Za nami VIII Żorski Bieg Uliczny

2015-10-14, Autor: ps, źródło: MOSiR Żory
Za nami kolejna edycja „Żorskiego Biegu Ulicznego” organizowanego już po raz ósmy przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Żorach. Pomimo wietrznej i chłodnej aury, która panowała 11 października znowu nie zawiedli mieszkańcy oraz wytrawni biegacze z całego kraju.

Łącznie w obu rozgrywanych w tym dniu biegach pobiegło 1742 osoby, które pokonały łącznie dystans 10148 km. W „Biegu Głównym" na dystansie 10 km bieg ukończyło 833 zawodników. W dwukilometrowym „Biegu po zdrowie” do mety dotarło 909 uczestników, wśród których byli także poruszający się z kijkami spacerowicze nordic walking. Kilkanaście osób, które odebrały numery startowe nie ukończyło biegów, więc śmiało można uznać, iż ubiegłoroczny rekord frekwencji 1750 uczestników został w tym roku wyrównany. Wśród uczestników imprezy znaleźli się czynni i wytrawni zawodnicy, ale także: amatorzy, uczniowie i nauczyciele żorskich szkół, przedszkoli, klubów sportowych i organizacji (m.in. siatkarze, siatkarki, karatecy, piłkarze) oraz wieloosobowe reprezentacje rodzin. Tak wielka liczba uczestników i ich przedział wiekowy (dzieci, rodzice, dziadkowie) pokazuje, że żorzanie naprawdę pokochali bieganie.

>zobacz fotogalerię z VIII Żorskiego Biegu Ulicznego<

Gość specjalny imprezy Artur Siódmiak, były reprezentant Polski w piłce ręcznej, dokonał oficjalnego startu do biegu po zdrowie a także rozdał w tym dniu mnóstwo autografów i pozował do zdjęć z kibicami. Natomiast sygnał startu do biegu głównego wydał Przewodniczący Rady Miasta Żory Piotr Kosztyła, który wcześniej pokonał z córką dystans 2 km.

Jako pierwszy w „Biegu po zdrowie” linię mety pokonał Robert Łukasiak z Żor, który wygrał również zeszłoroczny bieg. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a do pierwszych 800 osób na mecie powędrowały także pamiątkowe gadżety, między innymi medale. Nagrodzono także najmłodszego i najstarszego uczestnika biegu. Upominki powędrowały do Leona Stachonia oraz Stanisławy Skrzypiec.

Kolejną dawkę sportowych emocji dostarczył „Bieg główny” na dystansie 10 km. Uczestnicy mieli do pokonania dwie 5 km pętle na atestowanej trasie. Pośród wszystkich uczestników tegorocznego biegu głównego, z dystansem 10 km zmierzyli się między innymi: Senator RP Adam Zdziebło, Mateusz Banaszkiewicz z Kabaretu Młodych Panów, dyrektor MOSiR-u Arkadiusz Stanula czy radny Arkadiusz Kuś. Po raz kolejny w biegu wystartowali
zawodnicy z zagranicy. Zwycięzcą biegu okazał się Ukrainiec Artem Kazban uzyskując rekordowy czas żorskiej „dziesiątki” 0,31,02. Warto dodać, że mieszkańcy województwa śląskiego za udział i uzyskane miejsce w żorskim biegu mogli zdobyć punkty rankingowe zgodnie z regulaminem Grand Prix 2015 Śląskiego Związku Gmin i Powiatów w biegach masowych.

Biegaczy dopingował zespół Kablem Owinięci, który muzycznymi hitami zagrzewał uczestników do walki o każdą sekundę - zobacz video.

Szczegółowe wyniki dostępne są na stronie Datasport: zobacz wyniki

Poniżej prezentujemy zwycięzców klasyfikacji generalnej kobiet i mężczyzn.

I miejsce - Zbigniew Pierzynka - Kraków - czas 00.39,19

W każdej z kategorii wiekowych za miejsca I-III zostały wręczone statuetki, dyplomy i nagrody pieniężne. W klasyfikacji generalnej kobiet i mężczyzn za miejsca I-III zawodnicy otrzymali nagrody pieniężne oraz pakiety diagnostyczno rehabilitacyjne i vouchery.

Z biegu głównego zostały wyłonione także trzy najlepsze żorzanki i trzech żorzan:
I miejsce - Izabela Kubiak - czas 00.40,57
II miejsce - Monika Aplikowska-Brilla - czas 00.43,49
III miejsce - Ilona Koper - czas 00.48,11

I miejsce - Jarosław Kożdoń - czas 00.36,11
II miejsce - Paweł Dzięgielowski - czas 00.36,39
III miejsce - Mariusz Walczyński - czas 00.37,45

Spośród wszystkich biegaczy biegu głównego organizatorzy wyłonili także najstarszego i najmłodszego uczestnika. Zostali nimi Edward Kurek (76 lat) i Jagoda Cholewa (10 lat). Na zakończenie imprezy wszyscy uczestnicy mogli wziąć udział w konkursie z nagrodami. Ewa Swoboda i Paweł Dzida żorscy lekkoatleci pełniąc rolę „sierotek” losowali numery startowe uczestników, którzy odpowiadając prawidłowo na pytania dotyczące imprezy odbierali nagrody przygotowane przez organizatora i sponsorów.

Oceń publikację: + 1 + 2 - 1 - 0