zamknij

Biznes

Nie ma zgody na fedrowanie w mieście. Co na to JSW?

2013-06-05, Autor: wk
W ubiegłym tygodniu radni odrzucili wniosek Jastrzębskiej Spółki Węglowej o zgodę na wprowadzenie zmian w planie zagospodarowania przestrzennego i rozpoczęcie prac eksploatacyjnych na terenie miasta. JSW zapowiada, że nie odpuści i zrobi wszystko, aby eksploatować złoża pod Żorami.

Reklama

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej nie zdążyli się jeszcze dokładnie zapoznać z uchwałą Rady Miasta. Na pewno jednak nie zrezygnują ze swoich planów. - Złoża węgla należą do państwa, a my jesteśmy zobowiązani do jego zagospodarowania i musimy się tu wykazać należytą starannością. Nie możemy sobie pozwolić na pozostawienie tego węgla, skrócenie o 17 lat żywotności kopalni i utratę miejsc pracy – zapewnia Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzecznik prasowy JSW.Władze miasta są przeciwne wpuszczeniu spółki do miasta, obawiając się odkształceń powierzchni pod terenami przeznaczonymi na zabudowę mieszkaniową i terenami przemysłowymi, a przede wszystkim wstrzymania rozwoju dzielnic poprzez przyciągnięcie inwestorów. JSW liczy na pogodzenie interesów spółki z interesami mieszkańców gminy. Nigdy nie zamierzaliśmy prowadzić eksploatacji pod miastem, w grę wchodzą jego obrzeża – dodaje K. Jabłońska-Bajer. Spółka zapowiada, że będzie walczyć o fedrowanie pod Żorami, zwłaszcza, że Suszec i Pawłowice dały jej zielone światło.
Oceń publikację: + 1 + 4 - 1 - 5

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (4):
  • ~gestskoczka 2013-06-05
    11:41:51

    5 0

    Może faktycznie błąd był że nie doszło do referendum?. Te jastrzębie mogą doprowadzić do tego że rząd lub cholera wie kto, unieważni uchwałę Rady Miasta i będziemy skazani na szkody górnicze, a koło Osin zamiast strefy przemysłowej to zrobią nam JSWmeni hałdę i inne śmietnisko. Uważam, że najważniejsza jest świadomość mieszkańców. Rząd może uchylić uchwałę RM, ciekawe, gdyby tak ponad połowa uprawnionych do głosowania w referendum mieszkańców Żor była przeciwna wydobyciu węgla przez jastrzębską kopalnię i transferze zysków do Jastrzębia, nam pozostawiając zdegradowane środowisko, czy rząd uchyliłby decyzję mieszkańców??? Może warto to przedyskutować i zwrócić się do władz miejskich o referendum miejskie w sprawie zgody na fedrunek kopalni z Jastrzębia pod Żorami, wyjaśniając rzetelnie mieszkańcom plusy i minusy takiego wydobycia oraz co miasto, czyli my wszyscy zyskamy a co stracimy wyrażając zgodę na fedrunek??? Ja zdania nie zmienię, chyba że siedzibę JSW przeniosą do Żor i udział w podatku od osób prawnych zostanie w Żorach!!!

  • ~malkontent58 2013-06-05
    19:43:50

    0 1

    Raczej pod miastem........ale takich teraz mamy dziennikarzy

  • ~żorzanin 2013-06-05
    22:12:49

    2 0

    Srebrniki z JSW... heh

  • ~staszekl 2013-06-08
    10:12:57

    0 0

    Warto zobaczyć mapę gdzie jest określona granica eksploatacji i zasięgu KWK Borynia. Niejeden zmieni zdanie bo na razie jest niepełna informacja. JSW podała mapę do publicznej wiadomości ale do Żor , na portalach jej nie ma. Część Osin wchodzi w skład wpływów eksploatacji górniczej od strony Krzyżowic, strefa nie ruszona ale o takich szczegółach się nie mówi. A warto bo można coś ze spółą ugrać teraz a nie czekać na decyzję administracyjną,wtedy będzie trzeba się tylko ugiąć.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.