zamknij

Wiadomości

Będzie letnie kąpielisko w Roju!

2020-01-31, Autor: AB

Żory otrzymają 4 miliony złotych dotacji z funduszy unijnych na stworzenie ośrodka rekreacyjnego w dzielnicy Rój. Powstanie tam kąpielisko, ale nie tylko. Czytajcie!

Reklama

Zarząd Województwa Śląskiego podzielił unijne pieniądze na rewitalizację w ramach poddziałania 10.3.2 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Wśród miast, które otrzymały dofinansowanie są Żory. Nasze miasto otrzymało dofinansowanie w wysokości 4 milionów złotych na "Ośrodek rekreacyjny w Żorach-Roju: przestrzeń wypoczynku, rekreacji i integracji mieszkańców".

Celem projektu jest przywrócenie utraconych funkcji nieczynnemu pokopalnianemu ośrodkowi rekreacyjno-sportowemu w Żorach Roju. Główną funkcją zrewitalizowanego obiektu będzie kąpielisko, ponadto na terenie obiektu odnowione zostaną: zespół kortów ziemnych, boisko do siatkówki plażowej wraz ze stalową trybuną zewnętrzną, zespół budynków towarzyszących, zieleń parkowa i leśna. 

- Inwestycje, które uzyskały wspacie były mocno wyczekiwane przez mieszkańców naszego regionu. To kolejny, ważny etap transformacji gospodarczej tej części Śląska. W samych Żorach brak miejsca letniego wypoczynku był szczególnie dotkliwy. Teraz to się zmieni, a żorzanie w końcu będą mieli dostęp do wypoczynku nad wodą w przyjaznych warunkach - komentuje  wicemarszałek województwa Wojciech Kałuża.

Całość inwestycji ma kosztować 7 230 110,97 zł.

Oceń publikację: + 1 + 119 - 1 - 13

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~Adalbert 2020-01-31
  18:38:55

  26 6

  Co tam kąpielisko. Ja już nie mogę doczekać się przecięcia wstęgi w naszym plenerowym amfiteatrze. Chciałbym już przejść przez dziurę w murze. Chyba straciły się nożyczki, bo miało być we wrześniu, potem w listopadzie. Jutro luty, a tu ani widu, ani słychu. Może we wrześniu. Poczekam.

 • ~gestskoczka 2020-02-01
  06:26:03

  15 33

  Śmieszek-bis za 4 miliony + wkład własny? ŚMIESZNE. Byłoby śmieszne, gdyby nie fakt, że te pieniądze – moim zdaniem – są potrzebne na budowę drugiego, całorocznego basenu.

  Chodzę na basen dwa razy w tygodniu i bardzo często większość torów na basenie do pływania jest zarezerwowana. Jak jest jeden czy dwa tory wolne a na nich pływają po 2 – 3 osoby, to ani tam się nie pcham. Na szczęście jest na tym basenie wiele innych wspaniałych miejsc.

  Basen do pływania jest rezerwowany bo szkoły, szkółki, kluby sportowe… i chwała im za to. Ale bardziej potrzebny jest drugi kryty basen całoroczny, jak sezonowy staw przystosowany do kąpieli. Taki staw z pewnością też jest potrzebny, ale na razie Śmieszek wystarczy.

 • ~jasnypieron 2020-02-03
  12:52:48

  8 6

  gestskoczka nadajesz już na Żory gorzej niż arteks!!! Poza tym w Roju było kąpielisko i ma być kąpielisko, a nie staw jak Śmieszek i dorzucę, że wiele zdrowia, pieniędzy i chęci dali z siebie dla tego ośrodka górnicy i pracownicy KWK ZMP/ KWK Żory...ale najlepiej jest być hipokrytą jak ty....kiedyś było OK, a teraz jest Beeeee

 • ~gestskoczka 2020-02-03
  16:42:19

  7 8

  @jasnypieron, wyjaśnij co chciałeś powiedzieć pisząc: „gestskoczka nadajesz już na Żory gorzej niż arteks!!!” Nadaję na Żory, czyli na co, lub na kogo? I gdzie w moim komentarzu hipokryto jest nadawanie na kogoś? Ja jestem takim samym mieszkańcem Żor jak 60 tys. innych mieszkańców, łącznie z radnymi i prezydentem miasta, w przeciwieństwie do ciebie – hipokryto z Czerwionki lub tamtejszych okolic (tak napisałeś w odpowiedzi Arteksowi). Ja w powyższym swoim komentarzu wyraziłem swoją opinię – jak na razie mam prawo. Też pracowałem na tej kopalni choć tylko przez 3 miesiące w 1978 r. Ale potem wraz rodziną jeździłem na basen do Roju. Basen różni się od stawu, a kąpielisko to określenie uniwersalne. Uważam, że jak tam ma być kąpielisko, to z betonową niecką, ale lepiej wybudować kryty basen, bo taki może zarobić na siebie.

  Ale jeżeli już napisałeś bezpodstawnie hipokryto że nadaję, to teraz nadam, na Kurier Żorski. W najnowszym KŻ, w artykule – „Budżet miasta na 2020 rok został uchwalony jednogłośnie!” jest informacja dla niemyślących, zadowolonych ze wszystkiego. Zacytuję cały akapit, by nie było posądzenia że mataczę:

  „Projekt budżetu miasta Żory na 2020 roku został sporządzony przez Prezydenta Miasta, a następnie radni wchodzący w skład Rady Miasta zapoznali się z nim szczegółowo podczas prac komisji, gdzie mogli wnosić swoje uwagi i spostrzeżenia. W wyniku współpracy opracowany został budżet miasta Żory, w którym zakładane dochody to aż 446 955 110,94 zł, natomiast wydatki oszacowano na 451 757 310,94 zł. Co ważne, planowane dochody bieżące gminy wyniosą 383 413 552,27 zł, a wydatki bieżące 372 326 719,18 zł, co pozwoli na osiągnięcie nadwyżki operacyjnej w wysokości ponad 11 mln zł.”

  Nadwyżkę operacyjną wykazali wytłuszczonym drukiem w wysokości ponad 11 mln zł, a o deficycie budżetowym w wysokości prawie 5 milionów nawet się nie zająknęli bo pewnie zaplanowali sobie że wezmą kolejny kredyt – w naszym imieniu – bez naszej zgody.

 • ~jasnypieron 2020-02-04
  15:39:30

  5 3

  gestskoczka określ się, czy basen w Roju był kąpieliskiem z twardym betonowym dnem, czy stawem jak sugerowałeś? Skoro tam jeździłeś, to dobrze widziałeś jak było, a zatem nie wprowadzaj ludzi w błąd, a jak już piszesz o hipokrytach, to po prostu nie patrz w lustro

 • ~gestskoczka 2020-02-04
  17:48:46

  2 4

  @jasnypieron, czytaj ze zrozumieniem. Najpierw mnie posądzasz o nadawanie na Żory i o hipokryzję, a jak spokojnie i w miarę grzecznie odpowiedziałem, cytuję: "Uważam, że jak tam ma być kąpielisko, to z betonową niecką, …", i przy tym zapytałem na kogo nadaję – to ważne! - to ty rżniesz głupa, nie odpowiadasz a jeszcze mi insynuujesz że wprowadzam ludzi w błąd.

  Wyjaśniam tobie jeszcze raz, przeczytaj to spokojnie. Jak pisałem pierwszy komentarz nie wiedziałem o jakim "kąpielisku" jest właściwie mowa. Bo w powyższym artykule nie pisze. Wcześniej, była mowa o projekcie jakiegoś stawu ekologicznego. Na przykład, cytat z DZ [20-09-2019]: "Ekologiczne kąpielisko w Roju powstanie za trzy lata. Woda w stawie kąpielowym przy ul. Kłokocińskiej 78 będzie filtrowana i regenerowana metodami biologicznymi nieszkodliwymi dla zdrowia."
  Dopiero wczoraj przeczytałem na "halozory", cytuję: "Projekt zakłada demontaż niecki nieczynnego basenu, która nie nadaje się do wykorzystania oraz stworzenie nowej, z żelbetowym dnem. Nowy basen w części rekreacyjnej będzie miał powierzchnię lustra wody wynoszącą około 1800 m2." Żelbetowe dno – to znaczy że to będzie basen, nie staw, i w takim wypadku nie można mówić o "Śmieszku-bis".

  I jeszcze jedno roztrzepany komentatorze. Pisałem że jeździłem na basen do Roju, BASEN – rozumiesz? Nigdzie nie sugerowałem że był staw. Jak nie usłyszę/przeczytam od ciebie słowa "przepraszam" to będziesz dla mnie podłym oszczercą, nie wartym uwagi.

 • ~jasnypieron 2020-02-05
  10:14:08

  4 1

  gestskoczka oto cytat z pańskiego komentarza:" Ale bardziej potrzebny jest drugi kryty basen całoroczny, jak sezonowy staw przystosowany do kąpieli. Taki staw z pewnością też jest potrzebny, ale na razie Śmieszek wystarczy.".....i ten fragment wg mnie też wystarczy, a........przeprosić? Jakoś nie widzę wystarczającego powodu. Powodzenia w....przeinaczaniu faktów, bo...tak trzeba skoro idola na razie nie ma??

 • ~gestskoczka 2020-02-05
  11:08:35

  0 4

  @jasnypieron – typowa podła metoda którą chętnie stosują aparatczycy obecnej władzy: opluć, pomówić, zniszczyć. A jak ktoś próbuje protestować, to tłumaczą że sam spadł ze schodów.

  To jest już mój czwarty komentarz pod powyższym artykułem. O trzy za dużo, bo w pierwszym wyraziłem swoje zdanie. Gdyby nie twój podły i obrażający wpis, to ten pierwszy by wystarczył (nazwanie mnie bezpodstawnie hipokrytą i kapusiem - „nadajesz już na Żory gorzej niż arteks”).

  W swoim ostatnim wpisie próbujesz nieudolnie się tłumaczyć, przytaczasz cytat z pierwszego mojego komentarza podczas gdy jasno i zrozumiale objaśniłem w drugim akapicie trzeciego komentarza źródła mojej wiedzy, na temat przebudowy ośrodka rekreacyjnego w Roju. Nie przeczytałeś tego, i bezczelnie życzysz mi: „Powodzenia w....przeinaczaniu faktów,” Rozumiem to, że nie widzisz powodów do przeprosin, znam taki typ ludzi, ale to nie są moi znajomi. Żegnam.

 • ~mimik 2020-02-06
  00:31:41

  4 0

  Generalnie remontować trzeba, te pozyskane środki to chyba jednak nie za dużo. Na pewno jest społeczne zapotrzebowanie na drugi obiekt kryty - choćby tylko i wyłącznie o funkcji sportowej. Ja natomiast chciałbym przypomnieć o tym, co straciliśmy - czyli świetny dawny obiekt letni na Biesie - na granicy ze Szczejkowicami. Bardzo dobra dostępność - z Żor jeden przystanek koleją - przystanek "Szczejkowice" i piechotką jakieś 300-400 metrów, albo naturalna sprawa na wyprawy rowerowe - i tak pół Żor jeździ do Borowika po sąsiedztwie. Kurczę, wiem że obiekt jest w rękach prywatnych, ale to jest naprawdę duża sprawa dla Żor do odtworzenia, do rozwagi.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś szczęsliwy w Żorach?
Oddanych głosów: 779

Prezentacje firm