zamknij

Wiadomości

Władze Żor stawiają na mieszkania czynszowe. Ma powstać nawet 1000 lokali

2018-02-19, Autor: nm

Ruszył program „Z przyszłością w Żorach”. O jego szczegółach opowiedzieli dzisiaj przedstawiciele władz miasta, którzy widzą w nowym projekcie szansę na szeroko rozumiany rozwój. Koszt pierwszego etapu inwestycji obliczony został wstępnie na 73 mln złotych.

Ruszyła budowa mieszkań czynszowych, która realizowana jest w ramach projektu „Z przyszłością w Żorach”. Pierwszy etap prac związany jest budową 6 budynków wielorodzinnych przy al. Zjednoczonej Europy. Na sobotę zaplanowano również losowanie kolejności, według której przyszli lokatorzy wybiorą swoje mieszkania.

Reklama

W związku z podjętymi działaniami władze miasta zorganizowały konferencję prasową, na której przedstawiono dalsze szczegóły projektu. Dotyczyły one m.in. kosztów inwestycji, postępów w pracach budowlanych, a także zasad związanych z wynajmem lokali.

Koszty pierwszego etapu programu obliczone zostały na około 73 mln złotych. - Ostateczne koszty poznamy dopiero po rozstrzygnięciu wszystkich przetargów – tłumaczył dzisiaj Prezydent Miasta Waldemar Socha. - Obecnie ceny usług budowlanych wzrastają więc musimy liczyć się z tym, że będzie to ostatecznie wyższy koszt – dodał.

Prezydent Miasta przedstawił również źródła finansowania inicjatywy. Pieniądze przeznaczone na budowę nowych mieszkań pochodzą z obligacji wyemitowanych przez miejską spółkę Zakłady Techniki Komunalnej w Żorach sp. z.o.o. - Inwestycja została zaplanowana tak, aby przychody z wynajmu mieszkań pozwalały na spłatę kapitału i odsetek – tłumaczył. Zawarta została również tzw. umowa wsparcia z bankiem, która zakłada pomoc miasta w przypadku braku możliwości wykupienia obligacji przez spółkę.

Miasto przygotowuje się również do realizacji kolejnych etapów. Znany jest także wstępny koszt budowy 96 mieszkań przy al. Armii Krajowej, który wyniesie około 17 mln złotych. Władze miasta prowadzą również działania w związku z trzecim etapem projektu. Obecnie wyłaniany jest wykonawca projektu budowlanego, a budowa prawie 500. mieszkań może rozpocząć się nawet za 9 do 12 miesięcy.

Jak zapewniają przedstawiciele miasta, za sprawą projektu powstać ma około 1000 nowych lokali, a swoje zainteresowanie nowym mieszkaniem czynszowym potwierdziło już 1621 osób. Uczestnicy projektu będą mieli do wyboru mieszkania o powierzchni od 30 do 124 metrów kw. Wysokość czynszu będzie wynosić 20 złotych za metr kw. z ogrzewaniem.

Ponadto nowi lokatorzy mieszkań będą mogli je wykupić po okresie dwóch lat od zakończenia budowy za zgodą instytucji finansującej projekt. Przejęcie mieszkania na własność będzie wiązało się z uzyskaniem bonifikaty w wysokości 2% wartości mieszkania za każdy rok wynajmu.

Oceń publikację: + 1 + 25 - 1 - 10

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (46):
 • ~gestskoczka 2018-02-19 17:05:29

  Cieszy mnie fakt, że w końcu ruszyła budowa mieszkań. Choć wiele spraw tu jest niejasnych. Jest podana wysokość czynszu – 20 zł/m² – drogo, a może nie? Dla porównania: za mieszkanie 55 m kw. ja płacę (z ogrzewaniem, odliczając śmieci i wodę) ok. 360 zł. W nowym bloku płaciłbym 1100 zł. Różnica to 740 zł miesięcznie. Dużo. Czy to sami mieszkańcy wynajmując te mieszkania nie spłacą tego kredytu wraz z odsetkami?

  Skąd więc takie zabezpieczenie, cytuję:
  [cyt] Zawarta została również tzw. umowa wsparcia z bankiem, która zakłada pomoc miasta w przypadku braku możliwości wykupienia obligacji przez spółkę. [/cyt]

  20 2
 • ~pikaczu 2018-02-20 12:55:10

  Tak budowa w końcu ruszyła, ale jest to budowa nie przemyślana robiona na szybko i po łebkach patrząc na wszystkie problemy przy tej budowie. Druga sprawa wysokość czynszu - drogo a może nie? jasne że drogo, przypomnijmy (Prognozowany średni czynsz to około 15,50 zł/m2, co obejmuje koszt wybudowania i sfinansowania inwestycji. Mieszkańcy uiszczać będą dodatkowo comiesięczną opłatę eksploatacyjną w wysokości 4,30 zł za każdy metr kwadratowy mieszkania na pokrycie: kosztów ogrzewania (około 1,80 zł), utrzymania części wspólnych budynku, administracji, odśnieżania, oświetlenia i ogrzewania klatek schodowych, utrzymania wind, utrzymania zieleni i placów zabaw etc. Energia elektryczna oraz woda będą rozliczone z dostawcą według indywidualnego zużycia.) to już wynosi 21,60 co daje przy średnim metrażu 55mkw 1188 zł miesięcznie oczywiście plus koszty wywozu śmieci zużycia wody i prądu co przy 3-4 osobowej rodzinie tez robią swoje. Oczywiście nie zdziwię się jak te koszty jeszcze wzrosną skoro ceny usług budowlanych wzrastają i dodajmy że gdzie jeszcze koszty na wykończenie tego mieszkania. W jednym artykule piszą tak cytuję że Najemca będzie miał prawo wykupu mieszkania od Gminy Miejskiej Żory po preferencyjnej cenie po upływie okresu finansowania a wyżej pisze cytuję (Ponadto nowi lokatorzy mieszkań będą mogli je wykupić po okresie dwóch lat od zakończenia budowy za zgodą instytucji finansującej projekt. Przejęcie mieszkania na własność będzie wiązało się z uzyskaniem bonifikaty w wysokości 2% wartości mieszkania za każdy rok wynajmu) jakieś to dziwne. Nie jest to takie wszystko kolorowe.

  20 3
 • ~nonsens 2018-02-20 13:43:04

  Lepiej dla ludzi aby poczekali na realizacje programu państwowego mieszkanie + który ma ruszyć wkrótce i być korzystniejszy. A Socha pakuje lokatorów w wysokie koszty a budżet miasta w wysokie odsetki od kredytu tylko po to aby przeciac szarfy i wmawiać że tu się coś dzieje.

  15 16
 • ~ksiegowa 2018-02-20 15:15:34

  W programie państwowym czynsze również będą na poziomie 15-20zł za m2 a o standardzie lepiej nie mówić, np. kilkupiętrowe bloki bez wind, bo ma być wybudowane jak najtaniej. Tutaj mamy do każdego mieszkania przypisane nawet miejsce w garażu podziemnym. A wynajmując mieszkanie na wolnym rynku samego odstępnego trzeba zapłacić 500-1000zł nie mówiąc o mediach i czynszu.

  16 6
 • ~karmon 2018-02-20 15:21:05

  Koszty już rosną , a garaż podziemny?
  "Po wyborze mieszkania na osiedlu przy Al. Zjednoczonej Europy, najemcy będą mogli rezerwować sobie miejsce na parkingu podziemnym, za które opłata wyniesie około 150 zł na miesiąc - w zależności od ostatecznych kosztów budowy. Ci, którzy się jednak na to nie zdecydują, będą mieć do dyspozycji bezpłatne miejsca parkingowe na powierzchni." . No i ciągła śpiewka "w zależności od ostatecznych kosztów budowy."
  Myślę że pierwsze mieszkania uroczyście pan prezydent przekaże tydzień przed wyborami!!!

  14 5
 • ~gestskoczka 2018-02-21 10:55:23

  Chciałbym dopisać do mojego powyższego komentarza, szczególnie do wiadomości @nonsens, który radzi aby ludzie poczekali na realizacje programu państwowego mieszkanie +.

  Informacja z dzisiejszego Dziennika Zachodniego str. 10, cytuję:
  [cyt] Tymczasem TBS w Jarocinie, który kończy budowę pierwszych mieszkań w ramach rządowego programu (mieszkanie+ dop. gestskoczka), oferuje najem mieszkania o takiej powierzchni (55 m²) za kwotę około 1300 zł. [/cyt]

  6 2
 • ~Arteks 2018-02-21 12:28:25

  Mnie nie dziwi ta liczba zainteresowanych programem bo w Żorach po 1989 nie powstał żaden nowy mieszkalny obiekt komunalny - poza słynnymi kontenerami. W przeciwieństwie do innych śląskich miast, Żory nie mają większych zasobów komunalnych ani w kamienicach, ani familokach. Żory nie prowadziły żadnych programów zwiększających liczbę mieszkań np. zmniejszając i przebudowywując budynki. Poza tym standard większości mieszkań w Żorach jest bardzo słaby - wszyscy wiemy jak nieciekawy jest układ mieszkań typu NRD. Ale muszę uczciwie przyznać, że jest to bardzo pożyteczna dla miasta i ludzi inwestycja. Chyba pierwszy raz można powiedzieć, że dług jaki na nią zaciąga Socha, ma jakiś wymiar miastotwórczy i korzystny dla swoich mieszkańców. Bo do tej pory to Żorzanie słyszeli o gigantycznym zadłużeniu swojego miasta i ogromnych kosztach obsługi kredytowej - a nie umieli odpowiedzieć na co poszły te środki i dlaczego.

  9 21
 • ~pikaczu 2018-02-21 13:17:51

  Arteks jakie familoki mylisz pojęcia. Bloki to nie familoki no chyba że ktoś tu nie jest ślązakiem:)

  17 2
 • ~Arteks 2018-02-21 15:18:37

  @pikaczu - nie mylę pojęć. W Żorach nie ma familoków bo miasto ma niesamowicie ubogą historię industrialną. Z punktu widzenia architektonicznego to źle bo przez to są uboższe ale muszę też obiektywnie przyznać, że dla wielu samorządów jest problem utrzymywać tak przestarzałą tkankę mieszkaniową. Ale mimo, że Żory nie mają problemu ze starymi familokami - wcale do tej pory nie realizowały żadnych programów mieszkaniowych. Dziwne trochę nie? Bo taki Rybnik włożył już setki milionów w remonty kamienic czy familoków należących do ZGM.

  3 26
 • ~pikaczu 2018-02-22 09:27:07

  Arteks a jednak sądzę że mylisz pojęcia cyt. (Żory nie mają większych zasobów komunalnych ani w kamienicach, ani familokach - W Żorach nie ma familoków) proszę nie kompromituj się:) poza tym mówimy o nowych mieszkaniach a nie mieszkaniach już zamieszkanych na które wasze miasto wydaje miliony celem ich wyremontowania - wspomniane przez Ciebie familoki i kamienice. A wspomniany przez Ciebie układ NRD występuje także na waszych osiedlach. Jak już Ci kiedyś pisałem trochę więcej pokory, bo na razie prezentujesz człowieka, który uważa, że wszystko wie najlepiej i nikt poza nim nie może mieć racji, a z drugiej strony dziwię Ci się że komentujesz wydarzenia obcego miasta, bo ja na pewno nie logował bym się na portalu rybnickim i komentował wasze sprawy chociaż znam to miasto bardzo dobrze. Jeszcze raz troszkę więcej pokory i samokrytyki:)

  19 2
 • ~Arteks 2018-02-22 13:25:06

  @pikaczu - to ty mnie tak oceniasz. Ja nie mam dużego mniemania o sobie. Nie napisałem niczego niestosownego. Popieram budownictwo komunalne tak samo jak popieram kompleksową rewitalizację starych budynków z których można wykrzesać całkiem nowoczesne mieszkania. W Żorach to pierwsza inwestycja komunalna (poza nieszczęsnymi kontenerami) po 1989 roku. To może być najlepsza dla Żor inwestycja Sochy w czasie jego 20 letnich rządów. Daj spokój z wypominaniem innych bloków typu NRD. U was to 100% zabudowy osiedli. W żadnym innym mieście nie spotkasz się z takim przesadyzmem w zabudowie jednym typem bloku.

  4 13
 • ~mała mi 2018-02-22 15:32:18

  Błąd Arteks - nie 100%. Na Sikorskiego masz też bloki typu szwedzkiego. I zapraszam na zacofany żorski Rynek podziwiać wyremontowane kamienice.

  19 1
 • ~ksiegowa 2018-02-22 16:25:50

  Arteks zapraszam cię również na ul. Promienną gdzie miasto kilka lat temu wybudowało kilka bloków i na ul. Miłą gdzie właśnie jest rozbudowywany przez miasto budynek z mieszkaniami.

  11 3
 • ~pav 2018-02-22 21:20:12

  Arteks nie wiesz to zamilcz. Jako dzieciak mieszkalem w szwedzkim M3 na sikorskim. Wiekszosc blokow na Sikorskim (wzdluz Okreznej) jest typu szwedzkiego. Poza tym nie rozumiem czemu bloki typu nrdowskiego sa be w Twoim mniemaniu.
  Jesli chodzi o mnie to nie jestem fanem mieszkan w blokowiskach.
  Czulbym sie jak w klatce ale rozumiem, ze niektorzy nie maja wyboru a inni z wygody czy kosztow lub jeszcze inni z braku ambicji do osiagniecia czegos w zyciu mieszkaja w blokach i probuja wszystkim wmowic, ze to luksus, 21 wiek i skok cywilizacyjny. Oczywiscie cokolowiek wybudowali by gdziekolwiek to i tak nie dorowna Rybnikowi. Przeciez to oczywiste.

  9 4
 • ~Arteks 2018-02-23 10:48:44

  @mała mi @pav - to są "urban-legends" odnośnie dwóch bloków "nibyszwedzkich". Fadom budował wyłącznie bloki na licencji NRD. Natomiast legenda mogła się wziąć z tego, że te dwa bloki są nieco lepszej (II) generacji. A wiecie w ogóle skąd się wzięły na śląsku NRD-owskie i prawdziwe szwedzkie bloki? Ekipa Gierka zdawała sobie sprawę z tego, że nie będzie w stanie wybudować tylu bloków ile zamierzano. Zdawano sobie też sprawę z tego, że na Śląsku trzeba budować "większe" mieszkania. A to zapewniały projekty "europejskie" z innych krajów których licencje kupiono. Trzeba przyznać, że bloki te mają duże windy czy niespotykane w blokach z tamtej epoki - wielkie balkony. Natomiast szkoda dla Żor to nie to, że budowano tam NRDowskie bloki - ale ta monotonia. Każdy blok, każde osiedle - wygląda tak samo... Widać, że projektanci chcieli stworzyć tanio i szybko sypialnię ROW. W innych miastach zdecydowanie bardziej się starano. Pav żartuje, że w Rybniku "lepiej" ale u nas każde osiedle składa się z różnych bloków. A wiele konstrukcji powstało także w Gliwicach czy Katowicach - a więc były to projekty dla większych miast i nieco bardziej wymagających mieszkańców. Dla mnie te ciemne klatki schodowe w NRDowskich blokach przypominają trochę więzienia lub piwnice. W moim szwedzkim bloku jest bardzo jasno na przestronnych klatkach schodowych. :) @bartolini - daj spokój z tą Promienną. Przecież to prymitywny budynek socjalny. To co teraz powstaje to przynajmniej profesjonalny budynek. Być może będzie to najładniejszy blok w Żorach i jedyny gdzie winda zatrzyma się na każdym piętrze, a nie na co trzecim. ;)

  1 9
 • ~pav 2018-02-23 12:17:19

  No tak. Bo bloki na Nowinach to niczym penthouse Manhatanu (nie mowie tu o bouszowickim osiedlu).

  Bloki 1-13 oraz 32 do 36( te wiem na pewno) na Sikorskim sa typu szwedzkiego. Czyli znow sie mylisz.


  Wiem ze uwazasz inaczej ale mieszkanie w bloku nie jest luksusem. A bloki wybudowane za komuny, niezaleznie w ktorym miescie to raczej relikt minionej epoki niz powod do dumy. Ludzie dzisiaj maja wieksze wymagania ( no chyba oprocz ciebie) co do warunkow w jakich mieszkaja. Dlatego raczej obserwuje sie ucieczke ludzi z blokow do domow. Nie znam przypadku w druga strone. W miescie UK w ktorym mieszkam bloki z lat 70 i 80 zostaly wyburzone na rzecz budowy osiedli domow jednorodzinnych( okolo 700 domow) Powstaly rowniez 2 bloki 3 pietrowe a to glownie za sprawa uzgodnien miedzy developerem a tutejszym UM. Bloki zostaly przeznaczone na tzw social housing- czyli ludzi ktorych nie stac na dom lecz przewaznie dla benefitowych leniwcow. Takze nie nazwalbym bym blokow, jakichkolwiek, perla architektury. Ot po prostu miejsce na upchniecie ludzi.

  Odnosnie sytuacji w Zorach. Niby w ruinie, niby sie wyludniaja, popoulacja spada. A domow nowych wiecej niz w latach 90. Czyli cos tu twoje dane makroekonomiczne zawodza.

  No nic. Rozpisalem sie. Koncze bo ide na spacer. Pogoda u nas ladna, swieci sloneczko i nie zawiewa mi tu smogiem znad Rybnika

  8 3
 • ~Arteks 2018-02-23 13:21:34

  @pav - nie mylę się bo żorski FADOM korzystał jedynie z licencji NRD. Rozumiem, że jednak musi cię to chyba trochę boleć, że w Żory zbudowano z NRD-owskiej masówki bo inaczej byś tak zacięcie o to nie walczył. Popytaj znajomych starszych pracowników FADOMu to potwierdzą ci to co piszę. W Żorach nie budowano niczego innego niż Made in NRD.

  Mieszkasz być może w jakieś małeś mieścinie. W każdym mieście na zachodzie są bloki, często nawet 20-30 piętrowe. W każdym normalnym mieście jest też miejsca na szeregowce, kamienice czy jednorodzinne. Nic w tym nie ma nadzwyczajnego.

  2 11
 • ~pav 2018-02-23 14:28:55

  No i dyskutuj tu z nim.

  Ja ci podalem fakt, ktory latwo mozna sprawdzic a ty mi tu bedziesz polemizowal

  Oczywiscie, ze w kazdym miescie na zachodzie sa bloki. I przekroj spoleczenstwa w starym budownictwie ( 70 i 80 lata) jest w nich przewaznie ten sam (starsi ludzie, ludzie ktorych nie stac na dom, imigranci, patologia - ciekawe do ktorej kategorii ty sie zaliczasz)

  W 2014 bylem czescia zespolu przygotowujacego ekspertyz dotyczacyce wyburzania kilku budynkow w Liverpoolu. Glownym powodem wyburzania oprocz azbestu byly walory estetyczne (budynki przypominaly troche wiezowce z Nowin) oraz negatywny wplyw na wiezi spoleczne ( czytaj kradzieze, rozboje itp). W uk bardzo wiele miast burzy stare blokowiska zastepujac je domami lub nowoczesnym budownictiwem mieszkaniowym (rowniez wiezowcami) ale nie smialbym porownywac tego do komunistycznych blokowisk

  Tak. Mieszkam tu w miescie wielkosci Zor i bardzo mi sie tu podoba

  8 3
 • ~ 2018-02-23 19:32:17

  mylisz się Arteksie. Ja mieszkam w szwedzkim bloku w Żorach. Jak nie wiesz do końca, to nie komentuj lepiej

  6 0
 • ~Ramona Maj 2018-02-25 14:57:29

  Co takiego Panie PAV W Rybniku ci się podoba.Rybnik wcale się nie rozwija. A twoje przekonanie ,że w blokach mieszkają ludzie tylko leniwi ,trąci idiotyzmem i wywyższaniem się . Kim ty jesteś u licha czy za najniższe wynagrodzenie można sobie pozwolić na mieszkanie w domu.No chyba ,że ma się bogatych rodziców co ci zapłacili za studia i pewnie pracę w urzędzie na ciepłej i dobrze płatnej posad\ie załatwili.Niezły gość.Krytykuję świetną inicjatywę rozwoju miasta. A co takiego w Rybniku się rozwija ,bo ani żaden przemysł,żadne zakłady nie powstają oprócz Hipermarketów wszelkiej maści ,za autobusy też trzeba płacić. Czemu dusisz się smogiem ,bo każdy u nas musi mieć aut i ,gdyby komunikacja miejska była za darmo ja Żorach, Wodzisławiu, to więcej ludzi pracujących w centrum miasto zamiast aut przesiadłoby się do komunikacji i nie było by wielkich korków ani duszącego cię biedaku smogu. Z tego co się orientuję wokół miasta Żor powstaje wiele Zakładów produkcyjnych dających pracę zwykłym ludziom ,bo nie wszyscy mogą być Urzędasami ,nie ma tyle miejsc ,chyba że weźmiesz mnie na kolana ,wykształcenie Wyższe mam ,To co? Poza tym tam dbają , by młodzież się kształciła i jest Wyższa szkoła z różnymi kierunkami ,do której my z Rybnika musimy dojeżdżać ,bo w Rybniku wypaliła Akademia Ekonomiczna tylko w małej część i ,stracili uprawnienia.Za to w budynkach ,które były przystosowane do szkolnictwa kręcą teraz badziewie takie dla CIEBIE . To ,że miasto umie znaleźć inne środki niż tylko Unijne jak W Rybniku już jest plusem ,bo w Rybniku nić bez tych środków , by nie zrobiono. hahhahha ŻENADA/ Po drugie ,że dba o mniej zarabiających ludzi i chce stworzyć im odpowiednie warunki to kolejny plus ,jak i zakłady pracy.Za to Rybnik to miasto spalania ,gdzie funkcjonuje tylko rynek pięknie przyozdabiany z wieloma fontannami jak i rondami głupota i MARKETY ,by zarabiać kasę. Ale co miasto z tego ma ,nic.Bo firmy są zagraniczne i płacą podatek nie dla Polski ,dlatego nie dziw ,że dawny REAL jest teraz AUCHANEM.Zmieniła się tylko nazwa nic poza tym. A tak na koniec na temat smogu ,co u nas jeszcze działa tylko strae przestarzałe KOPALNIE .Więc podziękuj tym co zniszczyli produkcję ,zostawiając kopalnie ,przy których na pewno świetnie żyć. Jesteś tak przemądrzały ,burżuj ,cholerna wyższa klasa ,która nie umie dodać 1+1 ,który myśli że jest nie wiadomo kim.Masz ciekawy pomysł na rozwój miasta Rybnika oprócz upiększania i budowania hoteli dla kogo? Tyle osób nas odwiedza ,a co takiego mamy ???? Nad zwyczajnego .Nieczyste powietrze i mało zabytkowych kamienic wokół rynku.Więc jak nie mieszkasz w Żorach to po co komentujesz .Zastanów się nad swoim miastem ,gdzie tylko rozwalają drogi i non stop je co parę lat poprawiają. Pewnie mieszkasz na wsi i masz tam hasiendę i świeże powietrze a do miasta jedziesz dla rozrywki ,jesteś po prostu wsiokiem i tyle .BO , w mieście nie ma ,aż tyle domów jednorodzinnych.Jak tak sobie czytam ,bym nie pisała to jesteś najmądrzejszy , może na stanowisko Prezydenta miasta i pokażesz co umiesz ?haha ,bo pisać to można wiele.Ja chętnie przeprowadzę się do miasta ŻOR DO tych blokowisk ,bo mi się podoba jak działa tam samorząd ,a u nas nic nie widać.

  4 3
 • ~Arteks 2018-02-25 19:45:27

  @Ramona - fajny żartobliwy tekst trochę na zasadzie - Polska jest mniej atrakcyjna od Ukrainy... Masz prawo do takich poglądów mimo, że nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Żory to sypialnia która nie dość, że się nie rozwija to cofnęła w wielu dziedzinach, a jego sytuacja finansowa jest tragiczna co widać w inwestycjach roku 2017: jedno nowe przedszkole, tablica pamiątkowa i schody do parku. Wiele wsi w SRB miało większe inwestycje. Z Rybnikiem nie da się ich porównać bo budżet Rybnika przekracza na ten rok miliard(!) złotych, a gigantyczne inwestycje jakie są u nas - nie mają w ogóle odpowiedników w Żorach. Ale to nie wszystko bo przecież Rybnik wydaje wiele więcej na oświatę, kulturę, sport, pomoc społeczną, komunikację miejską itd od Żor. U nas masz do czynienia z prawdziwym miastem które dba o każdą dziedzinę życia. Smog?! Owszem to problem całego Śląska ale Rybnik wyda na walkę ze smogiem w tym roku aż 75 mln zł. Wyda tyle bo może bo jest bogatym samorządem o dużym budżecie - który bierze się właśnie z tego, że ma solidny przemysł i solidnych podatników oraz... gospodarne władze miasta. Tego wszystkiego nie ma w Żorach. @pav - żadnego faktu nie podałeś tylko brniesz w micie jaki się w Żorach przyjął. Te bloki nazywane "szwedzkimi" to NRDówka z lat 80. czyli nieco poprawiona bo wcześniejsze projekty bloków pochodzą z lat 70. Tego samego rodzaju bloki stanęły np. w Pawłowicach Śl. czy Leszczynach. Ale tam nikt ich nie nazywa szwedzkimi. Zapytaj pracowników FADOM zamiast "strzelać" bez sensu. Ja rozmawiałem z wykładowcą Politechniki kiedyś o blokach na Śląsku. Dużo ciekawych rzeczy się dowiedziałem. Czy wiesz, że jest pewien projekt bloków nazywanym ROW? Stoi ich trochę w Jastrzębiu, Rybniku czy Gliwicach.

  3 9
 • ~jasnypieron 2018-02-26 10:24:52

  arteks dorzuć do swojej znikomej wiedzy fakt, że budynki wielokondygnacyjne w Żorach budował także PEBEROW( dodam z Rybnika- żeby połechtać twoje rozbuchane ego) i jest ich sporo

  3 0
 • ~Arteks 2018-02-26 11:29:33

  @jasnypieron - możliwe ale PEBEROW był tylko wykonawcą. A aby połechtać wasze ego warto wspomnąć, że producentem tych gotowych półfabrykatów z których powstawały NRDowskie bloki na całym Śląsku był żorski FADOM - firma do której mam duży respekt. Natomiast w dyskusji chodziło nie o wykonawcę tylko o to, że w Żorach nie było bloków na licencji innej niż NRDowska. Może to wynikało właśnie z bliskości FADOMu, a może także z tego, że Żory nie miały dla planistów czy decydentów większego znaczenia. To miała być sypialnia i nie interesowano się specjalnie w Warszawie "jak to będzie wyglądać i funkcjonować". A szkoda bo monotonia Żor jest przerażająca.

  3 6
 • ~mała mi 2018-02-26 11:38:07

  No dobrze Arteks, to powiedz nam jakie to są mieszkania typu szwedzkiego i gdzie takowe się znajdują?
  A monotonni szukaj u siebie. Nie muszę chyba dodawać gdzie? A tak poważnie - serio podoba ci się jak każdy budynek wygląda jakby był z "innej parafii"? Podoba Ci odpustowy styl? W sumie patrząc na Rybnik, to mnie to nie dziwi. Ale przecież o gustach się nie dyskutuje. Gust się ma...

  9 1
 • ~ksiegowa 2018-02-26 12:47:06

  Arteksie, co do inwestycji to nie do końca masz rację. Oprócz budowy drogi Racibórz-Pszczyna notabene nie za miejskie pieniądze to co za inwestycje będą zrealizowane w Rybniku? Parking wielopoziomowy, tor rolkarski, żłobek i rozbudowuje się jedną szkołę (dane ze strony rybnickiego UM) i uwaga!! 200 mieszkań komunalnych do 2023roku (też za państwowe pieniądze z programu mieszkanie+). W Żorach rozbudowuje się 4 szkoły: w Rogoźnej, Baranowicach, Osinach i Miarka, wybudowanych zostanie min. 1000mieszkań na wynajem a ponadto przebudowa dworca PKP, starego młyna, nowy dworzec autobusowy (nazwa centrum przesiadkowe to chyba potrzebna była tylko do uzyskania dotacji), wybudowany zostanie stadion lekkoatletyczny( z dotacją ministerstwa) i wiele innych. Tak więc nie twierdź że w Żorach nie ma inwestycji i nie porównuj kwot do Rybnika bo tak samo można porównać inwestycje Rybnickie do np. Katowickich i powiedzieć że w tym porównaniu w Rybniku nic się nie dzieje. I witamy Rybnik w klubie zadłużonych miast - wkład własny na budowę drogi Racibórz-Pszczyna przecież pochodzi z kredytu.

  4 2
 • ~Arteks 2018-02-26 23:03:28

  @bartolini - co to znaczy "oprócz drogi" - przecież Żory nigdy w dziejach nie realizowały inwestycji za ok. 400 mln i nie będą bo nikt im nigdy nie udzieli takiego kredytu nawet gdyby Socha chciał postawić muzeum kosmosu. Jak to nie za miejskie pieniądze? Przecież to jest 100% miejska, a nie państwowa. A do żorskich projektów "jo cie prosza"... Nie porównuj wirtualnych inwestycji żorskich do realnych rybnickich bo u nas jeśli władze miasta coś zapowiadają - to jest to realizowane. Niektóre duże projekty jak rewitalizacja KWK Ignacy to tak gigantyczny projekt, że realizowany jest kawałkami - ale zgodnie z jakimś harmonogramem. A jak u was z realizacją inwestycji? Muzeum Ognia (pomijam bezsens tego pomysłu) - 7 lat, Twinpigs - ok. 10 lat, hospicjum - 6 lat. Dworzec kolejowy przejęty kilka lat temu - dopiero jest wizualizacja. Dworek w Baranowicach 9 lat i efektu żadnego. Przyznaj uczciwie iloma wizualizacjami mamił ludzi Socha wiedząc, że ich realizacja w tak biednym mieście jak Żory jest niemożliwa. Mam przypomnąć? Mediateka, Centrum Yatenga, Dworek Baranowice, pole golfowe itd. Dlaczego mam wierzyć, że wizualizacje które pokazały się w roku wyborczym zostaną zrealizowane w sytuacji kiedy Żorom nie udało się wybudować nawet zwykłej tężni zapowiadanej na 2017 rok?

  Akurat nikt z Katowic nie powiedziałby, że u nas nic się nie dzieje - bo południowa obwodnica Rybnika to akurat największa inwestycja drogowa od czasu budowy w GOP - DTŚ.

  Natomiast proszę nie wyskakuj z takimi porównaniami z Rybnikiem bo robicie się jeszcze bardziej śmieszni. Rybnik wyda na drogi w tym roku 270 mln podczas gdy Żory 15 mln. Wszystkie wydatki inwestycyjne wyniosą w Rybniku 365 mln, a w Żorach ok. 30.

  Z przekonaniem mogę powiedzieć, że w Żorach od upadku PRL nie było żadnej spektakularnej miejskiej inwestycji. Natomiast w ciągu ostatnich 5 lat one całkowicie zamarły. Jeśli uważasz inaczej to znaczy, że zaprzeczasz faktom.

  3 7
 • ~Arteks 2018-02-26 23:07:51

  @małami - odpust to masz na żorskim rynku z waszą karuzelą. Ale jeśli chodzi o budownictwo to nie chodzi o to, że bloki NRDowskie są złe. Mają nawet swój urok jeśli chodzi o ich zewnętrzny wygląd i jak się na nie patrzy od strony balkonów. Chodzi o całkowitą monotonię... Bloki NRD znajdziesz także w Rybniku, Jastrzębiu, Katowicach, Rudzie Śląskiej, Bielsku Białej, Strumieniu, Raciborzu, Cieszynie, Wodzisławiu Śląskim i pewnie jeszcze w innych miastach gdzie ich nie wypatrzyłem ale... nigdzie nie są one takim dominantem całościowej zabudowy miasta. Przecież jak się przejeżdża przez Żory nic innego nie rzuca się w oczy poza tak samo wyglądającymi blokami. Nawet trudno komuś wyjaśnić które osiedle jest którym bo każde jest takie same. Architektoniczne nuuuda! Żeby jeszcze chociaż ta starówka była przyciągająca ale odbudowano ją byle jak i też nie wygląda ciekawie.

  6 9
 • ~Arteks 2018-02-26 23:12:37

  @bartolini - i proszę nie porównuj nigdy długów wziętych na wielkie infrastrukturalne projekty do długów wziętych na niepotrzebne gadżety bo to jest wręcz nietaktowne. U nas Kuczera jakby chciał uprzedzić problemy sąsiada, w jednym z wywiadów w GR powiedział, że w Rybniku kredyty są brane wyłącznie na cele miastotwórcze i na rzeczy które mają stymulować rozwój i powiększanie się budżetu miasta w przyszłości. Mądre nie? A wasz prezydent wziął kredyty na rzeczy przynoszące miastu straty i nawet nie zamierza za to przepraszać lub się tłumaczyć...

  7 8
 • ~mała mi 2018-02-27 10:03:45

  Oooo Arteks nie wiesz jakie to są bloki typu szwedzkiego i gdzie się takie znajdują?No nie może być. To nie pisz o czymś, o czym nie masz pojęcia albo zapytaj znajomego z politechniki. Żory to nie tylko bloki. I mógłbyś się czepiać gdyby dzisiejsze mieszkania budowali w takim właśnie stylu. A tak nie jest.
  Aleś pojechał z tym że trudno komuś wytłumaczyć gdzie znajduje się dane osiedle:D Gdybyśmy rozmawiali np. o Jastrzębiu to bym się z tobą zgodziła. Ale nie zgadzam się. Właśnie ta monotonia sprawia, że łatwo i bezproblemowo trafisz tam gdzie chcesz. No ale to trzeba mieszkać w Żorach Arteks.
  A karuzela ma tylko jedną wadę - za dużo kosztowała.

  9 0
 • ~Arteks 2018-02-27 11:20:31

  @małami - ale kto powiedział, że nie wiem? Oczywiście, że ktoś kto się interesuje architekturą musi wiedzieć takie rzeczy. Szwedzkie bloki masz np. na Dąbrówki, Floriańskiej czy Kilińskiego w Rybniku, na Przemysława w Wodzisławiu, na Marusarzówny w Jastrzębiu. Różnią się od polskich czy NRDowskich konstrukcji wyższymi standardami (osobne WC od łazienki, jasne duże kuchnie, duże klatki schodowe). W przeciwieństwie do bloków polskich konstrukcji mają tak samo jak bloki NRDowskie bardzo długie (i niespotykane w Polsce) długie windy. Ewidentnie Gierek przemycił na Śląsk "zachodnie" konstrukcje, a mieszkańcy na tym skorzystali. Natomiast powtarzanie, że te dwa bloki na Sikorskiego są szwedzkie to "urban-legend" czyli miejska legenda. To bloki z II fazy projektów również NRD. Spotkasz je także w Leszczynach i nikt ich tam nie nazywa "szwedzkimi". Są także w Rybniku (w wersji 4 piętrowej) na os. Południe i na Chwałowickiej. W Rybniku jest też jeden blok na licencji francuskiej - tam to dopiero są niespotykane układy mieszkań i klatki schodowe na których można ustawić stoły tenisowe. Nie piszę tego aby udowadniać, że coś jest lepszego. Po prostu w innych miastach planiści nie chcieli monotonii dlatego osiedla różnią się od siebie i szczególnie w dobie termomodernizacji wygląda to fajnie.

  3 9
 • ~mała mi 2018-02-27 11:42:19

  Ewentualnie Arteks mogą to być bloki typu szwedzkiego:) skoro wiesz to czemu od razu nie odpowiadasz? Aaaa musiałeś przestudiować Internet. No rozumiem:) Pisałam ci ja, pisał pav - osiedle Sikorskiego, bloki czteropiętrowe typu szwedzkiego. Zakoduj.
  I popatrz jaki ty dziwny jesteś. Najpierw bloki typu enerdowskiego były bleeee,a teraz jednak nie takie złe. A blok w którym ty mieszkasz jakiego jest typu?

  8 2
 • ~Arteks 2018-02-27 13:03:59

  @małami - no cóż jeśli dla ciebie blok NRDowski II generacji jest szwedzkim to potem mnie nie dziwi, że w Żorach busiki są "autobusami", dworzec autobusowy stanie się "centrum przesiadkowym", pawilon powitalny stał się Muzeum Ognia, a synagoga stała się kinem. Wszystko w oparach baśni i absurdu. Ale takie niestety są Żory...

  3 10
 • ~mała mi 2018-02-27 13:14:36

  Unikasz odpowiedzi Arteks i piszesz od rzeczy. Ale jakoś mnie to nie dziwi. Jak widać nie wystarczy się interesować, żeby wszystko wiedzieć :) I tak się kończy każda dyskusja z tobą.

  8 1
 • ~Arteks 2018-02-27 14:06:01

  @małami - nie unikam żadnych odpowiedzi. Dwa bloki na Sikorskiego które według obiegowych opinii są szwedzkie takimi nie są!!! To generacja bloków NRD z FADOMU drugiej generacji, budowane w latach 80. Na wszystkie pytania odpowiadam na bieżąco. Jeśli jakieś pominąłem - przypomnij. Ja tylko przypomnę, że ty w innej dyskusji mimo, że mnie ciągle atakowałaś - nie potrafiłaś odpowiedzieć jakie inwestycje w Żorach spowodowały tak gigantyczne długi jakie są w Żorach. A to było konkretne pytanie. Tak więc nie mów, że tak się kończy dyskusja ze mną - bo doskonale wiecie, że zawsze dysponuję faktami, liczbami, przykładami - ty i paru innych tylko mitami i uszczypliwościami. Gdyby wrócić do bloków czynszowych to też chętnie bym się dowiedział kto będzie właścicielem budowanych bloków? Na jaką hipotekę udzielono kredyt? Ile lat miasto będzie spłacać kredyty i ile to będzie kosztować budżet miasta? Może ty odpowiesz?

  3 11
 • ~Arteks 2018-02-27 14:46:41

  @małami - a to ty pewnie studiowałaś internet w tej sprawie. Ja za to rozmawiałem na ten temat z wykładowcą Politechniki Śląskiej. Na twoją prośbę bezproblemowo wskazałem ci ulice w okolicy które są zabudowane prawdziwymi blokami szwedzkimi i udzieliłem informacji czym różniły się one od bloków NRD czy od tradycyjnie polskich projektów. Mało??? Lekcja wiedzy kobieto! :) Ale i tak obiegowa legenda pewnie zwycięży i dalej będzie się w Żorach podbudowywać ego tym, że jakiś blok jest szwedzki. A może ta legenda jest podtrzymywana przez biura nieruchomości aby podwyższać w nich ceny mieszkań?

  3 11
 • ~pav 2018-02-27 16:07:58

  O kurcze chwile mnie nie bylo bo przestalem sledzic temat a tu kolega z Rybnika tak sie spienil

  Po pierwsze
  Duzo blokow na Sikorskim jest typu szwedzkiego. Nie znasz sie i poza tym sie mylisz ale nie chcesz tego przyznac. Bylem kiedys w szwedzkim mieszkaniu ( chyba na dabrowki) i wygladalo tak samo jak szwedzkie na sikorskim. Podalem ci numery szwedzkich blokow na sikorskm takze sprawdz sobie.

  Po drugie
  Rybnickie osiedla wygladaja tak samo jak zorskie, jastrzebskie czy inne. I sa po prostu brzydkie (chociaz termomodernizacja poprawila wyglad na kilka lat)

  Po trzecie
  To ze rozmawiales z wykladowca Politechniki nie czyni z Ciebie specjlisty. Tez rozmawialem z wykladowcami (dwoch Politechnik) . Moze nawet wiecej od Ciebie. Bo przez prawie 5 lat

  Po czwarte
  Mieszkanie w rybnickim blokowisku niewiele sie rozni od mieszkania w zorskim blokowisku. Ceny mieszkan takie same czyli przecietny mieszkaniec blokowiska zorskiego moglby zamieszkac w Rybniku gdyby tylko chcial. Jakby Rybnik byl taki super duper ceny mieszkan bylyby wyzsze ( i to jest wyznacznik a nie twoje dane makroekonomiczne)

  Po piate
  Tak jak kiedys mowilem mysle, ze masz duuuuze kompleksy. Zapewne przez niespelnione ambicje. A Twoja jedyna orez to to, ze mieszkasz w Rybniku. Poza tym nic innego w zyciu nie osiagnales. Na rozwoj Rybnika nie masz zadnego wplywu takze robisz ale zachowujesz sie jak ojciec sukcesu. Troche to przykre


  Koncze moj wywod

  Za pewne znowu napiszesz jakies pseudointeligentne wypociny ale juz ci nie bede odpowiadal w tym temacie. Bo mi sie nie chce

  11 3
 • ~boblas 2018-02-27 16:15:44

  @Arteks - zacytuję coś:
  " Różnią się od polskich czy NRDowskich konstrukcji wyższymi standardami (osobne WC od łazienki, jasne duże kuchnie, duże klatki schodowe)."

  Gdybyś chociaż trochę się zainteresował, większość bloków na os. Sikorskiego ma oddzielnie ubikację i łazienkę, kuchnie z oknem i inne klatki schodowe, dodatkowo w 10 piętrowych blokach winda zatrzymuje się co piętro!
  Tak więc, wracając do Twojej wypowiedzi, niestety ale mylisz się i sam nie wiesz o czym piszesz.

  Dodatkowo, gdybyś poszedł trochę dalej za PKP - czyli na Fadom, wiedział byś, że tam stoją inne bloki niż licencji NRD.
  Jak nie możesz przybyć osobiście polecam wycieczkę na google maps.

  Co do kredytu na nowe mieszkania, jasno jest powiedziane, że czynsz jaki będą płacić przyszli najemcy ma pokryć wszystkie te koszty, czy trzeba to bardziej łopatologicznie napisać czy potrzebujesz do tego jakiś specjalny wykład na uniwersytecie?

  Na koniec chciałbym Ci tylko napisać, abyś dał sobie już spokój z krytykowaniem wszystkiego co dzieje się w Żorach, nie podoba się to wypad do swojego Rybnika.
  Wybory tuż tuż, więc okaże się kogo wybiorą mieszkańcy Żor.
  To już jest Nasz interes nie Twój.

  9 1
 • ~Arteks 2018-02-27 19:44:27

  @boblas - ale nie widzisz, że technologia budynków NRDowskich jest podobna - nawet jeśli te z Sikorskiego różnią się nieco od starszych protoplastów to przecież ewidentnie wyglądają na tą samą technologię produkcji co poprzednie? Tak, potwierdzam, że te nowe NRDowskie mają osobne łazienki i ubikacje bo mam znajomych w takim bloku ale... ścianki są tak samo cienkie jak w innych NRDowskich, kuchnie i klatki schodowe malutkie. Ale w Żorach wybudowano ich bodajże tylko dwa w latach 80. To już lepiej udało się w Leszczynach gdzie powstało całe duże osiedle zwane Manhattanem właśnie z tych bloków NRDowskich II generacji. Nikt ich tam nie nazywa "szwedzkimi"... Standard faktycznie jest nieco wyższy i teraz wiem dlaczego w obiegowej żorskiej opinii przyjęło się, że są "szwedzkie" ale to niestety nieprawda. Charakterystyczna cecha wyłącznie dla bloków NRDowskich jest specyficzna glazura na płytach (przed termomodernizacją). Tego nie miały żadne inne bloki budowane w Polsce!

  @pav - uciekłeś z Żor 10 lat temu, a teraz w co drugiej dyskusji pojawiasz się tylko aby jątrzyć i się kłócić. Mi to kompletnie nie przeszkadza bo ja pogadam z każdym, nawet z dyletantem, histerykiem, dziwakiem... - jeśli tylko mam czas. W temacie nie masz nic do powiedzenia więc w kółko powtarzasz bajki o "szwedzkich" blokach których nigdy w Żorach nie było tak jak nigdy w czasach PRL nie wybudowano w Żorach żadnego porządnego domu kultury czy domu towarowego, porządnego dworca autobusowego lub nowego kina, planu miejskiego itd.

  Rybnickie i jastrzębskie osiedla wyglądają tak samo tylko te które są zbudowane przez FADOM. Ale jest też sporo innych - prawdziwie szwedzkich i polskich bloków. Architektura jest przez to bogatsza. Dla ciebie to bez różnicy - dla ludzi którzy cenią różnorodność to ma znaczenie. Ceny mieszkań w masówce NRDowskiej może są podobne ale w innych blokach Rybnika zdecydowanie droższe od Żor - co chyba zrozumiałe.

  Poza tym rybnickie blokowiska zawsze były lepiej wyposażone, są bardziej zielone, lepiej skomunikowane. A miasto zawsze było bardziej prestiżowe i dawało lepsze możliwości życia. Ale to wszystko nic... Bo mieszkając w takim rybnickim czy w każdym innym blokowisku w normalnym mieście - zawsze można oczekiwać rozwoju, innowacji, poprawy komfortu życia. A jak tego oczekiwać w Żorach w których pieniądze zamiast na inwestycje idą na banki, a jeden kredyt jest spłacany zaciąganiem kolejnego? Jak mieszkać w mieście w którym nie ma komu kibicować, w którym kultura prawie nie istnieje, transport publiczny taki jak na wsi, a największym pracodawcą jest Urząd Miasta?

  Zostaw sobie jakaś charakterystykę innych osób i jak chcesz to pisz na temat. A jeśli ktoś cię rozkłada na argumenty to poskarż się mamie - to ci pozostało. ;) Ja mieszkając w Rybniku, wspieram finansowo swoje miasto. Ty wspierasz Angoli, a twoje komentarze odnośnie Żor często bardziej im szkodzą niż pomagają. Bo mam okazję przypominać czy edukować Żorzan i przypominać jakie mają śmieszne władze które płacą bankom po kilkanaście milionów rocznie aby nie ogłosić bankructwa miasta hehehe

  3 16
 • ~boblas 2018-02-27 20:09:43

  @Arteks - otóż w momencie kiedy powstawały bloki w Żorach czy też w Jastrzębiu - najszybszym sposobem było wybudowanie właśnie takich bloków, a potrzeba była duża, bo jak sam dobrze wiesz w tamtym czasie na te tereny przybywała ludność z całej Polski. To tutaj było najwięcej miejsc pracy bo wtedy Górny Śląsk znaczył dużo więcej niż teraz.

  Natomiast, podsunę Ci pewien wycinek z Wikipedii na temat wielkiej płyty:
  Fadom”
  System stosowany przede wszystkim na terenie Górnego Śląska. Zawarte w nim rozwiązania obejmowały budynki 5- i 11-kondygnacyjne w układzie poprzecznym. Zastosowano rozstaw ścian 240, 360 i 600 cm dla mieszkań oraz 480 cm dla klatek schodowych. Głębokość traktu – 480 cm. W systemie zastosowano płyty stropowe jednokierunkowo zbrojone o gr. 14 cm (płyty o rozpiętości 600 cm dodatkowo sprężano). Płyty ścian wewnętrznych gr. 15 cm a ścian zewnętrznych 29 cm jako warstwowe z ociepleniem z wełny mineralnej. Elementy prefabrykowane stosowane w tym systemie były produkowane w „fabrykach domów”.

  Czy myślisz, że w czasach PRL mając na miejscu taką fabrykę i specjalnie opracowany system stawali by coś innego?

  Na potwierdzenie kolejny wycinek z ciekawego artykułu:
  "Drugim zakładem produkującym prefabrykaty dla budownictwa był Fadom w Żorach uruchomiony w 1970 r. Tam też ulokowano dyrekcję jastrzębsko-żorskiego kombinatu, chociaż „fabryka domów” powstała dla potrzeb rozwijającego się Jastrzębia i w pierwszym okresie cała produkcja była kierowana na jastrzębskie budowy."

  Więc znając realia tamtych czasów nie było innego wyjścia, tak to jest właśnie epoka w której powstawały żorskie i jastrzębskie osiedla.
  Więc proszę Cię nie pisz już na temat tych bloków, bo stoją i jeszcze stać będą długo. Pojawiła się na większości termomodernizacja i już to wygląda lepiej i ładniej, problem jeszcze w tym, że bloki są wymieszane pomiędzy różne spółdzielnie i wspólnoty, co powoduje, że niestety różnią się od siebie.

  Co do nowej budowli, niech powstaje, popyt na mieszkania jest, o czym świadczy ilość osób które złożyły wnioski a było ich ponad 1600.

  Jedynie co dla mnie nie jest pewne, to cena za metr. Znając nasze polskie realia, kwota za metr nie będzie wynosiła 20, a stawiam, że około 30 zł, a wtedy dużo z tych chętnych zrezygnuje, bo nie będzie ich dalej stać utrzymywać mieszkania, zupełnie jak z programem mieszkanie+.
  Jeszcze nic praktycznie nie powstało a kwoty za czynsz już rosną...

  12 1
 • ~mała mi 2018-02-28 09:48:01

  Arteks wykazujesz się niebywałą ignorancją, arogancją i hipokryzją. Tyle mam ci do powiedzenia.

  12 4
 • ~jasnypieron 2018-03-01 10:13:28

  mala mi...proszę nie używaj słów, których adresat może nie rozumieć...

  4 1
 • ~boblas 2018-03-01 21:34:45

  To już 2 dni a Arteks nie dodał odpowiedzi...
  Bardzo dziwne, zachorował?

  4 1
 • ~Arteks 2018-03-02 00:16:03

  @boblas - jesteś jedną z nielicznych osób która próbowała napisać coś ciekawego na temat artykułu co na tuzory jest zjawiskiem rzadkim. Reszta niestety tylko hejtuje lub kieruje dyskusje na personalne ataki i boczne tory. Mnie na przykład ciekawi na jaką hipotekę i na jakich warunkach tak zadłużone miasto dostało tak duży kredyt. Niestety milczą o tym władze miasta, milczą o tym media... A temat wydaje się ciekawy. Oby się nie okazało za jakiś czas, że bloki przestaną być miejskie i bank sprzeda je z lokatorami. ;)
  @mała mi - a ty jesteś może bardzo pyskata ale kompletnie na niczym się nie znasz. Taka baba z magla. ;)

  2 7
 • ~boblas 2018-03-02 06:49:39

  @Arteks - sprawa jest bardzo prosta. Jest to taki sam kredyt jaki bierze zwykły konsument który chce kupić (bądź ma działkę) i chce na niej postawić dom. Zabezpieczeniem wtedy jest działka wraz z postawioną nieruchomością.
  W związku z tym, jeżeli czynsze mają pokryć spłacane raty i pokryć wszystkie koszty, to będzie ok. Jednak martwi mnie to, że opłata za metr kwadratowy będzie wyższa niż się teraz sugeruje a lwia część przyszłych chętnych najemców zrezygnuje z tych mieszkań bo opłaty będą za wysokie, a wtedy powstanie wielki problem ze spłatą.
  Na chwilę obecną nie patrzmy źle w przyszłość, postawią bloki, wprowadzą się nowi mieszkańcy i za parę lat będziemy wiedzieć jak obecne decyzje się sprawdziły.

  5 0
 • ~Arteks 2018-03-02 14:50:08

  @boblas - niezupełnie taki sam kredyt bo jeśli ktoś nie ma obecnie odpowiednich dochodów lub czegoś co może złożyć się na hipotekę lub jest nieodpowiedniej wielkości, a jego dochody zbyt małe lub nie ma wkładu własnego - nie dostanie kredytu. Natomiast tu władze miasta 100x podkreślały, że wykonawcą obiektu będą ZTK, chętnie przedstawiano wizualizację, zrobiono show z losowaniem kluczy. Natomiast nigdy nie przedstawiono struktury finansowej tego projektu, a w przypadku tak zadłużonego miasta, byłoby to na miejscu. Przypomnę, że kiedyś wybudowano Twinpigs bez przeprowadzenia jakichkolwiek analiz opłacalności tej inwestycji. Jeśli Żory płacą obecnie po kilkanaście milionów złotych za obsługę kredytów mimo braku poważnych inwestycji to ile będą one wynosić w przypadku zrealizowania bloków komunalnych? Inne miasta też chcą budować bloki komunalne ale będą to robić albo z pomocą jakichś specjalnych dotacji czy niskooprocentowanych kredytów lub w ramach państwowego programu mieszkanie plus. Wiesz coś na temat finansowania tego projektu? Jeśli tak to proszę, podziel się. Kiedyś odezwała się pewna osoba o nicku @ksiegowa ale... po zadaniu jej kilku pytań już się nie odezwała. A szkoda bo wydaje się, że miała jakąś wiedzę na ten temat.

  3 3
 • ~boblas 2018-03-02 16:19:02

  @Arteks - nie interesowałem się tym tematem zbyt długo, jeżeli chodzi o kredyt. Na jakich warunkach i z jakim oprocentowaniem jest.
  Wydaje mi się, że również będzie dość nisko oprocentowany, natomiast zdolność kredytowa została dla mnie sztucznie zawyżona co jest napisane w tym artykule, więc pozwolę sobie zacytować:
  "Prezydent Miasta przedstawił również źródła finansowania inicjatywy. Pieniądze przeznaczone na budowę nowych mieszkań pochodzą z obligacji wyemitowanych przez miejską spółkę Zakłady Techniki Komunalnej w Żorach sp. z.o.o. - Inwestycja została zaplanowana tak, aby przychody z wynajmu mieszkań pozwalały na spłatę kapitału i odsetek – tłumaczył. Zawarta została również tzw. umowa wsparcia z bankiem, która zakłada pomoc miasta w przypadku braku możliwości wykupienia obligacji przez spółkę."


  Dodatkowo, już osoby które zaciągnęły ten kredyt i wypuścili obligację liczyli się z tym, że mogą nie dać rady więc jest też dodatkowa umowa wsparcia, nie mam pojęcia na czym to ma polegać i podejrzewam, że bez kontaktu z osobami z ZTK bądź urzędu miasta nie wiele da się dowiedzieć oficjalnie.

  Zdanie moje jest takie, że projekt jest potrzebny, jednak mogę się przychylić do tego, że może to być takie życie miasta na wyrost, jak normalnego obywatela a jak mu się noga powinie to ogłosi upadłość konsumencką, tylko co zrobi miasto w tym temacie?
  Dodatkowo będę twierdził, że spora część przyszłych najemców straci zainteresowanie tymi lokalami - zapewne czynsz będzie wyższy ( czynsz jest tak skalkulowany aby pokryć wszystkie koszty kredytu i jego kapitał) a w dodatku lokale będą w stanie deweloperskim czyli min. bez drzwi, kontaktów, podłóg, kuchni czy wyposażonej łazienki.
  Koszt tanich mebli do kuchni w studiu mebli kuchennych czy brw to kwota ok 4-6 tyś zł, do tego sprzęt i inne pierdoły nie licząc kafli na ściany i podłogę. Podobnie będzie z łazienką - to akurat dwa najdroższe pomieszczenia do remontu czy urządzenia, oczywiście nie zapominajmy o pozostałych pomieszczeniach.
  Więc, jeżeli to mają być mieszkania dla ludzi których nie stać na kredyt hipoteczny, to jednak będą musieli zorganizować sobie niezłą sumkę na wyposażenie tych mieszkań, tylko skąd ją wezmą, skoro nie mają zdolności kredytowej?
  Ten problem akurat będzie dotyczył wszystkich takich projektów, łącznie z rządowym mieszkaniem+.  Co do Twinpigs - z początku to był obiekt prywatny, nie zapominajmy o tym. Miasto przejęło go przy problemach prywatnego inwestora, gdzie w związku z tymi problemami nie ma możliwości na chwilę obecną przejęcia dalszej części z zaczętą budową rollercoastera w skałach. Takie atrakcje w miastach są potrzebne, tylko ja nie lubię dzikiego zachodu, moje dzieci też nie, więc nie bywamy tam.
  Nie wiem jak wyglądają finanse spółki Nowe Miasto za rok 2017, jednak za poprzednie niestety były ciągłe straty, a tutaj nikt się tym nie przejmuje.
  Jestem zdania, że potrzebni są nowi rządzący - którzy mają wiedzę na temat zarządzania takimi obiektami jak i miastem, tylko pytanie czy przy następnych wyborach tacy się pojawią i ile osób zainteresowanych i świadomych pójdzie na nich zagłosować. Jeżeli wygrają nowe osoby, będą musieli zmierzyć się z problemami po poprzednich a to będzie bardzo trudne zadanie.

  9 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Na jaki komitet zagłosujesz w wyborach do Parlamentu Europejskiego?

Oddanych głosów: 860