zamknij

Kultura i rozrywka

Żory: wiemy, czyje inicjatywy kulturalne otrzymają dotację

2018-07-12, Autor: df, źródło: MOK w Żorach

Miejski Ośrodek Kultury w Żorach zakończył tegoroczny nabór pomysłów mieszkańców miasta na realizację wydarzeń kulturalnych. Wiemy, które inicjatywy otrzymają dotację.

Już po raz drugi Miejski Ośrodek Kultury w Żorach przystąpił do programu „Inicjatywy Lokalne w Kulturze”. W jego ramach zorganizował nabór pomysłów na wydarzenia kulturalne w naszym mieście. Swoje propozycje mogli zgłaszać wszyscy mieszkańcy Żor.

Reklama

W tym roku zgłoszono jedenaście inicjatyw. Oceniła je Komisja Ekspertów w składzie: Przemysław Smyczek - Dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, Alina Hałoń - edukatorka, animatorka, autorka projektów kulturalno-społecznych, członkini Stowarzyszenia Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej „CAL” w Warszawie, Aleksander Lysko - Regionalny Instytut Kultury w Katowicach, Anna Sienkiewicz, Irena Przeliorz - Dział ds. projektów Miejskiego Ośrodka Kultury w Żorach.

Komisja wyłoniła cztery projekty, które jej zdaniem powinny zostać zrealizowane. Są to:
- „Tworzymy wokół wspólnego stołu” autorstwa Wiolety Kurzydem,
- „Turniej debat oksfordzkich w Żorach - Kulturalnie o kulturze” autorstwa Stowarzyszenia Na Marginesie,
- „Osiedlowy piknik kulturalny Sikoreczki” autorstwa Joanny Kisielewskiej,
- „Żorzanka w twórczości” autorstwa Alli Ozhyievskiej.

Następnie Komisja Ekspertów zdecydowała o odstąpieniu od oceny partycypacyjnej. W związku z tym wyżej wymienione projekty zakwalifikowały się do realizacji i otrzymają wnioskowaną kwotę dotacji. Od decyzji Komisji nie przysługuje odwołanie.

Warto dodać, że pod koniec roku MOK planuje zorganizować spotkanie ewaluacyjne podsumowujące realizację programu „Inicjatywy Lokalne w Kulturze 2018”. Na wydarzenie już teraz zaprasza autorów wszystkich pomysłów, które zostały zgłoszone do konkursu, niezależnie od tego czy otrzymały dofinansowanie i zostały zrealizowane. Zaproszenie dotyczy inicjatorów pierwszej i drugiej edycji programu. Szczegóły dotyczące spotkania poznamy wkrótce.

Oceń publikację: + 1 + 3 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (4):
 • ~jasnypieron 2018-07-13 09:06:52

  " „Tworzymy wokół wspólnego stołu” autorstwa Wiolety Kurzydem"....[oby.....dodałbym coś, ale by zmoderowano...]- mam jednak nadzieję, że coś uda się stworzyć

  1 5
 • ~Arteks 2018-07-13 10:21:03

  @jasnypieron - no ale popatrz sam. Rybnik oddał do użytku w tym roku 26 nowych mieszkań komunalnych, . Nie wspominam o remontach starych zasobów które również cały czas się odbywają. A Żory tak jak w minionych latach - 0. Jedynie prywatna inicjatywa poprawia sytuację statystyk. Owszem, Socha buduje obecnie blok ale to pierwsza inwestycja mieszkaniowa w czasie jego 20 lat panowania. Co robił przez poprzednie lata? W tak ważnej dziedzinie jak mieszkalnictwo - władze Żor obudziły się w zeszłym roku...

  1 8
 • ~gestskoczka 2018-07-17 07:23:46

  @Arteks skończ pieprzyć i wychwalać ten swój Rybnik. Choć to nie na temat do tego artykułu: „Rybnik oddał 26 mieszkań komunalnych” a w Żorach buduje się 460 mieszkań komunalnych, pierwsze już będą chyba w tym roku bo jeden z bloków już się wykańcza, żuraw budowlany zdemontowano. Zachwycasz się swoim miastem i dobrze, podpowiem ci coś aby było w nim lepiej – w sferze komunikacyjnej, bo to cię najbardziej interesuje. Wczoraj odwiedziłem salon Hyundaia w Rybniku na ul, Gliwickiej. Wjechać łatwo, ale wyjechać w kierunku centrum Rybnika i Żor fatalnie. Trzeba wyjechać kręcąc w prawo (na Gliwice) dojechać do Biedronki i stamtąd można już jechać w kierunku centrum. IDIOTYZM KOMUNIKACYJNY. Pytam tego co mi sprzedaje auto dlaczego tak, to mi powiedział że trwają rozmowy, ale UM Rybnik się nie godzi na skręt w kierunku centrum, bo to ważna droga. Powtarzam, idiotyzm. W Żorach tysiące mieszkańców Rybnika i nie tylko korzysta z centrum Auchan, na początku był problem z wyjazdem, ale wybudowano specjalnie odcinek ulicy łączącej to centrum z obwodnicą prowadzącą między innymi do Rybnika.

  Wracając do przyjemniejszej – dla mnie – części tego komentarza.
  W Żorach jest kilka grup teatralnych, ale nie często można je oglądać. Oczekiwałbym takiej inicjatywy w tej dziedzinie, by w Żorach powstał (może przy MOK-u, może gdzie indziej) Teatr Lalki i Aktora. Zacznijmy małe dzieci uczyć wrażliwości na teatr. Ja w szkole podstawowej (w latach 60. ubiegłego wieku) chodziłem do teatru średnio dwa razy w roku, i magia teatru drzemie we mnie do dziś.

  5 0
 • ~Arteks 2018-07-19 13:56:40

  @gestskoczka - można oczywiście popsioczyć na wyjazdy-drobiazgi ale... można też obejrzeć premierę Dracha na którą już dzisiaj zapraszam do TZR. https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,drach-w-teatrze-ziemi-rybnickiej-masz-juz-bilety,wia5-3267-37587.html

  0 3

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy 500+ na pierwsze dziecko to dobry pomysł?
Oddanych głosów: 714