Biznes
Poprawi efektywność i komfort pracy. PGG wprowadza Elektroniczny Notes Sztygara
Polska Grupa Górnicza na wszystkich swoich kopalniach wprowadza nowoczesne rozwiązanie, które ma poprawić przede wszystkim efektywność pracy sztygarów. Elektroniczny Notes Sztygara już stosuje kopalnia Piast-Ziemowit.
Elektroniczny Notes Sztygara (ENSZ), który poprawia efektywność i komfort pracy osób dozoru ruchu, obejmie także pozostałe kopalnie PGG S.A. Rozwiązanie ma zostać wprowadzone w pozostałych kopalniach należących do PGG jeszcze w tym roku.
Alfabetka i szychtownica odchodzą do lamusa
Aplikacja ENSZ pozwala ograniczyć czas, jaki trzeba było do tej pory przeznaczyć na wypełnianie dokumentów w wersji papierowej. Zastępuje książkę raportową, alfabetkę - książkę, w której ewidencjonuje się przepracowane dniówki, urlopy, przebyte zwolnienia lekarskie i wszystkie inne rodzaje absencji, oraz szychtownicę - książkę ewidencji stanowisk pracy, która zawiera informacje, kto i kiedy pracował na danym stanowisku pracy.
Zobacz także
- To połączenie w wersji elektronicznej trzech niezbędnych do tej pory książek zawierających tematykę ruchową, kadrową i płacową. Ręczna edycja tych książek pochłaniała nawet ponad godzinę dziennie na każdej zmianie. W efekcie wprowadzenia Elektronicznego Notesu Sztygara każda osoba dozoru ruchy prowadząca zmianę „odzyskała” nawet około pięciu godzin prac tygodniowo, czyli prawie całą szychtę - wyjaśnia Rafał Bąk, nadsztygar ds. teletechniki, automatyki i gazometrii w kopalni Piast-Ziemowit.
Elektroniczny Notes Sztygara automatyzuje procesy organizacyjne i ułatwia wykonywanie zadań. Przyspiesza obieg dokumentów, pozwala na sprawniejsze delegowanie obowiązków oraz monitorowanie realizacji i efektów pracy. Łatwo jest w nim znaleźć niezbędne informacje, łatwiej jest przygotować analizy czy raporty, cechuje się także dużą pojemnością. Praca, która codziennie zajmowała sztygarowi nawet ponad godzinę, teraz zajmuje niespełna 10 minut.
- Wcześniej proces prowadzenia i kontroli książek raportowych odbywał się w oparciu o manualną, papierową ewidencję, która była czasochłonna i możliwa wyłącznie po otrzymaniu książki raportowej do rąk własnych. Po wprowadzeniu ENSZ uzupełnianie oraz kontrola książki raportowej odbywa się z każdego miejsca podłączonego do sieci ogólnokopalnianej zarówno w wyrobiskach dołowych, jak i na powierzchni kopalni. Dostęp do informacji zawartych w ENSZ oraz wprowadzanie danych może odbywać się z kilku urządzeń równocześnie, co było niemożliwe w przypadku stosowania wersji papierowej. Automatyczne pobieranie i uzupełnianie części danych oraz monitorowanie przez system realizacji wydanych poleceń znacząco skróciło czas konieczny do prowadzenia i kontroli książek raportowych, co umożliwia skupienie się na pozostałych zadaniach wyznaczonych przez kierownictwo kopalni – tłumaczy Adam Kluska, nadsztygar urządzeń teletechnicznych z kopalni Piast-Ziemowit.
Rozwiązanie opracowali i stworzyli od podstaw eksperci z Centralnego Ośrodka Informatyki Górnictwa. Dzięki temu, że jest szyte na miarę, według użytkowników, w pełni odpowiada na potrzeby kopalń i co istotne, nie wymaga indywidualnego dostosowywania do poszczególnych ruchów. W pozostałych oddziałach PGG S.A. ENSZ ma zostać wprowadzony jeszcze w pierwszym półroczu tego roku.
W jaki sposób działa ENSZ?
Pracownicy dozoru ruchu mają dostęp do Elektronicznego Notesu Sztygara po zalogowaniu się. Dostęp do programu jest też możliwy na komputerach biurowych na powierzchni w kopalnianej sieci LAN. Tablety można zabrać ze sobą na dół kopalni i wprowadzić dane nawet w trybie off-line. W sumie na jednej zmianie z aplikacją łączy się nawet kilkaset osób z kierownictwa i dozoru kopalni.
Na potrzeby aplikacji w KWK Piast-Ziemowit został zakupiony i uruchomiony w wyrobiskach dołowych niezbędny sprzęt dołowy, tj.: komputery przemysłowe, koncentratory danych, tabletów, a także punkt dostępowy z antenami WiFi dla wersji mobilnej. Obecnie trwa analiza, jaki sprzęt jest potrzebny, żeby rozwiązanie trafiło także do innych kopalń spółki. W dużej mierze jego uruchomienie będzie oparte na posiadanym sprzęcie informatycznym z wykorzystaniem infrastruktury teleinformatycznej.
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
Najwyżej oceniane
Najczęściej komentowane
Alert tuZory.pl
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert