zamknij

Wiadomości

Żory: przy ul. Dworcowej powstaną dwa podziemne tunele

2019-01-24, Autor: maj

Plotka została oficjalnie potwierdzona - przejazd kolejowy przy ulicy Dworcowej zostanie gruntownie przebudowany, a pod nim zostaną przekopane dwa podziemne tunele.

Władze naszego miasta mają w planach przebudowę przejazdu kolejowego i przekopanie dwóch tuneli przy ulicy Dworcowej. Projekt ma na celu stworzenie bezkolizyjnego przejazdu dla samochodów oraz przejścia podziemnego dla pieszych pod torami kolejowymi. 

Reklama

Inwestycja została zakwalifikowana do dofinansowania w ramach projektu pt. „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami - etap III” (Projekt).
 
- Zgodnie z założeniami projektu PKP PLK S.A. udzieli wsparcia samorządom w zakresie realizowanych przez nie zadań mających związek z infrastrukturą kolejową, takich, jak budowa skrzyżowań bezkolizyjnych w miejsce likwidowanych przejazdów kolejowo-drogowych w poziomie szyn - tłumaczy Anna Ujma, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Żory ds. Promocji, Kultury i Sportu.
 
Zgodnie z szacunkami inwestycja pochłonie 19 400 000 zł z czego PKP PLK S.A. deklaruje pokrycie 12 800 000 zł zaś po stronie Gminy pozostaje sfinansowanie udziału własnego w kwocie 6 600 000 zł.
 
Realizacja tego przedsięwzięcia planowana jest na lata 2020-2022 - jest to uzależnione od terminu pozyskania przez PKP PLK S.A. dofinansowania ze środków unijnych.
 
Poniżej zamieszczamy koncepcję przebudowy przejazdu kolejowego: (pobierz w dużej rozdzielczości)
 
Oceń publikację: + 1 + 53 - 1 - 17

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (21):
 • ~jedrek 2019-01-24 16:12:23

  Byłoby pięknie, gdyby jednocześnie zrobiono tu centrum przesiadkowe, a tak ... z przesiadkowego przy Rybnickiej będziemy zasuwać na PKP i odwrotnie - wysiadłszy z pociągu szukamy przewozu do domu, lub przemieszczamy się na tzw centrum przesiadkowe :-(

  37 0
 • ~gestskoczka 2019-01-24 16:33:15

  Uważam, że to jest bardzo dobra wiadomość. Te dwa tunele, szczególnie ten drogowy, przybliżą miastu dworzec kolejowy. Autobusy jadące w kierunku dworca PKP nie będą stały przy zamkniętych rogatkach.

  Nie wiem dlaczego w tytule pisze że pod ul. Dworcową powstaną dwa podziemne tunele, skoro z mapki wynika że owszem powstaną dwa podziemne tunele ale pod torami kolejowymi, w tym jeden równolegle do ul. Dworcowej w pewnym oddaleniu, a drugi wzdłuż nieczynnego odcinka ul Dworcowej dla pieszych wraz z ścieżką rowerową. I tu, mam nadzieję że wykonanie będzie w pewnym szczególe niezbyt dokładne z projektem. Chodzi mi o ścieżkę rowerową. By ominąć schody, zaprojektowany jest zjazd, gdzie trzeba będzie wyhamować, zejść, i rower przekierować prawie o 180 stopni. A wystarczyłby łuk od mostku na Rudzie.

  A centrum przesiadkowe powinno powstać przy ul. Kolejowej, zaraz za skrętem do tunelu pod torami kolejowymi

  13 1
 • ~aponeo 2019-01-24 17:53:48

  A czy nie prościej ( i taniej) byłoby zrobić tylko 1 tunel (dla samochodów i pieszych) w śladzie obecnego przejazdu przez tory? Przecież to by było pewno o połowę taniej? Ciekawe jaki jest powód projektowania 2 tuneli...

  14 6
 • ~aponeo 2019-01-24 18:27:03

  Chyba mam powody:
  1. schodząc z poziomem drogi pod tory praktycznie przecięłoby się Rudę na wysokości lustra wody albo i niżej.
  2. utrudniony/niemożliwy wyjazd z posesji po obu stronach przejazdu kolejowego.
  Nie było tematu...

  19 0
 • ~zeus12345 2019-01-24 20:38:56

  Czy bedzie monitoring bo wiadomo co bedzie w tym przejsciu jak sie laczy z kolejowa .Jako jedne z niebezpiecznych przejsc w zorach czy ktos o tym pomyslach chyba nie :(

  22 1
 • ~Arteks 2019-01-24 20:51:14

  Muszę pochwalić tego typu inwestycje. Wprawdzie 6 mln to dużo (ostatecznie wyjdzie na pewno więcej bo może się nikt nie zgłosić do przetargu). Ale jak na biedny żorski samorząd to inwestycja cenna. Tym bardziej, że wiem od kolegi który zamykał te szlabany, że często dochodzi tam do różnych niebezpiecznych sytuacji, szlabany są zamykane bardzo często ze względu na duży ruch towarowy. Ale teraz przypomnijcie sobie, że w czasie dyskusji o zbędnym cmentarnym centrum przesiadkowym - kilka osób napisało, że jedynym mankamentem takiego centrum przy dworcu kolejowym jest to, że tam często zamykają szlabany. I jeśli ktoś jedzie na pociąg - mógłby utknąć przed szlabanami. No i samo popatrzcie - problem ten zniknie, a jestem prawie pewny, że władze miasta debatowały z PKP PLK nad tym od dawna i chemik musiał o tym wiedzieć. Mimo tak świetnemu rozwiązaniu które niesamowicie skróci drogę dojazdu do Kleszczówki i dworca - wybrano NAJGORSZĄ z możliwych lokalizację na centrum przesiadkowe... Takie niestety macie władze, że one zupełnie nie łączą ze sobą faktów, nie łączą ze sobą inwestycji, nie potrafią myśleć całościowo i perspektywicznie. To kolejny dowód na chaos decyzyjny.

  13 28
 • ~gestskoczka 2019-01-25 08:53:13

  @Arteks. Chcesz pochwalić a jednocześnie musisz wbić szpilę. Taki masz charakter. Ten „biedny żorski samorząd” wcale nie jest biedniejszy od rybnickiego samorządu – z zachowaniem wszelkich proporcji. (Na moje oko, Rybnik jest biedniejszy, szczególnie poza centrum).

  Ale wracając do meritum, też uważam, że CP powinno być przy dworcu kolejowym, od strony ul. Kolejowej. Po wybudowaniu tunelu pod torami, zwiększył by się sens tego centrum o łatwość dojścia do peronów i budynku dworcowego, a jednocześnie łatwy układ komunikacyjny dla autobusów lokalnych i ponad lokalnych po połączeniu ul. Kolejowej z Obwodnicą Północną. Autobusy ponad lokalne omijałyby Stare Miasto łukiem.

  Starasz się wbić szpilę władzom żorskim, a jednocześnie nie przeszkadza Tobie że Rybnik – z aspiracjami na centrum aglomeracji – mając szansę na stworzenie pierwszego w regionie centrum przesiadkowego z prawdziwego zdarzenia, zgodził się na zlikwidowanie dworca autobusowego przy dworcu kolejowym i postawienie tam Biedronki, budując dworzec autobusowy w pobliżu Nowin. To dopiero bezsens! W Żorach dworzec autobusowy wybudowano z dala od dworca kolejowego dawno, wielu mieszkańców, szczególnie Starych Żor nie widzi potrzeby przenoszenia dworca kajś.

  22 0
 • ~Arteks 2019-01-25 09:48:54

  @gestskoczka - żorska bieda jest bardzo widoczna i to nie tylko w tabelkach z zadłużeniem czy budżetem. Widać ją szczególnie w ruderach z których zdano sobie sprawę chyba dopiero w wyniku dyskusji internautów. Ale nie tylko. Widoczna jest też w braku większych inwestycji w Żorach po 1989 roku. W zasadzie pierwszą są bloki komunalne z którymi władze tak słabo sobie radzą. Właśnie z powodu braku doświadczeń w budowlance. Co do dzielnic - nie ma gorszej w naszym regionie od Roju. Nie masz racji co do rybnickiego dworca PKS z kilku powodów - nie należał do miasta, był mocno wyeksploatowany, nie spełniał wymogu centrum przesiadkowego "door to door", nie był potrzebny w kontekście upadku PKS. Ale przyznam rację, że w czasach PRL robił wrażenie na każdym kto przyjeżdżał do Rybnika. Takie dworca PKS w tamtych czasach nie było nawet w Katowicach... Ale czasami trzeba sobie zdać sprawę ze zmian jakie zachodzą. Ostatecznie u nas wygrała kolej i komunikacja miejska. Natomiast w Żorach CP jest robione pod kogo? No właśnie tego nikt nie wie. Bo busiki dalekobieżne są na przegranej pozycji, BKM nie potrzebowałby takiej inwestycji w tym miejscu, a PKS jest tyle co na lekarstwo. I nie sugeruj mi wbijania szpili bo tego nie robię. Natomiast nie sposób nie zauważyć braku spójności działania i chaosu jaki macie w Żorach. Budujecie tunel na lokalnej drodze za 6 mln. Po co? Skoro w okolicy jest Wiślanka? A jeśli z myślą o dworcu to po co skoro chemikowi nie chce się nawet skorelować rozkładu z koleją? No i kolejne po co - po co skoro CP powstaje przy cmentarzu? Kto jest w stanie to zrozumieć? A przecież pieniędzy macie mało i oczywiście to kolejny obiekt który zadłuży miasto.

  9 27
 • ~zel7 2019-01-25 17:37:37

  Najpierw budują przystanki żeby potem je zlikwidować, następnie 2 lata remontuja przejazd kolejowy żeby go na sam koniec zlikwidować. Szczyt marnotrastwa i nieudolności, ręce opadają, amatorzy bawią się w miasto za nasze pieniądze.

  27 1
 • ~aponeo 2019-01-25 19:06:07

  @zel7
  Ostatni remont przejazdu był "za pieniądze" PKP, więc tu nic miasto nie dokładało. Szkoda tylko, że na siłę remontuje się dworzec autobusowy zamiast od razu pomyśleć przyszłościowo i "posadzić go" w pobliżu PKP. Obecne tunele byłyby wówczas dopełnieniem pięknej idei centrum przesiadkowego obok PKP.
  Chociaż tak coś czuję, że za parę lat to centrum przesiadkowe i tak będzie zbudowane w obok PKP... Logika tak by nakazywała.

  14 1
 • ~piszczel 2019-01-25 20:46:22

  Jeśli nadzór obejmie PKP to będzie to sprawnie i terminowo wykonane. To widać chociażby po remoncie przejazdu, linii kolejowej i peronów stacyjnych. Jeśli nadzór obejmie miasto - to możemy się spodziewać takiej samej klapy jak z budynkami komunalnymi. No i ciekawe skąd Socha weźmie tę dość dużą kwotę 6 milionów. Czy w związku z tym nastąpi rezygnacja z innych inwestycji miejskich lub nastąpiło jakieś cudowne namnożenie środków budżetowych? A może jakieś banki ogłosiły promocje kredytów na 0%? Wie ktos?

  8 2
 • ~boblas 2019-01-25 20:47:40

  Arteks - idź proszę już przypilnuj swojego Rybnika i jego budżetu.
  Pamiętam jak w zeszłym roku pisałeś tutaj posty o sporcie, że w Żorach nic nie ma.
  Jak jednak pokazał ten rok, z budżetu na sport poszło mniej niż w zeszłym roku, tylko 3 największe dotację są mniejsze o ponad pół miliona niż w roku 2017.
  Czyżby budżet Rybnika przestał się "kleić"?
  Dodatkowo, jak poczytam komentarze pod artykułami dotyczącymi Twojego wspaniałego miasta, większość ma już dość obecnych radnych z powodu opieszałości i bezradności dotyczącej smogu, nawet dodam, że widziałem tam posty które mówiły o wypuszczeniu drona....
  Czyżby inni mieszkańcy mieli jednak zdanie odmienne od Ciebie i podobają im się pomysły wcielone w Żorach? Gdzie Twój eko patrol?
  Tak więc podsumowując, jak mówi przysłowie: "źdźbło w oku bliźniego widzisz, a belki w swoim nie dostrzegasz".
  Dziękuje za uwagę.

  16 3
 • ~azan3 2019-01-25 21:27:18

  To jest po prostu remont dworca autobusowego,a nie żadne centrum przesiadkowe. Nazwano tą inwestycje jako centrum przesiadkowe, żeby kasę na to dostać, bo pewnie samorządy dostały kasę na centra przesiadkowe , a nie remonty dworców. Ktoś mi to niedawno tłumaczył. A budowa tunelu to dobry pomysł, bo jak zamykają przejazd to na Dworcowej jest korek czasem aż po rondo, z Pszczyńską, bo wtedy cały czas świeci się czerwone światło na skrzyżowaniu jak ktoś chce jechać na wprost z centrum w stronę PKP

  18 0
 • ~ZorekZorek 2019-01-26 11:39:10

  Witam, zalozylem tu konto żeby udzielić się w dyskusji odnośnie CP, moi mili moim zdaniem przenoszenie dworca autobusowego jest nie potrzebne gdy wybuduje się kolejna drogę za obecnym dworcem, przy oczyszczalni aż do nowego wiaduktu. Na starszych mapach widywalem tam jeszcze plan drogi, właśnie od okolic dworca do ul Kolejowej. Wystarczy spojrzeć ze w linii prostej to będzie krotki dystans. Pozdrawiam

  8 1
 • ~ZorekZorek 2019-01-26 11:41:59

  *tunelu

  2 1
 • ~gestskoczka 2019-01-26 13:09:48

  @piszczel. Pytasz – cytuję: „No i ciekawe skąd Socha weźmie tę dość dużą kwotę 6 milionów.” Myślę że odpowiedź można znaleźć w porządku obrad na styczniową sesję RM, konkretnie w punktach 5,1 do 5,8, no i wisienka na tym torcie punkt 5,16 „Określenia wysokości diet należnych radnym” – Może poważnie podchodzą do tematu, widząc że miasto coraz bardziej zadłużone, więc sobie diety obniżą?

  @aponeo. Też tak uważam, że za parę lat powstanie CP w pobliżu dworca przy ul. Kolejowej.

  6 1
 • ~Arteks 2019-01-26 19:34:20

  @azan3 - zwał jak zwał - masz rację. Ale miasta już czegoś takiego nie robią - i to nawet w sytuacji tych które mają swoje PKSy. A Żory nigdy własnego PKS nie miały! Wszyscy odchodzą od osobnych dworców na rzecz centrów przesiadkowych wspólnych z dworcami kolejowymi. Zerknij np. jak zrobiono w Katowicach Ligocie - gdzie nie za dużym kosztem uruchomiono możliwość przesiadki "door-to-door" z autobusu na pociąg. Wasza lokalizacja jest bardzo słabo bo niby w centrum - a jakby na boku. Co zauważyliśmy z kolegami transportowcami - w Żorach przystankiem który generuje najwięcej pasażerów jest Sąd - a nie DA. No i trzeci problem - niski budżet Żor nie udźwignie ewentualnego drugiego centrum przy dworcu kolejowym. Kolejny argument to wymieranie dalekobieżnego ruchu busowo-autobusowego - a przecież CP jest dedykowane właśnie jemu. Polityka dużych miast zmierza do priorytetu dla kolei i komunikacji miejskiej. To już widać w skali naszego województwa. Zerknij na to: https://www.tuwodzislaw.pl/wiadomosci,milion-pasazerow-wiecej-spolka-na-plusie-koleje-slaskie-podsumowuja-rok-2018,wia5-3266-19036.html
  @boblas - ale złośliwy offtop. ;( Jestem bardzo zadowolony z konkretnych inwestycji w mieście. Widowiska sportowe z których jest znany Rybnik nie ucierpią przez te 600 tys. mniej. A niestety żorskich widowisk sportowych nadal brak.

  4 14
 • ~azan3 2019-01-27 11:23:56

  Arteks- nie życzę sobie, żebyś odpowiadał personalnie na moje komentarze. Skoro już bezczelnie wpieprzasz się w komentarze nie dotyczące twojego miasta , to przynajmniej uszanuj moją prośbę. Nie obchodzi mnie nawet czy twoje komentarze będą rzeczowe czy nie. Czy jest to dla ciebie zrozumiałe?

  13 3
 • ~Arteks 2019-01-27 19:40:13

  @azan3 - możesz sobie nie życzyć aby ktoś ci coś mówił w twoim mieszkaniu. Ale tu jesteśmy ty, ja i każdy inny na publicznym portalu. Każdy z nas decyduje o tym kiedy i gdzie pisze i każdy robi to pod swoim nickiem i na swoją odpowiedzialność. Jeśli dyskusje są "nie na twoje nerwy" nie bierz w nich udziału.

  4 14
 • ~azan3 2019-01-27 23:06:01

  Widzę Arteks, że jednak nie zrozumiałeś. Nie wiem, w jakim języku chamie mam do ciebie napisać. Ty nawet nie szanujesz opinii i próśb innych, Właśnie pokazałeś , jakim jesteś burakiem. Tak, jak napisałeś, że nie wchodzi się z butami do czyjegoś mieszkania, a Żory to moje mieszkanie , nie twoje. Dlatego proszę jeszcze raz, żebyś personalnie do mnie nie pisał i uszanuj to. A co do nerwów , to ty nie powinieneś brać w dyskusjach , bo nerwy ci puszczają. Dowodem są liczne wykrzykniki i pisanie całych wyrazów z dużej litery. Łamiesz jak to często piszesz netykietę i tyle

  12 3
 • ~Lucyna Górecka 2019-01-30 20:11:37

  Wszystko pięknie, ładnie ma wyglądać, ale czy ktoś z władz miasta pomyślał o ludziach starszych, niepełnosprawnych i o tych, którzy póżno wracają do domu? Przecież wszyscy możemy sobie wyobrazić co będzie się działo kiedy ,,postawią" ten tunel. Już teraz strach iść wieczorem czy wcześnie rano, a co dopiero potem...Chyba, że wszystkich pijaków, nierobów, narkomanów, itp. wymeldują, przeniosą do innej dzielnicy Żor? Pozdrawiam i proszę o bardziej przemyślane inwestycje!

  6 3

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy wybierasz się na wybory 13 października?
Oddanych głosów: 389