zamknij

Wiadomości

Żorski Budżet Obywatelski w nowej formule. Zdecydujcie na co przeznaczyć pieniądze!

2019-07-18, Autor: maj, źródło: UM Żory

Żorski Budżet Obywatelski 2020 (ŻBO) startuje w zupełnie nowej formule. Mieszkańcy miasta będą mogli zgłaszać projekty ogólnomiejskie oraz dzielnicowe, a te z nich, które zdobędą najwięcej głosów zostaną zrealizowane w 2020 roku. Łącznie do dyspozycji mieszkańców będzie 1 750 000,00 zł, w tym 250 000,00 zł na projekty ogólnomiejskie oraz 1 500 000,00 zł na projekty dzielnicowe, czyli po 100 000 zł dla każdej z dzielnic.

Reklama

Projekty do Żorskiego Budżetu Obywatelskiego 2020 będzie można zgłaszać od 20 lipca do 2 sierpnia 2019 r. w następujący sposób:

- w formie papierowej w Biurze Podawczym Urzędu Miasta Żory przy Rynku 9 lub al. Wojska Polskiego 25, w godzinach urzędowania lub listownie na adres Urzędu; o dacie złożenia wniosku w terminie decyduje data jego doręczenia przez operatora pocztowego do siedziby Urzędu;

- w formie elektronicznej za pośrednictwem dedykowanej platformy pn. „E-Żory”, dostępnej pod adresem zory-ekonsultacje.eboi.pl

- w przypadku osób, którym rodzaj niepełnosprawności uniemożliwia złożenie wniosku - za pośrednictwem Mobilnego Urzędnika, po uprzednim kontakcie telefonicznym z Urzędem Miasta Żory.

Wzór formularza do złożenia w formie papierowej jest dostępny poniżej. Formularz będzie można otrzymać także w Biurze Podawczym Urzędu Miasta Żory, w godzinach pracy Urzędu Miasta.

Do złożenie formularz w formie elektronicznej konieczne jest natomiast założenie konta na platformie www.zory.eboi.pl. Po zalogowaniu wystarczy kliknąć „Zgłoś inicjatywę” (w górnym menu, po prawej stronie). Z pomocą tego samego konta będzie można wziąć udział w głosowaniu na projekty, które zostaną skierowane do realizacji. Szczegółowe instrukcje jak złożyć wniosek znajdują się w zakładce Budżet Obywatelski.

Każdy mieszkaniec może zgłosić jeden projekt dzielnicowy oraz jeden projekt ogólnomiejski. Co ważne, do zgłaszania w ramach ŻBO projektów dzielnicowych uprawnieni są tylko mieszkańcy dzielnicy, której dotyczy wniosek. Dla zgłoszenia projektu ogólnomiejskiego jest wymagana lista poparcia z podpisami co najmniej 10 mieszkańców Żor, zaś w przypadku projektu dzielnicowego taka lista nie jest konieczna.

Zgłaszając projekt należy opisać na czym będzie on polegał, gdzie miałby zostać zrealizowany oraz oszacować jego koszty. Do wniosku można także dodać mapy, szkice, zdjęcia lub inne załączniki, które pomogą w jak najlepszym przedstawieniu zgłaszanego pomysłu. W określeniu wartości projektu pomoże cennik miejski pn. „Zaprojektuj miasto”, z którym można zapoznać się poniżej oraz przy ul. Boryńskiej, gdzie został wyklejony w formie muralu przy Komendzie Miejskiej Policji.

Wszystkie zgłoszone projekty zostaną poddane ocenie w zakresie spełniania wymogów formalnych, zgodności z obowiązującymi przepisami prawa oraz wykonalności technicznej. Po ocenie, dokonanej przez Zespół Weryfikujący, jej wyniki zostaną opublikowane na stronie internetowej Urzędu Miasta Żory www.zory.pl oraz na dedykowanej platformie pn. „E-Żory”. Od ocen negatywnych będzie można się odwołać. Wszystkie projekty, które zostaną ocenione pozytywnie wezmą udział w głosowaniu, które zaplanowano na wrzesień. O poszczególnych etapach będziemy informowali na miejskiej stronie internetowej zakładce Budżet Obywatelski.

Dokumenty związane ze zgłaszaniem projektów:

Pobierz formularz zgłaszanie projektu (edytowalny)

Pobierz listę poparcia dla projektu ogólnomiejskiego (edytowalny)

Pobierz formularz zgłaszanie projektu (PDF)

Pobierz listę poparcia dla projektu ogólnomiejskiego (PDF)

Zgoda opiekuna prawnego (edytowalny)

Zgoda opiekuna prawnego (PDF)

Dokumenty ogólne, dotyczące Żorskiego Budżetu Obywatelskiego:

Uchwała Rady Miasta - Żorski Budżet Obywatelski

Zarządzenie Prezydenta Miasta - Żorski Budżet Obywatelski

Cennik miejski „Zaprojektuj miasto”

Oceń publikację: + 1 + 6 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (3):
 • ~Józef Brzozowski 2019-07-18
  17:13:24

  2 3

  Ciekawy jestem kto będzie decydował o wydaniu stu tysięcy w dzielnicach. W poprzednich latach były przydzielane pieniądze po 50 – 70 tysięcy zł rocznie na dzielnicę. Nie wiem jak w innych dzielnicach, kto decydował na co wydać te pieniądze. W dzielnicy Pawlikowskiego decydowała samodzielnie Rada Dzielnicy, bez udziału pozostałych mieszkańców.

  Na zebrania staram się chodzić, słucham raczej przytomnie, ale nie pamiętam by kiedykolwiek RD uzgadniała z mieszkańcami na co wydać pieniądze. Pisałem że staram się chodzić, ale ostatni raz byłem chyba w 2016 roku. W 2017 na jesień zapytałem znajomego RD kiedy będzie zebranie mieszkańców, odpowiedział mi że już było. I dodał, trzeba patrzeć na ogłoszenia w klatce. Zagrzał mnie tym, bo ja patrzę. Poszedłem do administracji z pytaniem czy sprzątaczka roznosiła zawiadomienia. Pani w administracji powiedziała że przewodniczący RO przyniósł ogłoszenia do rozwieszenia, ale tych ogłoszeń było mniej niż klatek schodowych, więc wisiały nie we wszystkich. Napisałem do Urzędu Miasta, odpisano mi że wszystko w porządku bo takie zawiadomienie wisiało na tablicy ogłoszeń przy ul. Żołnierzy Września. Urząd Miasta i Rada Dzielnicy mają w nosie mieszkańców i robią tylko tyle, co muszą.

  W 2018 roku nie było w ogóle zebrania z mieszkańcami, ale do UM nawet nie pisałem, bo też pewnie odpisaliby mi że wszystko w porządku, bo, cytuję art 14 Statutu ust. 2 „ Zamiast zwołania zebrania mieszkańców dzielnicy dopuszcza się złożenie sprawozdań przez organy, o których mowa w ust. 1, poprzez wywieszenie ich treści na tablicy ogłoszeń na terenie dzielnicy oraz na stronie internetowej dzielnicy, jeżeli taką posiada.”

  W tym roku pewnie też się powołają na § 14, a sto tysięcy na dzielnicę przeznaczą według własnego uznania. Jeden Brzozowski nic nie zrobi, jak większość mieszkańców Pawlikowskiego jest to obojętne, to mogą spać spokojnie.

 • ~Dariusz Kos 2019-07-19
  17:15:58

  3 2

  Panie Józefie, w tym roku i w następnych latach decydować będą tylko mieszkańcy Żor w głosowaniu powszechnym. Tak stanowi ustawa o samorządzie gminnym, a dokładnie art. 5a tej ustawy. Dlatego teraz projekty może zgłosić każdy mieszkaniec Żor bez względu na wiek. Dzieci też mogą, po uzyskaniu zgody opiekuna. Pod projektem ogólnomiejskim trzeba zebrać jeszcze podpisu poparcia 10 mieszkańców. Władze miasta zrobiły wiele, by ograniczyć skalę decyzji mieszkańców w sprawie budżetu obywatelskiego:
  1. Bardzo późno przygotowały projekt uchwały dotyczącej zasad zgłaszania projektów i głosowania na nie i bardzo późno uchwałą w tej sprawie została przegłosowania w Radzie Miasta - dopiero w połowie czerwca, podczas, gdy inne miasta podejmowały uchwałę w tej sprawie w marcu i kwietniu tego roku. W innych miastach w maju i czerwcu zbierały projekty od mieszkańców.
  2. Termin zgłaszania projektów władze miasta ustaliły na szczyt sezonu wakacyjnego co jest dość kuriozalnym rozwiązaniem. Zapewne chodziło o ograniczenie liczby projektów zgłoszonych przez mieszkańców.
  3. Uchwała Rada Miasta Żory ma bardzo poważne wady prawne. Grupa Działamy w konsultacjach projektu uchwały wskazała te błędy i zaproponowała rozwiązania problemów z niezgodnością z prawem uchwały. Niestety władze miasta zignorowały zastrzeżenia.
  4. Wojewoda Śląski prowadzi postępowanie nadzorcze w sprawie uchwały i może unieważnić w całości uchwały o budżecie obywatelskim, co będzie skutkowało anulowaniem całej procedury.
  5. Głosować będzie można tylko przez internet poprzez specjalną platformę. Osoby bez komputera, smatfona i dostępu do internetu nie będą mogły zagłosować.
  6. Kuriozum niczym z filmów Barei jest to, że osoby bez dostępu do internetu będą mogły zagłosować w wybranych punktach miasta (instytucjach takich jak MOK, Biblioteka itp.), ale wykaz punktów i adresów osoby bez internetu mogą uzyskać tylko ze STRONY INTERNETOWEJ URZĘDU MIASTA!

 • ~Józef Brzozowski 2019-07-19
  18:26:20

  1 0

  Właśnie przeczytałem uchwałę RM i załącznik (regulamin?).

  Par. 16 wspomina o sposobie głosowania. Może się mylę, ale to raj dla kombinatorów. Powiedzmy X optuje za jakimś projektem i wie że 100 osób mu znajomych nie będzie głosować, więc on za nich, w ich imieniu odda głos. A Y lobbujący za innym projektem również ma swoją bazę danych i odda 200 głosów. Ale te bazy danych mogą się nakładać i powiedzmy 10 nazwisk będzie i u jednego i u drugiego. Nawet gdyby wkroczyły organa ścigania to obaj zgodnie powiedzą (może nawet prawdę) że otrzymały ustne upoważnienie. Ten regulamin nie reguluje takich spraw. Czy ktoś z UM będzie w stanie zapanować nad tym.

  Nie wiem jak tym razem będzie wyglądać głosowanie w indywidualnych punktach (nie internetowo). Czy ktoś będzie mógł oddać głos za kogoś innego? Czy to głosowanie będzie na podstawie dowodu osobistego i będzie można oddać głos tylko w swoim imieniu? Co z ewentualnymi pełnomocnictwami?

  Czy głosowanie na projekty dzielnicowe będzie w takim samym trybie jak na projekty ogólnomiejskie, czy indywidualnie w dzielnicach? Czy ma być jakaś Komisja Wyborcza, czy na zasadzie „Zenek zlicz te głosy”...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś szczęsliwy w Żorach?
Oddanych głosów: 1011