zamknij

Wiadomości

Wojciech Maroszek w obronie śląskiej godki: „Ślązakom należy się wsparcie dla kultywacji historii i tradycji”

2013-12-27, Autor: wk
Podczas poniedziałkowej sesji Rady Miasta Żory, radny Wojciech Maroszek wystąpił w koszulce nawiązującej do narodowości śląskiej. W ten sposób zaprotestował przeciwko postawie instytucji Państwa Polskiego i ostatnio wydanej decyzji Sądu Najwyższego.

Reklama

Na początku grudnia Sąd Najwyższy orzekł, że Ślązaków nie można uznać za odrębny naród i dlatego Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej nie powinno być zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym pod taką nazwą. Wśród polityków związanych z naszym regionem rozgorzała dyskusja na temat kontrowersyjnego wyroku. >> Rośnie oburzenie śląskich polityków po wyroku SN. Nie przebierają w słowach

Komentarze w tej sprawie nie milkną do dziś. Podczas ostatnich obrad Rady Miasta Żory, radny Wojciech Maroszek jako znak sprzeciwu m.in. dla decyzji wydanej przez Sąd Najwyższy wystąpił w koszulce nawiązującej do narodowości śląskiej.

- Jest to forma protestu przeciwko postawie instytucji Państwa Polskiego odmawiających podmiotowości Ślązakom i prawa do pielęgnacji, ochrony i wspierania śląskiej godki, kultury i tradycji. W szczególności dotyczy to ostatniego głośnego wyroku Sądu Najwyższego w sprawie rejestracji Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej, ale także m.in. niedokonania zmian legislacyjnych dotyczących grup etnicznych i języków regionalnych czy manipulacji przy ostatnim spisie powszechnym - oświadczył Wojciech Maroszek.Według radnego dotychczasowe działania organów państwa stoją w sprzeczności z europejskimi aspiracjami Polski, deklarowanym przywiązaniem do praw człowieka i wspieraniem różnych mniejszości w innych państwach. - Co więcej, te posunięcia, odczytywane przez Ślązaków jako dyskryminacyjne, nie służą w długiej perspektywie zwiększeniu zaufania Ślązaków do Polski, a stanowią zapalnik dla radykalnych postaw - mówi Wojciech Maroszek i zaznacza - Nie jestem Niemcem, ani opcją niemiecką, ani separatystą, ani nawet autonomistą. Śląsk powinien pozostać w granicach Polski i Czech, jak dotychczas.

Radny przyznaje, że niezrozumiałe są dla niego dotychczas podjęte decyzje. - Uważam, że śląska godka powinna być umieszczona w rejestrze języków regionalnych, a nam Ślązakom należy się prawo swobodnego zrzeszania się wokół odczuwanej śląskości oraz instytucjonalne wsparcie dla kultywacji naszej historii i tradycji. Jestem zwolennikiem wzmacniania samorządności i zwiększania znaczenia regionów - wszystkich na równych zasadach - podkreśla Wojciech Maroszek.

Wystąpienie Wojciecha Maroszka doczekało się wielu głosów poparcia jeszcze w trakcie, jak i po zakończeniu obrad Rady Miasta. - Chcę podziękować za przyjazne reakcje. Postanowiłem zareagować na niesprawiedliwe działania Państwa Polskiego oraz pewne zawłaszczenie śląskości przez głosy radykalne - zakończył radny.
Oceń publikację: + 1 + 22 - 1 - 4

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~gestskoczka 2013-12-27 12:27:15

  Spojrzałem na zdjęcie – Pan Gorzelik, ale jak dokładniej zobaczyłem, to faktycznie na zdjęciu jest Pan Maroszek. Żarty na bok, uważam że w żorskich szkołach powinien być oprócz j. Polskiego – drugi język obowiązkowy do wyboru: śląski, niemiecki lub angielski. Chciałbym zapytać Pana Wojciecha Maroszka o coś ważniejszego, o dalsze zadłużanie miasta. W porządku obrad był punkt: 7.5 dotyczący „zaciągnięcia kredytu bankowego długoterminowego na finansowanie planowanego deficytu budżetu.” W artykule z 20 grudnia wyczytałem że: „Przyszłoroczne dochody miasta wyniosą 240 095 867,92 zł, a wydatki szacowane są na poziomie 240 066 811,55 zł.” Proszę mi wytłumaczyć, na co ma być ten kredyt, skoro dochód planowany jest większy niż planowane wydatki! Uważam, że radni nie powinni decydować o zaciąganiu kredytów długoterminowych. Kadencja im się skończy, długi zostawią następcom, a i tak to obciążenie dotyczy przede wszystkim mieszkańców, więc to mieszkańcy – tylko i wyłącznie – powinni decydować w referendum o kredytach długoterminowych. Odsetki od zaciągniętych już kredytów to z pewnością miliony złotych rocznie. Bankom oddajemy to, co moglibyśmy przeznaczyć na drugi język obowiązkowy w żorskich szkołach.

  0 8
 • ~pioter77 2013-12-27 12:33:31

  Stanowisko SN najwyższego to najlepszy dowód, że polityka jest brudna. Warszawka się boi, że nagle Górny Śląsk zacznie sie upominać o swoje, dlatego neguje wszystko, co jest związane z dążeniem Narodu Górnoślaskiego do określenia i podkreślenia swojej tożsamości. Takiej zapłaty doczekaliśmy się od Goroli za lata charowania na nich, za to,że Śląsk oddał niepomierne zasługi dla odbudowy stolicy, że niejednemu tępemu kaumukowi i świniopasowi spod Wawy i okolic dał pracę, dach nad głową, wykształcenie, bo wychował się w jakimś podwarszwskim Pierdziszewie z dala od cywilizacji i za przeproszeniem sr**** przez żerdź pod jabłoń w sadzie. Warszawka się boi, że za chwilę my, dumny i prawy Górnośląski Naród ukonstytuujemy Sejmik Slaski i zarządamy prawa głosu w Sejmie i Senacie i wówczas będziemy w stanie bronić się przed dalszą łupieżczą polityką Stolicy wobec Górnego Ślaska.

  2 0
 • ~malkontent58 2013-12-27 14:14:19

  Gdzie byliście jak was nie było? Jak trzeba było głosować na Ruch Autonomii Śląska, to prawie wszyscy byliście za gorolami( tylko tymi co byli w zawszałych partiach), a nie za naszymi!!! Można było wprowadzić więcej naszych do Sejmiku Śląskiego( taki istnieje!!!), a w konsekwencji w następnych wyborach do Sejmu, czy Senatu, ale nie, bo większość z tych pyskujących teraz wtedy było raczej po gorolskiej "sprawdzonej" pokomunistycznej stronie

  0 6
 • ~pioter77 2013-12-28 13:28:51

  Malkontent, zamknij ryj, bo nie wiesz za kim głosowałem. po wtóre czytaj ze zrozumieniem. Wiem,że Sejmik istnieje, toteż piszę o ukonstytuowaniu, nie o utworzeniu. to różnica. jeżeli jej nie widzisz, to zajrzyj do encyklopedii (Istnieje cos takiego!!!!) oczywiście, jeżeli nie odrzuca Cię od ksiażek, jak każdego chłoptysia z epoki wujka google i cioci wikipedii.Ale, Ty i tak zawsze jesteś pyskaczem, który staje okoniem w stosunku do wszystkiego, co było wcześniej powiedziane. Z resztą nik malkontent mówi sam za siebie...

  0 4
 • ~malkontent58 2013-12-28 14:11:05

  pioterze77 z tym ryjem to przegiąłeś, ale skoro ciągle patrzysz w lustro, to po prostu uwierzyłeś w siebie, ale na szczęście nie wszyscy są do ciebie podobni! A co do czytania, to Sejm Śląski był organem ustawodawczym autonomicznego (podkreślam AUTONOMICZNEGO)województwa śląskiego od lipca 1920 do maja 1945, ale ukochani komuniści niektórych z was- po prostu nam Górnoślązakom, to ukradli jak i wiele innych rzeczy i nie tylko rzeczy. Niestety dzięki kabociorzom, którzy przypominają sobie o Górnym Śląsku jedynie z okazji nadchodzących wyborów, czy Barbórki... mamy to co mamy i ponawiam pytanie: gdzie niektórzy z was byli jak Górny Śląsk was potrzebował? Aha napisz w końcu coś mądrzejszego, bez obrażania ludzi, to cię pochwalę....

  0 4
 • ~pioter77 2013-12-29 12:00:41

  Malkontent, a jak Twoim zdaniem miałem zareagować, skoro nie znając mnie i nie wiedząc czy głosowałem, czy nie przypuszczasz na mnie chamski atak?? Po wtóre mogę z czystym sumieniem powiedzieć,że nie jestem kabociorzem, który przypomina sobie o swojej przynależności jedynie z okazji Barbórki. Osoby, które mnie znają mają w tej kwestii zgoła odmienne zdanie o mnie postrzegając mnie jako górnośląskiego patriotę za to, jaki mam stosunek do zachowywania zwyczajów i gwary. Ale najprościej napluć komuś w twarz zarzucając mu jakieś wyimaginowane pierdoły.

  1 0
 • ~malkontent58 2013-12-29 16:21:24

  pioterze77 czy ja choć raz napisałem coś co może bezpośrednio Ciebie dotyczyć? Może ZAZNACZAM MOŻE zadziałało stare powiedzenie;"uderz w stół,a nożyce same się odezwą" ? Ale to już naprawdę nie jest mój problem... Do Siego Roku 2014

  0 6
 • ~luxveritatis 2013-12-30 07:12:54

  Powstańcy Śląscy walczyli o przywrócenie Śląska do Macierzy, czyli do Polski. Krew mnie zalewa jak słyszę głosy o autonomii wypowiadane przez karierowiczów dla zdobycia poparcia czy poklasku przez wypowiadanie populistycznych haseł. Największy krzykacz ds. autonomii Pan Gorzelik nawet nie godo po śląsku. Ale dla władzy można wiele zrobić. POLSKA ZE ŚLĄSKIEM, ŚLĄSK Z POLSKĄ !!!

  8 0
 • ~malkontent58 2013-12-30 09:04:55

  Tylko nikt w RAŚl nigdy nie mówił o oderwaniu Górnego Śląska od Macierzy, od Polski!!! Mowa jest jedynie o autonomii, no ale POpaprańcy skutecznie zamotali ludziom w głowach, bo POpaprańcyw otumanianiu narodu są gorsi od swoich poprzedników z PZPR-u

  0 7

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.