zamknij

Wiadomości

Wznowią roboty przy budowie nowych kontenerów socjalnych na Kolejowej

2014-08-19, Autor: wk
Jeszcze w tym roku rozpoczną się prace, które dokończą budowę nowych kontenerów socjalnych przy ul. Kolejowej. Wszystko dzięki dotacji z Banku Gospodarstwa Krajowego jaką przyznano Zarządowi Budynków Miejskich w Żorach.

Reklama

ZBM otrzymał decyzję o przyznaniu dotacji z Banku Gospodarstwa Krajowego. BGK pokryje 35% kosztów poniesionych przez ZBM. Kwota ta pomoże zaadoptować pomieszczenia na lokale socjalne w dwóch kontenerach przy ul. Kolejowej. Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku, a zakończą? - Przekazanie budynków do użytkowania planowane jest na jesień 2015 roku - mówi Joachim Gembalczyk, dyrektor Zarządu Budynków Miejskich w Żorach.

Nowe kontenery socjalne powstały na bazie budynku, który mieścił się przy ul. Wodzisławskiej. Swoją siedzibę miał tam m.in. Zarząd Budynków Miejskich oraz Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Obiekt rozebrano, a jego części przetransportowano na ul. Kolejową. Tam złożono go ponownie, ale jako dwa mniejsze budynki. Koszt był niewielki, bo wyniósł 534 tysiące złotych. Pierwszy etap zakończył się jeszcze w 2013 roku.

Za kilka tygodni wznowione zostaną prace przy budynkach. Nowi lokatorzy pojawią się więc na ul. Kolejowej w 2015 roku. ZBM planuje powstanie tam 30 mieszkań. Najmniejszy lokal będzie miał 13,15 m2 powierzchni użytkowej, a np. ten przeznaczony dla 5 osób już 30,49 m2.

- Podjęcie decyzji o ustawieniu kontenerów socjalnych podyktowane zostało potrzebą zwiększenia zasobu socjalnego gminy, a inwestycja ta jest kosztowo tańsza aniżeli typowe budownictwo - podkreśla Joachim Gembalczyk, dyrektor ZBM.

W budynkach socjalnych przy ul. Kolejowej znajduje się obecnie 26 lokali mieszkalnych, w których mieszkają rodziny jedno, dwu, trzy i czteroosobowe. To lokale tanie i wygodne, dlatego miasto zadecydowało o wykorzystaniu na ten cel także kontenera z ulicy Wodzisławskiej.

Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 5

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
 • ~cwirexxx 2014-08-19 10:33:18

  534 tysiące za remont tej ruiny? Faktycznie, niewielki koszt. Rozumiem że lokale socjalnie nie powinny zachwycać standardem, ale jakiś poziom estetyki powinny mieć.

  2 0
 • ~gestskoczka 2014-08-19 13:33:50

  Piękną Polskę nam budują od czasów jak Balcerowicz wraz z amerykańskimi doradcami zaczęli ekonomiczną naprawę kraju. Patrzę na to z mieszkania wybudowanego jeszcze za Gietka, i żadne prawicowe siły pod wodzą pana Ipeena nie są w stanie wprowadzić mnie w kompleksy.

  1 1
 • ~Arteks 2014-08-19 22:40:32

  @gestskoczka - na szczęście nie wszędzie chcą umieszczać ludzi w kontenerach. W Rybniku z budynku który dawno temu mieścił koszary, władze miasta właśnie tworzą nowoczesny blok dla 23 młodych małżeństw. Nieźle to wygląda zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. http://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,mieszkania-czekaja-juz-na-mlodych-a-urzednicy-na-wnioski,wia5-3266-24427.html A o Gierku mamy taki sam pogląd - też gościa szanuję mimo tego że wiele pomyj na niego wylano w czasach rządów postsolidarnościowych.

  0 3
 • ~malkontent58 2014-08-20 07:36:05

  Arkeks -i wychodzisz na klakiera każdej władzy jakakolwiek by ona nie była....widać, że są tacy co "potrafią" się ustawić przy każdym korycie???

  0 2
 • ~Arteks 2014-08-20 09:45:20

  @malkontent58 - jakiego klakiera i jakie koryto? W przeciwieństwie do użytkownika mareqg który pracuje w żorskim magistracie ja z urzędami nie mam nic wspólnego. Klakierstwo to ciągłe publiczne chwalenie władz, a u mnie czegoś takiego nie ma. Wręcz przeciwnie wykazuję głupotę wielu rozwiązań wymyślanych w głowach urzędników i włodarzy miast. Właśnie na sąsiednim portalu znajdziesz mój wpis o tym, że władze mojego miasta zachowują się jak "galet" w sprawie wjazdu na rynek. Czy klakier mógłby pisać takie teksty? Przesadziłeś. Ponieważ Żory uprawiają wszędzie politykę propagandy warto trzeźwo zwrócić czasami uwagę na różnego rodzaju paradoksy tej polityki. Z jednej strony miasto marnuje pieniądze na kampanie w stylu "Zostań moim sąsiadem", a z drugiej strony funduje dla młodych czy biednych ludzi mieszkania w ...kontenerach albo ...dawnych magazynach. Czy tak postępuje miasto otwarte na swoich obywateli? Akurat w przypadku Rybnika polityka mieszkaniowa jest znacznie rozsądniejsza.

  0 3
 • ~nonsens 2014-08-20 14:43:08

  Przenieść do tej budy na tydzień urzędników którzy to wymyślili i prezydenta. Ciekawe czy wytrzymaliby tam dłużej niż godzine.

  2 1
 • ~AleDom 2014-08-20 22:11:27

  Ci, którzy naprawdę potrzebują mieszkania tym nie pogardzą. Z drugiej strony 30 m^2 na 5 osób to lekka przesada. W mieszkaniach socjalnych mieszkają i ludzie którym po prostu nie wyszło w życiu i patologia. Dla pierwszych będzie to "zawsze coś", dla drugich kolejna melina. Lepsze takie baraki niż mieszkanie pod mostem. Ja też mieszkam w bloku zbudowanym za Gierka. Za młody jestem, żeby go kojarzyć, ale w moich oczach to taki prawie-Tusk - cośtam powstaje, ale zadłużenie rośnie strasznie szybko. Są różnice w skali, ale efekt podobny.

  0 0
 • ~pioter77 2014-08-22 17:13:39

  Nie łudźmy się że w tych barakach zamieszkają ludzie, normalni. Standardowo znowu zamieszka tam lumpenproletariat podobny do tego, który zamieszkuje blaszaki. Mieszkam na Kleszczówce i doskonale wiem,że w ogóle mieszkańców blaszakow na Kolejowej może 2-3 rodziny są normalne ,a przeważająca wiekszosć to cawniaczki, nieroby,a nierzadko wrecz element kryminogenny. Toteż mam solidne podstawy, by sądzić, że mieszkańcy nowego budynku będą też podobnymi cwancygierami , którzy zostali tam przesiedleni z powodu uciążliwości dla innych mieszkańców, rodziny itp. Poraz setny sie zastanawiam dlaczego pan prezydent i Jego najbliżsi współpracownicy odpowiedzialni za gospodark mieszkaniową akurat z Kleszczówki zrobili sobie filtr miasta, za pomocą którego czyszczą miasto z problemów tego typu.

  1 0
 • ~Arteks 2014-08-22 18:41:45

  @pioter77 - ale wyobrażasz sobie, że patologia wyjdzie kiedykolwiek ze swojej patologii mieszkając w czymś takim razem z inną patologią? Na pewno nie. Poza tym jest to straszne oszpecanie okolicy. Poza tym jakie młode małżeństwo z dzieckiem chciałoby dostać jako swoje pierwsze mieszkanie - lokum w kontenerze albo w d. magazynie?

  0 0
 • ~pioter77 2014-08-23 11:35:14

  Arteks, to raczej mało prawdopodobne,że się zmieni. Ale mnie jasny szlag trafia,że cała ta patologia jest umieszczona niemalże w moim sąsiedztwie. Na początku dziennym jest zaczepianie dzieci idące do szkoły koło Żydowiny, spytaj mieszkańców pobliskich ogródków działkowych ile już mieli szkód, a nawet włamów do altan. Nietrudno się domyśleć kto to robi, skoro przed postawieniem tych blaszakow tych zjawisk nie było. Dziennie można zobaczyć nawalone łajzy idące w kierunku Kolejowej, klnące na czym świat stoi, często bijące się między sobą. Ale apogeum tego ma miejsce wieczorem, kiedy te lumpy bez krępacji po zmroku potrafią komuś załatwić się pod mu rem albo wręcz na podwórzu.

  1 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Znana jest data wyborów prezydenckich. Na kogo zagłosujesz?Oddanych głosów: 1187