zamknij

Wybory do Sejmu i Senatu 2019

Jak liczone są głosy do Sejmu? Na czym polega metoda d'Hondta?

2019-10-07, Autor: redakcja

W wyborach do Sejmu w Polsce obowiązuje ordynacja proporcjonalna, a głosy są przeliczane na mandaty wg tzw. metody d'Hondta. Mało kto wie na czym ona polega. Sprawę stara się tłumaczyć w spocie wideo Państwowa Komisja Wyborcza.

Reklama

13 października w czasie wyborów do Sejmu wybierać będziemy 460 posłów.

W okręgu wyborczym nr 30 obejmującym nasz region mandat posła uzyska 9 kandydatów.

W Polsce obowiązuje proporcjonalny system liczenia głosów. W podziale mandatów biorą udział te komitety, które uzyskają 5-procentowy próg wyborczy (dla komitetów koalicyjnych wynosi on 8%).

Wyniki głosowania są przeliczane na liczbę mandatów według tzw. metody d'Hondta. Na czym ona dokładnie polega w specjalnie przygotowanym spocie:

Oceń publikację: + 1 + 2 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (1):
  • ~gestskoczka 2019-10-08 07:20:31

    Metoda d’Hondta to bandycka metoda służąca totalitaryzmowi partyjnemu.

    Dzięki takiemu sposobowi liczenia głosów, od trzydziestu lat te same partyjne twarze są przy żłobie na nasz koszt. Rządzą jak chcą nie licząc się ze społeczeństwem. A głos różnej maści lobbysów jest dla nich ważniejszy jak głos narodu wyrażony w referendum. Dzięki temu że są bezkarni, nawet jak dopuszczą do referendum i to referendum będzie z ponad pięćdziesięcioprocentową frekwencją, to wynik uznają albo i nie, jak tam Tusk czy Kaczyński uzna. A do wyborów nawet jak pójdzie 5 %, to te wybory są ważne i tak wybrane władze decydują o całości.

    Gdyby była – uczciwa moim zdaniem – większościowa metoda liczenia głosów, a kandydatów można było zgłaszać w okręgu i tak wybrani przedstawiciele byliby zależni mandatem od wyborców, w Polsce byłaby demokracja, a tak wybrani mandatariusze byliby przedstawicielami wyborców.

    3 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Najczęściej czytane

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Znana jest data wyborów prezydenckich. Na kogo zagłosujesz?Oddanych głosów: 1177