zamknij

Biznes

Żory wspierają ideę e-karty. Przez region będziemy podróżować na jednym bilecie?

2012-02-21, Autor: mk ; Beata Matuszek
Aktualnie, aby przejechać przez cały subregion trzeba zakupić kilka różnych biletów u kilku przewoźników. Być może w końcu się to zmieni i po wprowadzeniu e-karty będziemy mogli podróżować na jednym bilecie.

Reklama

Innowacyjne systemy informacyjne wspierają także Żory. Miasto w planowanych na ten rok inwestycjach wzięło pod uwagę projekt MZK obejmujący m.in. wprowadzenie tzw. e-biletu, czyli usprawniającej do przejazdów karty magnetycznej, zastępującej tradycyjny bilet papierowy. Projekt obejmuje również monitoring techniczny, który pozwoli na oszczędności kosztów eksploatacji autobusów, a także uruchomienie nowoczesnego systemu informacji, m.in. o rozkładach jazdy. Na ten cel w budżecie miasta zabezpieczono 39 tys. 240 zł.

O wprowadzeniu jednego biletu na terenie całego subregionu rozmawiają przedstawiciele największych przewoźników w regionie, rybnickie ZTZ i jastrzębski MZK, obsługujący linie na terenie prawie całego Subregionu Zachodniego.

 

– Mieszkańcy subregionu podróżują po innych miastach czy to w kraju czy za granicą i widzą, że ta komunikacja w dużych aglomeracjach jest lepiej rozwiązywana. W dzisiejszych czasach dojeżdżanie 20 czy 30 kilometrów do pracy czy do szkoły jest zupełnie naturalne, a wprowadzenie jednego biletu znacznie ułatwiłoby przemieszczanie się mieszkańcom subregionu – mówi Piotr Zniszczoł, przewodniczący komisji budżetu, finansów i rozwoju gospodarczego Rady Powiatu Rybnickiego, która zorganizowała konferencję promującą ideę jednolitego biletu komunikacyjnego – System miałby umożliwić pasażerom korzystanie z komunikacji różnych przewoźników, którzy rozliczaliby się między sobą – tłumaczy.

 

Na razie nie wiadomo, jak technicznie zrealizować ten pomysł. Dyrekcja rybnickiego ZTZ-u próbuje nakłonić innych przewoźników do wprowadzenia e-karty, kompatybilnej z tą, która używana jest na rybnickich liniach. – Staramy się, żeby wprowadzona została idea wspólnego elektronicznego biletu, mamy nawet wstępne porozumienie z jastrzębskim MZK, że jak będą wprowadzać E-karty to będą one zgodne z naszym systemem – mówi Kazimierz Berger, dyrektor rybnickiego ZTZ-u.

 

Chociaż władze jastrzębskiego MZK przychylają się do pomysłu, ciągle pod znakiem zapytania stoją środki unijne, które przedsiębiorstwo miało otrzymać na instalację systemu elektronicznego w autobusach. – Za trzy tygodnie rozstrzygnie się, czy uda nam się otrzymać dotację na ten cel, jednak te środki są cały czas niepewne. Wspólne rozliczanie przy użyciu systemu elektronicznego byłoby najprostsze. Jeśli to się jednak nie uda będziemy myśleć o jakiejś alternatywie, żeby wprowadzić unię biletową – mówi Benedykt Lanuszny, dyrektor MZK Jastrzębie.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~tAmArA 2012-02-21 21:44:47

  Oby jeszcze ceny były normalne! Popieram ideę i mam nadzieję, że wszystko będzie tak pięknie, jak mówią. Z doświadczenia wiem, że gdy chcą coś innowacyjnego wprowadzić, to zawsze są kłopoty.

  0 0
 • ~xyz 2012-02-21 21:48:44

  Ceny w MZK jeszcze nie są aż tak wysokie, w porównaniu z ZTZ-em. Ci to dopiero robią złoty interes, a jakość ich autobusów raczej jest kiepska.

  0 0
 • ~mizerniok 2012-02-21 21:55:02

  Nie wiem, skąd u tAmArY taki pesymizm. ZTZ juz wprowadziło e-kartę (początki były trudne, ale mają już pewne doświadczenie, więc mogą się podzielić z innymi), poza tym to działanie dla dobra wspólnego i myślę, że projekt bedzie sprawnie wprowadzony! Swoją drogą, dziwię się, że ZTZ jest otwarte na współpracę z innymi przewoźnikami! Jeśli chodzi o MZK i ZTZ to zgadzam się z poprzednikiem!

  0 0
 • ~nonsens 2012-02-21 23:17:29

  @xyz - jak widzę na dworcu autobusowym linie 52 to przeważnie autobus jest niskopodłogowy i nowoczesny. Ale i tak często ludzie zamiast wybrać autobus wybierają jazdę mydelniczkami w postaci busików którymi kierują byli emertyowani górnicy. A więc tak naprawdę ludziom nie zależy na jakości czy jakichś wspólnych biletach. U nas w prowincjonalnych Żorach busiki to wyznacznik luksusu, czym taniej tym lepiej, a warunki podróżowania nieważne, można nawet stać uderzając głową o sufit albo wąchać pierdnięcia pasażerki która stoi koło głowy innej ;) U nas mentalność taka jak pod Hajnówką... Tu nie ma chyba ludzi myślących po miejsku, poza mną oczywiście... ;)

  0 0
 • ~tAmArA 2012-02-22 18:31:47

  pomyśl o ludziach, którzy są z innych miast i przyjeżdżają do Żor! Zresztą nie uważam siebie za zorzankę-wieśniaczkę! Ludziom, którzy podróżują po kilku miastach zależy na wygodzie i taka inwestycja mogłaby ją podnieść. PS do Żor przyjeżdża 52 niskopodłogowe, bo bus ma długą trasę, przyjedź do Rybnika i zobacz pojazdy ZTZ-u!

  0 0
 • ~ 2012-02-22 22:40:08

  Tego nie rozumiem.
  Miasto nie może współfinansować budowy parkingów przy blokach spółdzielczych bo to kwestionuje RIO, a może finansować firmy jastrzębskie czy rybnickie.

  Nie wiem ile obecnie miasto rocznie płaci do MZK i ZTZ, ale chyba cztery lata temu była informacja że miasto Żory wpłaciło do MZK około 1 mln 400 tyś zł. Po co takie horrendalne kwoty płacimy?

  Bilet w dotowanym autobusie do Jastrzębia kosztuje 3,40 zł, a w nie dotowanym Z11 2,50 zł.
  Paranoja.

  0 0
 • ~nonsens 2012-02-24 09:28:43

  @Brzozowski - no bo mamy zbyt słabe i bezjajowe władze aby same zaczęły organizować komunikację. Rybnik potrafi, Jastrzębie potrafi a Żory nie - w wielu dziedzinach jesteśmy strasznie zacofanym miastem.

  0 0
 • ~ 2012-02-24 19:00:28

  Przeczytałem już kilka pańskich komentarzy, panie ~nonsens. Jest pan mądrzejszy od obecnych władz miasta, pańskie decyzje byłyby słuszniejsze i gdyby został pan prezydentem miasta, Żory pewnie by rozkwitły.
  To może wystartuje pan w najbliższych wyborach, miasto na tym zyska a mieszkańcom będzie się żyło lepiej.

  Miałbym tylko jedną radę, niech pan zmieni krzaka za którym się chowa (nicka), bo sam pan przyzna że głupio by brzmiał zapis w kronikach miasta:

  Prezydent ~nonsens zastał zacofane miasto, a zostawił (określane w rankingach wszechświatowych) jako najwspanialsze.

  0 0
 • ~nonsens 2012-02-26 20:47:17

  @brzozowski - Na pewno nie szastałbym na prawo i lewo publicznymi środkami. Socha to jeden z najbardziej nieodpowiedzialnych prezydentów na Śląsku. Które miasto buduje tak głupie obiekty jak pawilony powitalne? Pieniędzy na wypłaty w urzędzie nie ma a ten buduje pawilon i stawia Żorki-stworki... Przykre to jest, że w naszej radzie miasta nie ma racjonalnych ludzi, którzy wreszcie powiedzieliby mu DOŚĆ marnowania pieniędzy żorskich podatników. Ja nie mam aspiracji do sięgnięcia w Żorach po władzę bo nie zamierzam kwić w tej nudnej dziurze do końca życia tak jak ty ale myślę, że są ludzie którzy w następnych wyborach powiedzą Socha - won ;)

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.