zamknij

Wiadomości

Miasto chce rozwiązać problem połączeń do Pszczyny

2012-03-06, Autor: mk
Po tym jak 1 marca ruszył nowy rozkład jazdy PKP miasto zostało odcięte komunikacyjnie od Pszczyny i dalej - Bielska Białej. Jest to  spory problem dla rzeszy uczniów i pracowników dojeżdżających w tamtym kierunku. Szanse przywrócenia na tej trasie pociągów są niewielkie, jednak miasto upatruje nadzieję na usprawnienie komunikacji w prywatnych przewoźnikach.

Reklama

Niedawno pisaliśmy, że miasto nie zamierza interweniować w sprawie zmian w rozkładzie pociągów, które praktycznie pozbawiają mieszkańców połączeń osobowych.

 

>>>czytaj więcej Miasto nie interweniuje w sprawie likwidacji pociągów

Magistrat argumentuje, że decyzja Urzędu Marszałkowskiego o ograniczeniu liczby pociągów w naszym rejonie została podjęta ze względów finansowych. a kryterium jakim kierowano się przy jej podjęciu było małe wykorzystanie przez pasażerów i istnienie alternatywnych połączeń.

 

- Na odcinku dotyczącym naszego miasta tj. na odcinku Pszczyna – Rybnik wycofano 14 pociągów, w których napełnienie wynosiło maksymalnie 56 osób na kurs. Wszystkie likwidowane kursy obsługiwane były przez Przewozy Regionalne. Decyzja podjęta przez Urząd Marszałkowski, z uwagi na ponoszone przez Urząd koszty, podjęta była po szczegółowej analizie ekonomicznej popartej wynikami przeprowadzonego monitoringu napełnień na liniach. Biorąc pod uwagę zasadność decyzji, miasto Żory nie ma możliwości podejmowania kroków w momencie, gdy przedmiotowa decyzja została już podjęta a jej zapisy wprowadzone do realizacji - tłumaczą w magistracie.

 

Na ostatniej sesji radni Piotr Huzarewicz, Jacek Miketa, Krzysztof Mentlik oraz Dariusz Domański złożyli w tej sprawie interpelację. - W interpretacji pytamy czy oraz jakie działania zostaną podjęte przez prezydenta aby przywrócić połączenia kolejowe, szczególnie w kierunku Pszczyny, Bielska-Białej czyli ogólnie mówiąc południowej części województwa. Uważamy, że zlikwidowanie połączeń kolejowych będzie dużym utrudnieniem dla mieszkańców zarówno tych dojeżdżających do szkół czy pracy, ale także dla korzystających z nich w celach turystycznych - zaznacza radny Piotr Huzarewicz.

 

Miasto chce rozwiązać problem braku połączeń na tej trasie przez prywatnych przewoźników. - Mając na względzie interes mieszkańców Żor skierowano pisma do wszystkich przewoźników prywatnych, którzy posiadają licencję na przewóz osób, z informacją o możliwości uruchomienia linii Żory – Pszczyna - informują urzędnicy.

 

Z jakim skutkiem? O sprawie będziemy informować.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (4):
 • ~ 2012-03-07
  13:22:32

  0 0

  Kto jest właścicielem torów kolejowych?
  Wydaje mi się, że prawnym właścicielem torów kolejowych jest PLK. Dostało je od Skarbu Państwa poprzez Ministerstwo Komunikacji. PLK może mieć inne plany niż potrzeby lokalnej społeczności, więc myślę że ważne strategicznie dla kraju szlaki kolejowe winny być w gestii PLK, ale takie lokalne trasy jak Żory – Pszczyna, czy Żory – Orzesze mogły by być przekazane do Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego, a wtedy wspólnie miasto z ŚUM remontują i utrzymują te lokalne tory służące dla społeczności lokalnej.
  Do tej pory po nich poruszały się tylko pociągi Przewozów Regionalnych. Gdyby właścicielem torów lokalnych były Gminy, to Przewozy Regionalne mogłyby być jednym z przewoźników, nie byłyby monopolistą. A to byłoby dobre, szczególnie dla podróżujących koleją.

 • ~żorzaninek 2012-03-07
  20:20:36

  0 0

  nóż się w kieszeni otwiera czytając argumentację Magistratu!!! Banda busiarzy to sobie może jeździć na Ukrainie czy na dalekim zakaukaziu, a nie w kraju UE! Likwidacja ekologicznych środków transportu, brnięcie w prywatę gdzie nie idzie kupić biletu miesięcznego, niesprawne busy, a ludzie wożeni jak worki kartofli to nie jest poziom europejski! Ciekawe tylko na jaką głupotę zbiera zaś prezydent kosztem komunikacji miejskiej i szkół publicznych... może kolejny pawilon powitalny? Z taką postawą włodarzy nie mogę się pogodzić i zaczynam się zastanawiać nad przeprowadzką do prawdziwego miasta z którego będę w stanie przyzwoicie się przemieścić...

 • ~nonsens 2012-03-08
  11:28:29

  0 0

  Co za tępi ludzie pracują w tym naszym urzędzie... Gdyby ci ludzie żyli w realnym świecie, a nie w świecie westernowym to by wiedzieli, że busiki nie rozwiążą żadnego problemu bo aby obsłużyć każdą z tych miejscowości gdzie jedzie pociąg musiałyby skręcać i nadrabiać drogi. Poza tym do busika nie wejdzie nawet jedna klasa szkolnej wycieczki w góry... Do busika nie można wziąść nart czy roweru. Dla studentów i dzieci ceny biletów nie są atrakcyjne. Poza tym miasto nic na kolei nie traci bo jest finansowana z funduszy publicznych. A busiki już w tej chwili zagęszczają ruch na drogach i powoduja często zamieszanie na przystankach. Ale my mamy tępe i jakieś takie księżycowe władze miasta...

 • ~ 2012-03-20
  17:48:05

  0 0

  My nie chcemy busów my chcemy pociągi mam dość busów busom mówię nie nie nie np: drabas nie zatrzymuje się na wsiach a pociąg tak także bus żadnej sprawy nie rozwiąże,

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś szczęsliwy w Żorach?
Oddanych głosów: 561

Prezentacje firm