zamknij

Wiadomości

Żory mają problem z przetargiem na basen. Oferta o 6 mln wyższa niż budżet inwestycji!

2020-07-10, Autor: AB

Jeszcze nie tak dawno pisaliśmy o radości urzędników miejskich z przekazania przez Wojciecha Kałużę umowy na dofinansowanie budowy basenu w Roju z funduszy unijnych. Wygląda na to, że radość była przedwczesna. Magistrat unieważnił już drugi przetarg na to zadanie. Jedyna firma, która się zgłosiła zaoferowała kwotę prawie 6 milionów wyższą niż planowany budżet tej inwestycji.

Reklama

Przypomnijmy, o dofinansowaniu budowy kąpieliska w Roju informowaliśmy Was już w styczniu tego roku.

Inwestycja ma kosztować 7,2 mln złotych. Żory otrzymają unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego w kwocie 4,6 mln złotych. W maju podpisana została umowa na dofinansowanie tego przedsięwzięcia. I już wydawało się, że jesteśmy na ostatniej prostej. Jednak nie!

Miasto musiało unieważnić już drugi przetarg na realizację tej inwestycji. Po pierwszym przetargu wiceprezydent - Daniel Wawrzyczek mówił:

- Najniższa zaproponowana cena była dwukrotnie wyższa od kosztorysu. To dziwne o tyle, że obecnie w przetargach na inne roboty bierze udział wielu oferentów, a ceny są niższe od kosztorysowych. Dlatego jestem optymistą i wierzę, że w kolejnym przetargu uda wyłonić się wykonawcę inwestycji.

Optymizm wiceprezydenta Wawrzyczka nie ma na razie pokrycia w rzeczywistości.

Do drugiego przetargu przystąpiła tylko jedna firma, której oferta opiewała na kwotę 12 976 385, 38 zł brutto. A więc prawie 6 milionów złotych więcej, niż Miasto ma pieniędzy na tę inwestycję. Dziś (10 lipca) magistrat unieważnił to postępowanie przetargowe.

Co teraz zrobią władze Żor? Jakie będą dalsze losy tej wyczekiwanej przez mieszkańców inwestycji? Na razie żorski magistrat nie odpowiedział na nasze pytania.

Zobacz galerię

Oceń publikację: + 1 + 5 - 1 - 24

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (4):
 • ~jasnypieron 2020-07-11 07:30:44

  Miasto? Czyli kto? Może "miasto" zwali teraz winę na wszystkich mieszkańców? Ani ja, ani gestskoczka, ani nawet arteks na pewno NIE odpowiadamy za fuszerkę "niedoszacowania"!!!Przetargi się unieważnia, bo tzw. "specom" od obliczeń inwestycyjnych rachunki nie wyszły? To nie zwykłe "słupki" z nauczania początkowego, a obliczenia, które uczestnicy przetargów być może porobili rzetelniej i wyszło im to co wyszło?

  11 4
 • ~piszczel 2020-07-11 18:29:22

  Nie pierwszy raz kiedy kosztorys dla inwestycji jest tak bardzo odrealniony. Są teraz dwie możliwości. Albo zdobyć z budżetu miasta te dodatkowe 6 milionów albo odłożyć w czasie tę tak bardzo potrzebną dla mieszkańców inwestycję. Gdyby każdy z nas w czasie remontu mieszkania tak bardzo się mylił to mielibyśmy tysiące nie dokończonych mieszkań. Na szczęście w przeciwieństwie do urzędników chyba rzadko kto planując na remont 10000 zł musi wydać 20000 zł czyż nie?

  9 5
 • ~Szpaczek 2020-07-11 21:11:08

  Jeżeli zabrakło pieniędzy, to może by tak odsprzedać muzeum ognia, to by jeszcze zostało na darmowe wejściówki dla mieszkańców przez dwa lata.

  9 5
 • ~pikaczu 2020-07-11 22:15:00

  I oto kolejny przykład na nieudolność władz naszego miasta (zresztą nie pierwszy, nie będe przytaczał bo wszyscy wiedzą o co chodzi), jakim trzeba być "cienkim bolkiem" żeby nie potrafić policzyć kosztów inwestycji to jest tak śmieszne, a raczej tragiczne że wstyd - ja bym odpowiedzialnych za to natychmiast zwolnił. Wiadomo że dzisiaj nie ma nic za darmo i nikt nic nie będzie robił po kosztach. A taka kwota dla miasta tej wielkości to nie powinien być jakiś problem i nie powinno być tutaj żadnej dyskisji. Aj szkoda poprostu komentować - żenada i wstyd:)

  14 7

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.