zamknij

Wiadomości

Protest przeciwko polexitowi. "Niech zadudni: Żory w Unii!"

2021-10-11, Autor: MZ

W niedzielę po południu na żorskim rynku miał miejsce protest. Kilkadziesiąt osób solidaryzowało się z protestującymi w Warszawie, wyrażając swój sprzeciw wobec orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.

Reklama

Przypomnijmy: w niedzielę w całym kraju miały miejsce protesty. To znak sprzeciwu wobec orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. W piątek dowiedzieliśmy się od Julii Przyłębskiej, że prawo polskie w kilku punktach jest ważniejsze od prawa unijnego. To zrodziło obawy, że Polska rozpoczęła marsz ku odłączeniu się od UE. Grupa osób zebrała się też na rynku w Żorach.

Mieszkańcy Żor zebrali się w wyniku spontanicznej akcji w mediach społecznościowych.

- Dowiedzieliśmy się, że ludzie się gromadzą. Przyszliśmy tu w słusznej sprawie, nie siedzimy na kanapie. Jesteśmy, bo nie zgadzamy się z tym, co się dzieje od wielu miesięcy, a dzieje się coraz gorzej. Jesteśmy zbulwersowani. Nas to już tak bardzo nie dotyczy, ale dotyczy wszystkich młodych – mówią państwo Barbara i Piotr, uczestnicy protestu. - My przeżyliśmy na własnej skórze, co to jest wejście do UE, otwarcie granic. Mamy dostęp do wszystkiego i w takim kraju chcemy żyć. Nie chcę, żeby ktoś mi mówił co mam robić, w co mam wierzyć, jak mam myśleć i jak mam żyć – dodaje pani Barbara.

Na rynku pojawiło się zaskakująco mało młodych ludzi.

- Młodzi nie znają innego życia, nie wiedzą, o czym mowa. Nie wiedzą, co to był stan wojenny. Świadomość w rodzinach też jest różna. A liczy się nie tylko to co tu i teraz, to co wywalczyliśmy nie jest nam dane na zawsze – ocenia pani Barbara.

"Niech zadudni: Żory w Unii" – skandowali w międzyczasie zgromadzeni na rynku żorzanie.

- Młodzi ludzie powinni się zainteresować, bo tu chodzi o ich przyszłość i wolność, o kontakt z Europą – dodaje pan Piotr.

A Wy co sądzicie? Czy protest był potrzebny?

Oceń publikację: + 1 + 30 - 1 - 78

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (3):
 • ~Pawel 2021-10-12
  06:16:17

  26 6

  Od 2015 opozycja krzyczy "Konstytucja" na koszulkach nosi "Konstytucja", pod ręką nosi i wymachuje Konstytucją.
  I nagle, TK orzeka zgodnie z art . 8 Konstytucji, że najwyższym prawem RP jest Konstytucja.
  Zapis ten sprawia, że Polska jest krajem suwerennym, a tu wychodzi opozycja i mówi "Konstytucja nie, Prawo Unijne tak". Czy to jest działanie zgodnie z interesem narodowym czy raczej zdrada stanu?
  Odpowiedzcie sobie sami.

 • ~Andrzej Znany 2021-10-15
  13:19:53

  9 2

  Otóż to jest najzwyklejsze kłamstwo i manipulacja.Tam było jedynie kilkanaście osób.Może z 15.Wiem bo mieszkam na rynku i na spacerze z psem spotkałem tą gromadkę.Zresztą widać jak zdjęcia zrobione.Żałuję że sam nie zrobiłem.Kilkadziesiąt to kojarzy się z większą grupą a nie lekko ponad 10.Pozdrawiam.

 • ~izi 2021-10-19
  23:10:09

  6 1

  "młodzi ludzie powinni": pojechać na obóz miesięczny gdzie np. dostaliby chleb z dżemem codziennie przez miesiąc (śniadanie i kolacja, bez obiadu) i bez możliwości wyjazdu (jak było w PRL)
  ale dorzuciłbym komplet winili z lat 80tych, byłoby wesoło, a i schudliby trochę, no i zobaczyli czy ich pociąga PiS wespół z Putinem

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy kiedykolwiek próbowano was oszukać fałszywymi sms-ami?Oddanych głosów: 402