zamknij

Wiadomości

Jest projekt uchwały antysmogowej! Od września zakaz palenia mułu i flotu

Marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa przedstawił dzisiaj projekt uchwały antysmogowej. Jeżeli zostanie ona przyjęta przez sejmik w lutym lub marcu, to od września zacznie obowiązywać zakaz palenia mułu i flotu. Dodatkowo w nowych domach będą mogły być instalaowane tylko piece klasy V. Co jeszcze znalazło się w projekcie uchwały?

Reklama

Wśród najważniejszych założeń uchwały antysmogowej, która trafi teraz do konsultacji i zostanie poddana pod obrady Sejmiku Województwa Śląskiego, znajduje się wprowadzenie od 1 września 2017 roku zakazu używania paliw, których stosowanie powoduje wysoką emisję trujących substancji do atmosfery, czyli węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz wilgotnego drewna. Sama uchwała nie zakazuje spalania węgla czy drewna, ma spowodować natomiast stosowanie odpowiednich jakościowo paliw stałych w odpowiednich urządzeniach grzewczych.

- Traktujemy ten problem priorytetowo. Chcemy od przyszłego sezonu grzewczego zakazać palenia mułem i paliwami złej jakości, i doprowadzić do wymiany starych kotłów na nowe w ciągu najbliższych 10 lat. Smog wróci, dlatego apelujemy do rządu o wprowadzenie takich rozwiązań w skali kraju, potrzebne będą skuteczne kontrole stosowania przepisów w tym zakresie – przekonywał w trakcie konferencji marszałek Wojciech Saługa.

Ograniczenia lub zakazy wynikające z założeń do projektu uchwały antysmogowej mają objąć całe województwo śląskie i obwiązywać w całym roku kalendarzowym.

Marszałek Wojciech Saługa zadeklarował również, że w przypadku kolejnych przekroczeń norm jakości powietrza Koleje Śląskie będą dostępne dla mieszkańców za darmo.

Jak wynika z projektu uchwały, pożądanym sposobem ogrzewania budynków w województwie śląskim jest ciepło systemowe oraz ogrzewanie gazowe. Możliwe jest także ogrzewanie paliwami stałymi (węgiel, drewno), ale wyłącznie przy zastosowaniu kotłów klasy 5.

Projekt zakłada trzy daty graniczne wymiany starych kotłów w zależności od ich wieku: 

- użytkownicy urządzeń powyżej 10 lat od daty produkcji będą je musieli wymienić na klasę 5 do końca 2021 roku.
- ci, którzy użytkują kotły od 5-10 lat, powinni wymienić je do końca 2023 roku, 
- użytkownicy najmłodszych kotłów mają czas do końca 2025 roku.

Na rynku są stosowane również kotły klasy 3 i 4. Ze względu na to, że do roku 2016 wymiana na takie kotły była dofinansowywana, graniczną datę ich obowiązkowej wymiany na klasę 5 wydłuża się do końca roku 2027. Co istotne, każdy, kto buduje nowy dom i zamierza ogrzewać go węglem lub drewnem, ma obowiązek zainstalować od razu kocioł klasy 5. Ta regulacja będzie miała zastosowanie po 12 miesiącach od dnia wejścia w życie uchwały antysmogowej. - Stare kotły emitują nawet do dziesięciu razy więcej zanieczyszczeń niż nowe, a ich wymiana pozwoli ograniczyć problem niskiej emisji w regionie. Jesteśmy chyba jedyną wyspą na mapie Europy, gdzie wciąż można kupować paliwa niskiej jakości i ich używać, zatruwając sobie życie. Czas to zmienić – dodał marszałek Wojciech Saługa.

Uchwałą objęte są wszystkie kotły i piece na paliwo stałe niezależnie od ich przeznaczenia. Uchwała dotyczy całego sektora mieszkaniowego oraz działalności gospodarczej, gdzie użytkowane są kotły typu „domowego” (o mocy do 1 MW).

Przypomnijmy, w rozmowie z nami Wojciech Saługa zadeklarował, że uchwała antysmogowa wejdzie w życie w pierwszej połowie 2017 roku. Kiedy dokładnie projektu uchwały antysmogowej trafi pod obrady Sejmiku Województwa Śląskiego? - Już w poniedziałek odbędzie się otwarta debata, na którą prócz radnych sejmiku zapraszamy samorządowców i przedstawicieli organizacji społecznych. Przewiduję, że głosowanie nad uchwałą odbędzie się w lutym, najdalej w marcu - powiedział nam Grzegorz Wolnik - przewodniczący sejmiku.

- Założenia uchwały na pewno są bardzo restrykcyjne. Jednak to, co działo się w naszym regionie w ostatnich dniach pokazało, że żarty się skończyły i nadszedł czas na takie, radykalne rozwiązania - dodaje Grzegorz Wolnik.

Oceń publikację: + 1 + 38 - 1 - 15

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
  • ~jasnypieron 2017-01-12
    17:02:53

    12 16

    Hurrrrrrra....Czesi(ci przy granicy) wykupią flot,muł oraz inne badziewie i smog przy "sprzyjajacym" wiaterku wróci do nas.....

  • ~Izabela Płonka 2017-01-12
    18:47:21

    28 14

    Jak sa tacy mądrzy niech mi kupia piec nowy albo dofinansuja zarobki groszowe no masakra po prostu Teraz to juz moga zamknac wszystkie kopalnie odzywaja sie ci co wypłata miesieczna siega 10 tys miesiecznie oni moga pozwolic ogrzewac gazem panie marszałku to w takiej sytuacji trzeba isc mieszkac pod most bo nawet z dwoch wypłat nie da sie wyzyc w zwykłym standardzie a gdzie opłaty za gaz czy jakies inne badziewie które wprowadzicie.

  • ~Maciek Dragon 2017-01-12
    20:13:52

    13 22

    Nareszcie! I tak o wiele lat za późno ale nareszcie porządek będzie można zrobić z tymi śmierdzielami.

  • ~zel7 2017-01-13
    09:29:30

    9 10

    Nic to nie da! Ludzie sobie poradzą. Flot pojedzie do innych regionów Polski gdzie nie jest zabroniony, natomiast u nas ludzie będą palić Ruskiem. W przyszłym roku poziom syfu będzie ten sam.

  • ~Maxx 2017-01-13
    21:18:55

    22 0

    Może by tak pomyśleć o tańszym gazie używanym do ogrzewania domów np.zwolnienia z akcyzy i innych podatków które się składają na jego cenę.

  • ~psyduck 2017-01-13
    23:08:19

    20 4

    Po pierwsze - miło, że dofinansowali do pieców, które za parę lat nie będą spełniać wymogów postawionych przez Pana Marszałka...

    Po drugie - od przyszłego roku w czasie ostrych mrozów nie będzie się poszukiwać tylko bezdomnych, ale trzeba będzie też zaglądać do domów czy przypadkiem tam ktoś nie zamarza z braku opału ;)

  • ~bestia_wojny 2017-01-15
    14:12:06

    9 13

    Jest to przykra prawda, ale ktoś to musi powiedzieć.

    Jak mnie nie stać na utrzymanie domu to mieszkam w bloku. Brak środków na paliwo lub remont i docieplenie nie jest żadnym argumentem żeby truć innych ludzi.

    Takie jest życie.

  • ~mmmmmarcin6 2017-01-15
    22:40:33

    10 4

    Do besta_wojny.

    A nie bierzesz pod uwage tysiecy ludzi ktorzy mieszkaja z dziada pradziada w domach w bardzo slabych warunkach materialnych???
    Tym osoba powinno sie pomagac i doplacac w 1 kolejnosci. A pozostalych trucicieli sprawdzac chodzby po dacie zakonczenia budowy i typie zainstalowanych piecy.... . To przyspieszyloby proces poprawy luftu.

  • ~minges 2017-01-16
    09:06:24

    10 1

    @bestia_wojny - zamiana domu na blok/mieszkanie też nie do końca jest rozwiązaniem. A co z setkami mieszkań w kamienicach/blokach (może nie w Żorach), które opalane są węglem (oby tylko węglem), gdzie ludzie żyją często naprawdę na granicy ubóstwa? Jakie rozwiązanie wymyślisz?

    Co do domków - myślę, że w dom trzeba inwestować niezależnie od aktualnej sytuacji ze smogiem. Każda przemyślana inwestycja z biegiem lat się zwróci. Myślę, że jak ktoś nie ma zbyt wiele ale jest gospodarny to i tak sobie poradzi (z rozłożeniem inwestycji w czasie). Mam tylko nadzieję, że władza nie narzuci zbyt restrykcyjnych terminów realizacji, bo to może być największym zagrożeniem dla najgorzej sytuowanych.

    BTW. do wszystkich, którzy krzyczą o truciu ludzi dymem: pytam Was: jaką żywność kupujecie? Odżywiacie się zdrowo, omijacie żywność z konserwantami, składnikami E? Sortujecie śmieci? Bo jeśli nie, to trujecie sami siebie i wytykanie komuś, że truje Was dymem (a skąd macie ogrzewanie w bloku? - z ciepłowni opalanej... węglem, która również emituje zanieczyszczenia) jest czystym przykładem hipokryzji.

  • ~db 2017-01-16
    11:08:02

    5 1

    Ludzie tu nie chodzi o to żeby uwalić biednego dziadka i nakazać mu palenia gazem. Muł i flot to świństwo i innych krajach juz dawno zakazano opalania tym cholerstwem. Jak mój sąsiad zapali to nie widać drogi i wszystko mam w domu. Z komina wydobywa się żółty gęsty dym, który wdziera się każdą szczeliną. Już tradycyjny ,zwykły węgiel tak nie kopci, nie mówiąc o ekogroszku. Jeszcze potrafię zrozumieć, że ktos naprawde biedny czuje różnice tych 200 zl na tonie ale mój sąsiad ma ocieplony dom i nowe auto

  • ~db 2017-01-16
    11:16:17

    6 3

    *jasnypieron
    Czesi nie wykupią bo oni nie moga palić juz dawno. Maja tez juz wano okreslone sprawy kotłów i tymi najgorszymi handluja wlasnie tylko w Polsce. Człowieku mamy tu najgorsze powietrze w Europie a Ty jeszcze probujesz negowac takie prozdrowotne dycyzje ? Moze pij wodę deszczówkę i jedz ze smietnikow . To takie same trucie organizmu ale do Polakow to wciaz nie dociera ...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś szczęsliwy w Żorach?




Oddanych głosów: 1070