zamknij

Wiadomości

Meliny w komórkach przy Orlej? ZBM obwinia lokatorów

2020-11-12, Autor: Monika Krzepina

Nasz Czytelnik przesłał nam wideo prezentujące sytuację w komórkach lokatorskich nowych mieszkań przy ulicy Orlej w Żorach. Wynika z niego, że ich przeznaczenie jest zgoła inne od zamierzonego. - Wraz z nastaniem zimnych dni, mamy tutaj noclegownię z elementami meliny – komentuje. Administracja ZBM za tę sytuację obwinia z kolei lokatorów, którzy nie zamykają drzwi wejściowych.

Reklama

Aktualną sytuację jak wyglądają komórki lokatorskie w nowo oddanych budynkach przy ul. Orlej 1 w Żorach ma prezentować wideo przesłane do naszej Redakcji:

- Już kilku lokatorów zgłaszało konieczność zabezpieczenia komórek lokatorskich we wcześniejszych okresach. Wtedy zdarzały się sytuacje, że dzieci organizowały sobie tam plac zabaw. Wraz z nastaniem zimnych dni, zmieniło się "przeznaczenie" komórek z placu zabaw na noclegownię z elementami meliny. Sprawa była zgłaszana do ZBM kilkukrotnie i nie przyniosła żadnego skutku – mówi Marcin Ratajczak, jeden z mieszkańców. - Zwyczajnie martwię się o swoją rodzinę, żonę i córki. Czy musi dojść do nieszczęścia? Aż nie chce się już podnosić tego argumentu, ale przecież najemcy płacą wcale niemałe pieniądze za najem, a nie mogą doprosić się najprostszych rzeczy – denerwuje się.

I proponuje, żeby drzwi wejściowe komórek lokatorskich zabezpieczyć zamkami z kluczami dla każdego z najemcy.

Zarząd Budynków Miejskich w Żorach: była wizja lokalna

Administrator budynku – Zarząd Budynków Miejskich w Żorach – odpowiada, że w ubiegłym tygodniu jeden z pracowników kilkukrotnie przeprowadzał wizję w pomieszczeniach komórek lokatorskich i jedynym niepokojącym objawem były pozostawione opakowania po alkoholu w kilku nie zabezpieczonych przez lokatorów komórkach.

- Fakt ten nie został zbagatelizowany i w konsekwencji wszyscy mieszkańcy, których komórki pozostają otwarte zostali ponownie poproszeni o ich zabezpieczenie we własnym zakresie, zgodnie z zapisami w protokole przekazania mieszkania – podkreśla Kamila Simkiewicz z administracji ZBM.

I jak zauważa, najemcy kilkukrotnie poprzez wiadomości SMS byli proszeni o zamykanie drzwi wejściowych do klatek, aby osoby z zewnątrz nie miały możliwości wejścia do budynku.

- Mając na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców, mimo licznych dewastacji oraz uszkodzeń wynikających z niewłaściwego użytkowania drzwi wejściowych do budynku, ponownie została zlecona naprawa. Jedyną skuteczną metodą zabezpieczenia budynku przed osobami bezdomnymi jak również wandalami jest zamykanie drzwi i otwieranie ich za pomocą klucza lub indywidualnego kodu dostępu – ocenia pracownik administracji.

Przy Orlej trwa wykańczanie mieszkań

Z doświadczeń ZBM po poprzednich budynkach wynika natomiast, iż w częściach wspólnych budynku ład, porządek i spokój panują od momentu zakończenia wszelkich prac remontowych. W budynku usytuowanym przy ul. Orla 1,3,5,7 nadal trwają prace związane z wykańczaniem mieszkań.

- Do czasu zakończenia tych prac lokatorzy oraz wykonawcy regularnie zostawiają otwarte i zabezpieczone przed zamknięciem drzwi, na co jako Zarząd Budynków Miejskich nie mamy żadnego wpływu. Odpowiadając na pytania dotyczące możliwości zamknięcia pomieszczeń komórek na klucz informuję, iż są to drzwi p/pożarowe i nie ma możliwości zabezpieczenia ich na klucz – dopowiada nasza rozmówczyni.

Oceń publikację: + 1 + 12 - 1 - 25

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~Adrian Piechaczek 2020-11-12 14:49:12

  Złodzieje co biorą kase od mieszkańców a nic nie robią. Tak można nazwać. Mieszkańcy zagłaszają wszystko od początku jak się tutaj wprowadzili, że domofony nie działają, zbm twierdzili że je naprawili. Ciekawe, jak drzwi bez tego można dalej otworzyć. Prosiłem o wymianę kratek na wejściu na klatkach na gumowe, bo wszystko słychać na parterze jak po nich tąpa osoba co wchodzi. Zero odzewu. Śmietników też brak przed wejściem. Monitoringu tak samo. Plac zabaw miał być jak z prawdziwego zdarzenia a jest coś co tylko stoi żeby było. Drogi jednokierunkowej nadal brak. Wina jest po stronie zbm a nie mieszkańców. Kto nad nimi sprawuje kontrolę? Prezydent miasta?

  30 11
 • ~Łukasz Bracha 2020-11-12 17:01:31

  Czyli, lokatorzy mają problem z zalożeniem kłuje w tych komórkach, bo ja nie do końca rozumiem chyba.

  11 0
 • ~Łukasz Bracha 2020-11-12 17:02:51

  Kłódek, miało być, słownik płata figle.

  5 1
 • ~Aleksandra Mleczko 2020-11-12 18:09:05

  Ale przez drzwi garażowe mogą wchodzić ludzie bo nie zamykają się od razu za autem a z parkingu już bezproblemowo można chodzić wszędzie. Nawet jeśli komórki są zamknięte to i tak można zrobić melinę w przejściu więc taki argument to nie argument...

  6 7
 • ~Łukasz Bracha 2020-11-12 20:31:34

  Ale nie rozumiem co miałby zrobić z tym zbm. Przecież napisali, że drzwi przeciwpożarowe muszą być otwarte. Może stróż ma im tam pilnować, żeby żule nie spały.... To zaś będzie podwyżka czynszu. Wyobraźcie sobie, że deweloper dostaje telefon, że Ci żul szcza w piwnicy. Przecież to Twoja piwnica, kupiłeś ją. A jak wynajmujesz, to jak ktoś Ci naszcza w piwnicy to nie stosujesz się do punktu o zadbaniu o porządek w wynajętej komórce i mogą zerwać umowę z Twojej winy. Jak widzisz żula w piwnicy, reaguj, dzwoń na Policję, jak go nie ma, pisz pisma o regularne patrole, jak jest to go spiszą ze 3 razy, i go w ciepłym więzieniu posadzą na zimę.

  17 7
 • ~shorki 2020-11-14 00:43:59

  A syf w parku kolo placu zabaw,halas
  i wieczorne popijawki to kto robi/l?
  Dzieci zuli?
  Mogli sobie te bloki na rynku wybudowac, jakby miasto nie mialo innych terenow.

  2 3
 • ~mimik 2020-11-15 12:38:14

  Twoja piwnica - twój problem, nie wiem czemu zbm ma się zajmować obyczajówką

  7 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.