zamknij

Wiadomości

Wojciech Kałuża w żorskim muzeum: dziękuję za Wasze zaangażowanie!

2019-05-22, Autor: maj

Wczoraj w Muzeum Miejskim w Żorach spotkali się najwybitniejsi przedstawiciele kręgów muzealnych by odebrać nagrody z rąk wicemarszałka Wojciecha Kałuży. Żorskie muzeum zostało wyróżnione w dwóch kategoriach!

Reklama

Nagroda Marszałka Województwa Śląskiego za wydarzenie muzealne roku to prestiżowa nagroda, przyznawana co roku z okazji Międzynarodowego Dnia Muzeów za osiągnięcia w zakresie działalności muzealnej. W tym roku to niezwykłe wydarzenie miało miejsce w Muzeum Miejskim w Żorach.

Nagrody zostały przyznane w czterech kategoriach, a żorskie muzeum otrzymało wyróżnienia w dwóch z nich: "Wystawy" za unikalną wystawę "Świat Ajnów. Od Bronisława Piłsudskiego do Shigeru Kayanoi" oraz w kategorii "Dokonania z zakresu inicjatyw edukacyjncyh i popularyzacji dziedzictwa kulturoweo" za projekt "Muzealna misja patriotyczna. Kurs na Niepodległość". Główną nagrodę otrzymało w tym roku Muzeum w Gliwicach za wyjątkową wystawę "Żydzi na Górnym Śląsku".

- Uważam, że nasza wystawa jest najlepszą z tych, które zostały otwarte na Górnym Śląsku w tym roku, a nawet nie tylko. I nie jest to objaw mojej pychy i nieskromności, ale taki jest po prostu ciężar gatunkowy tego typu wystaw. Żydzi mają wkład w nasz region, kulturę czy badania naukowe, którego nie da się przecenić. Trudno sobie wyobrazić wzrost industrializacji Górnego Śląska w końc XIX wieku bez środowiska żydowskiego - skomentował świeżo po odebraniu nagrody dyrektor gliwickego muzeum, Grzegorz Krawczyk.

Wicemarszałek Wojciech Kałuża podziękował dyrektorowi żorskiego muzeum za wzorową organizację wydarzenia i podkreślał, jak ważna jest pasja i zaangażowanie w pracy muzealników:

- Od kilku lat obserwujemy wzrost atrakcyjności oferty naszych muzeów. Wynika to oczywiście z wielu rzeczy, między innymi z modernizacji, które zachodzą w obiektach i z angażowania środków pochodzących z budżetu Państwa i Unii Europejskiej a także samorządów. To otoczenie zmienia się w piękny sposób! Sama oferta muzeów jest coraz lepiej "podawana", co zdecydowanie przekłada się na wzrost zainteresowania wystawami wśród mieszkańców. Ale to wszystko dzieję się także dlatego, że Państwo wkładacie w to swoje serce i zaangażowanie za co serdecznie dziękuję! - podkreślił wicemarszałek.

Jak często korzystasz z oferty Muzeum Miejskiego w Żorach?

Oddanych głosów: 463

Oceń publikację: + 1 + 5 - 1 - 36

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (2):
 • ~zbyzsek54 2019-05-24 17:01:43

  zdrajca i sprzedawczyk,typ pozbawiony w 100% honoru!!!!

  16 2
 • ~Józef Brzozowski 2019-05-24 17:55:40

  @zbyzsek54 Nie mam zamiaru bronić Wojciecha Kałuży. Czy to była prostytucja polityczna, wyrachowanie, czy działanie na korzyść Żor, historia pokarze.

  Pretensje powinniśmy mieć przede wszystkim do siebie że pozwalamy na takie zmiany klubu czy partii. A takich przypadków jest przerażająco dużo.

  Rzecz w tym, że wybrany przez nas poseł, radny – ogólnie mandatariusz – powinien być zależny mandatem od wyborców w okręgu w którym otrzymał mandat. Gdyby tak było, to Wojciech Kałuża nie przeszedłby do PiS, a gdyby przeszedł, to zwołałoby się referendum lokalne w okręgu i cofnęłoby się mu mandat. A jeżeli chodzi o pozbawionych honoru, to ja uważam, że większość wybranych w obecnej, proporcjonalnej ordynacji wyborczej trzyma się koryta, nie honoru.

  14 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.