zamknij

Wiadomości

Z tężni solankowej w Parku Cegielnia skorzystamy dopiero w przyszłym roku

2017-07-10, Autor: wk

Nie w tym, ale w następnym roku Park Cegielnia doczeka się nowej inwestycji. Mowa o tężni solankowej, która wzbudziła już zainteresowanie wielu mieszkańców.

Reklama

W styczniu informowaliśmy Was o tym, że miasto zdecydowało się zainwestować w „zdrowie mieszkańców” i przeznaczyć pieniądze na budowę tężni solankowej w Parku Cegielnia. Trwa właśnie przetarg na wykonawcę inwestycji.

Pierwotnie podawano kwotę 3,5 mln złotych, którą zarezerwowano na poczet inwestycji w tegorocznym budżecie. Na ostatniej sesji Rady Miasta Żory prezydent poinformował jednak, że całość wyniesie 4,15 mln złotych, na co wpływ miały głównie wzrosty cen usług budowlanych. – To całkowity koszt inwestycji, w tej kwocie mieści się również zagospodarowanie terenu w Parku Cegielnia w okolicy tężni, czyli zieleni, alejek, oświetlenia – tzw. małej architektury – powiedział Waldemar Socha.

Obecnie planowany termin oddania inwestycji do użytku to 31 marca 2018 roku, by mieszkańcy mogli z niej korzystać już od kwietnia. W ocenie prezydenta, rozpoczęcie budowy tężni teraz i tak nie sprawiłoby, że można by z niej korzystać jeszcze w tym roku. Obiekty takie pracują bowiem od wiosny do jesieni, a w okresie zimowym są nieczynne. – Tężnia ma być wyposażona w tarninę, którą zbiera się od grudnia do lutego. Chcemy więc zapewnić, że tarnina która będzie użyta do naszej inwestycji ma pochodzić właśnie z tego okresu – wyjaśnia prezydent.

Oceń publikację: + 1 + 27 - 1 - 5

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (13):
 • ~Arteks 2017-07-10
  11:12:55

  10 17

  Znów pomyłka w wycenie aż o 1 mln zł! Kto u was robił ten kosztorys w którym koszt wyceniono o 35% za mało!? Poza tym nasuwa się od razu kilka pytań. Co to za samorząd który nie jest w stanie wydobyć skądś 1 mln aby doprowadzić do realizacji wymyślony przez siebie projekt? Druga ważniejsza rzecz - po co mega zadłużonemu miastu taki gadżet jak tężnia który nie tylko, że nie jest niezbędny to jeszcze będzie kosztowny w utrzymaniu? Władze Żor zachowują się jak małe dzieci, które nie rozumieją, że mama pielęgniarka nie może kupić dziecku tego co mama ordynator... Jest tężnia w Radlinie, będzie w Rybniku, jest inhalatorium w Jastrzębiu, jest fontanna solankowa w Strumieniu. Po co wam tężnia za 4 mln w sytuacji kiedy miasto jest mega zadłużone i powinno kierować wszystkie swoje wysiłki na poprawę sytuacji finansowej i mocno zacisnąć pasa. 17,5 mln zł - tyle poszło z kasy miejskiej na obsługę długów które zaciągnęła ekipa Sochy na... No właśnie na co? W ostatnich latach poza Muzeum Ognia nic w Żorach nie powstało co mogłoby powodować tak gigantyczne koszty obsługi zadłużenia.

 • ~mała mi 2017-07-10
  12:11:14

  13 6

  Arteks...zaciąłeś się :D I kto Cię uczył matematyki?Z polskiego też pewnie pałę miałeś.

 • ~Arteks 2017-07-10
  12:19:20

  9 13

  @małami - dobrze mnie uczono matematyki. Dorzuć do 3 mln 35% a wyjdzie ci realna kwota. To władze twojego muszą słabo znać zasady matematyki bo chyba nie zdawali sobie sprawę, że życie na kredyt jest na dłuższą metę zabójcze dla budżetu miasta. I popatrz sama. Tężnia (kompletnie niepotrzebny gadżet) miał być jakimś zatkaniem oczu na ogólną mizerię jaka panuje w Żorach w 2017 roku i nawet to nie wyszło. Jak tu się nie śmiać z żorskich władz którym nic nie wychodzi?

 • ~Dariusz Kos 2017-07-10
  13:54:14

  18 5

  To typowa inwestycja wyborcza - na wiosnę huczne otwarcie tężni wraz z otwarciem kampanii wyborczej. Od razu była przewidziana do oddania w roku wyborów na prezydenta Żor. Natomiast ciekawe w tym przetargu jest nie cena i jej wzrost, a kryteria wyboru wykonawcy. Jedna z firm już na etapie przetargu zgłosiła uwagę, że warunki przetargu, czyli SIWZ są tak określone, że tylko 1 (słownie: jedna) firma w Polsce spełnia postawione przez żorskich urzędników kryteria! Tylko jedna firma w Polsce mogła startować do przetargu! W ostatniej chwili władze Żor zdecydowały się zmienić kryteria i wymogi stawiane firmom, by inne też mogły wystartować w przetargu. Stąd kolejne opóźnienie - przesunięto termin składania ofert - o tydzień. Albo to błędy, albo celowe działania - najpierw nierealny kosztorys, później wymogi preferujące tylko jedną firmę w całym kraju. Kompletna niekompetencja przy przygotowywaniu inwestycji.
  Tu są dokumenty: http://bip.zory.pl/?a=21716
  Już tylko na marginesie można dodać, że Katowice też wybudują tężnię. Też w parku. Tylko o połowę tańszą - za 2,1 mln zł. Władze Żor to mają gest - z pieniędzy podatników.
  http://www.infokatowice.pl/2017/06/25/miasto-tlumaczy-sie-opoznienia-budowie-tezni-solankowej-leczyc-powietrzem/

 • ~Arteks 2017-07-10
  14:20:41

  13 10

  @Dariusz Kos - to nie gest tylko niekompetencja. Miasto które nie ma pieniędzy już prawie na nic nawet na szczypiornistki (które od lat reprezentują Żory): http://www.tuzory.pl/wiadomosci,historia-zatoczyla-kolo-szczypiornistki-nie-zagraja-w-i-lidze-bo-miasto-zaluje-pieniedzy,wia5-3266-14228.html buduje tężnię - która Żorom tak naprawdę nie jest potrzebna, a na pewno nie jest niezbędna. Do tężni tak jak na lodowisko czy koncert, można się przejechać raz na sezon jeśli jest w okolicy czyż nie? Inne bogatsze miasta budują i to wzbudziło ogromną zazdrość Sochy bo "on też by chciał". A to, że wybrano tak drogi projekt wynika z tego, że prezydent Żor lubi próżność, zbytek i nie przejmuje się tym, że za jego poprzednie fanaberie Żory są ciągle jednym z najbardziej zadłużonym samorządem w Polsce.

 • ~Dariusz Kos 2017-07-10
  14:42:17

  15 6

  23 czerwca 2016 roku, czyli już ponad rok minął - radni Piotr Huzarewicz i Jacek Mikieta złożyli interpelecje w sprawie ustawienia na Rynku i w newralgicznych miejscach dzielnic tzw. kurtyn wodnych dla ochłody mieszkańców w upalne i parne dni.
  Treść interpelacji: http://bip.zory.pl/?a=19538
  W odpowiedzi na tę interpelację prezydent Socha odpowiedział, iż Wydział Infrastruktury Miejskiej i Inwestycji "[...]podjął działania związane z rozpoznaniem dostępnych urządzeń[...]". No i tak prowadzą działania rozpoznawcze urządzeń ponad rok. Lato minie, a władza nadal będzie rozpoznawała.
  Odpowiedź prezydenta Sochy: http://bip.zory.pl/?p=document&action=show&id=45142&bar_id=19587
  Radni z PiS już nawet nie kryją się z tym, że prezydent może ich publicznie policzkować udowadniając, że taki radny PiS to może mu naskoczyć tam, gdzie ów radny może pana prezydenta pocałować.

 • ~Dariusz Kos 2017-07-10
  14:55:03

  17 4

  Pan Google szybko "podejmuje działania zmierzające do rozpoznania dostępnych urządzeń" - http://kurtynawodna.eu/cennik
  Najdroższa bramka wodna - automatyczna z 9 zraszaczami to 4 tys. zł + VAT.
  Najtańsza - manualna - 2,5 tys. zł+VAT
  Za drogo?
  to jest słupek zraszający za 1450 zł + VAT
  Porównajmy koszty:
  ten "Salon Miejski" na Rynku z dwoma leżakami, dwoma hamakami i jednym wielkim hamakiem i kilkoma kwiatkami ustawiony teraz za karuzelą kosztował... 150 tys. zł!
  Jedna, automatyczna kurtyna wodna to brutto jakieś 5,5 tys. zł z wszelkimi przyłączami.
  Za 150 tys. zł można ustawić po najdroższej, automatycznej bramce wodnej na Rynku i w każdej dzielnicy miasta!

 • ~nonsens 2017-07-10
  15:32:27

  13 5

  Socha idź do Vivusa albo Providenta - może oni pożycza brakujące 600 tys na twoją kolejna niepotrzebna zabawkę

 • ~gestskoczka 2017-07-10
  17:32:52

  11 5

  Tężna jeszcze nie zaczęta inwestycja, a już podrożała o 650 tys. zł. Chleb podrożał, wszystko drożeje, nasi wspaniali przedstawiciele warszawskich central partyjnych zapowiadają podwyżkę ceny benzyny o podarek na łatanie dziur (chyba w kieszeniach partyjniactwa). Na czym polega „dobra zmiana” ni cholery nie rozumiem.

  Czytając powyższy artykuł logiczne jest tłumaczenie i wyjaśnianie prezydenta, choć i uwaga pana Kosa o inwestycji wyborczej jest trafna. Ale takie są realia, że każdy przed wyborami chce być jeszcze lepszy niż jest. Ma rację @Arteks – ale tylko w temacie zadłużenia i kosztów tego zadłużenia – bo pisząc o tężniach w innych miastach nie. Podobno w Rybniku też mają budować tężnię, po co ci Arteksie jeszcze tam mieszkańcy Żor? Mało jest Rybnik zakorkowany i zasmrodzony spalinami? Ja chcę mieć tężnię w Żorach.

 • ~Aneta Mencnerowska 2017-07-10
  22:51:22

  4 8

  A może by tak fontanny postawić tak jak w Rybniku przy bazylice.

 • ~Arteks 2017-07-11
  11:06:48

  7 6

  @DariuszKos - podoba mi się wasz profesjonalizm w uświadamianiu mieszkańców jak w złej kondycji są finanse Żor. Możecie liczyć na moje finansowe wsparcie waszej działalności przez zrzutkę co miesiąc jeśli będę widział, że regularnie działacie :D @Aneta - takie rzeczy można będzie wymyślać i tworzyć jak pospłacacie długi za Sochę za jakieś 15-20 lat. Obecnie dług Żor wynosi 147 mln zł mimo braku poważnych miejskich inwestycji od co najmniej 7 lat! To ogromna kwota!!! @gestskoczka - to mnie nie dziwi, że już nie kwestionujesz marnotrastwa władz miasta w dziedzinie długów i pokrywania ich kosztów. Liczby aż kłują w oczy. Natomiast odnośnie tężni w Rybniku to jej pomysłodawcą nie są władze miasta ale grupa mieszkańców która wykorzystała budżet obywatelski do przeforsowania swojego pomysłu. Rybnik jest w tak dobrej kondycji, że mógłby postawić sobie nawet 5 tężni. Ale w Żorach stawianie czegoś co nie jest niezbędne i na co WYRAŹNIE NIE STAĆ jest tragikomiczne.

 • ~Dariusz Kos 2017-07-13
  16:12:30

  6 0

  Z tężnia w Parku Cegielnia kłopotów ciąg dalszy. Zapewne nie powstanie nawet w roku wyboczym. Właśnie w żorskim BIP opublikowanie komunikat z otwarcia ofert złożonych w przetargu na jej budowę: http://bip.zory.pl/?p=document&action=show&id=50481&bar_id=21777
  Zgłosiła się tylko jedna firma i zaproponowała, że zbuduje w Żorach tężnie według projektu przedstawionego przez Władze Miasta za... blisko 6 mln zł! Dokładnie cena wyniosła 5.988.196,24
  zł. To blisko 2 mln zł więcej niż zakładał prezydent Socha już po 35% podwyżce wyceny!
  Podliczmy - najpierw tężnia miała kosztować 3,5 mln zł. Potem prezydent Socha osobiście poinformował radnych, że cena budowy rężni wyniesie 4,15 mln zł. Teraz na otwarciu ofert okazało się, że koszt budowy tężni to 6 mln zł! Z 3,5 mln zł do 6 mln zł. Jak ktoś nie umie liczyć, a chce startować na kolejną kadencję to najwyraźniej może się przeliczyć.

 • ~azan3 2017-07-19
  21:11:07

  2 1

  Daliby sobie spokój z tą tężnią, niech basen wyremontują i te mieszkania skończą budować na Pawlikowskiego, a nie tężnia

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś szczęsliwy w Żorach?
Oddanych głosów: 1217