zamknij

Wiadomości

Żory: smog spowił całe miasto

2019-01-07, Autor: jm

Portal Airly ostrzega przed bardzo złą jakością powietrza w Żorach. W naszym mieście nie ma czym oddychać!

Całe Żory na mapie Airly świecą na purpurowo. Na chwilę obecną (godz. 10.00) stężenia pyłu zawieszonego w Żorach są przekroczone o kilkaset procent:

Reklama

PM 10 - 607% (303 µg/m³)

PM 2.5 - 719% (180 µg/m³)

Smog zawitał również do sąsiednich miast. W Rybniku normy są przekroczne o nawet 1396%!

Jak sytuacja wyglądała w minionych latach? Dwa lata temu nasz Czytelnik przesłał do nas film - panoramę Żor, którą nagrał za pomocą drona. Ujęcia porażają. Bardzo dobrze widać na nim smog unoszący się nad naszym miastem:

Oceń publikację: + 1 + 12 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (5):
 • ~Jacek91 2019-01-07 11:19:05

  Tragedia. Ludzka ignorancja ponad wszystko, oczekujemy od innych poprawy a sami nie robimy nic by sobie pomóc. Przykre jak sami sobie dołek kopiemy

  11 3
 • ~gestskoczka 2019-01-07 12:56:13

  Przechodziłem dziś rano (ok. 5,40) ul. Słowackiego. Z jednego komina walił intensywny smolisty dym. W 2018 r jesienią podciągano tam CO i większość domów została podłączona. Ale nie wszyscy. Nie wiem kto był inwestorem tego CO, ale uważam że takie inwestycje powinny obejmować wszystkie domy. Za te przyłącza powinniśmy zapłacić z budżetu, Urząd Miasta powinien pomagać w uzyskaniu dobrego kredytu i dotacji na ocieplenie domków jednorodzinnych – które zostały podłączone do CO. Nie do pieców które mniej kopcą.

  Z naszych pieniędzy poszły miliony na ciepłociąg na Stare Miasto. Jaki procent domów jest podłączony? Zacznijmy walczyć z przyczynami smogu, nie z jego skutkami kupując oczyszczacze powietrza do przedszkoli.

  22 1
 • ~zbyzsek54 2019-01-07 14:25:25

  tu nie trzeba ostrzegać,potrzebne są tylko i wyłącznie zdecydowane działania,osoba przyłapana na spalaniu śmieci powinna ponieść dotkliwą karę finansową i nie ma żadnego zmiłuj!!

  11 1
 • ~aponeo 2019-01-07 18:06:50

  @gestskoczka
  To najprościej by było to zrobić tak jak jest w przypadku kanalizacji:
  Jeżeli masz dom usytuowany tak, że jest możliwe przyłączenie do kanalizacji to MUSISZ to zrobić. Niezależnie od tego na przykład że masz super przydomową oczyszczalnię ścieków za kilkanaście tys. zł i na jej wyjściu woda jest cacy.
  W przypadku ciepłociągu jest tak, że MASZ MOŻLIWOŚĆ przyłączenia ( czyli nie musisz). Wystarczyłaby taka zamiana w prawie, która nakazywałaby obligatoryjne przyłączenie do ciepłociągu.

  13 3
 • ~gestskoczka 2019-01-07 19:42:34

  @aponeo. Właśnie, wystarczyłaby taka zmiana w prawie.

  Mieszkając w bloku nie mogę odłączyć CO i zrobić ogrzewanie gazowe lub elektryczne. I to nie jest wymysł spółdzielni ale zarządzenie ogólnopolskie z ministerstwa. Ja nie wiem czy UM może zmusić właścicieli do podłączenia do CO. Ale może nie udzielać dotacji na wymianę pieca w rejonach gdzie jest w pobliżu CO lub planowane jest podciągnięcie. Może zachęcić pokrywając koszt przyłącza.

  Jak dziś rano szedłem ul. Słowackiego widząc jak dym z komina wali w okna sąsiadów którzy są podłączeni do CO to pomyślałem że pewnie zrozumieli tych „goroli” z bloków którym od dawna przeszkadzały kopciuchy.

  9 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Gdzie władze Żor powinny instalować kamery?
Oddanych głosów: 395