zamknij

Wiadomości

Al. Jana Pawła II zamknięta od 1 października

2019-09-30, Autor: Żory, UM

Od wtorku (1 października) aż do połowy grudnia zamknięta będzie aleja Jana Pawła II w Żorach od skrzyżowania z al. Zjednoczonej Europy aż do ul. Towarowej.

Reklama

W związku z przebudową alei Jana Pawła II ulica ta będzie całkowicie zamknięta dla ruchu na odcinku od skrzyżowania z al. Zjednoczonej Europy do skrzyżowania z ul. Okrężną oraz na odcinku od skrzyżowania z ul. Okrężną do skrzyżowania z ul. Towarową.

Zmieniona organizacja ruchu drogowego zostanie wprowadzona we wtorek, 1 października o godz. 7:00 i będzie obowiązywała do 16 grudnia. Na czas prowadzenia prac wprowadzony zostanie oznakowany objazd al. Zjednoczonej Europy, al. Armii Krajowej i ul. Towarową do al. Jana Pawła II.

Inna trasa objazdu została wyznaczona dla autobusów publicznego transportu zbiorowego. Autobusy Bezpłatnej Komunikacji Miejskiej będą kursowały od skrzyżowania al. Zjednoczonej Europy z al. Jana Pawła II do skrzyżowania z ul. Boryńską i dalej ul. Boryńską do Ronda Jastrzębskiego, gdzie będą zawracały.

Natomiast autobusy MZK i pozostałych przewoźników będą kontynuowały jazdę w kierunku Jastrzębia-Zdroju ulicami: Okrężną, al. Armii Krajowej i Towarową, do skrzyżowania z al. Jana Pawła II.

Parce na alei obejmującą m.in. wymianę nawierzchni i budowę zatok autobusowych

"Przepraszamy za utrudnienia w ruchu związane z realizacją inwestycji" - piszą urzędnicy.

Oceń publikację: + 1 + 29 - 1 - 39

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (5):
 • ~Maci 2019-09-30 17:51:57

  Witam. Orientuje się może ktoś z was skąd będą odjeżdżać busy firm Bus Brothers i Drabas, zamiast przystanku Bajerówka?

  21 8
 • ~azan3 2019-09-30 19:40:04

  Rozumiem, że ulica Okrężna będzie cała przejezdna? To znaczy będzie możliwe przejechanie przez rondo Okrężną od Sikorskiego do Pawlikowskiego i odwrotnie?

  14 4
 • ~gestskoczka 2019-09-30 21:34:51

  Taki remont to dobra okazja by zrobić ucywilizowane przejście z os. Pawlikowskiego na Bajerówkę tak, jak jest podobne przejście z os. Sikorskiego.
  Ale władze i radni mają to w du-żej uwadze. Władzom przez kilka lat mieszkańcy zgłaszali na zebraniach mieszkańców. Ja osobiście wnioskowałem do trzech radnych. Jeden mi obiecywał, obiecywał, nie chcę mieć z nim kontaktu bo może znowu obieca… Drugiemu opisałem problem, dołączyłem mapkę poglądową, ale się w ogóle potem nie odezwał. A trzeci, najpierw z energią oświadczył że „zgłosi zapytanie do urzędu miasta...”. Potem mi odpisał, cytuję: „W nawiązaniu do poprzedniego Pana mailla dot. sprawy przejścia na przystanek Bajerówka (…) informuję, że proponowana przez Pana droga przechodzi przez prywatne posesje (tak jak Pan wcześniej zaznaczył). Dlatego też, zgodnie z żorskim geoportalem droga ta przechodzi przez teren, który jest własnością osób fizycznych a nie miasta. Miasto w takim przypadku nie ma prawa ingerować w prywatną własność mieszkańców.” Ble-ble-ble. Ja mu napisałem że to obecne przejście jest na terenie prywatnym, tak stwierdził jeden z urzędników będący na zebraniu. Bo miasto nie może tego przejścia oświetlić dlatego, że jest na terenie prywatnym. I zaproponowałem, by miasto wykupiło pas ziemi pomiędzy Boryńską a JP II, tam gdzie było przejście w latach 80. ale potem właściciel je zagrodził.

  @Maci, myślę że najbliższy przystanek do Katowic będziemy mieć (do końca roku, a może i dłużej) z dworca autobusowego tzw. Centrum Przesiadkowe. Chyba że UM zezwoli na przejazd trasą objazdu wyznaczoną dla autobusów publicznego transportu zbiorowego, czyli równoległą do JP II ul. Boryńską.

  4 14
 • ~agel 2019-09-30 21:57:28

  @gestskoczka, raczej tego przejścia nie zrobią przy okazji remontu drogi bo to oddzielny temat. Dodam, że poza tym ta okolica która opisujesz jest nieco feralna, same knajpy, zakręcona wąska Borynska przy zjeździe na aleje.. trochę niebezpieczne miejsce a niepozorne. Drugie miejsce, moim zdaniem tragiczne, to skrzyżowanie przy Lidlu, kościele sw. Stanisława. Bez świateł, ronda, ludzie uprawiają hazard jezdny wciskając się na główną drogę, albo przecinając ją, jadąc w kierunku ks. Władysława

  17 7
 • ~gestskoczka 2019-10-01 10:13:17

  @agel To przejście już jest znacznie bezpieczniejsze niż kiedyś. Kiedyś przechodziło się pomiędzy dwoma knajpami czynnymi 24/h nie oświetlonym przesmykiem. Obecnie jedna jest zamknięta, a druga już chyba też nie jest całodobowa. Ale mi chodzi o to, by UM wykupił pas ziemi na przejście tak jak to kiedyś było – prosto wzdłuż bloku 14 i wychodziło się na przejście na Bajerówce w kierunku Sikorskiego.

  Jeżeli chodzi o skrzyżowanie AZE/Boryńska, to widzę to trochę inaczej. Codziennie, nieraz kilka razy, pokonuję to skrzyżowanie – pieszo, rowerem, samochodem – i uważam że ono jest znacznie bezpieczniejsze dla pieszych jak przejście na pasach ul. Okrężną czy Wodzisławską (w miejscu gdzie nie ma wysepki na środku jezdni). Jadąc rowerem czy samochodem jest trudniej przejechać AZE ze względu na skrzyżowanie z ul. Dąbrowskiego. Z tamtej strony samochody nie jadą falami jak od skrzyżowania AZE/JP II, a bardziej równomiernie i niekiedy faktycznie przejazd jest trochę hazardowy.

  Myślę że odnośnie Alei Zjednoczonej Europy (przed dekomunizacją Aleja Armii Ludowej) Wydział Komunikacji UM Żory powinien przybrać jakąś spójną koncepcję długoterminową. Albo to ma być południowa obwodnica, albo lokalna miejska ulica. Jeżeli to ma być wariant pierwszy, to sygnalizację należy zabudować jeszcze na trzech skrzyżowaniach i dodatkowo sygnalizację na dwóch przejściach dla pieszych, przywrócić prędkość 70/h i zainstalować zieloną falę tak, by samochody przejechały na odcinku od Wiślanki do AAK bez hamowania trzymając się prędkości wskazanej na wyświetlaczach. Gdyby jednak AZE miała być lokalną ulicą, to w miejscu skrzyżowania AZE/Boryńska i kilku innych skrzyżowań, zamiast sygnalizacji powinny powstać ronda.

  11 4

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy waszym zdaniem dzieci powinny wrócić we wrześniu do szkoły?
Oddanych głosów: 888