zamknij

Wiadomości

Waldemar Socha odpowiada na słowa W. Kałuży. Rozpoczęła się walka na oświadczenia?

2014-11-18, Autor: wk
Prezydent Żor nie pozostał dłużny swojemu byłemu zastępcy i przed chwilą wysłał do mediów kolejne oświadczenie, w którym „punktuje” Wojciecha Kałużę. Czy do 30 listopada, czyli do drugiej tury, będziemy świadkami prezydenckiej walki na listy?

Reklama

Od poniedziałku głównym tematem rozmów mieszkańców naszego miasta są nie wyniki wyborów samorządowych, a treści oświadczeń wydawanych przez kandydatów na prezydenta Żor. Wczoraj, w piśmie nadesłanym do mediów, Waldemar Socha poinformował o zwolnieniu Wojciecha Kałuży z funkcji wiceprezydenta, który kilka godzin później w wydanym oświadczeniu odpowiedział swojemu byłemu szefowi (> czytaj tutaj).

Jednak dzisiaj przed godz. 16:00, do naszej redakcji wpłynęło nowe oświadczenie Waldemara Sochy, w którym odpowiada na zarzuty Wojciecha Kałuży.

Oto treść pisma podpisanego przez Prezydenta Miasta Żory:

„1. Jeśli Pan Wojciech Kałuża dowiedział się z mediów, że został odwołany z funkcji zastępcy prezydenta miasta, to tylko dlatego, że bez żadnego usprawiedliwienia nie pojawił się w poniedziałek w pracy przez cały dzień, nie odbierał telefonów, ani nie udało się go odnaleźć w jego domu.

2. Odwołanie Pana Wojciecha Kałuży w tym momencie wynika z faktu, że coraz więcej mieszkańców domagało się jasnego postawienia sprawy, bo nie było zrozumiałe ani logiczne, że mój zastępca, czyli teoretycznie mój najbliższy współpracownik, tak ostro występuje przeciwko mnie. Domyślano się, że jest to może jakaś ustawiona gra. Wyjaśnienia tego wymagała po prostu uczciwość wobec wyborców. Ponadto irytacja pracowników Urzędu Miasta była już zbyt duża: Pan Wojciech Kałuża od kilku miesięcy praktycznie nie zajmował się sprawami Urzędu, rzadko bywał w pracy, bo w tym czasie prowadził bardzo intensywną kampanię wyborczą, pobierając jednocześnie wynagrodzenie z Urzędu Miasta. Taki stan rzeczy był demoralizujący dla innych pracowników.

3. W swoim poprzednim oświadczeniu wcale nie przypisywałem sobie wszystkich zasług w rozwoju Żor, bo to jest oczywiste, że bez bardzo dobrych pracowników Urzędu Miasta i miejskich instytucji oraz aktywnych i odpowiedzialnych radnych sam nic bym nie zrobił. Napisałem tylko, że osobiście Pan Wojciech Kałuża prawie w ogóle nie zajmował się sprawami merytorycznymi.

4. Jeśli w Żorach pojawiają się tzw. „afery”, o których pisze Pan Wojciech Kałuża, to nie ja jestem tego przyczyną. Pan Wojciech Kałuża niestety związał się z osobami, które od lat próbują destabilizować sytuację w Żorach, składając fałszywe donosy do różnych instytucji, podpuszczając media i atakując mnie pod różnymi przykrywkami w Internecie. Wszystkie inspirowane tymi działaniami postępowania przed prokuraturami czy kontrole CBA kończyły się dla mnie pomyślnie, bo po prostu donosy te były bezpodstawne. A toczące się czwarty rok postępowanie sądowe nie dotyczy żadnej „afery”, a jest sporem o interpretację prawa w zakresie sporządzania oświadczeń majątkowych. Tak naprawdę, z powodu niejasności prawa, tego typu zarzuty można by postawić większości składających oświadczenia. Urzędy skarbowe nigdy nie miały zastrzeżeń do moich oświadczeń majątkowych. O wadze sprawy świadczy fakt, że prokurator domagał się ukarania mnie grzywną za, jego zdaniem, błędne wypełnienie oświadczenia. Nikt nigdy nie podnosił, że z tego powodu ktokolwiek odniósł jakąkolwiek szkodę.

5. Jest niezmiernie przykre to, że próbuje się odwrócić uwagę mieszkańców od niewątpliwych sukcesów Żor w ostatnich latach, od wielu pozytywnych przemian, jakie zachodzą w naszym mieście, kreując nieprawdziwy, czarny obraz zarządzających tym miastem. Internetowi hejterzy, czując się bezkarni, kryjąc się pod złudną przykrywką anonimowości w Internecie, nie mają już żadnych hamulców w wymyślaniu oszczerstw. A podwójnie przykre jest to, że mój niedawny bliski współpracownik postanowił dołączyć do grona wykorzystujących takie metody.

6. Uważam, że mieszkańcy Żor zasługują na bliższe poznanie kandydatów na prezydenta i ich merytoryczną dyskusję, a nie obrzucanie się inwektywami. Dlatego zapraszam Pana Wojciecha Kałużę na publiczną debatę o mieście. Jestem otwarty na propozycje terminu i miejsca. Taka debata może się odbyć np. pod auspicjami Żorskiej Izby Gospodarczej.”

Oceń publikację: + 1 + 68 - 1 - 30

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (24):
 • ~obywatel 2014-11-18 17:06:28

  Biedny Socha?! Nie ma nic , wszystko ma żona! on uczciwie płaci podatki z apanaży Prezydenta!!!!!!!!!!!1

  17 0
 • ~ 2014-11-18 17:31:48

  Mam nadzieję, że walka na oświadczenia szybko się skończy a Panowie przystąpią do rozmowy o tym czym będą zajmować się po wygranych wyborach. Zgadzam się z p. Wojtkiem co do konieczności wprowadzenia kadencyjności urzędu prezydentów miast, burmistrzów i wójtów. Pan Kałuża jako v-ce prezydent też miał swoje zasługi i dobre pomysły (np. tzw. fotokody). Natomiast Pan Socha ma rację w sprawie oświadczeń majątkowych. Założę się, że gdyby wpłynął do CBA wniosek o sprawdzenie oświadczeń majątkowych radnych czy innych włodarzy miast sady byłyby przepełnione. Nie można też obecnemu prezydentowi Żor zarzucić, że nie dba o rozwój miasta. Wystarczy spojrzeć na Żory z lat 90 ubiegłego wieku i teraz. Żeby było jasne nie jestem PRowcem pana Sochy ale mam kontakt z inwestorami, którzy prowadzą inwestycje w Żorach, z ludźmi którzy po latach zawitali znów do Żor i wiem jakie są ich reakcje. Oni potwierdzają jak daleko posunęły się Żory. Zaraz ktoś zarzuci mi, że są długi i owszem są ale ile za te pieniądze zostało zrobione. A Żory nie są jedyne w Polsce z długami http://biznes.pl/wiadomosci/kraj/najbardziej-zadluzone-miasta-w-polsce,5658449,17293364,foto-detal.html. Powiem tak, inwestorzy przede wszystkim pozytywnie oceniają współpracę z urzędem (nie tylko z samym prezydentem) i z jednostkami podległymi. Żory w ich oczach to miasto bardzo przyjazne inwestorom i to procentuje. Reasumując wszyscy zrobili kawał dobrej roboty przez ostatnie lata, teraz ważne aby usiąść i porozmawiać o dalszym

  36 0
 • ~ 2014-11-18 17:37:53

  miasta przez najbliższe lata. Bez oszczerstw i wzajemnych pomówień. Pomysł debaty bardzo dobry i powinna się ona odbyć. Wtedy będzie można ocenić kto ma wygrać. Jako mieszkaniec Rybnika tego samego życzyłbym sobie aby Pan Kuczera i Fudali spotkali się na wspólnej debacie o przyszłości miasta. Rozmawiałem z p. Piotrem i wiem, że wystąpi do prezydenta Fudalego z taką propozycją. Mam nadzieję, że tym razem podejmie rękawicę. Przepraszam za ten wątek rybnicki. Panowie do walki na program i wizje (realne) rozwoju miast. Powodzenia 30.11 niech wygra lepszy.

  31 0
 • ~spirit 2014-11-18 18:54:32

  PANIE WALDKU NIECH PAN SIĘ JUŻ BOI, BO NIKT NAPRAWDĘ JUŻ ZA PANEM NIE STOI!!!! A kiedy Pan przegra w drugiej turze, wtedy dopiero zaczną się do trzy literowych instytucji podróże. Dobrym Prezydentem na pewno Pan nie był, a Pana portfel w tym czasie bardzo mocno przytył. TAKA PRAWDA!!!! Zrobicie z nią co chcecie.

  0 13
 • ~Arteks 2014-11-18 19:06:33

  @mareqg - jeśli Żory miały 15 lat temu najniższe dochody w Polsce i teraz również to oznacza, że rozwoju nie ma żadnego. To
  umierające miasto w którym z minionych, wspaniałych czasów PRL pozostały już tylko wspomnienia i bloki... W Żorach nawet porządnego biurowca nie ma, a modułowe montownie które niedawno powstały w razie czego można w każdej chwili przenieść nawet na inny kontynent... Nie wiem czemu się tego wypierasz ale jesteś PR-owcem, dysponujesz danymi którymi nie dysponują zwykli ludzie, widziałeś nawet środek mauzoleum głupoty mimo że nie jest jeszcze otwarte, angażowałeś się na rybnickim forum w promocję Żor. Angażowałeś się w kampanie wyborcze i jesteś jedną lub jedyną osobą na kilku portalach która z uporem maniaka mimo kompletnego blamażu próbuje nadal bronić Muzeum Ognia, Nowego Miasta czy Twinpigs. Nawet Socha już tego nie robi i nie odważył się otworzyć mauzoleum przed wyborami bo wiedział że wszystkie media obśmieją ten projekt i przypomną różne niewygodne dla niego fakty związane z tym strasznym pomysłem.

  0 21
 • ~Arteks 2014-11-18 19:14:49

  Śmieszy mnie też to co piszesz o zadłużeniu bo nikt nie widzi nic złego w zadłużaniu miasta na inwestycje które przynoszą zyski albo na nowe drogi. Ale w ostatniej kadencji w Żorach inwestycji nie było, a miasto nadal jest w pierwszej trójce najbardziej zadłużonych miast Polski. Poza tym kluczowe inwestycje takie jak Twinpigs okazały się porażką i przynoszą straty które muszą pokrywać mieszkańcy Żor. Czy może mi ktoś z żorzan obeznanych w świecie politycznym i kto zna mareqg powiedzieć dlaczego on ciągle kłamie z tym zamieszkaniem w Rybniku? Kiedyś już skompromitował się ten temat. Jak będę miał chwilę czasu to przytoczę jego sprzeczne cytaty. Chcesz widzieć miasto które się autentycznie rozwija i to w każdej dziedzinie? Przyjedź do Rybnika. Zobaczysz: nowe drogi, nowy blok dla młodych ludzi, najnowocześniejsze kąpielisko w Polsce, wyremontowany stadion, nowy stadion lekkoatletyczny, rewitalizację linii kolejowej do granicy państwa, nowe autobusy komunikacji miejskiej (autobusy!!! a nie busiki), rewitalizację różnych części miasta, nowe przedszkola, 40 nowych boisk piłkarskich i kilkanaście nowych placów zabaw, nowy park w centrum miasta, rozbudowany o kilkanaście kilometrów nowy ciepłociąg. I to wszystko mimo finansowaniu kilkudziesięciu różnych imprez masowych, sportowych, kulturalnych czy rozrywkowych, a także finansowaniu profesjonalnego sportu którego u was nie ma. Skoro Żory nie mają kultury, rozrywki i sportu, nie mają inwestycji - skąd mają tak gigantyczne długi?

  0 19
 • ~Arteks 2014-11-18 19:20:05

  I co ciekawe Rybnik po tych wszystkich inwestycjach jest w drugiej 40-tce jeśli chodzi o zadłużenie... Sorry ale trzeba być naprawdę ekonomicznym analfabetą aby być na tak wysokim stanowisku jak Socha i dopuścić do tak złego stanu finansów publicznych - i to z taki banalnych powodów jak kiczowate miasteczko czy mauzoleum. Ale to nie wszystko!!! Gdyby Nowe Miasto nie kryło jako spółka pewnej części zadłużenia - to Żory jako pierwsze miasto w Polsce przekroczyłoby granicę dopuszczalnego zadłużenia i miałoby zarządcę komisarycznego. Fikcyjna sprzedaż do wodociągów i Aquarionu zapobiegła temu.

  0 13
 • ~agnieszka1 2014-11-18 19:25:08

  panie socha takiego braku klasy się po panu nie spodziewałam, na pewno nie będę na pana glosować chociaż do tej pory to robiłam, co do demoralizacji urzędników w pana urzędzie to proponowałabym się uderzyć w pierś, niech pan nie myśli, że ludzie nie potrafią powiązać faktów i wszystko da im się wmówić,

  0 9
 • ~esmeralda 2014-11-18 19:39:48

  panie Socha...wystawia pan ludzi do rady miasta, którzy nie przychodzą na zabrania, nie zabierają głosu, nawet nie pierdzą w stołki, bo na nich w ogóle nie zasiadają...i tak się snują latami po tej Radzie miasta, nic nie wnosząc...a pobierają za to wynagrodzenie...a ma pan pretensje do Pana Wojtka, ze przez PARĘ dni nie pojawił się w pracy i raczył pobrać za to wynagrodzenie...niech Pan wstydu oszczędzi. Nie Pan się najpierw weźmie za tych swoich lebrów, a potem robi porządek z innymi !!!

  14 0
 • ~bestia_wojny 2014-11-18 20:10:34

  Pan Wojtek raczył pobrać wynagrodzenie?

  Bogu dzięki że raczył, już się wyborcy bali, że nie raczy pobrać i co wtedy...

  13 0
 • ~ 2014-11-18 20:19:29

  Arteks w Rybniku jestem codziennie, po pracy, ale skoro kłamie to niech tak będzie. Co do inwestycji to podam ci kilka, budowa nowego przedszkola w dzielnicy Rogoźna i rozpoczeta budowa nowego w dzielnicy Rój, skate park, miasteczko ruchu drogowego, sala gimnastyczna przy SP w dzielnicy Kleszczów, rozbudowa i modernizacja szkoły muzycznej, żłobek, kilka placów zabaw, w każdej dzielnicy siłownia pod chmurką, rozbudowa basenu (aquarion), rozbudowa Miejskiego Ośrodka Kultury w którym tętni życie, sala gimnastyczna przy ZSP 7 w dzielnicy Osiny, hospicjum, obwiednia północna, system e-informacji turystycznej, rozpoczęta budowa hali targowej, ulubione przez ciebie inwestycje twinpigs i muzeum ognia i sporo innych.

  16 0
 • ~czyściciel 2014-11-18 20:48:56

  ' Kto mieczem wojuje od miecza ginie '. Panie Socha: wsadziłeś kij w mrowisko i nie spodziewałeś się że sprawa nabierze takiego obrotu, czyli krótko mówiąc 'zmoczyłeś dupę' i teraz starasz się wyjść z tego cało co stało się niemożliwe. Pańskie głupie i bezsensowne oświadczenia śmieszą ludzi którzy dobrze wiedzą co jest grane. Skoro Pan W. Kałuża ( czytaj przyszły Prezydent Żor ) był takim nieudacznikiem to po jaką cholerę trzymał go Pan przez te 6 lat ?! Chyba że potrzebował Pan kogoś do podpisywania ' śmierdzących spraw ' które jakoś dziwnie pojawiały się pod pańską nieobecność. Proszę sobie zapamiętać że Żory to nie Rosja i nie będzie Pan ' kręcił lodów ' w nieskończoność . PANIE W. KAŁUŻA ŻORY W WIĘKSZOŚCI SĄ ZA PANEM.

  2 0
 • ~Arteks 2014-11-18 21:50:07

  @mareqg - znów raczysz żartować... Szkoła muzyczna to tak naprawdę przybudówka, rozpoczęta budowa przedszkola - nie jest inwestycją zakończoną. W przeciwnym razie mógłbym ci podać przykład z Rybnika, że u nas już rozpoczęto prace nad budową drogi ekspresowej bo wydano 6 mln na projekt drogi która ma kosztować ponad 700 mln... . Inne przykłady przypominają inwestycje dzielnicowe albo gminne więc "nie lej się żurem"... Natomiast mi nie chodzi o to aby miażdżyć Żory rybnickimi przykładami bo to są inne ligi miast. Chciałem tylko wykazać że Rybnik bardzo mocno inwestuje, stać go na imprezy z których korzysta po kilkanaście tys. ludzi a mimo to nie jest specjalnie zadłużony. Żory są zadłużone przez kompletną nieodpowiedzialność władz miasta, a nie przez ...siłownie pod chmurką. Obwodnica północna? Przecież to zrobiono w poprzedniej kadencji Sochy. Jakiś e-system - człowieku o miękkich projektach lepiej w ogóle nie wspominać bo one są prowadzone nawet przez gminy wiejskie... W Żorach nie było w ostatnich 4 latach żadnej inwestycji która usprawiedliwiałaby tak gigantyczne zadłużenie. Jakie hospicjum? Przecież ono istnieje już lata i nie zbudował go UM. Miasto zadłużone najbardziej w Polsce przez: siłownie pod chmurką, rozbudowę miniaturowego MOKu i miniaturowej szkoły muzycznej oraz dwóch kiczowatych gadżetów: Twinpigs i Muzeum Ognia. Czyli jaki z tego morał? Żory są przykładem na najgorzej zarządzane miasto w Polsce. To taka polska NIBYLANDIA... hehehe

  0 25
 • ~ 2014-11-18 21:51:07

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  4 0
 • ~Knut 2014-11-18 22:51:20

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  21 0
 • ~tytan 2014-11-18 23:31:03

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  11 0
 • ~bestia_wojny 2014-11-19 06:54:48

  Tak tak, żadnych debat. Żeby się czasem wyborcy nie połapali co kto wie o funkcjonowaniu Miasta. Najlepiej się nadąć i być pokrzywdzonym. Wzorem może być Jarosław, który elegancko wszelkie debaty przegrywa więc profilaktycznie nie bierze w nich już udziału.

  5 0
 • ~Lucjan1 2014-11-19 07:54:09

  hahhaha znowu ten Arteks widać, że chłopak zazdrości, że w Żorach mają fajny basen miasteczko westernowe, hale sportową z prawdziwego zdarzenia ale najbardziej boli Go to, że mają autostradę a w Rybniku nawet tego nie ma.
  Arteks daj se chłopie spokój, bo widzę, że Ty potrafisz tylko krytykować sąsiadów a nawet bylejakość w Rybniku chwalisz.

  21 0
 • ~sarabella 2014-11-19 10:00:22

  Jeśli debata dojdzie do skutku, proszę o rozważenie godzin popołudniowych jako terminu. Byłoby to ułatwienie dla osób pracujących na pierwszą zmianę (a to jest znacząca większość wyborców).

  4 0
 • ~Ireneusz Sułowicz 2014-11-19 12:39:05

  panie Socha panu to nawet nie można podziękować

  3 0
 • ~jagness123 2014-11-19 21:33:20

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  0 4
 • ~bestia_wojny 2014-11-20 07:27:33

  1917? Ludzie pracy? Rozdać biednym, czyli sobie :D Matko boska, bolszewicy w Żorach a pan Kałuża w roli Lenina? Ja widzę że tu niektórzy już odpłynęli konkretnie...

  Swoją drogą jest w tym pewna interesująca głębia. Pan Kałuża byłby pierwszym człowiekiem pracy który nie ma pracy bo go z niej wywalili za to ze nie chodził do pracy :)

  Myślę, że niektórzy z Was powinni już przestać mu pomagać i pozwolić się wypowiadać samemu. Bo mu taka pomoc w pięty pójdzie...

  2 0
 • ~Artur 2014-11-23 18:57:20

  Niewiarygodna dyskusja. Jeśli się nie podoba w żorach to wyjedź np. do jastrzębia, same superlatywy posiada to miasto. Porównanie żor do rybnika to jak polski do dubaju. Skąd takie zadęcie w tych wypowiedziach?

  0 2
 • ~tytanus501 2014-11-24 08:40:04

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  2 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy waszym zdaniem dzieci powinny wrócić we wrześniu do szkoły?
Oddanych głosów: 1530