zamknij

Koronawirus na Śląsku. Informacje

Gowin odchodzi z rządu, PiS przegrywa głosowanie. Co dalej z koalicją?

2020-04-06, Autor: tora

Ponieważ nie przekonałem koalicjantów do naszej propozycji, podaję się do dymisji z funkcji wicepremiera i ministra nauki i szkolnictwa wyższego - powiedział Jarosław Gowin, lider Porozumienia współtworzącego koalicję rządzącą. Gowin był przeciwny głosowaniu korespondencyjnemu, uważał, że wybory nie powinny się odbywać 10 maja. PiS przegrał głosowanie w sprawie głosowania korespondencyjnego.

Reklama

Dwa warianty zaproponowane przez Gowina

Jarosław Gowin wyjaśniając powody dymisji poinformował, że najpierw zaproponował przełożenie wyborów o rok, ale taką propozycję przyjęło tylko PSL. Następnie zaproponował zmiany w konstytucji i przesunięcie wyborów o dwa lata. Tę propozycję przyjęło z kolei tylko PiS. Natomiast PiS postulowało głosowanie korespondencyjne. Gowin stwierdził, że „taka ustawa jest potrzebna”, gdyż przez najbliższe dwa lata inne głosowanie niż korespondencyjne nie będzie możliwe. Zaproponował jednak PiS pewien manewr:

- Jednocześnie, uważam, że wybory powinny być przesunięte, że termin 10 maja nie wchodzi w grę. Dlatego, jako posłowie Porozumienia, zaproponowaliśmy naszym koalicjantom ze Zjednoczonej Prawicy poprawkę polegającą na wprowadzeniu vacatio legis trzymiesięcznego, a więc rozstrzygającego o przełożeniu wyborów – powiedział.

PiS odrzucił propozycję

- Propozycja nie została przez naszych koalicjantów przyjęta. Ponieważ nie przekonałem ich do tego, podaję się do dymisji – mówił Gowin na konferencji prasowej w Sejmie.

Dodał, że skoro uważa, iż 10 maja nie mogą odbyć się wybory prezydenckie, to tym samym „jest dla nas też oczywiste, że w najbliższym czasie nie mogą odbyć się wybory przedterminowe”.

Emilewicz wicepremierem?

- Polska potrzebuje stabilnej większości i Porozumienie pozostaje członem Zjednoczonej Prawicy. Rekomendowaliśmy na funkcję wicepremiera minister Jadwigę Emilewicz. To są szczególne czasy, osoba odpowiedzialna za walkę ze skutkami gospodarczej katastrofy powinna być w ramce wicepremiera – dodał Jarosław Gowin.

Stwierdził, że będzie nadal przekonywał liderów partii opozycyjnych do poparcia projektu zmiany konstytucji. „Dzisiaj ten projekt zostanie złożony z podpisami klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, w tym także z podpisami pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego i pana premiera Mateusza Morawieckiego”.

Emilewicz: przegrupowujemy wojska

Głos zabrała również minister rozwoju, wiceprezes Porozumienia Jadwiga Emilewicz.

- Dziś najważniejszą rzeczą jest stabilizacja i zapewnienie bezpieczeństwa - zarówno tego zdrowotnego, jak i gospodarczego - Polaków. Bo to, co dziś jest podstawową troską Polaków, to jest to, czy będą mieli prace, czy uzyskają pensje, czy będą mieli za co utrzymać swoje rodziny i swoje dzieci w tym trudnym czasie. I to są podstawy decyzji, którą podjęliśmy, i którą zaakceptowaliśmy, którą zarekomendował nam premier Jarosław Gowin - oświadczyła Emilewicz.

Dodała, że będą zgłaszane kolejne inicjatywy ustawodawcze dotyczące zwalczania skutków epidemii:

- Na pewno Porozumienie będzie jasnym i mocnym głosem, będzie rekomendować dalsze zmiany w zakresie wsparcia i utrzymania miejsc pracy, w zakresie wsparcia podmiotów gospodarczych, abyśmy przetrwali największy kataklizm gospodarczy, jaki spotyka Polskę w ciągu ostatnich 100 lat. Jesteśmy i czujemy się częścią obozu Zjednoczonej Prawicy – podkreśliła dodając:

- Przegrupowujemy 'wojska', ale lider pozostaje ten sam - Jarosław Gowin.

PiS przegrywa kluczowe głosowanie

To nie koniec sensacyjnych informacji. Odbyło się głosowanie nad rozpatrzeniem poselskiego projektu ustawy w sprawie szczególnych zasad przeprowadzania głosowania korespondencyjnego w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. Koalicja to głosowanie przegrała. Za głosowało 228 posłów, tylu samo było przeciwnych. Troje wstrzymało się od głosu: Jarosław Gowin, Iwona Michałek i Magdalena Sroka. Tym samym sejm odrzucił poprawkę poselską.

Zaraz po tym marszałek sejmu ogłosiła przerwę w posiedzeniu sejmu do wtorku, do godz. 15.00!

Co sądzicie o dymisji Jarosława Gowina? Czy coś zmieni z punktu widzenia wyborów i gospodarki?

Oceń publikację: + 1 + 6 - 1 - 7

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (5):
  • ~izi 2020-04-06
    14:51:55

    18 3

    wybory podczas pandemii to kpina z obywateli

  • ~boblas 2020-04-06
    16:57:58

    16 6

    Wybory to tylko zasłona, tak na prawdę chodzi o coś innego.
    30.04.2020 kończy się kadencja pani prezes SN, jedynej ostatniej która nie jest na rękę pisowi, to również właśnie jedyny powód dla którego nie chcą powołać stanu klęski żywiołowej czy stanu wyjątkowego.
    Po powołaniu prezesa SN według klucza partyjnego, prezydent nie będzie już tak bardzo ważny.
    Chciałbym jeszcze tylko się dowiedzieć od wyznawców pisu, co mają do powiedzenia na temat dzisiejszego wystąpienia p. Gowina o tym, że NAS podatników nie byłoby stać aby wypłacić odszkodowania za stan wyjątkowy, przecież to jawne przyznanie się do skonsumowania wszelkich pieniędzy, odłożonych na różnych funduszach celowych.
    Oto jedyny wynik socjalnego państwa, kupowania wyborców i dojścia do władzy po wszelkich trupach, również po truchle państwa!

  • ~Geronimo 2020-04-06
    18:45:06

    11 5

    Ciekawe ile kałuży potrzebne jest kaczce z Żoliborza do dalszego pływania?

  • ~gestskoczka 2020-04-07
    14:17:15

    1 1

    Mam 66 lat, a w Polsce demokracji (z gr. demos kratos – władza ludu), na oczy nie widziałem. Jednym z fundamentów demokracji jest trójpodział władz. Trójpodział władz w Polsce, zarówno w czasach PRL jak i w obecnych to złudna nazwa. Jest niby władza ustawodawcza, władza wykonawcza, władza sądownicza, a to wszystko gówno-prawda. Bo władza, zarówno w PRL-u, jak i w tej III RP jest tak naprawdę jedna. Jest to ścisłe kierownictwo tej partii, która umieściła w Sejmie najwięcej swoich rąk do głosowania.

    My nie możemy wybierać do Sejmu swoich przedstawicieli. Możemy jedynie w wyborach oddać głos na listę partyjną. Jesteśmy ubezwłasnowolnieni przez totalitaryzm partyjny, bo nie możemy w takich wyborach stworzyć obywatelskiej listy kandydatów. Kandydatów zgłaszanych do Okręgowej Komisji Wyborczej przez mieszkańców tego okręgu.

    Jaki to jest trójpodział władz, gdy poseł jako członek władzy ustawodawczej, jest jednocześnie ministrem – czyli członkiem władzy wykonawczej, i ma wpływ na władzę sądowniczą?

    Prawdziwy trójpodział władz jest wtedy, gdy każda z trzech władz jest niezależna od dwóch władz pozostałych, a wszystkie te władze są zależne (mandatem) od swoich wyborców.

    To co zaproponował Jarosław Gowin, czyli zmianę w Konstytucji tak, by była tylko jedna siedmioletnia kadencja prezydenta RP, uważam za krok w kierunku demokracji; pod warunkiem że prezydent RP będzie powoływał rząd, stał na jego czele i odpowiadał mandatem przed wyborcami za działanie rządu.

  • ~marfri 2020-04-12
    12:28:05

    1 0

    Nie będe głosował na Pisiorów :)

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Najczęściej czytane

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś szczęsliwy w Żorach?




Oddanych głosów: 1069