Wiadomości
Jak poprawnie korzystać z hulajnóg elektrycznych? Sprawdź obowiązujące przepisy
Korzystasz z hulajnogi elektrycznej? Znasz przepisy gdzie i w jaki sposób możesz się poruszać? Policja przypomina kilka zasad, które ułatwią nam korzystanie z hulajnóg elektrycznych w bezpieczny sposób, tak aby jazda była zgodna z prawem.
W maju 2021 roku, uregulowano kwestię hulajnóg elektrycznych i urządzeń napędzanych siłą mięśni czyli m.in deskorolki, rolki czy wrotki. Przepisy jasno określają w jaki sposób osoby korzystające z tego środka przemieszczania się powinny się korzystać, jakie są ich obowiązki oraz prawa. Wszytskie te urządzenia zyskały nie tylko przepisy dotyczące ich użytku, ale także swoją własną definicję:
Według prawa o ruchu drogowym:
Zobacz także
Hulajnoga elektryczna – pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe
Urządzenie transportu osobistego – pojazd napędzany elektrycznie, z wyłączeniem hulajnogi elektrycznej, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe
Urządzenie wspomagające ruch – urządzenie lub sprzęt sportowo-rekreacyjny, przeznaczone do poruszania się osoby w pozycji stojącej, napędzane siłą mięśni
Zapisy dotyczące użytku hulajnóg są ważne, dlatego poniżej przedstawiamy prawa i obowiązki kierowców poruszających się na elektrycznych urządzeniach, które są zgodne z rozszerzeniem katalogu urządzeń:
Obowiązki hulajnogi elekrtrycznej
Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić – z prędkością dopuszczalną 20 km/h.
Dodatkowo jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h.
Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z zachowaniem następujących zasad:
-jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego,
-zachowanie szczególnej ostrożności,
-ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.
Uprawnienia hulajnogi elektrycznej
Do kierowania hulajnogą elektryczną wymagane jest uprawnienie do kierowania rowerem, bądź prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T, przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat, natomiast dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie jest wymagany.
Czy dzieci mogą korzystać z hulajnogi elektrycznej?
Poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat mogą poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.
Na hulajnogach zabrania się
- kierowania hulajnogą osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu,
- przewożenia hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i przedmiotów,
- ciągnięcia lub holowania hulajnogą elektryczną innych pojazdów,
Parkowanie hulajnogi elektrycznej
Ustawa wprowadza również kilka zasad, które dotyczą parkowania urządzenia. Jedym z nich jest obowiązek pozostawienia m.in. hulajnogi elektrycznej na chodniku w przeznaczonym do tego miejscu (wyznaczonym przez zarządcę drogi). W przypadku braku takiego miejsca, pozostawienie pojazdu na chodniku będzie możliwe tylko przy jednoczesnym spełnieniu następujących warunków:
-hulajnoga elektryczna będzie ustawiona jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, najbardziej oddalonej od jezdni,
-hulajnoga elektryczna będzie ustawiona równolegle do krawędzi chodnika,
-szerokość chodnika pozostawionego dla ruchu pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m.
W nowelizacji dowiadujemy się jakie poniesiemy opłaty za usunięcie z drogi hulajnogi elektrycznej lub urządzenia transportu osobistego. W tym przypadku zgodę na usunięcie może wydać strażnik lub policjant, a dodatkowo koszty zlikwidowania takiego urządzenia mogą ponieść właściciele w przypadku pozostawienia ich w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu.
Konsekwencje prawne
W kodeksie wykroczeń możemy znaleźć kary za poruszanie się przez kierującego hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego albo przez osobę poruszającą się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch chodnikiem lub drogą dla pieszych z prędkością większą niż prędkość zbliżona do prędkości pieszego lub za nieustępowanie pierwszeństwa pieszemu. W związku z tym następują zmiany w ustawie.
- Za korzystanie z telefonu podczas jazdy, wymagające trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku przez kierującego pojazdem, przewidziano mandat 200 zł
- Przewożenie innej osoby, zwierzęcia lub ładunku będzie karane mandatem w wysokości 100 zł
- Za kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazdem innym niż mechaniczny przez osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka mandat wyniesie od 300 do 500 zł
- Przejeżdżanie wzdłuż przejścia dla pieszych jest karane mandatem w wysokości 100 zł
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Gdy miłość "wejdzie" za mocno. 32-latka nie poradziła sobie z rozstaniem
4448 -
Nocne prace na terenie Centrum Przesiadkowego. Nie będzie zachowana "cisza nocna"
3736 -
Woda zalała drogi. Autobusy MZK pojadą objazdami
2407 -
Nieudane zakupy 23-latki. Kobieta nie chciała zapłacić za towar
2163 -
Na mieście niszczył wiaty autobusowe, a w domu znęcał się nad rodziną. 38-latek trafił do aresztu
1379
Najwyżej oceniane
-
Jest akt oskarżenia przeciwko Adamowi G. Byłemu posłowi grozi 8 lat więzienia!
+5 / -0 -
Rusza pomoc dla powodzian. Strażacy, magistrat i ŻCOP łączą siły
+3 / -0 -
Nocne prace na terenie Centrum Przesiadkowego. Nie będzie zachowana "cisza nocna"
+5 / -2 -
To nie były ćwiczenia. Policjanci uratowali chłopca!
+3 / -0 -
Na mieście niszczył wiaty autobusowe, a w domu znęcał się nad rodziną. 38-latek trafił do aresztu
+5 / -3
Najczęściej komentowane
-
Co działo się ponad 1000 metrów pod ziemią? PGG wraca do tragedii w Rydułtowach
0 -
Powódź 2024 w woj. śląskim. Czy picie wody z kranu w Żorach jest bezpieczne? Sanepid rozwiewa wątpliwości
0 -
Rusza pomoc dla powodzian. Strażacy, magistrat i ŻCOP łączą siły
0 -
Premier ogłosił stan klęski żywiołowej w częściach woj. śląskiego, dolnośląskiego i opolskiego
0 -
Woda zalała drogi. Autobusy MZK pojadą objazdami
0
Alert tuZory.pl
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert