zamknij

Wiadomości

Wywóz śmieci: zapłacimy więcej, ale wciąż mniej niż sąsiedzi

2021-10-21, Autor: MZ

Żorski magistrat potwierdza: od nowego roku mieszkańcy zapłacą za wywóz śmieci więcej. Jednak stawka będzie nadal niższa niż u sąsiadów. 

Reklama

Niedawno informowaliśmy Was o tym, że Urząd Miasta Żory podniósł budżet na wywóz odpadów. Oficjalny przetarg nie został jeszcze rozstrzygnięty, ale ze wstępnej analizy od dawna wynikało, że podwyżka jest nieunikniona. O jakiej kwocie mowa?

Przetarg na wywóz odpadów, ogłoszony przez żorski magistrat w połowie września, wciąż nie jest rozstrzygnięty. Z informacji, które podaje Urząd Miasta wynika, że ogłoszenie wyników postępowania przetargowego planowane jest jeszcze w październiku.

Już dziś znamy jednak wstępną stawkę, jaką mieszkańcy żor zapłacą za wywóz śmieci. Najprawdopodobniej będzie to kwota 25 zł od osoby. Przypomnijmy, że do końca tego roku stawka wynosiła 15 zł. 

- Proponowana stawka to 25 zł od osoby i miałaby ona obowiązywać od 1 stycznia 2022 r. O ostatecznym kształcie tejże uchwały, w tym wysokości stawki, zadecydują jednak radni - informuje Adrian Lubszczyk kierownik Biura Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta.

Magistrat zwraca uwagę, że podwyżka o 10 zł jest oczywiście duża, ale kwota wywozu odpadów komunalnych w Żorach wciąż nie dochodzi do wysokości ceny w miastach ościennych.

- W Jastrzębiu-Zdroju oraz Czerwionce-Leszczynach kwota od mieszkańca wynosi od tego roku 29,50 zł, Mikołowie i Łaziskach: 29 zł, Rybniku - 24 zł (obecnie trwają procedury konsultacyjne stawki na poziomie 29,50 zł od początku przyszłego roku), w Marklowicach - 27 zł oraz w Orzeszu - 33 zł - wylicza Adrian Lubszczyk.

Z czego wynika fakt, że cena wywozu śmieci w Żorach nie jest aż tak wysoka, jak u sąsiadów? Zapytaliśmy w Urzędzie Miasta, czy zrezygnowano z jakiejś części świadczonych do tej pory usług.

- Zakres usług świadczonych przez nowego wykonawcę będzie tożsamy z zakresem usług świadczonych obecnie - informuje jednak rzecznik prasowy magistratu. - Wyjątek dotyczy zbiórki odpadów zmieszanych w zabudowie jednorodzinnej w okresie od kwietnia do października. Obecnie odpady te zbierane są 2 razy w miesiącu, zaś od nowego roku zbierane będą 1 raz na 2 tygodnie, co przełoży się na częstszą ich zbiórkę.

Oceń publikację: + 1 + 6 - 1 - 44

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~izi 2021-10-23
  16:52:29

  16 9

  3 lata temu było 11zł podniesiono o ponad 30% do 15zł, teraz podwyżka o 45% do 25zł., j
  czyli podwyżka jakieś 120%!!!! w ciągu 4-ch lat
  jak widać magistrat rozumie gdzie teraz można zrobić najlepsze pieniądze, czy będą jakieś protesty ludności???

  może w końcu wymienimy tych skostniałych urzędników, prezydenta i spółkę, wybory się zbliżają... bo oni sami nie odejdą bo co mogliby robić w prawdziwej gospodarce ???

  następne pytanie - jaka firma będzie to obsługiwała i jakie ma związki z ludźmi z magistratu?

  przy okazji - jakie konsekwencje ponieśli ludzie odpowiedzialni za pożar śmieciowiska w Żorach? i kto zapłacił za szkody?

 • ~jasnypieron 2021-10-24
  08:06:08

  19 3

  panie kierowniku cytując pańskie słowa:" Obecnie odpady te zbierane są 2 razy w miesiącu, zaś od nowego roku zbierane będą 1 raz na 2 tygodnie, co przełoży się na częstszą ich zbiórkę."...pytam: kto pana nauczył tego urzędniczego bełkotu? O prostym rachunku na palcach JEDNEJ RĘKI w tej sytuacji trzeba chyba zapomnieć....to niestety przerasta wielu urzędników nawet na "kierowniczych" stanowiskach. Tak propozycja: jeśli ma pan dzieci, to proszę ich zapytać o te wysoce skomplikowane obliczenia

 • ~Adrian Lubszczyk 2021-10-25
  10:08:34

  4 14

  Szanowny Panie @jasnypieron - proszę to sobie przeliczyć w skali roku. Odbiorów będzie więcej. Nieznacznie, ale jednak więcej.

 • ~jasnypieron 2021-10-25
  10:21:33

  13 5

  Brawo, brawo, brawo!!! Faktycznie o.......DWA odbiory w skali roku więcej. Idąc dalej w czasie 5-letniej kadencji byłoby ich już DZIESIĘĆ.
  Tak na przyszłość, to proszę jednak o precyzyjniejsze wypowiedzi, bo nie bełkocze pan w swoim urzędniczym środowisku, ale jednak czytają to normalni, myślący ludzie. Byłaby pełniejsza informacja o tych "super zmianach" nie byłoby mojego komentarza. Pańska wcześniejsza interpretacja jasno pokazuje, że: 4:2 i 1x2, to dla urzędnika jednak NIE to samo

 • ~agel 2021-10-25
  22:08:58

  2 5

  Po staremu wywóz 2 razy na miesiąc to na rok 24 razy.
  Po nowemu co 2 miesiące czyli jak rok ma 52 mce to 26 razy.
  Planowany wzrost częstotliwości wywozu wynosi 26/24=8,33%
  Rozumiem, że argument ekonomiczny naszego miasta to porównanie cen Żor do cen innych miast. Ale co to ma do rzeczy z gospodarką rynkową, kalkulacją cenową?
  To ludzie głosowali na tych radnych, na Prezydenta i Oni mają być za nami mieszkańcami, bo są na tych stanowiskach dzieki nam. Proszę nie zapominać i proszę dbać o interes tych, którzy Państwa wybierali.

 • ~Pawel 2021-10-26
  06:09:08

  2 5

  Jak już Pan Adrian odpisuje na komentarze, to spróbuję to wykorzystać. Czy miasto przeprowadza jakieś kontrolę firm wywożących śmieci i ich wysypiska? W ostatnim czasie rozmawiałem z osobą pracującą przy wywozie śmieci i oni wszystkie odpady wrzucają w jedno miejsce bez segregacji. Inny znajomy był świadkiem na wysypisku jak taka sytuacja miała miejsce. Pojawia się tu problem z sensem segregacji śmieci i straszeniem ludzi, że podniosą koszty wywozu jak nie będzie segregacji.

 • ~jasnypieron 2021-10-26
  07:11:04

  3 2

  agel tobie też udzielił się "trend" urzędniczego bełkotu?? Oto cytat:

  "Po nowemu co 2 miesiące czyli jak rok ma 52 mce to 26 razy".... agel tak dla przypomnienia: rok dzielimy na 12 miesięcy, jeden miesiąc to ok. 4 tygodnie, a jeden tydzień to na pewno 7 dni. Jak mi się wydaje to w soboty i niedziele oraz święta raczej śmieci NIE wywożą. Poza tym czy te DWA "dodatkowe" odbiory wg nowej formuły na pewno dojdą do skutku, to można się będzie wypowiedzieć jak będzie ogłoszony HARMONOGRAM. Mój pesymistyczny rachunek jest taki, że odliczając w/w dni świąteczne w ilości ok. 110, pozostaje jeszcze 255. Jeśli to podzielimy przez 14(to dwa tygodnie), to wychodzi ok. 18( czyli realnych OSIEMNAŚCIE ODBIORÓW). Czyli jakby jednak coś tu nie pasowało. Nie upieram się, że te pobieżne obliczenia są najlepsze, ale kalendarza raczej jeszcze urzędy nie będą w stanie zmienić

 • ~Pawel 2021-10-26
  13:57:42

  0 1

  ~jasnypieron, myślę, że trochę się czepiasz już, bo łatwo się domyślić, że ~agencja chodziło o to, że rok ma 52 tygodnie. Więc wywozów po nowemu powinno być 26.
  Myślę też, że jak wywóz wypada w dzień wolny od pracy, to on jest przesuwany na inny bliski termin.
  Mnie zastanawia cena usług do jakości tej usługi i sens segregacji.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś szczęsliwy w Żorach?
Oddanych głosów: 1237