zamknij

Wiadomości

Będą walczyć z hałasem w mieście. Powstały mapy akustyczne żorskich dróg

2012-04-05, Autor: mk
W 30 różnych punktach miasta zostały dokonane pomiary stężenia hałasu, a na podstawie uzyskanych danych powstała mapa akustyczna dróg, po których przejeżdża rocznie ponad 3 mln pojazdów. Teraz miasto czeka na program walki z hałasem w mieście.

Reklama

Co wynika z pomiarów wykonanych przez Instytut Techniki Górniczej z Gliwic? Na mapach przedstawiono obszary, gdzie występują przekroczenia wartości dopuszczalnych poziomów dźwięków. Największe przekroczenia występują wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 935 (ul. Pszczyńska i Rybnicka).

Na mapach przedstawiono również obiekty, które wymagają specjalnej ochrony przed hałasem – szkoły, przedszkola, szpitale. Najwięcej jest ich w rejonie dróg wojewódzkich nr 932 i 935 oraz drogi powiatowej Al. Jana Pawła II.

 

Kolejnym etapem po opracowaniu mapy akustycznej jest opracowanie programu ochrony przed hałasem. – Opracowane mapy trafią do Urzędu Marszałkowskiego, który przygotuje dla miasta program ochrony przed hałasem, w którym będą wytyczne co robić, aby zmniejszyć uciążliwości z nim związane. Tego typu programy przygotowywane są dla miast w całej Polsce i podejmowane są wspólne działania – tłumaczy Dorota Marzęda, rzeczniczka żorskiego magistratu.

 

Wśród głównych możliwości ograniczenia hałasu są zmiany prędkości ruchu, zmianę natężenia ruchu poprzez budowę obwodnic, zmniejszenie udziału pojazdów ciężkich, zastosowanie cichych nawierzchni, budowa ekranów akustycznych i zmiana skrzyżowań na ronda.

 

Koszt wykonania map to 50 tys. zł. Można się z nimi zapoznać na geoportalu miasta Żory.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (1):
  • ~ 2012-04-05
    11:35:34

    0 0

    Oglądnąłem tą mapkę.
    Wydaje mi się że tę mapkę namalował jakiś zdolny student który ma zamiłowanie do kartografii. Teoretycznie wszystko się zgadza, każdy przeciętny mieszkaniec miasta wie że największy hałas jest na Wiślance, ulice wylotowe na Rybnik, Pszczynę Jastrzębie i Wodzisław też jest dużo hałasu. Zrozumiałe jest też że więcej hałasu jest na ulicy jednojezdniowej jak na alei dwujezdniowej.

    Ja pamiętam kiedy były robione pomiary i zwróciłem uwagę na dwa punkty pomiarowe na Alei Zjednoczonej Europy (do niedawna Aleja Armii Ludowej). Jeden z punktów był na skrzyżowaniu z ul. Dąbrowskiego gdzie jest skrzyżowanie s sygnalizacją świetlną, a drugi punkt był na tej samej Alei koło sklepu Lidl, bliżej wjazdu do szpitala.

    Na mapie Aleja jest oznaczona jednym ciągiem, co oznacza że poziom hałasu jest wszędzie taki sam. Wydaje mi się że to nie prawda. Mniejsze jest natężenie hałasu podczas jazdy płynnej (punkt koło Lidla), a dużo większe na skrzyżowaniu z ul. Dąbrowskiego, szczegulnie podczas gdy ruszają samochody ciężarowe. Na takim skrzyżowaniu jest dużo większy poziom hałasu jak i spalin.

    Kiedyś byłem przeciwnikiem okrągłych skrzyżowań widząc co się dzieje w Rybniku, ale po wybudowaniu ronda na Bajerówce, częściowo zdanie zmieniłem. Mądrze zaprojektowane rondo jest lepsze niż skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś szczęsliwy w Żorach?




Oddanych głosów: 1092