zamknij

Wiadomości

Żołnierze Wyklęci mają w Żorach pomnik

2013-11-13, Autor: wk; źródło: UM Żory
We wtorek, 12 listopada na cmentarzu przy ul. Księdza Klimka uroczyście odsłonięto pomnik upamiętniający Żołnierzy Wyklętych. Z inicjatywą uczczenia bohaterów walk o Wolną Polskę wyszli żorscy radni. W ten sposób postanowili włączyć się w obchody Roku Żołnierzy Wyklętych.

Reklama

Pomnik składa się z płaskorzeźby odlanej w brązie, przedstawiającej orła połączonego z kratami, symbolizującymi więzienia i prześladowanie żołnierzy, zamontowanej do bloków betonowych obłożonych okładziną z piaskowca. Frontalnie umieszczony został napis „Żołnierzom Wyklętym Mieszkańcy Żor” wraz z krzyżem Żołnierzy Wyklętych. Po prawej stronie, na bocznej ścianie pomnika umieszczone zostały w pionowej kolumnie nazwiska Żołnierzy Wyklętych.

- Przez lata fakty o Żołnierzach Wyklętych były przemilczane bądź przekłamywane, nie mówiło się o partyzantach, lecz o reakcyjnym podziemiu. Teraz nadszedł czas na przywrócenie Żołnierzom Wyklętych należnego im miejsca w ludzkiej pamięci i panteonie polskich bohaterów – mówił prowadzący uroczystość Tomasz Górecki z Muzeum Miejskiego w Żorach.Podczas uroczystości porucznik Wiktor Kania, Żołnierz Wyklęty z Żor, został awansowany na kapitana. Porucznik Kania miał 7 lat, kiedy wraz z rodzicami przeprowadził się do Żor. Uczył się w Gimnazjum im. Karola Miarki w Żorach. W roku 1934 został powołany do służby wojskowej w Jarosławiu. Tam także ukończył szkołę podoficerską. We wrześniu 1939 roku walczył w szeregach Obrony Narodowej miasta Żory. Jako jeńca wywieziono go do Rzeszy na roboty. Po powrocie do kraju, 1 lipca 1943 roku przejął dowództwo nad oddziałem partyzanckim „Wędrowiec”. W kwietniu 1945 roku zaangażował się w organizację władz cywilnych na terenie Żor. Został radnym Miejskiej Rady Narodowej oraz naczelnikiem Gminy Osiny. Zginął 5 maja 1946 roku podczas obławy przeprowadzonej przy udziale sił Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

– W ostatnich latach o Żołnierzy Wyklętych, swoich bohaterów upomina się Ojczyzna, mnie jako syna jednego z nich szczególnie cieszy, że upomina się o nich także moje miasto, Żory – mówił podczas odsłonięcia pomnika Wiktor Kania, syn awansowanego na kapitana Żołnierza Wyklętego, Wiktora Kani.

>>>Zobacz zdjęcia z uroczystości odsłonięcia pomnika Żołnierzy Wyklętych w Żorach
Oceń publikację: + 1 + 6 - 1 - 8

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (4):
  • ~gestskoczka 2013-11-13
    11:05:16

    1 8

    Wahadło ideologiczne wychyliło się tak jak w PRL-u lat 50-tych, tylko w drugą stronę. Mocno mnie się nie podobają ideologie, zarówno ta PRL-owska, jak i ta obecna POPiS-owsko-IPN-owska. Czekam, kiedy inni ideolodzu którzy dorwą się do władzy wystawią pomnik Brunonowi K. Też przecież chciał walczyć z legalną, a niezbyt szanowaną władzą. Ciekawe, jakie są kompetencje żorskich radnych, czy im wolno umieszczać takie napisy: „Żołnierzom Wyklętym Mieszkańcy Żor”. Uważam, że zdanie byłoby prawdziwe, gdyby był napis: „Żołnierzom Wyklętym część mieszkańców Żor”. Część bo nie wszyscy. Ja uważam, że wyklęci to byli nieszczęśliwi ludzie którzy nie umieli się odnaleźć po traumie wojennej, podburzeni przez zajadłych ideologów nie widzących otaczającej ich rzeczywistości. Chcieli walczyć o wolną Polskę, proszę bardzo, niech by walczyli z Churhillem, Roosveltem i Stalinem, nie ze zwykłymi ludźmi którzy chcieli żyć spokojnie.

  • ~januszmilion 2013-11-13
    14:25:52

    0 1

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~Bernard 2013-11-13
    16:34:09

    7 1

    gestskoczka - nie zgodzę się z Tobą z jednego prostego powodu - otóż żołnierze wyklęci walczyli z nielegalną władzą, która nielegalnie doszła do władzy w 1944 roku, a później poprzez sfałszowane wybory chciała tą władzę legitymizować. Zgodnie z obowiązującą wtedy konstytucją jedynie legalną władzą był polski rząd w Londynie.
    Oczywiście z dzisiejszego punktu widzenia działalność żołnierzy wyklętych może wyglądać powiedziałbym nawet... groteskowo, ale wtedy wyglądało to zupełnie inaczej.
    Cześć Ich pamięci!

  • ~gestskoczka 2013-11-13
    20:48:16

    5 1

    Bernardzie, ze mną się możesz nie zgadzać. Ja szanuję Twój pogląd, choć wydaje mi się że on jest niezgodny z logiką historyczną. Polski rząd w Londynie był tak samo żałosny jak polski rząd w Warszawie. Jak się poczyta kto kogo mianował i powoływał w rządzie londyńskim, to wydaje mnie się że miał taką samą legitymację do rządzenia jak ten warszawski. Władza „komunistów” niestety, pomimo że powołana za zgodą Stalina była legalna i bardziej prawomocna niż tamta londyńska. Tak jest niestety na całym świecie że władzę ma silniejszy, zmieni się to dopiero po przekroczeniu pewnego progu świadomości obywatelskiej, co przy naszej ciele-wizji jeszcze nie tak prędko. A wracając do zasadniczego tematu, to wspomniany w powyższym komentarzu Brunon K. też podobno uważał że władza jest zła. Nie znam motywów postępowania Brunona K., ale odrzucone wnioski o referendum w sprawach wieku emerytalnego i najświeższy w sprawie sześciolatków nie dają powodów do szacunku. Punkt widzenia..., pozdrawiam Cię.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy pójdziesz na wybory samorządowe?



Oddanych głosów: 39