zamknij

Biznes

Zamień samochód na rower lub miejską komunikację. W Żorach powstaje Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej

2016-08-24, Autor: wk; UM Żory

Jak sprawnie i wygodnie poruszać się po Żorach na piechotę lub rowerem? Osoby z pomysłem na wdrożenie takiego rozwiązania mogą się wykazać i wziąć udział w warsztatach dotyczących opracowywanego Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej. Podczas konsultacji każdy z mieszkańców będzie mógł podzielić się swoim zdaniem na temat sposobów komunikacji w Żorach.

Reklama

Celem powstania Planu Mobilności jest skoordynowanie działań, mających zachęcić żorzan do wyboru alternatywnych wobec samochodu form przemieszczania się po mieście.

- Prace nad Planem Zrównoważonej Mobilności Miejskie prowadzone będą w oparciu o zasadę partycypacji społecznej. Konsultacje społeczne zaplanowano w formie warsztatów, podczas których mieszkańcy będą mogli podzielić się swoimi pomysłami i propozycjami dotyczącymi np. usprawnienia Bezpłatnej Komunikacji Miejskiej czy przebiegu tras rowerowych. Konsultacje odbędą się w terminie 3-20 września – zapowiadają żorscy urzędnicy.

Pierwsze warsztaty odbędą się w ramach Festiwalu Sari (sprawdź program) – w sobotę, 3 września o godzinie 17:00 w Miasteczku Westernowym Twinpigs. W kolejnych dniach spotkania przeprowadzone zostaną na terenie Parku Cegielnia  (7 września), w klubie Wisus (9 września), w Zespole Szkół nr 5 w Żorach-Roju (15 września) oraz w Domu Kultury w Żorach (20 września). Wszystkie spotkania rozpoczną się o godzinie 17:00.

Warsztaty poprowadzą pracownicy Fundacji Napraw Sobie Miasto: Paweł Jaworski, Tobiasz Nykamowicz i Anna Karłowska.

Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (3):
  • ~gestskoczka 2016-08-24
    13:34:20

    8 5

    Bardzo dobra inicjatywa. Myślę że ci, co poruszają się pieszo lub rowerem, mają swoje ścieżki wypracowane. Problemem jest namówienie do przesiadki z samochodu do BKM.

    Jak namówić mieszkańca tych wszystkich dość odległych od centrum dzielnic by przesiadł się z samochodu do BKM gdy nawet w dni robocze i nauki szkolnej są przerwy w kursowaniu autobusów po półtorej a nawet dwie godziny.

    Moim zdaniem, by mieszkańcy z samochodu chcieli się przesiąść z samochodu do BKM, należałoby usprawnić BKM. Po pierwsze, należałoby zmienić rozkłady jazdy tak, by kursy linii podstawowych były cykliczne, maksymalnie co 60 minut i by się rozpoczynały od dworca autobusowego (DA) do przystanku docelowego i z powrotem bez zbędnych meandrów typu (04) z Bajerówki na Kleszczówkę przez Rowień. Czyli na DA, (choć wolałbym przy dworcu kolejowym) należałoby stworzyć centrum przesiadkowe, a kursy 01 i 02 zagęścić. Dopiero po tym należałoby w rejonie Starego Miasta na wszystkich parkingach podnieść opłaty parkingowe.

  • ~Daga Kuźma 2016-08-24
    18:14:43

    21 1

    Obawiam się, że przy obecnym zapełnieniu autobusów BKM, osoby które zechcą przesiąść się z samochodu do autobusu, już się do niego nie zmieszczą. Autobusy BKM są przeładowane a komfort podróżowania nimi przekracza wszelkie granice. Najpierw należy zmienić autobusy na większe, a później namawiać mieszkańców, bu do nich wsiadali.

  • ~Arteks 2016-08-25
    00:16:49

    7 12

    Gdyby nie moja merytoryczna krytyka żorskiej komunikacji - w ogóle nie byłoby żadnych działań. A tak zaczyna się coś zmieniać i władze Żor zaczynają chyba kumać, że czas coś robić w tej dziedzinie. Media też robią swoje, obserwacje samych Żorzan też z pewnością wzbudzają pytania - czemu w Żorach nie da się żyć bez auta, a u innych można? Nawet @gestskoczka myśli co raz bardziej racjonalnie i muszę mu dać plusa. :) To co powinne zrobić Żory to skończyć z moto-kultem (akurat to problem wszystkich miast na Śląsku za wyjątkiem Tychów). Skończyć z promocją aut, bezpłatnymi parkingami i ulicami w których królują auta zamiast piesi. Natomiast nie da się w Żorach przekonać ludzi do transportu publicznego jeśli będzie się nadal opierał na: 5 parach pociągów, niewygodnych busikach do Katowic czy BKM w którym jest tak jak pisze Daga. W Rybniku mamy o wiele lepszy transport publiczny niż w Żorach, a mimo to nikt nie "osiadł na laurach". Właśnie jest przygotowywany kompleksowy plan dla całego Rybnika obejmujący wszystko: kolej, centra przesiadkowe, rowery, parkingi, autobusy, ciągi pieszych, bus-pasy itd.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.