Śląski Biznes poleca
Leśne urodziny i moc atrakcji w Magicznym Domku
Magiczny Domek to przestrzeń wypełniona przyrodą i ludźmi pełnymi pasji, zaangażowania, empatii, radości. W Żorach – Roju powstało miejsce, gdzie dzieci są sobą, mają prawo wyrażać własne emocje na wiele sposobów, gdzie mogą się uczyć, poznawać świat, budować relacje, ale też poznać siebie i pobyć w ciszy. Magiczny Domek jest otwarty również dla dorosłych, którzy szukają kontaktu ze swoim wewnętrznym dzieckiem, kochają las, przestrzeń, wolność i chcą się rozwijać.
To magiczne miejsce pomieści wszystkich, którzy potrafią odnaleźć w nim jego moc i magię. Odwiedziliśmy jurtę, w której unosił się zapach palonego w piecyku drewna, by porozmawiać z założycielkami Magicznego Domku. Pogodnymi, pełnymi pasji, z niezliczoną ilością pomysłów w głowie Darią Markowską i Anią Stefańską.
Red. Jak doszło do tego, że to magiczne miejsce powstało w Żorach-Roju?
Jesteśmy pedagogami, którzy od wielu lat pracują z dziećmi, ciągle poszukujemy nowych metod pracy i pomysłów na budowanie relacji z naszymi podopiecznymi. W pewnym momencie zrodziła się potrzeba stworzenia własnej przestrzeni, która będzie miejscem niezwykłym, gdzie każdy będzie mógł czerpać to, czego potrzebuje, wolności, swobody, kontaktu z przyrodą i innymi ludźmi w atmosferze wypełnionej bliskością i ciepłem.
Bardzo długo szukałyśmy miejsca blisko lasu, na uboczu z dala od ruchu ulicznego. Budowa mongolskiej jurty zajęła nam kilka miesięcy, a od stycznia 2023 r. zaczęły się w niej odbywać warsztaty, zajęcia, szkolenia i spotkania.
Red. Niecodzienna jurta, nieopodal las, dużo atrakcji wokół – piaskownica, usypana górka, miejsce na ognisko itp. Czym wy tutaj się zajmujecie i kto może do was przyjść?
Jesteśmy otwarci dla wszystkich, którzy lubią spędzać czas z przyrodą. Prowadzimy szkolenia outdoorowe dla nauczycieli i studentów, organizujemy rodzinne wyprawy do lasu łączone z grami terenowymi, prowadzimy grupy leśnych dzieci, grupy adaptacyjne dla przyszłych przedszkolaków oraz zajęcia sensoryczne dla najmłodszych mieszkańców Żor i okolic. Zapraszamy również do nas na zajęcia grupy przedszkolne i szkolne na żywe lekcje przyrody. Dysponujemy doskonałą bazą na organizację różnych imprez szkolnych i przedszkolnych.
Naszym celem jest codzienne wychodzenie do lasu. Uczymy dzieci jak zachować się w lesie, jednocześnie edukując je. Dzieci potrzebują przestrzeni, potrzebują przebywać na świeżym powietrzu. My im to zapewniamy, a w odpowiedzi otrzymujemy ich radość i uśmiech.
Red. Dla jakich grup wiekowych i jakie zajęcia prowadzicie?
Nasze grupy są bardzo kameralne, maksymalnie do 15 osób. Oferta jest skierowana do wszystkich dzieci. Przychodzą mamy z 6-miesięcznymi dziećmi, przychodzą dzieci w wieku 2-4 lat, dzieci szkolne, młodzież. Zapewniamy szeroką gamę zajęć i atrakcji.
Red. Leśne urodziny w Magicznym Domku. Co to takiego?
Organizujemy urodziny dla dzieci w każdym wieku. Jesteśmy otwarci na klienta, jeżeli chodzi o tematykę imprezy, atrakcji. Mamy głowy pełne pomysłów. Organizowane były już pirackie urodziny, były leśne wróżki, bardzo popularny jest leśny escape room i urodziny survivalowe. Nasza kreatywność nie ma granic.
Robimy również imprezy rodzinne. Na ostatniej było ponad 40 rodzin, co łącznie dało około 160 osób. Mieliśmy wyjście do lasu z mapami, po powrocie wspólne ognisko i zabawy. Niezależnie od wieku nikt się nie nudził. Pogoda nie była za ciekawa, a frekwencja dopisała.
Red. Planujecie wprowadzić regularne zajęcia?
Już w tej chwili działają u nas stałe grupy leśnych dzieci, odbywają się też leśne treningi umiejętności społecznych, zajęcia teatralne, czy zajęcia dla dzieci uczących się w edukacji domowej. Od września planujemy wystartować z codzienną leśną grupą dla dzieci w wieku przedszkolnym, które nie uczęszczają do systemowych przedszkoli, a chcą spędzać czas z rówieśnikami w przyrodzie. Będą to zajęcia warsztatowe, od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-13.00.
Podczas takich zajęć skupiamy się na bliskości z naturą, dbamy bardzo o rozwój emocjonalny, otwieramy się na potrzeby dzieci. Jesteśmy pedagogami, terapeutkami, mamy wykształcenie i doświadczenie, więc wiemy jak pracować z dziećmi i teraz to doświadczenie chcemy wykorzystywać w sposób twórczy i alternatywny.
Kluczowe są dla nas małe grupy, każde dziecko czuje się zaopiekowane, mamy możliwość wszystkim uczestnikom zajęć poświęcić odpowiednią ilość czasu.
Red. Wielu rodziców obawia się procesu adaptacji swojego dziecka. Jak wygląda to u Was?
Jest to dla nas bardzo ważny czas i staramy się, aby przebiegał łagodnie i delikatnie zarówno dla rodzica, jak i dziecka. My po prostu otwieramy bramę, dzieci wbiegają, uśmiechnięte, jest przestrzeń, jurta w kształcie koła, nie ma betonowych ścian. Ta przestrzeń jest nowa, inna, wzbudzająca ciekawość, inspirująca do zabawy. Rodzic może u nas być, napić się kawy, obserwować co robimy. Wtedy mamy możliwość budować relację. Dajemy zarówno rodzicom, jak i dziecku poczucie bezpieczeństwa, a w zamian otrzymujemy zaufanie.
Red. Teraz odbywają się zajęcia grupowe raz-dwa razy w tygodniu. Jak wyglądają takie zajęcia w Magicznym domku dla półrocznego bobasa?
Z tymi najmłodszymi maluszkami budujemy bardzo subtelne relacje w towarzystwie muzyki, śpiewu, masażyków i przytulasów. Skupiamy się na bliskości cielesnej. W dalszej części zajęć bazujemy na doznaniach sensorycznych. Dzieci mają możliwość pobawić się materiałami sypkimi, lepkimi, farbami, a przy tym zauważyć, że na świecie są też inne małe istoty. To jest też dobry czas dla mam, które mają możliwość wyjścia z domu, porozmawiać, wymienić się swoimi doświadczeniami. Mamy są równie szczęśliwe na tych zajęciach, jak maluszki. Zajęcia te odbywają się raz w tygodniu i trwają godzinę.
Red. Kolejną grupą są 2 latki i starsze?
Dzieci od 2 do 4 roku życia, to kolejna grupa, która już samodzielnie bez rodzica uczestniczy w zajęciach. Oczywiście przechodzimy etap adaptacji, rodzice, jeśli mają potrzebę, to mogą nam towarzyszyć w roli obserwatora. Na początku dzieci poznają nasz rytm zajęć i zasady panujące w grupie. Po kilku spotkaniach znają już nasze rytuały, wiedzą, że zaczynamy i kończymy zajęcia piosenką, siadamy w kole, tańczymy, klaszczemy, śpiewamy, jesteśmy artystami i tworzymy dzieła sztuki i wychodzimy do lasu. Od najmłodszych lat uczymy dzieci kontaktu z naturą. Uczymy je, że las ma dać nam spokój, ale też można się w nim super bawić, tyle tylko, że musimy uszanować fakt, że jesteśmy w nim „gośćmi”.
Zajęcia ze starszakami, dziećmi 3-6 lat, które odbywają się dwa razy w tygodniu po trzy godziny i po nich najlepiej widać jak dzieci zmieniły swoje zachowanie w lesie, czują się tam swobodnie. Rozkładamy płachty i śpiewamy, liczymy patyki, tworzymy kreatywne rzeczy. Idziemy też w kierunku edukacji emocjonalnej — tworzymy leśne opowieści, później rozmawiamy o bohaterach, o ich odczuciach. Na przykład: dzieci często boją się pająków, więc idziemy i szukamy pająków, odczarowując ten strach, a przy okazji uczymy się co to za stworzenie z tego pająka, co on lubi, a czego nie, czym się żywi, jak zbudowany. Edukacja przyrodnicza jest wplatana w sposób naturalny.
Red. Są też grupy starszych dzieci, czy nawet młodzieży. Jak takie osoby zainteresować wizytą w lesie?
Ze starszymi dziećmi wykorzystujemy np. wiedzę matematyczną w praktyce, w terenie. Liczymy za pomocą patyków jakąś długość albo obliczamy obwody drzew itp. W lesie nie jesteśmy przebodźcowani, jesteśmy bardziej uważni. Dzieci uwielbiają szukać tropów zwierząt.
Nie tak dawno, grupa dzieci zobaczyła zająca i pobiegła za nim. Oczywiście zając uciekł, ale to zachowanie dzieci dało nam temat do długich rozmów. Dowiedzieliśmy się, że zając jest bardzo szybki, obliczaliśmy długość jego susów, porównując do długości naszych kroków. Poznaliśmy różnice między zającem i królikiem. Tak naprawdę tematy i możliwości daje nam natura, my je tylko dobrze wykorzystujemy.
Red. Odwiedzają was też wycieczki z przedszkoli i szkół?
Tak, do naszej jurty zapraszany również przedszkola i szkoły, aby mogły odbyć u nas np. lekcje przyrody, czy się zintegrować rozpoczynając nowy etap edukacji. Organizujemy różne wydarzenia jak np. zakończenie przedszkola, rozpoczęcie edukacji szkolnej, zajęcia integracyjne, czy inne. Jesteśmy otwarte na wszelkie pomysły.
Red. Macie w sobie wielkie pokłady energii, pomysłów. Widać w was misję i powołanie.
Tak, rzeczywiście widzimy w naszych działaniach misyjność. Poza zajęciami dla dzieci prowadzimy również warsztaty i zajęcia dla nauczycieli. Jesteśmy zapraszane do różnych placówek i prowadzimy zajęcia z edukacji małego dziecka, czyli związane z edukacją muzyczną, artystyczną, kreatywną. Prowadzimy też zajęcia z nauczycielami jak pracować z dziećmi w terenie.
Nasza Fundacja została również powołana do Rady Partnerów Technologicznych w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej Filia w Wodzisławiu Śląskim. W ramach tej współpracy jesteśmy zaangażowane w pracę dydaktyczną ze studentami pedagogiki, którzy mają okazję uczestniczyć w zajęciach, w terenie, w naszej przestrzeni oraz dzielimy się naszym doświadczeniem w środowisku naukowym.
Magiczny Domek to miejsce, które trzeba odwiedzić!
ul. Skrzeczkowicka (obok nr 21), Żory-Rój
Zapisy: [email protected]
Tel: 535 971 517
Facebook: Magiczny Domek
www: Fundacja Magiczny Domek
Najczęściej czytane
Najwyżej oceniane
Alert tuZory.pl
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert