zamknij

Wiadomości

Budżet Obywatelski 2015: mieszkańcy wybrali dalszą rozbudowę ścieżek rowerowych

2015-03-03, Autor: ADI; wk
Najpierw zbierano propozycje mieszkańców, później zorganizowano głosowanie, a teraz poznaliśmy wyniki. Żorzanie zdecydowali, że pół miliona złotych w ramach Budżetu Obywatelskiego 2015 chcą przeznaczyć na kontynuację rozbudowy systemu ścieżek rowerowych w mieście!

Reklama

W finałowym głosowaniu tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy miasta mieli do wyboru trzy propozycje: „EKO – STAW”, czyli przekształcenie stawów w Parku Cegielnia w ekologiczne kąpielisko, place zabaw na miarę XXI wieku na pograniczu osiedli Powstańców Śląskich i Księcia Władysława oraz ścieżki rowerowe - kontynuacja rozbudowy systemu ścieżek rowerowych w mieście.

 

Głosy można było oddawać do końca lutego za pośrednictwem Internetu lub wrzucając specjalny formularz do urny w siedzibie Urzędu Miasta. Po podliczeniu głosów (łącznie 354) okazało się, że mieszkańcy Żor, tak jak w ubiegłym roku, postawili na ścieżki rowerowe. Projekt pod nazwą „Ścieżki rowerowe - kontynuacja rozbudowy systemu ścieżek rowerowych w mieście” otrzymał w głosowaniu aż 54,8% głosów. Na drugim miejscu znalazł się „EKO-STAW” z 32,5% głosów, a na trzecim place zabaw z wynikiem 12,7% głosów.

Przypomnijmy, że projekt realizacji w Żorach systemu ścieżek rowerowych okazał się także zwycięzcą ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Zdobył on wtedy 53% głosów. Dzięki kolejnym 500 tysiącom złotych, które w tym roku zostaną przeznaczone na rozbudowę ścieżek rowerowych, Żory mają szansę stać się miastem przyjaznym dla rowerzystów. O etapach inwestycji będziemy Was informować na bieżąco.

Co sądzicie o wynikach głosowania? Jesteście zadowoleni z podjętej decyzji?

Oceń publikację: + 1 + 11 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (5):
 • ~gestskoczka 2015-03-03
  14:03:28

  6 0

  [c] Żorzanie zdecydowali [/c]; [c] Mieszkańcy wybrali [/c] ; [c] „Ścieżki rowerowe - kontynuacja rozbudowy systemu ścieżek rowerowych w mieście” otrzymał w głosowaniu aż 54,8% głosów.[/c] Jacy mieszkańcy? Ilu ich było?, bo operowanie procentami bez podania liczby głosujących to propaganda dla głupków. Taki jeden z drugim, choć sam nie głosował, ale czytając że ponad połowa mieszkańców (tak się czyta wprost) wybrała ścieżki rowerowe, no no! Ja niestety, nie głosowałem bo te propozycje to nie były konkretne projekty, ale takie sobie pobożne życzenia. Co to znaczy „ścieżki rowerowe”, gdzie miałyby przebiegać, o jakiej długości? Nic konkretnego, a potem ktoś namaluje rowerek na części chodnika i zadanie wykonane? Jestem przeciwnikiem takiej formy ścieżek rowerowych jak na zdjęciu, ludzie spacerują po całej szerokości chodnika, a rowerzyści uprawiają slalom między nimi. Ścieżka rowerowa powinna mieć przebieg wydzielony z jezdni i traktu pieszego. Chciałbym, aby w Żorach opracowany został projekt wydzielonych ścieżek rowerowych, i sukcesywnie, etapami realizowany. Ideałem byłby trakt wiodący od okolic Gichty, w okolicy Starego Miasta rozdzielający się tak, że jedna odnoga poprzez osiedla Korfantego i Sikorskiego przebiegałaby do parku w Baranowicach. A druga odnoga poprzez Księcia, Powstańców Pawikowskiego, przebiegałaby do Bażanciarni w Rogoźnej.

 • ~ 2015-03-03
  15:46:31

  8 0

  Informacja o ilości oddanych głosów jest zawarta w tekście: "Po podliczeniu głosów (łącznie 354) okazało się, że mieszkańcy Żor, tak jak w ubiegłym roku, postawili na ścieżki rowerowe." - w sumie oddano 354 głosy. Pozdrawiamy.

 • ~gestskoczka 2015-03-03
  19:03:51

  5 0

  Pozdrawiam również Redakcję. Macie rację było napisane że oddano 354 głosy. Staram się czytać uważnie, nie zawsze wychodzi. Przepraszam Redakcję za pierwszą część komentarza.

 • ~malkontent58 2015-03-03
  19:45:01

  6 0

  wychodzi, że 194 ludzi wybrało "rowerek" za 500 000 zł. ....przyjmując, że mogło głosować ok. 30 00 dorosłych osób....decyzja "zapadła większością 0,65%"...czyżby Wandrusy i ich najblższa rodzina????

 • ~obywatel 2015-03-10
  12:31:13

  1 0

  UM podaje propozycje inwestycji , to co najbardziej mu pasuje, a gawiedz glosuje a I tak wybiera sie to co pasuje carowi.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś szczęsliwy w Żorach?
Oddanych głosów: 1066