zamknij

Opinie

Wasze opinie

Serwis www.tuzory.pl daje Ci możliwość wyrażenia swojej opinii na dowolny temat: skomentowania wydarzenia, wystawienia pozytywnej lub negatywnej oceny żorskim firmom i instytucjom. Poniżej przedstawiamy ostatnio dodane przez internautów opinie.

 • ~Dariusz Wiśniewski 2019-07-22 18:12:47

  Tych podatków i innych opłat nie brakuje ! Dojenie !

 • ~kala_x 2019-07-22 13:19:57

  "Pijany mężczyzna został przyłapany na pracy przez kierownika zmiany i pracownika ochrony. " Został przyłapany na pracy brzmi, jakby to praca była czymś zakazanym XD

 • ~Gregor Lakota 2019-07-21 10:42:57

  Armageddon

 • ~Józef Brzozowski 2019-07-19 18:26:20

  Właśnie przeczytałem uchwałę RM i załącznik (regulamin?).

  Par. 16 wspomina o sposobie głosowania. Może się mylę, ale to raj dla kombinatorów. Powiedzmy X optuje za jakimś projektem i wie że 100 osób mu znajomych nie będzie głosować, więc on za nich, w ich imieniu odda głos. A Y lobbujący za innym projektem również ma swoją bazę danych i odda 200 głosów. Ale te bazy danych mogą się nakładać i powiedzmy 10 nazwisk będzie i u jednego i u drugiego. Nawet gdyby wkroczyły organa ścigania to obaj zgodnie powiedzą (może nawet prawdę) że otrzymały ustne upoważnienie. Ten regulamin nie reguluje takich spraw. Czy ktoś z UM będzie w stanie zapanować nad tym.

  Nie wiem jak tym razem będzie wyglądać głosowanie w indywidualnych punktach (nie internetowo). Czy ktoś będzie mógł oddać głos za kogoś innego? Czy to głosowanie będzie na podstawie dowodu osobistego i będzie można oddać głos tylko w swoim imieniu? Co z ewentualnymi pełnomocnictwami?

  Czy głosowanie na projekty dzielnicowe będzie w takim samym trybie jak na projekty ogólnomiejskie, czy indywidualnie w dzielnicach? Czy ma być jakaś Komisja Wyborcza, czy na zasadzie „Zenek zlicz te głosy”...

 • ~Dariusz Kos 2019-07-19 17:15:58

  Panie Józefie, w tym roku i w następnych latach decydować będą tylko mieszkańcy Żor w głosowaniu powszechnym. Tak stanowi ustawa o samorządzie gminnym, a dokładnie art. 5a tej ustawy. Dlatego teraz projekty może zgłosić każdy mieszkaniec Żor bez względu na wiek. Dzieci też mogą, po uzyskaniu zgody opiekuna. Pod projektem ogólnomiejskim trzeba zebrać jeszcze podpisu poparcia 10 mieszkańców. Władze miasta zrobiły wiele, by ograniczyć skalę decyzji mieszkańców w sprawie budżetu obywatelskiego:
  1. Bardzo późno przygotowały projekt uchwały dotyczącej zasad zgłaszania projektów i głosowania na nie i bardzo późno uchwałą w tej sprawie została przegłosowania w Radzie Miasta - dopiero w połowie czerwca, podczas, gdy inne miasta podejmowały uchwałę w tej sprawie w marcu i kwietniu tego roku. W innych miastach w maju i czerwcu zbierały projekty od mieszkańców.
  2. Termin zgłaszania projektów władze miasta ustaliły na szczyt sezonu wakacyjnego co jest dość kuriozalnym rozwiązaniem. Zapewne chodziło o ograniczenie liczby projektów zgłoszonych przez mieszkańców.
  3. Uchwała Rada Miasta Żory ma bardzo poważne wady prawne. Grupa Działamy w konsultacjach projektu uchwały wskazała te błędy i zaproponowała rozwiązania problemów z niezgodnością z prawem uchwały. Niestety władze miasta zignorowały zastrzeżenia.
  4. Wojewoda Śląski prowadzi postępowanie nadzorcze w sprawie uchwały i może unieważnić w całości uchwały o budżecie obywatelskim, co będzie skutkowało anulowaniem całej procedury.
  5. Głosować będzie można tylko przez internet poprzez specjalną platformę. Osoby bez komputera, smatfona i dostępu do internetu nie będą mogły zagłosować.
  6. Kuriozum niczym z filmów Barei jest to, że osoby bez dostępu do internetu będą mogły zagłosować w wybranych punktach miasta (instytucjach takich jak MOK, Biblioteka itp.), ale wykaz punktów i adresów osoby bez internetu mogą uzyskać tylko ze STRONY INTERNETOWEJ URZĘDU MIASTA!

 • ~gestskoczka 2019-07-18 17:58:58

  Wśród 66 miast na prawach powiatu Żory na 34 miejscu, nie jest tragicznie. Sąsiedzi – Rybnik i Jastrzębie, zajęli wyższe pozycje – gratulacje. Ze zdziwieniem przeczytałem że wśród tych 66 miast, Siemianowice Śląskie zajęły 3 miejsce (wyprzedzając Katowice).

  Ciekawy jestem, co konkretnie wpłynęło na gorszą pozycję Żor niż mają Rybnik i Jastrzębie. Nie wiem czy udział w podatku dochodowym od osób prawnych (cit) ma duże znaczenie, bo Żory nie mają takich gigantów jak JSW w Jastrzębiu czy kopalnie i elektrownia w Rybniku. Z pewnością też relacja nadwyżki operacyjnej do dochodów ogółem, dołuje Żory ze względu na bardzo duże zadłużenie i odsetki kapitałowe które musimy płacić. Nie wiem czy ma wpływ na ten wynik ceny mieszkań. Spotkałem znajomego, opowiadał mi że jego córka kupiła mieszkanie M5 (2x2). Szukali w Żorach, ale kupili w Jastrzębiu. Za takie samo mieszkanie w Jastrzębiu zapłacili 80 tys mniej!!! To był argument, a do Żor blisko.

 • ~Józef Brzozowski 2019-07-18 17:13:24

  Ciekawy jestem kto będzie decydował o wydaniu stu tysięcy w dzielnicach. W poprzednich latach były przydzielane pieniądze po 50 – 70 tysięcy zł rocznie na dzielnicę. Nie wiem jak w innych dzielnicach, kto decydował na co wydać te pieniądze. W dzielnicy Pawlikowskiego decydowała samodzielnie Rada Dzielnicy, bez udziału pozostałych mieszkańców.

  Na zebrania staram się chodzić, słucham raczej przytomnie, ale nie pamiętam by kiedykolwiek RD uzgadniała z mieszkańcami na co wydać pieniądze. Pisałem że staram się chodzić, ale ostatni raz byłem chyba w 2016 roku. W 2017 na jesień zapytałem znajomego RD kiedy będzie zebranie mieszkańców, odpowiedział mi że już było. I dodał, trzeba patrzeć na ogłoszenia w klatce. Zagrzał mnie tym, bo ja patrzę. Poszedłem do administracji z pytaniem czy sprzątaczka roznosiła zawiadomienia. Pani w administracji powiedziała że przewodniczący RO przyniósł ogłoszenia do rozwieszenia, ale tych ogłoszeń było mniej niż klatek schodowych, więc wisiały nie we wszystkich. Napisałem do Urzędu Miasta, odpisano mi że wszystko w porządku bo takie zawiadomienie wisiało na tablicy ogłoszeń przy ul. Żołnierzy Września. Urząd Miasta i Rada Dzielnicy mają w nosie mieszkańców i robią tylko tyle, co muszą.

  W 2018 roku nie było w ogóle zebrania z mieszkańcami, ale do UM nawet nie pisałem, bo też pewnie odpisaliby mi że wszystko w porządku, bo, cytuję art 14 Statutu ust. 2 „ Zamiast zwołania zebrania mieszkańców dzielnicy dopuszcza się złożenie sprawozdań przez organy, o których mowa w ust. 1, poprzez wywieszenie ich treści na tablicy ogłoszeń na terenie dzielnicy oraz na stronie internetowej dzielnicy, jeżeli taką posiada.”

  W tym roku pewnie też się powołają na § 14, a sto tysięcy na dzielnicę przeznaczą według własnego uznania. Jeden Brzozowski nic nie zrobi, jak większość mieszkańców Pawlikowskiego jest to obojętne, to mogą spać spokojnie.

 • ~Michał Korgól 2019-07-16 09:12:02

  A na zdjęciu Bolesław Piecha :)

 • ~gestskoczka 2019-07-15 18:49:41

  Jak tacy naprawiacze świata na dwóch biegach uważają honorowe postępowanie? Z jednej strony głosują za dwu-kadencyjnością dla samorządowców, a z drugiej strony, pchają się ustawicznie do wypasionego sejmowego garnuszka.

  Jak Kali zabrać trzecią kadencję radnym lub prezydentom to dobrze, a jak Kalemu zabrać trzecią kadencję to źle???

  Skoro posłowie przegłosowali dwu-kadencyjność w samorządach, a sami sobie nie potrafili, to niech się zachowają honorowo i nie kandydują na więcej jak dwie kadencje.

  Ja uważam, że w Sejmie powinni być przedstawiciele wyborców nie central partyjnych.
  Przedstawiciele wyborców powinni być zależni od wyborców w okręgu mandatem, i reprezentować wolę wyborców. Skończyło by się zarządzanie Polską przez lobbystów i amerykańskich jastrzębi chcących wprowadzenia Pax Americana.

 • ~zbyzsek54 2019-07-15 16:51:43

  rowerzyści w Żorach mają już dość uprawnień i wygody ,powinniście pomyśleć o pieszych,schody za budynkiem sądu w stronę osiedla Korfantego wołają o pomstę do nieba,dlaczego tym się nie zajmujecie???

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy wysokie krawężniki w Żorach utrudniają poruszanie się na rowerze?
Oddanych głosów: 378