zamknij

Wiadomości

Wiecie co będziemy świętować 14 kwietnia?

2019-02-25, Autor: KT

Sejm uchwalił ustawę, na mocy której 14 kwietnia będziemy obchodzić święto państwowe. Tego dnia świętować będziemy rocznicę Chrztu Polski, który uznawany jest za początek państwa polskiego i polskiego Kościoła katolickiego.

Projekt przepisów ustanawiających oficjalne Święto Chrztu Polski został złożony w Sejmie już rok temu. Pomysłodawcą ustawy był poseł Jan Klawiter.

Reklama

W trakcie debaty sejmowej nie obyło się bez polemiki. Ustanowieniu święta na dzień 14 kwietnia sprzeciwiał m. in. poseł Wojciech Król. Argumentował, że 14 kwietnia 1934 roku powstał Obóz Narodowo-Radykalny. Twierdził, że ta data "będzie próbą wprowadzenia skrajnych narodowców, ksenofobów i antysemitów do polskiej polityki".

Ostatecznie posłowie przegłosowali projekt w nocy z piątku na sobotę. Za głosowało 279 głosów, 125 było przeciw, 14 posłów wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do senatu, a następnie na biurko prezydenta.

Sejm uchwalił Święto Chrztu Polski jako normalny dzień roboczy. Pomysłodawcy uchwały liczą na to, że nowe święto będzie dla Polaków okazją do refleksji oraz wywieszenia biało-czerwonych flag.

Dokładny dzień Chrztu Polski nie jest do końca znany. Historycy uznali Wielką Sobotę 14 kwietnia 966 r. jako najbardziej prawdopodobną datę przyjęcia chrztu przez Mieszka I.

Oceń publikację: + 1 + 12 - 1 - 14

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (1):
  • ~gestskoczka 2019-02-25 19:43:40

    Bardzo trudno jest zrozumieć sens tej ustawy. Ustanawiać datę święta państwowego na podstawie nie jasnych przesłanek, w moim rozumieniu godzi w majestat Sejmu. Najwyraźniej jest to ukłon w kierunku skrajnej prawicy.

    Tak zwany chrzest Polski to dla jednych było zwycięstwo, dla innych porażka i zniewolenie. Odgórna decyzja o porzuceniu starych bogów na rzecz narzuconego przez obce mocarstwa innego boga. Ja nie wierzę żadnym kaznodziejom, nie wyznaję żadnej religii, ale przykro by mi było patrzeć, jak obce mocarstwo zakazuje wierzyć w Jezusa i matkę jego Maryję, a nakazuje wierzyć w boga o innym imieniu. I do tego mieć świadomość, że nasi potomkowie ustanowią z tego tytułu święto państwowe. HORROR.

    10 11

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy 500+ na pierwsze dziecko to dobry pomysł?
Oddanych głosów: 706