zamknij

Wiadomości

Na Śląsku działa grupa specjalna. Czym zajmuje się SPEED?

2019-07-26, Autor: bf, źródło: Śląska Policja

Decyzją Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach, na terenie województwa śląskiego powołana została do życia grupa SPEED. Poza mundurowymi z drogówki, w jej skład wchodzą również policjanci z pionów kryminalnych i zwalczających cyberprzestępczość. Jakie jest główne działanie powołanej właśnie komórki?

19 lipca 2019 roku, decyzją Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach, na terenie województwa śląskiego swoje działanie rozpoczął zespół SPEED, mający za zadanie przeciwdziałanie niebezpiecznym zachowaniom na drogach.

Reklama

- Grupa liczy ponad 50 policjantów. W jej skład wchodzą stróże prawa drogówki z komendy wojewódzkiej, jednostek miejskich i powiatowych Policji, a także stróże prawa z pionów kryminalnych i zwalczających cyberprzestępczość. Do zadań zespołu należy nie tylko zatrzymywanie kierowców, którzy stwarzają poważne zagrożenie, przekraczając znacznie dozwoloną prędkość – tłumaczy podinspektor Aleksandra Nowara, rzecznik prasowa KWP w Katowicach.

Grupa SPEED będzie zajmowała się także uczestnikami ruchu drogowego, którzy dopuszczają się agresywnych zachowań na drodze i popełniają inne wykroczenia, mogące być powodem różnych tragicznych zdarzeń.

- Istotne dla pracy tej grupy będzie także monitorowanie i analiza nagrań umieszczanych w internecie, obrazujących różne „pirackie wyczyny”, czy udaremnianie nielegalnych wyścigów. Dzięki współpracy z różnymi instytucjami, policjanci będą mogli wytypować najbardziej niebezpieczne miejsca w całym województwie. Pomocnymi narzędziami w działaniu grupy będą monitoringi miejskie oraz Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa – dodaje policjantka.

Policjanci nowo powołanej grupy do działań będą wyjeżdżali wyposażonymi w wideorejestratory najnowszymi nieoznakowanymi radiowozami, z silnikami o mocy powyżej 200 KM.

Oceń publikację: + 1 + 15 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (1):
 • ~gestskoczka 2019-07-26 10:24:30

  SPEED to skrótowiec, jakiś anglosaski narzut dla ciemnego ludu, który używa bezmyślnie takich hasełek. Wiedzą mniej więcej co to jest tak jak „pit”, „vat” czy „usa”, ale jak poprosić takiego o rozwinięcie tego skrótowca po polsku – to nie wie. Używa a nie wie.

  Takie anglosaskie skrótowce są jak piktogramy dla cywilizacji obrazkowej. Ciemny lud ma rozumieć mniej więcej obrazek, sens jest dla kapłanów i dozorców niewolników. Czy policja chce pracować na rzecz anglosaskiej okupacji?

  Druga sprawa. Rozumiem, szanuję i pochwalam działania prewencyjne policji, by nam się jeździło bezpieczniej po naszych ulicach, drogach i autostradach. Ale zatrudniać do tego fachowców od zwalczania cyberprzestępczości, to duża marnotrawność. Wystarczy zespół kilku zwykłych, przeszkolonych w białym wywiadzie policjantów, by wyłapywać ustawki i wyścigi.

  Fachowcy od cyberprzestrzeni mogli by opracować ogólnopolski system nawigacji satelitarnej, który obejmowałby ulice naszych miast oraz wszystkie drogi w kraju. Każdy kierowca miałby obowiązkowo zabudowany w samochodzie taki nadajnik/odbiornik. System wyłapywałby wszelkie przekroczenia prędkości. Nie potrzebne byłyby fotoradary i odcinkowe pomiary prędkości. Nawet osiedlowe progi by zniknęły. Kierowca w tym systemie miałby mapę satelitarną, z aktualnie naniesionymi ograniczeniami prędkości w związku z robotami drogowymi. Jest to już obecnie możliwe do realizacji. Ale może lepiej się bawić w anglosaskie narzuty i wozić się brykami wyposażonymi w silniki o mocy powyżej 200 KM.

  3 16

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy wybierasz się na wybory 13 października?
Oddanych głosów: 325