Śląski Biznes poleca
Pięć spośród najciekawszych filmów dokumentalnych na VODYLLA.PL
Wbijające w fotel, wzruszające, otwierające oczy na nieznane zjawiska współczesnego świata – filmy dokumentalne, które wywołują autentyczne emocje, często silniejsze niż w przypadku filmów fabularnych.
Spośród najpopularniejszych filmów dokumentalnych na platformie streamingowej VODYLLA.PL wybieramy te, które warto obejrzeć w marcowe wieczory.
Są wśród nich: „Quenn. Nasze dni”, dokument o wojnie, która trwa ponad 70 lat - „Wojna koreańska”, film „Kaskaderki. Nieznana historii Hollywood” pokazujący kulisy pracy kaskaderek, ale też przemoc i dyskryminację ze względu na płeć, dwuczęściowy dokument „Jak wynająć płatnego zabójcę”… w darknecie, wreszcie „Królewski jacht Britannia” o pływającego pałacu brytyjskiej monarchii.
QUENN. NASZE DNI
Freddie był królem, w czwórkę byli królową
W 1973 r. ukazał się debiutancki album zespołu Queen. Mimo że od tej chwili minęło 50 lat, a w 1991 roku zmarł charyzmatyczny Freddie Mercury, formacja wciąż znajduje się na szczycie popularności. Dowodzi tego nagroda Organizacji British Phonographic Industry - BRIT Billion Award, dokumentująca fakt, że Brytyjczycy odsłuchali w serwisach streamingowych muzykę Queen ponad miliard razy.
Dwuczęściowy dokument „Queen. Nasze dni”, wyreżyserowany przez Matta Caseya, opowiada o jednej z najwybitniejszych formacji muzycznych wszech czasów od chwili jej powstania w 1970, kiedy do Rogera Taylora i Briana Maya dołączył Freddie Mercury, aż po ostatnie wspólne chwile w 1991 w Montreux w Szwajcarii, kiedy nagrywali muzykę i wokale, które złożyły się na „Made In Heaven”.
Roger Taylor, Brian May, były menadżer zespołu John Reid i obecny - Jim Beach, oraz współpracownicy i dziennikarze dzielą się osobistymi wspomnieniami o kompromitacjach, porażkach, sukcesach, rozdrożach, kłótniach, zerwaniach, które składają się na historię Queen. Opowiadają o kulisach powstania największych hitów, jak „I Want to Break Free", „Crazy Little Thing Called Love" czy „Another One Bites the Dust". Inteligentną, dowcipną, boleśnie szczerą opowieść dopełniają wspaniała muzyka oraz archiwalne materiały kręcone podczas przygotowywaniu teledysków, podczas prób, występów studyjnych i tras koncertowych.
WOJNA KOREAŃSKA
Wojna, która trwa od ponad 70 lat.
25 czerwca 1950 r. siły Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej i wspierających je wojsk Chińskiej Republiki Ludowej przekroczyły 38 równoleżnik, dając początek wojnie koreańskiej. Działania wojenne, w których brały udział siły ONZ pod przewodnictwem USA i wojska Republiki Korei zakończyły się podpisaniem rozejmu 27 lipca 1953 r., pieczętując podział Korei na dwa państwa – komunistyczną Północ i kapitalistyczne Południe. Formalnie oba kraje są nadal w stanie wojny.
„Wojna koreańska” to doskonały dokument opowiadający o przyczynach, przebiegu i skutkach wojny koreańskiej, zarówno tych ludzkich (zginęło w niej po obu stronach ponad milion żołnierzy, ok. miliona cywilów zostało zabitych i rannych), jak i politycznych. W filmie występują ci, którzy brali udział w walkach po obu stronach barykady i nie mogą do dziś zapomnieć o wojennym koszmarze, politycy i wojskowi, którzy pociągali za sznurki, a także przedstawiciele tysięcy rodzin, których z bliskimi rozdzieliła koreańska granica.
Filmy i zdjęcia archiwalne z frontu, mapy, ówczesne artykuły prasowe oraz telewizyjne wystąpienia i relacje z politycznych obrad, wspomnienia koreańskich uciekinierów i żołnierzy oraz innych świadków pokazują wojnę koreańską i jej wpływ nie tylko na Koreańczyków, ale sytuację geopolityczną aż do dzisiaj. Wojna koreańska wpłynęła na dzisiejszą rolę Ameryki w świecie, zapoczątkowała ekspansję gospodarczą Korei Południowej i program nuklearny Korei Północnej, która posiadając broń jądrową, stanowi zagrożenie nie tylko dla regionu, ale świata, jak to było ponad 70 lat temu.
JAK WYNAJĄĆ PŁATNEGO ZABÓJCĘ
#darknet #darkweb #ciemnasiec #bitcoin #zabojstwonazlecenie #hitmanmarketplace
Yinka Bokinni, prezenterka radiowa i telewizyjna oraz vlogerka zajmująca się tematyką kryminalną, sprawdza, czy morderstwo na zlecenie naprawdę jest na wyciągnięcie ręki. A jeśli tak, czy jesteśmy bezpieczni?
Dziennikarskie śledztwo rozpoczyna od danych dostarczonych przez hakera, który włamał się na stronę Besa Mafia w darknecie, oferującą za odpowiednie wynagrodzenie w bitcoinach wyspecjalizowane usługi, w tym podpalanie, porwania, bicie, tortury i zabójstwo. Ze zdumieniem znajduje setki maili od tzw. zwykłych ludzi, którzy chcą zamówić - jak pizzę - zabójców do usunięcia z tego świata setek złych macoch, zużytych kochanek, niewiernych mężów, starych żon, przyjaciół i kolegów z pracy dla zemsty lub pieniędzy. Potencjalne ofiary pochodzą z Brazylii, Iraku, USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec…
Yinka Bokinni wędruje śladami osób z listy do uśmiercenia. Niektóre rzeczywiście zginęły, jak Ama Allwine zastrzelona we własnym domu. Jak się okazało, za spust pociągnął oddany małżonek sfrustrowany brakiem skuteczności zabójcy z Besa Mafii. Gabe Scott, którego była żona Kristy Lynn Felkins zapłaciła w 2016 roku dwanaście bitcoinów zabójcy za pośrednictwem strony Besa Mafia, przeżył.
Besa Mafia, jak wiele innych witryn o podobnym profilu w darknecie, okazała się oszustwem, nastawionym na kradzież kryptowalut od naiwnych. Zamówieni zabójcy trafiają w niewłaściwe miejsce, utykają w korku albo przerywają misję z innych zaskakujących powodów. Oszustwo oszustwem, ale przerażające są mordercze intencje zleceniodawców i powody dla których weszli w ciemny świat. W darknet nikt nie wchodzi przypadkowo.
KASKADERKI. NIEZNANA HISTORIA HOLLYWOOD
Ekscytujące sceny kaskaderskie i kulisy pracy kaskaderek. Pasja i wyzwania, ale też przemoc i dyskryminacja ze względu na płeć.
Bohaterki dokumentu Eleny Avdiji wykonują zawód kaskaderek. Wpadają pod samochód, wskakują do pędzącego pociągu, płoną, walczą wręcz, spadają z wysokości… I wstają, gotowe do kręcenia tej samej sceny tyle razy, ile to jest konieczne. Kim są kobiety, które podejmują ryzyko, by widz oglądając film, mógł przeżyć dreszcz emocji? Co je motywuje do pokonywania ograniczeń ciała i umysłu – potrzeba uznania, uzależnienie od adrenaliny, duch rywalizacji w profesji zdominowanej przez mężczyzn?
W dokumencie „Kaskaderki” zobaczymy ekscytujące sceny kaskaderskie z udziałem kobiet począwszy od kina niemego, aż do współczesności. Poznamy kulisy ich pracy, która musi pozostać w cieniu. Magia znika, jeśli niebezpieczne ujęcia i sceny walki wyglądają jak akrobacja. Magia znika, jeśli widać, że aktorkę lub aktora zastąpił dubler.
Słuchamy wypowiedzi między innymi Virginie Arnaud, jednej z nestorek branży z ponad 25-letnim stażem, Petry Speccher, która ma na swoim koncie udział w kilku kinowych hitach, choćby w „Dniu Niepodległości. Odrodzenie” czy „Raporcie mniejszości”, oraz Estelli Piget, która jest na początku kariery, ale dała popis w „The 355” i „Notre Dame płonie”.
Jak mówią bohaterki filmu, nawet najlepsze w swoim fachu muszą rozpychać się łokciami z mężczyznami, którzy dominują w tej profesji. Do niedawna w scenach akcji aktorki były dublowane przez mężczyzn. Do tej pory w filmach akcji powszechne są stereotypowe role bezbronnych kobiet, bitych, duszonych, wieszanych, przejeżdżanych samochodami, w które wcielają się kaskaderki, podczas gdy ich koledzy grają oprawców lub bohaterów. Najlepsze akrobacje zdarzają się w komediach, ale tu kobiety wciąż noszą szpilki i udają głupie.
Kaskaderki muszą walczyć o ciekawe wyzwania - niektórzy reżyserzy uważają, że mogą pokazywać piersi, ale nie mogą ginąć od kuli. Nie decydują o kostiumach. A pod krótką spódniczkę czy sukienkę nie da się włożyć ochraniaczy, których używają mężczyźni. Ale przynajmniej okrzepły i potrafią mówić nie, jeśli planowane ujęcie wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem.
W filmie „Kaskaderki. Nieznana historia Hollywood” Elena Avdija pokazuje fascynujące kulisy pracy kaskaderek od początku kina, ale też porusza zagadnienia dyskryminacji ze względu na płeć i utrwalania obrazu kobiety jako ofiary w przemyśle filmowym.
KRÓLEWSKI JACHT BRITANNIA
Na pokładzie pływającego pałacu.
Królowa Elżbieta II płakała, kiedy królewski jacht Britannia 11 grudnia 1997 r. podczas ceremonii w Portsmouth został wycofany ze służby. Obecnie stoi zacumowany w porcie Leith, w Edynburgu. Jest świadkiem panowania Elżbiety II od czasów kolonialnego imperium i Winstona Churchilla jako premiera do schyłku XX stulecia oraz znakiem świata, który przeminął. Gościł prezydentów, premierów i innych notabli podczas 968 oficjalnych podróży po świecie. Był też wykorzystywany podczas świąt, wakacji i miesięcy miodowych, a królowa mówiła, że to jedyne miejsce na świecie, w którym naprawdę wypoczywa.
Dokument „Królewski jacht Britannia” dostępny na Vodylli opowiada historię pływającego pałacu brytyjskiej monarchii, który został zwodowany w szkockim Clydebank 16 kwietnia 1953 roku, rok po śmierci króla Jerzego VI i półtora miesiąca przed koronacją Elżbiety II. Podczas 44 lat służby przepłynął po morzach i oceanach świata niemal milion mil morskich i zawinął do ponad 600 portów w 135 krajach.
Na archiwalnych filmach dokumentalnych z oryginalnym i współczesnym komentarzem oglądamy królową i księcia Filipa oraz ich dzieci podczas pierwszego zamorskiego rejsu do portu Grand Harbour na Malcie w 1954 roku, wiwaty na cześć władczyni po półrocznej podróży dookoła świata do krajów Commonwealthu, wizytę w RPA i spotkanie z Nelsonem Mandelą, ewakuację uchodźców z Adenu w czasie wojny domowej w Jemenie w 1986 roku, przemówienie księcia Karola w Honkongu po przekazaniu tej metropolii władzom Chin. Na pokładzie Britanni stawały takie osobistości, jak premier Indii Rajiv Gandhi, prezydent Rosji Borys Jelcyn czy amerykańscy prezydenci: Dwight Einsenhower, Ronald Reagan i Bill Clinton.
Najczęściej czytane
Alert tuZory.pl
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert