zamknij

Wiadomości

Prezydent potwierdza. Waldemar Socha będzie kandydował na prezydenta Żor

2024-01-10, Autor: kb

Trochę musieliśmy czekać, ale dostaliśmy potwierdzenie wcześniejszych doniesień. Waldemar Socha potwierdził, że ponownie będzie ubiegał się o stanowisko prezydenta miasta Żory.

Reklama

Prezydenci okolicznych miast już wcześniej oficjalnie zapowiedzieli start w tegorocznych wyborach na prezydentów miast. Na oficjalną deklarację prezydenta Żor, Waldemara Sochy musieliśmy trochę poczekać. 

Tak, potwierdzam, że będę kandydował w najbliższych wyborach - czytamy w odpowiedzi od prezydenta miasta.

Waldemar Socha na stanowisku prezydenta Żor jest już od prawie 26 lat. Jak zamierza przekonać mieszkańców?

Nie jestem nowym kandydatem. Moja praca jako Prezydenta Miasta Żory trwa już 25 lat. Dlatego też myślę, że przy okazji najbliższych wyborów samorządowych żorzanie będą przede wszystkim oceniali to, jak przez lata zarządzałem Miastem oraz jak Żory rozwinęły się w tym czasie - mówi Waldemar Socha.

Dwa duże projekty

Jakie inwestycje ma w planach aktualny prezydent? Plany nie są szczegółowo zdradzane, ale wiemy o dwóch projektach.

Trudno oczywiście mówić o wszystkich planach i pomysłach. Przede wszystkim w najbliższym czasie chciałbym kontynuować dwa duże projekty planowane do realizacji w naszym mieście - mówi prezydent Żor.

Pierwszy z nich jest związany z geotermią i budową zakładu, który będzie produkował energię elektryczną oraz ciepło do ogrzewania mieszkań naszych mieszkańców z wykorzystaniem ciepła ziemi. Ta inwestycja ma być odpowiedzią na zmiany zachodzące w naszym kraju i na całym świecie. Ma to przynieść miastu i jego mieszkańcom korzyści ekologiczne oraz finansowe.

Drugi z projektów pod nazwą „Zielony impuls dla Kopalni Wiedzy i Kompetencji (KWK) - transformacja społeczno-gospodarcza terenów po byłej kopalni KWK Żory” dotyczy rewitalizacji osiedla Gwarków w dzielnicy Rój. W ramach tego projektu planowana jest budowa Centrum badawczo-rozwojowego, zajmującego się innowacyjnym rolnictwem miejskim, którego podstawowym elementem będą miejskie farmy wertykalne. Farmy te będą oparte na aquaponice, hydroponice i aquakulturze, łącząc ekologiczną uprawę roślin z hodowlą ryb. Ponadto w skład Centrum badawczo-rozwojowego będą wchodziły laboratoria, zaplecze biurowe, pracownie warsztatowe oraz przestrzeń o charakterze gastronomicznym.

Projekt ten zakłada także modernizację części zabudowy mieszkaniowej w tej lokalizacji. W najbliższym czasie będziemy szczegółowo prezentowali ten projekt. Cały czas będę także stawiał na poprawę układu komunikacyjnego Miasta Żory. Celem jest m.in. dokończenie budowy północno-wschodniej obwodnicy Miasta Żory. Nadal również rozwijane będzie komunalne budownictwo mieszkaniowe, bo zapewnienie dostępnych mieszkań jest kluczowe dla rozwoju miasta - dodaje Waldemar Socha.

Oceń publikację: + 1 + 30 - 1 - 36

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (2):
 • ~piszczel 2024-01-11
  22:24:41

  11 2

  To bardzo smutna wiadomość dla tego miasta. O jakim ten człowiek mówi rozwoju? Remont dworka to jest rozwój? Remont basenu z czasów komunizmu to jest rozwój? On reprezentuje myślenie o mieście w kategoriach i potrzebach lat dziewięćdziesiątych, a nie współczesnych. Sporo jego pomysłów to kompletne niewypały: miasteczko westernowe, muzeum ognia, centrum przesiadkowe które zasiedlili menele czy rozwalający się amfiteatr.

 • ~n3cr0t 2024-01-22
  11:08:49

  0 2

  miasteczko westernowe - no jest to generalnie pomysł śmieszny :) do czego to nawiązuje? czy tu był Dziki Zachód? no i po co nam takie malutkie karuzele jak do Engergylandii mamy godzinę drogi? jest to już rentowne, czy ciągle przepala pieniądze?

  karuzela na rynku - na prawdę nie było lepszego pomysłu? ja doceniam chęć aktywowania rynku i rozbawienia dzieciaków, ale póki co karuzela bawi chyba tylko dorosłych i to w niezbyt pozytywnym sensie; a jak sobie przypomnę ile to kosztowało... myślę, że nie trzeba być specjalnie rozgarniętym, żeby za wczasu dojść do wniosku, że to się prędzej rozpadnie niż zwróci w jakikolwiek sposób

  muzeum ognia - ja bym się tam nie czepiał, może ktoś z przejeżdzających się zainteresuje cóż to za dziwna konstrukcja stoi przy Żorach, może nawet uśmiechnie pod nosem - jakiś pozytyw jest :) no i wycieczkę szkolną można jednorazowo zorganizować, jest okey

  centrum przesiadkowe - nazwa raczej nietrafiona, ale remont tam był konieczny; ładnie to teraz wygląda i jest bardziej funkcjonalne, choć temat żuli pozostaje otwarty :( kiedyś to zniszczą, wyremontuje się ponownie, dziadki powręczają sobie medale i tak się to będzie kręcić - jak ta karuzela na rynku

  amfiteatr - to my mamy w Żorach amfiteatr? :D a tak serio to kolejna ładna rzecz ale raz odwiedzić i zapomnieć, ale może kilka par sobie usiądzie raz do roku, więc na tle wcześniejszych punktów to nie ma tak źle

  ale np. takie fontanny, ostatnie remonty czy tężnia tworzą ładną, spójną całość - mnie się to serio bardzo podoba; pewno sporo pieniędzy na to poszło, ale co tam - grunt że będą te medale i odznaczenia, i że pan Waldemar zostanie przy "władzy" :)

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś szczęsliwy w Żorach?
Oddanych głosów: 1224