Młodzi koszykarze Hawajskich Koszul wicemistrzami Śląska

W sobotę 19 maja, żorska Hala Sportowa gościła najlepsze drużyny śląska w Finale Pucharu Śląska chłopców rocznik 2000. W finale uczestniczyły drużyny Hawajskich Koszule Żory, MKS Zabrze, MOS-u Katowice oraz UKS Hajduki Chorzów. Żorska drużyna wywalczyła wicemistrzostwo.

Po sezonie zasadniczym zespół Hawajskich Koszul pozostawał bez porażki, jedną porażkę na swym koncie miał zespół MKS Zabrze, natomiast po trzy porażki miały zespoły z Katowic i Chorzowa. Pierwsze mecze pokazywały jasno, że mistrzostwo Śląska rozstrzygnie się pomiędzy zespołami gospodarzy i drużyną z Zabrza.

W pierwszym meczu drużyna Hawajskich Koszul pewnie pokonała zespół MOS-u Katowice 51:30. W drugim spotkaniu MKS Zabrze pewnie wygrał z zespołem Hajduków Chorzów 66:35. W kolejnym meczu Hawajskie Koszule wygrywają z zespołem z Chorzowa 50:36. Natomiast Zabrze ogrywa MOS Katowcie 59:40. Po pierwszych czterech meczach staje się jasne, że drużyny MOS-u Katowice będą rywalizowały o trzecie miejsce , natomiast zespół z Zabrza i Żor o pierwsze miejsce.

Mecz o 3. miejsce pomiędzy zespołem z Katowic i Chorzowa początkowo wynik oscylował wokół remisu jednak w 4. kwarcie zespół z Katowic uzyskuje nieco większą przewagą wygrywając ostatecznie 47:36.

W finale spotkały się dwie najlepsze drużyny obecnych rozgrywek, od początku niewielką przewagę zyskuje drużyna gospodarzy, która na koniec kwarty wynosi 7 punktów. Druga połowa to walka punkt za punkt, zespołowi z Zabrza udaje się doprowadzić do remisu na 2 minuty przed końcem. Końcówka meczu to wojna nerwów z której zwycięsko wychodzi zespól z Zabrza wygrywając ostatecznie 52:46.

Zdobycie drugie miejsca przez młodych koszykarzy Hawajskich Koszul jest najwyższym osiągnięciem w historii krótkiej żorskiej koszykówki. Jednak po tak fantastycznym sezonie w wykonaniu zespołu (20 wygranych z rzędu - tylko jedna porażka ) widać było ogromny niedosyt na twarzach młodych zawodników. Na uznanie zasługuje cały zespół, który ciężką i żmudną pracą doszedł do miejsca w którym jest.