sprawny gospodarz (menadżer) a nie kolega z układów. Stadion lekkoatletyczny raczej zysków w finansach miastu nie przyniesie, ale przy dobrym zarządzaniu dużym zyskiem może być reklama. Mieszkania, basen i tężnia powinny na siebie zarobić.

  Oczywiście że mam pretensje do radnych za kredyty i zadłużenie miasta. Nie do prezydenta – żeby było jasne – bo kasy powinni pilnować wszyscy, ale mieszkańcy nie mają uprawnień do kontroli wydatków a oni mają. I podobno są przedstawicielami mieszkańców – tak propaganda mówi – choć ja ich postrzegam raczej za przedstawicieli partii politycznych i różnych grup nacisku.

  Nikogo nie chcę celowo obrazić, również Ciebie. Ale niezrozumiałe dla mnie było o tym że Rybnik coś nie dostał a Żory tak. Nie wiem na co Rybnik chciał pieniądze i mnie to nie interesuje. I na koniec, o czym ja wiem mniej od Ciebie że mam się douczyć? Skoro zwracasz mi pyskulo uwagę, to ja Tobie też, dowiedz się co to spacja, szczególnie po kropce czy przecinku.

 • ~mała mi 2017-07-20
  12:38:03

  0 8

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~gestskoczka 2017-07-20
  13:04:59

  5 2

  Szkoda, bo nie zdążyłem przeczytać co ta @mała napisała.

 • ~mała mi 2017-07-20
  13:11:43

  8 6

  Trochę Ci napyskowałam i nazwałam Cię Staruszkiem :) Jak widać jednym wolno więcej, innym mniej...

 • ~Gregor Lakota 2017-07-20
  16:24:15

  3 7

  Czy żorscy lekkoatleci są warci łącznie 7 milionów, czy każdy z osobna? Co do Ewy Swobody- jest warta dużo więcej!

 • ~Dariusz Kos 2017-07-20
  16:25:52

  6 9

  Z nieba leje się żar na rozgrzane głowy zatem studzę emocje. Na razie to Ministerstwo Sportu i Turystyki przyznało dotację na stadion gminie miejskiej Żory wg, wniosku złożonego przez władze Żor. To czy powstanie ten stadion nie jest przesądzone, bowiem znów może się okazać, że kosztorys budowy tego stadionu przedłożony we wniosku może być tak samo nierealistyczny, jak budowy mieszkań czynszowych, tężni, dociepleń placówek edukacyjnych (też unieważniano przetargi, bo wykonawcy złożyli oferty przewyższające kosztorys), budowy i utwardzania dróg etap V, dostosowania placówek oświatowych do wymogów ppoż, budowy ekranów akustycznych przy ul. Rybnickiej, czy budowy boisk przy CKZiU i wielu innych inwestycji w tym roku. Wszystkie one albo zostały odwołone z powodu unieważnienia przetargu (cena ofertowa odbiegała znacznie od kosztorysu miasta), albo władze miasta musiały zwiększyć w końcu środku przeznaczone na realizację inwestycji, bo np. przepadną Fundusze Europejskie, jak np. w przypadku Termomodernizacji pięciu obiektów oświatowych : http://bip.zory.pl/?p=document&action=show&id=49944&bar_id=21559

  Dlatego nie cieszmy się na zapas. Na razie miasto otrzymało docję, jak ją wykorzysta będziemy dopiero się przyglądać. Mam obawy, że znów będą kłopoty.

 • ~gestskoczka 2017-07-20
  17:16:00

  6 3

  @mała mi, to że jestem starym dziadem, to nawet ja sam niedawno zrozumiałem. Ale chcę Cię pochwalić. Już wiesz co to jest spacja.

  Do Pana @Dariusz Kos. Mam nadzieję, że choć ten stadion lekkoatletyczny powstanie. Basen odpłynął, tężnia wyparowuje, na miejscu bloków wykopane duże dziury... to co, niczego nie będzie prócz zadłużenia?

 • ~mała mi 2017-07-20
  17:30:27

  5 3

  Stary dziad a staruszek to różnica. Zasadnicza :) Jak piszę ze spacją to mi telefon świruje ale będę się starać.
  I nie wiem co i komu sie nie spodobało w moim komentarzu.Napyskowałam Ci grzecznie ;)
  Co do Rybnika - chcieli wybudować halę lekkoatletyczną... To jest naprawdę dziwna sprawa.
  Douczyć/doczytać masz o fake news, bo chyba coś jest na rzeczy...

 • ~nonsens 2017-07-20
  18:59:39

  10 4

  Socha wyzebrał pożyczkę w provident czy co? ;)))))bo jeszcze kilka dni temu brakło 600 tys i... tęzni i wstęg w tym roku nie będzie. A tu już kolejny miraz Sochy na który i tak ostatecznie zabraknie kasy. Socha zejdź wreszcie na ziemię i zacznij realnie rządzić a ni wymyślać głupoty i szastac na prawo i lewo nieswoja kasą.

 • ~Dariusz Kos 2017-07-20
  19:22:40

  8 6

  @gestoczka, na razie będzie termomodernizacja 5 placówek oświatowych, przedszkole w Kleszczówce, wyremontowany dom dla repatriantów wraz z pełni wyposażonymi mieszkaniami, 2 boiska przy CKZiU i Zespole Szkolno-Przedszkolnego nr 6. Na razie tyle z inwestycji budowlanych i robót. Będzie jeszcze system do monitorowania SMOGu. I tyle. Dopiero w przyszłym roku lub nawet w 2019 ruszy przebudowa Dworca PKP i Młynu oraz przebudowa obecnego GS za Bankiem Spółdzielczym, gdzie po remoncie ma powstać Galeria Muzeum i ma być przeniesiona Miejska Bibliotego Publiczna z Pawlikowskiego. To jednak dopiero wtedy, gdy Zarząd Województwa Śląskiego zaakceptuje wnioski na Fundusze Europejskie, które Władze Miasta dopiero piszą.

 • ~Arteks 2017-07-21
  11:11:24

  8 11

  W naszym regionie jest już stadion atletyczny, wybudowany u bogatszego sąsiada - w Rybniku. Czy nie byłoby taniej tych kilku żorskich lekkoatletów dowozić nawet taksówką na stadion oddalony od Żor o jakieś 10 km niż budować dla nich obiekt w który trzeba włożyć ogromną jak na Żory kwotę 4 mln zł? A zamiast tego wybudować coś miastotwórczego albo wreszcie wydobyć Żory z transportowego doła i wyremontować przejęty przez samorząd dworzec kolejowy tworząc tam jakieś centrum przesiadkowe? Nie lepiej byłoby zainwestować w coś aby ożywić okolice starówki? No ale wasz prezydent jest jak dziecko... Lubi to co mają inni - wcale nie zwracając uwagi czy budżet miasta to udźwignie czy nie. @gestskoczka @małami - Rybnik chciał wybudować halę lekkoatletyczną, a nie stadion który już mamy. Nie dostał dofinansowania - wycofano na razie projekt i planowaną kasę na to.

 • ~azan3 2017-07-22
  00:25:35

  6 2

  Nie mogą wyremontować dworca ani nic innego wybudować, ponieważ dostali te 3, 5 miliona na wybudowanie stadionu, a nie czegoś innego. Proste.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś szczęsliwy w Żorach?
Oddanych głosów: 1159