zamknij

Wiadomości

Żorskie przedszkole z nagrodą dla najlepszego "zielonego" budynku w Polsce

Żorskie przedszkole nr 4 z dzielnicy Kleszczówka z kolejną nagrodą! Placówka zwyciężyła w kategorii „Najlepszy ekologiczny budynek sektora publicznego” w tegorocznej edycji konkursu PLGBC Green Builing Awards 2018.

Nagrody dla najlepszych „zielonych” budynków i projektów w Polsce zostały wręczone podczas uroczystej gali, towarzyszącej 8. edycji PLGBC Green Building Symposium w Warszawie.

Reklama

W kategorii „Najlepszy ekologiczny budynek sektora publicznego” fachowcy docenili otwartą we wrześniu minionego roku siedzibę Przedszkola nr 4 w żorskiej dzielnicy Kleszczówka, przyznając jej pierwsze miejsce! Budynek do konkursu zgłosili architekci z pracowni Toprojekt z Rybnika, odpowiedzialni za jego zaprojektowanie - Marek Wawrzyniak, Karol Wawrzyniak, Alina KudlaKatarzyna Mazurek.

- Prace oceniane były przez komisję złożoną z ekspertów, która brała pod uwagę zarówno walory architektoniczne, estetyczne, jak i związane z budownictwem ekologicznym oraz rozwojem zrównoważonym. Komisja zwracała też uwagę na wszelkie nowatorskie pomysły, stanowiące połączenie wymienionych walorów - informuje rzecznik prasowy Urzędu Miasta Żory.

Uznanie ekspertów sprawiło, że żorskim przedszkolem zainteresowały się największe media w naszym kraju. W piątek, 5 października na terenie Przedszkola nr 4 nagrywany był materiał do programu „Dzień dobry TVN”,  w którym placówka zostanie zaprezentowana jako najpiękniejsze przedszkole w Polsce.

 - Jestem dumny, że udało nam się stworzyć budynek, który jest dopasowany do potrzeb dzieci i stwarza im doskonałe warunki do rozwoju, a zarazem pięknie wygląda i zawiera nowoczesne rozwiązania przyjazne środowisku – powiedział Waldemar Socha, Prezydent Miasta Żory.

Oceń publikację: + 1 + 5 - 1 - 9

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (5):
 • ~jasnypieron 2018-10-08 10:53:30

  GRATULACJE! GRATULACJE!! GRATULACJE!!! A ty arteks biedaku i co ty teraz z tym zrobisz???

  9 6
 • ~Joanna Wikłacz 2018-10-08 23:54:18

  Czy ktoś zorientowany w temacie dokumentacji tego budynku może coś więcej napisać na czym polega "ekologiczność" tegoż (jest pasywny? wtórnie wykorzystują deszczówkę? jakaś fotowoltaika? wznosili budynek z materiałów z tzw. recyklingu budowlanego? do wykończenia wnętrz użyli naturalnych materiałów itp?). Tak z ciekawości pytam.

  13 1
 • ~LeMyrg 2018-10-09 12:32:40

  no właśnie - jakcyś dziwni są ci fachowcy w Warszawie, przecież już dawno temu Arteks zmieszał ten projekt z błotem, po co drąża dalej ten temat? chyba się nie znają :)

  GRATULACJE !- bo przedszkole jest naprawdę super, bywam codziennie i potwierdzam :)

  5 4
 • ~Anna Marieta Nowacka 2018-10-10 02:07:51

  Pani Joanno Wikłacz, niestety żadne z Pani typów nie ma tam zastosowania. Nie ma nawet segregacji śmieci. Po prostu jest to ciekawy budynek, ciekawy architektonicznie. Ma swoje minusy - jest bez klimatyzacji i otwieranych okien, z przeszklonymi całymi ścianami (upały latem!), z "niby-ogrodem" na dachu, który do niczego nie służy, ale jest zielony (sztuczna zielona nawierzchnia - więc z góry wygląda ekologicznie :)) Więc tak to jest z tą ekologicznością.

  Za to programowo jest ekologicznie, ale to już zasługa pracy placówki, a nie samego budynku.

  W piątek 5 X odbyły się np. "Wędrówki Leśnych Skrzatów" na Piaskowni, gdzie jest bardzo blisko z tego przedszkola.

  7 1
 • ~gestskoczka 2018-10-10 09:10:25

  Może trochę nie na temat, przedszkole na Kleszczówce jest daleko ode mnie i moje wnuczki tam nie będą chodzić. Ale chciałem zauważyć i to podkreślić!, że Pani Anna Marieta Nowacka jest jedyną radną ustępującej RM, która czasem odpowiada na tym forum.

  4 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jak często korzystasz z oferty Muzeum Miejskiego w Żorach?

Oddanych głosów: 134