zamknij

Wiadomości

Remont w centrum Żor. Mieszkańcy niezadowoleni

2022-06-29, Autor: KB

Rozpoczęły się prace związane z remontem Parku Staromiejskiego oraz przebudową ulicy Klimka i Męczenników Oświęcimskich. Powstaną między innymi nowe miejsca parkingowe, postawione zostaną nowe latarnie i ławki. Mieszkańcy nie kryją niezadowolenia z inwestycji.

Reklama

Nie tak dawno rozpoczęły się prace związane z przebudową ul. Klimka w Żorach. O tym pisaliśmy już wcześniej. Wyremontowany zostanie również Park Staromiejski, a istniejący skwer przy ul. Męczenników Oświęcimskich zamieni się w parking. Tereny zielone zostaną uporządkowane i odnowione.

Mieszkańcy nie kryją jednak niezadowolenia z uwagi na fakt, że w mieście powstaje kolejne „betonowe” miejsce. Upust swoim emocjom dają w mediach społecznościowych.

W wielu miastach samorządy kombinują, jak tu odwrócić zabetonowane/zakostkowane rynki w zielone jungle, a tu taki dziwny pomysł. Pewnie koszty utrzymania betonowej nawierzchni są niższe – komentuje jeden z użytkowników.

Mieszkańcy Żor są zdenerwowani faktem, że nie odbyły się żadne konsultacje z mieszkańcami w sprawie inwestycji. Tę informacje potwierdza również Urząd Miasta w Żorach.

Kolejny skrawek betonu w naszym mieście. Aż nie potrafię w to uwierzyć że taki projekt przeszedł. Sam beton – dodaje inny z mieszkańców miasta.

Inny z komentujących krótko skomentował nowe inwestycje.

Czyli generalnie dużo betonu. Ekstra! - pisze mieszkaniec na facebooku.

Zarządcy miasta mają nadzieję na to, że mieszkańcy będą ostatecznie zadowoleni z wyremontowanych miejsc.

Wszystkie projekty zostały opracowane zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami. Uzyskano niezbędne zezwolenia i uzgodnienia w tym Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Każda inwestycja wiąże się zarówno z pozytywnymi jak i negatywnymi opiniami, nie sposób zaspokoić wszystkich oczekiwań mieszkańców. Mamy jednak nadzieję, że ostateczny efekt spotka się z akceptacją większości ludzi – informuje Katarzyna Belka, Naczelnik Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta Żory.

Prace mają zakończyć się pod koniec listopada tego roku.

Oceń publikację: + 1 + 16 - 1 - 78

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~piszczel 2022-06-29
  13:30:22

  25 9

  Oczekiwania mieszkańców od wielu lat są zupełnie rozbieżne od tego co z tym miastem robią jego władze. Ludzie krzyczą o to aby było bardziej zielono, a będzie... bardziej betonowo.

 • ~Topek Karol 2022-06-29
  15:22:11

  24 8

  Niepokojący jest również fakt, że zabytkowy cmentarz z najstarszym obiektem zamieni się w park z nowymi miejscami noclegowymi dla bezdomnych oraz alkoholowych wybryków młodzieży na ławkach. Gdzie po drugiej stronie ulicy jest park.. w remoncie.. oczywiście zmniejszy to prawdopodobnie bezpieczeństwo okolicy Centrum Przesiadkowego (o którym co jakiś czas słychać o kradzieżach, poszukiwanych przestępcach czy pobiciach wieczorową porą). Samo centrum miasta jest po prostu martwe, dlatego inwestycja w mało uczęszczane miejsce jest po prostu nielogiczna.

 • ~Cadssad Bjadas 2022-06-29
  20:25:39

  19 7

  Nie mam słów, aby wyrazić niezadowolenie z tego chorego pomysłu. Z kim bym nie rozmawiała na ten temat każdy jest tego samego zdania beton , brak miejsc parkingowych w centrum i park na cmentarzu .Pogratulować projektantowi .Kto się pytał kogokolwiek z mieszkańców coś na ten temat ?

 • ~Jan Humorek 2022-06-30
  08:33:42

  14 2

  "Wszystkie projekty zostały opracowane zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami."

  szkoda tylko że niezgodnie z logiką.

  city park żory powstały za parkiem - betonoza
  przed parkiem powstaje - betonoza


  mieszkańcy tego miasta już dawno powinni mieć w******e w burmistrza Sochę, który przy każdej inwestycji nie myśli o dobru mieszkańców, tylko o bieznesowych korzyściach (najczęściej własnych).

  Małe, spokojne miasto z cudownymi mieszkańcami zmienia się w jakiś śmieszny zlepek niczym nieskrępowanej, developerskiej betonozy i przeinwestowanych inwestycji turystycznych, doprawionych setką marketów i trujących okolicę stref ekonomicznych. Oczywiście wszystko na kredyt, taki to gospodarz.

  To jest chore, na co my mu pozwalamy.

  Ludzie chcą tanich (naturalnych!) rozwiązań architektonicznych i przestrzennych, mniej ingerencji wielkich firm w nasze spokojne życie, a więcej szans na rozwój małych, lokalnych biznesów!

  mam nadzieję że mieszkańcy w demokratyczny sposób pozbędą się tego tyrana.

 • ~zbyzsek54 2022-06-30
  14:27:49

  10 3

  was to już chyba do reszty pogięło niszczyć zieleń i wszystko zalać betonem? dawniej rynek był chlubą miasta obecny to plac betonowy i jeszcze wam mało,propnuję wyciąć wszystko co zielone zalać asfaltem i betonem może wtedy będziecie zadowoleni,dość tego barbarzyństwa władze miasta do natychmiastowej wymiany!!!

 • ~Henia Michalak 2022-07-18
  01:55:46

  4 1

  Prezydent miasta Żory, uważa się za ,,właściciela,, Żor i od kilkunastu lat pod przykrywką ,,modernizacji,, miasta, poprostu zamienia w ruinę. Tym razem przekroczył wszelkie granice...likwidując zabytkowy cmentarz parafialny z XIX wieku. I gdzie jest w tym przypadku konserwator zabytków!!?? Z drugiej zaś strony większość mieszkańców Żor na to dała mu ,,pozwolenie,, ...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.