zamknij

Biznes

Żory: międzynarodowa konferencja o bezpłatnej komunikacji już za kilka dni

2014-10-29, Autor: wk
Wieść o wprowadzonej 1 maja w Żorach Bezpłatnej Komunikacji Miejskiej obiegła cały kraj. O tym wydarzeniu dowiedział się również świat. Liczba pasażerów korzystających z miejskiego transportu wzrosła, co widoczne jest gołym okiem. Pokłosiem tego będzie międzynarodowa konferencja, która odbędzie się za tydzień w naszym mieście.

Reklama

Do Miasteczka Twinpigs na konferencję poświęconą transportowi publicznemu zjadą przedstawiciele polskich miast oraz zaproszeni zagraniczni goście. Wydarzenie skierowane jest do instytucji oraz przedsiębiorstw związanych z branżą transportu. Celem spotkania jest upowszechnienie wiedzy na temat bezpłatnej komunikacji miejskiej. Miasta, które wprowadziły takie rozwiązania, będą również przedstawiać korzyści z nich płynące. Ponadto będzie to okazja do wymiany doświadczeń i podjęcie dyskusji w kwestiach funkcjonowania bezpłatnego transportu.

BKM wprowadzony w Żorach promowany jest nie tylko w kraju, ale i na świecie. Jest przedmiotem zainteresowania Estończyków czy Czechów (> czytaj więcej). Na początku miesiąca miał być również omawiany podczas konferencji w Kanadzie, jednakże nie doszło to do skutku ze względu na zmiany kadrowe w żorskim magistracie.

Podczas konferencji, która rozpocznie się 6 listopada o godz. 11:00, swoje referaty wygłosi prezydent Waldemar Socha, przedstawiciele Tallina, Trentino, Akademii Nauk Społecznych w chińskim Chengdu, Uniwersytetu Nauk Stosowanych Saxion, a także polskich Ząbek. Na zakończenie goście poznają żorski BKM w praktyce, czyli wyruszą zwiedzać miasto.

Przypomnijmy, że BKM wprowadzono w Żorach z początkiem maja tego roku. Za obsługę odpowiada firma A21 Sp. z o.o. Utworzono w sumie siedem linii o numerach od 01 do 07, z których może korzystać każda osoba, bez względu na adres zamieszkania. Jak podaje Urząd Miasta w Żorach, obecnie dopłata do darmowej komunikacji wynosi 3,54 zł za kilometr, co miesięcznie daje kwotę około 150 tysięcy złotych. Linie obsługuje łącznie 11 pojazdów, w tym 5 busów o pojemności 38 osób, 3 autobusy mieszczące 61 osób i 3 po 96 osób.

> Bez biletu po Żorach. Darmowe autobusy już kursują

Oceń publikację: + 1 + 4 - 1 - 5

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~AleDom 2014-10-29
  13:36:22

  6 0

  Ale nie napisali ile pojazdów spełnia wymagania z przetargu. Nie wytłumaczyli się, czemu pojazdy ich nie spełniające jeżdżą w ramach BKM. Kolejna propagandowa konferencja nic nie zmieni. Mam nadzieję, że jastrzębianie nie są tak głupi, aby iść w ślady Żor - co proponuje kandydatka na prezydenta z list PO.

 • ~AleDom 2014-10-29
  17:39:46

  6 0

  A, jeszcze jedno. Jeżdżą 3 Kapeny, 3 ZAZy, O405NK i 2 MANy NLxx3 - to daje 9 a nie 11 pojazdów. w SIWZ przetargu czytamy o 8 pojazdach. Zapomniałem o czymś czy propaganda nie wie o czym mówi? Może stawki też nie są takie o jakich piszą?

 • ~gestskoczka 2014-10-29
  19:08:30

  1 0

  @AleDom, czy nie uważasz że to twoje krytykanctwo to błazenada? Czy mieszkańcy Żor krytykują Jastrzębski PKM. Ja uważam, że PKM Jastrzębie to nie mój problem, i nie krytykuję. O ile odnoszę się do MZK Jastrzębie, to zawsze przez pryzmat Żor. Jak w końcu władze Żor zrezygnują z przynależności do MZK to słówkiem nie pisnę o tej firmie. A ty z uporem muła czepiasz się żorskiego BKM. Co cię obchodzi? Na siłę chcesz by Żorzanie ponownie zaczęli kupować bilety waszej firmy przewozowej? Ty, @AleDom z Jastrzębia i @Arteks z Rybnika kochacie Żory jakąś wynaturzoną miłością masochisty, czytacie wszystkie nowinki o nas śliniąc się, z rozdygotanymi łapkami nad klawiaturą by coś Żorom dokopać. Daj se luz chłopie i kontroluj bilety w Jastrzębiu. Wracając do artykułu, to odnoszę wrażenie że żorski pomysł podoba się wielu ludziom z innych miast, co chwilę odbywają się burzliwe dyskusje na temat BKM. Mnie się idea BKM podoba i jestem jej gorącym zwolennikiem, choć nieczęsto z niej korzystam.

 • ~AleDom 2014-10-29
  20:03:29

  1 0

  Gdzieś skłamałem? Nie. Ja nie krytykuję samego A21. Zwykła firma-krzak, ale cała sytuacja to nie ich wina.Za to, że jeździ to co jeździ odpowiada miasto - nieegzekwowanie kar, za długi okres trwania umowy, minimalizacja kosztów za wszelką cenę. Wygląda na to, że władze chciały większych autobusów (obudzili się z ręką w nocniku i samymi Kapenami), A21 zapewne nie chciało zrobić nic za darmo - myślę że zaproponowali, że puszczą byle co, byle większe (za stare o 15 lat, bez klimy). Ale cisza o tym - w świat poszła przecież informacja, że wszystko poszło dobrze, "show must go on" - kolejne konferencje, propaganda ma się dobrze. Poza tym skoro propaganda żorska może robić śmieszne konferencje - ja mogę się tu wypowiadać. Pisząc o ślinieniu się, kontrolowaniu biletów czy rozdygotanych łapkach ostatecznie ośmieszyłeś się w moich oczach. Do tej pory próbowałem Ci coś tłumaczyć (wykłady o kosztach, porównanie Kapen ze Sprinterami Mikrusa, itp.), ale widzę, że nie miało to sensu. Zaczynają się wycieczki osobiste - wychodzi na jaw, że zabrakło Ci argumentów.

 • ~Arteks 2014-10-29
  22:09:01

  0 4

  BKM może tylko pogłębić finansową zapaść Żor, tym bardziej, że będzie trzeba do niej więcej dopłacić niż początkowo zakładano. Jak mi zdradził znajomy z Żory, na niektórych kursach muszą jeździć dwa busiki (kiedyś wystarczał jeden normalny autobus), a na innych nieco większy pojazd. Koszty na koniec roku będą na pewno większe ale Socha się za bardzo tym nie martwi bo rządzić już zapewne będą inni. Ale wpadkach z kosztorysem pawilonu powitalnego i stratami Twinpigs - kolejne straty zapewne nikogo już w Żorach nie zdziwią. A tak przy okazji - konferencja o komunikacji na terenie lunaparku? Kolejny idiotyczny pomysł władz Żor na niespotykaną skalę... W lunaparku to może skorzystać ze strzelnicy czy karuzeli, a nie obradować o czymkolwiek. Poza tym żorska propaganda jest żałosna bo wszędzie obwieścili że Ujma jedzie gdzieś do Kanady, a ostatecznie się okazało że olała to i nie pojechała... Konie z Twinpigs na pewno by się uśmiały ;) BKM w obecnej postaci nie nadaje się do naśladowania chociaż sam pomysł komunikacji bezpłatnej finansowanej w całości przez budżet danego miasta nie jest zły. Gdyby to wprowadziło jakieś profesjonalnie zarządzane miasto pewnie byłoby się czym chwalić ale Żory + Socha + BKM = obciach.

 • ~cwirexxx 2014-10-30
  10:51:39

  6 0

  Tak ta wieść obiegła cały kraj, że przyjeżdżają tylko przedstawiciele władz z Ząbek. Naprawdę wyborowe towarzystwo. Co do pojazdów to muszę zgodzić się z @AleDom - miało być lepiej, a na wielu liniach (np. 05) jeżdżą autobusy które z nowoczesnością (i ekologią) nie wiele mają wspólnego. @gestskoczka możesz nie zgadzać się z kolegą @AleDom, ale akurat w tym przypadku ma rację. @Arteks akurat w przypadku trafności wyboru miejsca konferencji nie masz racji. Akurat miasteczko westernowe dysponuje przestrzenią (sale konferencyjne, restauracja), która w sam raz nadaje się do tego typu imprez. Wiadomo, miasteczko przynosi same straty (nigdy nie byłem entuzjastą tej inwestycji) i trzeba szukać mu nowych funkcji. Akurat do organizacji imprez firmowych, konferencji czy innego typu eventów nadaje się w sam raz.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.