Śląski Biznes poleca
Fundacja Rakowi STOP działa, by wspierać
Rybnicka Fundacja wspiera Oddział Onkologii w Rybniku, ale przede wszystkim edukuje i daje wsparcie osobom chorym onkologicznie. Zobacz na co kładzie nacisk Fundacja i jakie ambitne ma plany na przyszłość.
5500 hospitalizacji rocznie, 1200 nowych chorych na nowotwory złośliwe rocznie, do dyspozycji zaledwie 43 łóżka onkologiczne, 8 hematologicznych i 12 miejsc do chemioterapii, to dane z oddziału onkologii w WSS Nr 3 w Rybniku. Fundacja Rakowi STOP, która powołana została do życia w 2020 roku jest owocem współpracy Fundatorów oraz władz rybnickiego szpitala. Robi wszystko, by wspierać diagnostykę i leczenie oraz pomagać osobom onkologicznym w trakcie tej trudnej walki, jaką jest walka z nowotworem. Lekarze zgromadzeni wokół fundacji, jednym głosem przekonują, że diagnostyka i profilaktyka to podstawa.
W działalność Fundacji zaangażowali się lekarze specjaliści różnych dziedzin - onkolodzy, hematolodzy, psycholodzy, oraz uznane autorytety medyczne z Rybnika, m.in:
- dr n.med. Grzegorz Słomian, Ordynator Oddziału Onkologii WSS Nr 3 w Rybniku, Przewodniczacy Rady Fundacji
- dr n. med. Katarzyna Kryszczyszyn-Musialik, specjalistka onkologii klinicznej, lekarka WSS Nr 3 w Rybniku
- prof. dr hab. n. med. Jadwiga Jośko-Ochojska, lekarz chorób wewnętrznych, neurofizjolog, kierownik Katedry i Zakładu Medycyny i Epidemiologii Środowiskowej w ŚUM w Katowicach
Działalność Fundacji Rakowi STOP
Remont onkologii
Rakowi STOP planuje wsparcie remontu oraz modernizacji Oddziału Onkologii z pododziałem hematologicznym WSS Nr 3 w Rybniku. Jest pozyskana już część pieniędzy, przygotowany projekt, jednak inwestycja warta miliony, musi być wsparta dotacjami zewnętrznymi. Fundacja nie zniechęca się i działa, aby pacjenci poddawani chociażby chemioterapii, mieli w Rybniku warunki leczenia godne XXI wieku.
Sprzęt dla oddziału
Już na początku swojej działalności, dokonania Fundacji były widoczne. Rakowi STOP pozyskała dla rybnickiego oddziału onkologicznego niezbędny sprzęt, taki jak łóżka, materace, pościel, poduszki, kołdry, koce, ale też zakupiła urządzenie biurowe, czy fartuchy oraz maseczki, których w czasie pandemii zawsze brakowało.
Edukacja i nauka
To nie wszystko! Rakowi STOP realizuje również programy edukacyjno-informacyjne oraz profilaktyczne, dając wsparcie nie tylko pacjentom ale i ich rodzinom. Od dwóch lat organizowane są konferencje edukacyjno-naukowe na rybnickim kampusie. To w trakcie nich można nie tylko wysłuchać interesujących wykładów, ale też uczestnicy mogą poddać się bezpłatnym badaniom diagnostycznym w kierunku różnych nowotworów. Lekarze cały czas apelują aby robić badania profilaktyczne i na to kładzie również nacisk Fundacja - profilaktyka i edukacja społeczeństwa, to podstawa.
- Polki nie robią badań! W Polsce zgłaszalność na badania profilaktyczne jest jedna z najgorszych w UE - alarmuje dr n. med. Katarzyna Kryszczyszyn-Musialik.
- Z każdym guzkiem należy zgłosić się do lekarza! Oczywiście, nie każdy musi być rakiem, ale każdy trzeba zbadać. Należy pamiętać, że do onkologa można zapisać się BEZ SKIEROWANIA. Jeżeli pojawia się coś "nowego", innego w naszym ciele, konsultujmy to z lekarzem. Pamiętajmy, że nowotwory złośliwe zazwyczaj nie dają objawów - dodaje.
Pierwsze w Polsce Centrum Onkologii Integracyjnej
To dzięki działaniom Fundacji powstało w Rybniku, pierwsze w Polsce Centrum Onkologii Integracyjnej, które w Edukatorium Juliusz prowadzi regularne warsztaty i zajęcia dla osób onkologicznych. To miejsce, gdzie można otrzymać wsparcie, wiarę we własne siły, aktywizować się i minimalizować swój stres związany z chorobą. Organizatorzy proponują cały wachlarz warsztatów oraz zajęć fakultatywnych, które mają na celu zwiększyć skuteczność leczenia onkologicznego, poprawę jego tolerancji, a także pomoc w powrocie do pełnej aktywności po zakończeniu terapii. Jest to miejsce gdzie pomoc i wsparcie uzyskają również najbliżsi chorujących.
- Onkologia integracyjna, którą z sukcesami praktykuje się już w rozwiniętych krajach świata, opiera się głównie na zmianie stylu życiu, wsparciu żywieniowym, a także rehabilitacji onkologicznej. W onkologię integracyjną wpisuje się mój autorski model postępowania – model RAZ. Zachęcam: RAZ wreszcie weźmy swoje życie w swoje ręce i poprawmy je poprzez własne działania — mówi prof. dr hab. n. med. Jadwiga Jośko-Ochojska.
Fundację Rakowi STOP każdy z nas może wesprzeć w działaniach, przekazując 1,5% podatku. Wystarczy w deklaracji PIT wpisać KRS 0000832983.
Fundacja zaprasza także do Centrum Integracji Onkologicznej w Edukatorium Juliusz w Rybniku, gdzie prowadzone są zajęcia wspierajace dedykowane osobom w chorobie nowotworowej i im bliskim. Oficjalne otwarcie nastąpi 22 lutego 2024 o godz. 11:00
Najczęściej czytane
Najwyżej oceniane
Alert tuZory.pl
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert