Śląski Biznes poleca
Rozliczenie podatkowe z Holandii – jak rozliczyć podatek z Holandii, aby dostać zwrot? Gdzie szukać pomocy na Śląsku?
Musisz wykonać rozliczenia podatkowe z Holandii, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać, jakie dokumenty są potrzebne? Nie martw się, mamy dla ciebie kilka praktycznych informacji, a także wskazówek, gdzie szukać pomocy.
Jak rozliczyć podatek z Holandii? Samodzielnie, czy z pomocą biura podatkowego?
Już na samym początku mamy dla ciebie dobrą wiadomość – jeśli nie wiesz, jak rozliczyć PIT z Holandii, wcale nie musisz robić tego samodzielnie. Rozliczenie podatkowe z Holandii wykona za ciebie holandia.org, biuro rachunkowe, które specjalizuje się w uzyskiwaniu zwrotu podatku z zagranicy. Jego siedziba znajduje się w Gliwicach, dzięki czemu mogą zgłosić się do niej mieszkańcy Śląska. To dla ciebie za daleko? Wszystkie dokumenty prześlij pocztą, nie musisz stawiać się osobiście.
Rozliczenie dochodów z Holandii możesz też przeprowadzić samodzielnie, przy czym, co istotne, możesz to zrobić, mieszkając już w Polsce (nie jest konieczne udanie się do Belastingdienst, czyli do holenderskiego odpowiednika urzędu skarbowego). Aczkolwiek warto zdawać sobie sprawę z tego, z jakimi formalnościami to się wiąże. Podpowiadamy, jak wygląda rozliczenie z Holandii.
Rozliczenie podatku z Holandii w Polsce
Jeśli w danym roku podatkowym uzyskiwałeś dochody w Holandii, lecz twoim miejscem zamieszkania była Polska lub tu mieszkała twoja rodzina (żona, dzieci), będziesz zobowiązany do rozliczenia dochodów holenderskich w polskim urzędzie skarbowym.
Dotyczy to zarówno uzyskiwania środków z tytułu podjęcia stosunku pracy, jak i otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych, świadczenia chorobowego oraz renty lub emerytury. I tutaj ważne są dwie informacje. Po pierwsze, rozliczenia w Polsce możesz dokonywać do sześciu lat wstecz, co oznacza, że możesz ubiegać się o zwrot podatku z Holandii nie tylko za ten roku. Natomiast po drugie, Polska jest członkiem programu automatycznej wymiany informacji o dochodach. W związku z tym nawet jeśli nie wypełnisz deklaracji podatkowej, urząd skarbowy może dowiedzieć się o twoich dochodach z pracy z Holandii i nałożyć na ciebie karę za zatajanie informacji. Jest to jeden z powodów, dla którego nie warto zaniedbywać tej kwestii.
A jak rozliczyć dochody z Holandii w Polsce? Należy wypełnić i dostarczyć:
formularz PIT 36;
załącznik PIT ZG.
Choć mogłoby się wydawać, że ich sporządzenie nie powinno nastręczać zbyt wielu trudności, trzeba uważać na jedną rzecz – wszystkie informacje o dochodach muszą zostać podane w polskiej walucie, czyli w złotówkach.
Rozliczenie PIT z Holandii w Polsce – dokumenty
Podstawowym dokumentem, niezbędnym do złożenia deklaracji, jest karta podatkowa. W przypadku Holandii jest to Jaaropgaaf lub Jaaropgave. Powinieneś otrzymać ją od twojego pracodawcy po ustaniu stosunku pracy lub na koniec roku podatkowego. W przypadku, gdy pracowałeś w kilku przedsiębiorstwach, kartę podatkową wydaje każdy z nich z osobna. Nie masz jej? Nie martw się, możesz zwrócić się z prośbą o wydanie tych dokumentów (jeśli stosunek pracy nawiązywałeś za pośrednictwem agencji, do niej zgłoś się ze wszelkimi formalnościami).
Natomiast w sytuacji, w której otrzymywałeś świadczenia chorobowe, zasiłek dla bezrobotnych, emeryturę lub rentę, powinieneś poprosić urząd, z którego otrzymywałeś świadczenie, o kartę podatkową.
Najczęściej czytane
Najwyżej oceniane
Alert tuZory.pl
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert