Wiadomości
Najpierw żorzanin nagrał film. Teraz z akcją „Nie dla czadu!” rusza magistrat i służby ratunkowe
Film „Zabijam po cichu” stworzony przez Patryka Gerca z Żor odbił się głośnym echem w kraju. Nieco ponad minuta refleksji na temat zagrożenia tlenkiem węgla sprawiła, że wiele osób deklarowało m.in. zakup czujników ostrzegających przed niebezpieczeństwem. Teraz, z edukacją mieszkańców Żor i nie tylko, rusza magistrat i służby ratunkowe.
Co roku, z powodu zatrucia tlenkiem węgla w Polsce umiera ponad sto osób. Blisko dwa tysiące ulega podtruciu. Mając na uwadze tą statystykę, niedawno rozpoczęty okres grzewczy, ale także podstępność zagrożenia zatrucia czadem, żorzanin postanowił w swój własny sposób ostrzec innych i nagrał krótki, ale wymowny film. Film „Zabijam po cichu”, o którym szerzej pisaliśmy >tutaj, do tej pory obejrzało ponad 60 tys. osób.
Od dwóch lat miejską kampanię edukacyjno-informacyjną „Nie dla czadu!” przygotowuje również Urząd Miasta Żory we współpracy z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Żorach, Ochotniczą Strażą Pożarną w Żorach, Komendą Miejską Policji w Żorach oraz Wojewódzkim Pogotowiem Ratunkowym w Katowicach – Stacją w Żorach. Kampania została częściowo dofinansowana przez Wojewodę Śląskiego w ramach działań szkoleniowych z zakresu powszechnej samoobrony ludności, w oparciu o rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 września 1993 r. w sprawie powszechnej samoobrony ludności.
Zobacz także
- Kolejnym etapem kampanii „Nie dla czadu!” będzie debata z mieszkańcami miasta, która odbędzie się w listopadzie. Podczas debaty specjaliści zajmujący się bezpieczeństwem poruszą różne kwestie, związane z niebezpieczeństwami dotyczącymi czadu. Mieszkańcy będą mogli dowiedzieć się, jak sprawdzić czy ich dom lub mieszkanie są bezpieczne oraz co należy zrobić, by ustrzec się przed cichym zabójcą, jakim jest czad. Spotkanie będzie otwarte dla wszystkich chętnych, a o jego szczegółach będziemy informowali w najbliższym czasie – mówi Adrian Lubszczyk z Biura Promocji, Sportu i Kultury.
Przypomnijmy, że czad nazywany jest cichym zabójcą, ponieważ jest niewidoczny, nie ma smaku ani zapachu. Zagrożenie zatrucia wzrasta w okresie grzewczym i jest szczególnie duże w domach i mieszkaniach, w których urządzenia grzewcze oraz przewody kominowe oraz wentylacyjne są wadliwe lub nieprawidłowo użytkowane
Trujący tlenek węgla powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw m.in. drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty, propanu, węgla czy ropy. Może ono wynikać z braku dopływu świeżego (zewnętrznego) powietrza do urządzenia, w którym następuje spalanie albo przez zanieczyszczenie, zużycie lub np. złą regulację palnika gazowego, a także przedwczesne zamknięcie paleniska pieca lub kuchni. Jest to szczególnie groźne w pomieszczeniach, w których okna są szczelnie zamknięte lub uszczelnione na zimę.
Niebezpieczeństwo zaczadzenia jest duże, ponieważ tlenek węgla jest gazem niewyczuwalnym dla człowieka. Dostaje się do organizmu podczas oddychania, a następnie jest wchłaniany do krwioobiegu i blokuje dopływ tlenu do organizmu, tym samym powodując uszkodzenia mózgu oraz innych narządów wewnętrznych. Następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, zawał serca lub nawet śmierć.
Jak zapobiegać zatruciu?
Przede wszystkim należy zapewnić możliwość stałego dopływu świeżego powietrza do paleniska (pieca gazowego, kuchenki gazowej, kuchni węglowej lub pieca) oraz swobodny odpływ spalin.
Należy pamiętać, by:
- uchylić okno w mieszkaniu, gdy korzystamy z jakiegokolwiek źródła ognia (pieca gazowego z otwartą komorą spalania, kuchenki gazowej lub węglowej),
- nie zasłaniać kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych,
- przy instalacji urządzeń i systemów grzewczych korzystać z usług wykwalifikowanej osoby,
- dokonywać okresowych przeglądów instalacji wentylacyjnej i przewodów kominowych oraz ich czyszczenia.
Nie wolno bagatelizować objawów duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, oszołomienia, osłabienia, przyśpieszenia czynności serca i oddychania, ponieważ mogą być sygnałem, że ulegamy zatruciu czadem. W takiej sytuacji należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy i zasięgnąć porady lekarskiej.
> Zobacz film „Zabijam po cichu”
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Gdy miłość "wejdzie" za mocno. 32-latka nie poradziła sobie z rozstaniem
3339 -
Nieudane zakupy 23-latki. Kobieta nie chciała zapłacić za towar
2116 -
Akcja "Trzeźwość": 5 kierujących straciło uprawnienia. Rekordzista miał ponad 2 promile!
1417 -
To nie były ćwiczenia. Policjanci uratowali chłopca!
1366 -
Na mieście niszczył wiaty autobusowe, a w domu znęcał się nad rodziną. 38-latek trafił do aresztu
1292
Najwyżej oceniane
-
Jest akt oskarżenia przeciwko Adamowi G. Byłemu posłowi grozi 8 lat więzienia!
+5 / -0 -
To nie były ćwiczenia. Policjanci uratowali chłopca!
+3 / -0 -
Na mieście niszczył wiaty autobusowe, a w domu znęcał się nad rodziną. 38-latek trafił do aresztu
+4 / -2 -
Nieudane zakupy 23-latki. Kobieta nie chciała zapłacić za towar
+2 / -0 -
Dlaczego warto zainwestować w aluminiowe zadaszenie tarasu?
+2 / -0
Najczęściej komentowane
-
Nocne prace na terenie Centrum Przesiadkowego. Nie będzie zachowana "cisza nocna"
0 -
Okradła znajomą na ponad 700 złotych. Jej kartę płatniczą traktowała jak swoją
0 -
Pobierasz rentę rodzinną i w październiku rozpoczynasz studia? Pamiętaj o zaświadczeniu do ZUS, by nie stracić pieniędzy za wrzesień
0 -
Będzie mocno padało. IMGW wydał dla naszego regionu alert III stopnia!
0 -
GIS ostrzega przed tym produktem. Jego spożycie grozi zatruciem!
0
Alert tuZory.pl
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert