zamknij

Wiadomości

Za 2 tygodnie eurowybory. Na kogo zagłosujecie?

2019-05-10, Autor: red

Za nieco ponad 2 tygodnie wybory do Parlamentu Europejskiego. W okręgu wyborczym obejmującym województwo śląskie bilet do Brukseli uzyska 7 kandydatów.

Reklama

Wyborcy w Polsce wybierać będą 52 spośród 705 eurodeputowanych. W województwie śląskim mandat europosła uzyska 7 kandydatów.

W Polsce eurowybory odbędą się 26 maja (w innych krajach unijnych trwać będą od 23 do 26 maja). Lokale wyborcze czynne będą od godz. 7:00 do 21:00.

> Zobacz kto jest uprawiony do głosowania i jak dopisać się do rejestru wyborców

Każdy wyborca będzie miał do dyspozycji 1 głos. Udział w podziale mandatów wezmą te komitety, które przekroczą próg 5%.

Listy w okręgu wyborczym nr 11, który obejmuje województwo śląskie, zarejestrowało 7 komitetów wyborczych:

 • Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy
 • Wiosna Roberta Biedronia
 • Koalicja Europejska PO PSL SLD .N Zieloni
 • Prawo i Sprawiedliwość
 • Lewica Razem - Partia Razem, Unia Pracy, RSS
 • Kukiz'15
 • Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski.

Liderami poszczególnych list w naszym województwie są: Jacek Wilk (Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy), Łukasz Kohut (Wiosna Roberta Biedronia), Jerzy Buzek (Koalicja Europejska PO PSL SLD .N Zieloni), Jadwiga Wiśniewska (Prawo i Sprawiedliwość), Maciej Konieczny (Lewica Razem - Partia Razem, Unia Pracy, RSS), Grzegorz Długi (Kukiz'15) i Dominik Łężak (Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski).

Przypomnijmy, podczas ostatnich wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku w województwie śląskim Platforma Obywatelska zdobyła 3 mandaty, Prawo i Sprawiedliwość – 2, Sojusz Lewicy Demokratycznej – Unia Pracy – 1 oraz Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikke – 1.

A jak będzie w tym roku? Czy wiecie już na na który komitet oddacie swój głos? Czekamy na Wasze opinie!

Na jaki komitet zagłosujesz w wyborach do Parlamentu Europejskiego?

Oddanych głosów: 1157

Oceń publikację: + 1 + 14 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (2):
 • ~gestskoczka 2019-05-12 13:35:19

  Może jestem gapa i przegapiłem spotkanie z kandydatem do Europarlamentu, nie jestem pewien. Ale jeżeli takich spotkań w Żorach nie było, to znaczy że oni wyborców ignorują. Ja ich też zignoruję! Oddam głos świadomie nie ważny. Doskonale zdaję sobie sprawę że im żadnej krzywdy nie wyrządzę, bo w tym totalitaryzmie partyjnym wybory są ważne bez względu na frekwencję, nawet jak na wybory pójdzie 1 procent uprawnionych do głosowania, a tyle to mają partyjniaków z rodzinami oraz chętnych do koryta via partia. Totalitaryzm partyjny jedynie w sprawie frekwencji to jest stanowczy – jak ma być referendum.

  Głos świadomie nie ważny oddaję od czasu rządów Buska i AWS. Szli po władzę by przekazać ją społeczeństwu. Porządzili sobie, a społeczeństwu wysmażyli cztery reformy – do dziś nie możemy dojść do siebie po nich. Dobrze mi z tym niegłosowaniem było, aż w tamtym roku coś mnie podkusiło by oddać głos ważny w wyborach samorządowych do sejmiku. Krzyżyk postawiłem przy Panu Kałuży i zaraz po wyborach dostałem w mordę. Gdybym wiedział że Pan Wojtek przejdzie do PiS-u to głos oddałbym nie ważny i po sprawie. Nie mam pretensji do Pana Kałuży o to przejście, mam pretensję do partyjniactwa. W tym wypadku PiS siedziało cicho, ale PO darło mordę okropnie, i ja ich rozumiem dlaczego. Ale nie godzę się na taką turystykę.

  Wiem, że w wyborach nie głosujemy na człowieka, tylko na partię – stawiając krzyżyk przy jakimś nazwisku. ALE TO JEST GŁOS MA PARTIĘ LUB KOMITET WYBORCZY.

  Zacznę głosować świadomie dopiero jak zmienią reguły gry i będziemy wybierać swoich przedstawicieli. Przedstawicieli zależnych mandatem od wyborców w okręgu. Czy to będzie przedstawiciel o poglądach lewicowych czy prawicowych, czy to będzie katolik, żyd czy muzułmanin – nie ważne. Ważne że to będzie przedstawiciel wyborców w okręgu.

  7 11
 • ~Aneta Zając 2019-05-13 06:23:19

  Pis daje marchewke osiołkom, a osiolki za marchewka ida głosować. Szkoda tylko ze nie widzą co dobia z krajem, i czemu nie znalazly sie pieniadze dla niepełnosprawnych, bo to mniej liczne gronk wyborcow

  16 9

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy obawiasz się koronawirusa?Oddanych głosów: 2664