zamknij

Biznes

Ruszył e-Urząd Skarbowy. Sprawy podatkowe załatwiaj przez Internet!

2021-02-22, Autor: mk

Załatwienie spraw podatkowych nigdy jeszcze nie było tak łatwe. Od 1 lutego na stronie www.podatki.gov.pl działa serwis e-Urząd Skarbowy z pierwszymi e-usługami dla podatników. Serwis uruchomiony przez Ministerstwo Finansów umożliwia  załatwienie wielu spraw online - bez wychodzenia z domu, na dowolnym urządzeniu, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Reklama

W e-Urzędzie Skarbowym, poprzez usługę Twój e-PIT zostało udostępnione podatnikom zeznanie roczne za 2020 rok. Podatnik, który skorzysta z tej usługi nie musi wypełniać wniosków ani składać deklaracji, aby rozliczyć swój podatek. Zeznanie będzie można zaakceptować lub skorygować np. podając dane małżonka, z którym się rozliczamy, kwotę przekazanej darowizny czy też aktualizując swój rachunek bankowy. Zeznanie będzie można również odrzucić i rozliczyć się samodzielnie.

- Zaletą rozliczeń elektronicznych jest skrócony termin zwrotu nadpłaty, który wynosi 45 dni od daty złożenia (dla zeznań w formie papierowej w dalszym ciągu wynosi on 3 miesiące) - dowiadujemy się.

Czas na złożenie najpopularniejszej deklaracji PIT-37 mamy od 15 lutego do 30 kwietnia 2021 r.

Jeśli dla załatwienia sprawy konieczna okaże się wizyta w Urzędzie Skarbowym, należy pamiętać o wcześniejszym zarezerwowaniu jej terminu. W tym celu należy skorzystać z usługi „Umów wizytę w urzędzie skarbowym”, która wraz z nowym modelem obsługi podatników została wprowadzona w urzędach skarbowych w ubiegłym roku.

- Mają one zapewnić klientom urzędów skarbowych większy komfort załatwiania spraw oraz podnieść bezpieczeństwo podatników i urzędników. Umówienie wizyty pozwala szybko i komfortowo załatwić sprawy w urzędzie skarbowym - bez kolejek i z zachowaniem środków bezpieczeństwa - informuje Urząd Skarbowy.

Uwaga! Nie trzeba umawiać wizyty w urzędzie, aby zostawić dokument w urnie (bez potwierdzenia odbioru) lub otrzymać potwierdzenie na swojej kopii w punkcie podawczym.

Aplikacja „Umów wizytę w urzędzie skarbowym” jest dostępna poprzez stronę:
- www.podatki.gov.pl,
- wizyta.podatki.gov.pl,
- stronę internetową każdego urzędu skarbowego i izby administracji skarbowej.

Wizytę w urzędzie możesz także umówić:
- telefonicznie – zadzwoń do urzędu skarbowego na numer 32 47-88-530
- osobiście – przyjdź do punktu umawiania wizyt w urzędzie skarbowym.

Oceń publikację: + 1 + 5 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (5):
 • ~Oscar 2021-02-22 13:46:56

  Niezła komedia "...Załatwienie spraw podatkowych nigdy jeszcze nie było tak łatwe....." można powiedzieć taki oksymoron. Sam fakt uruchomienia e-Urzędu Skarbowego w XXI wieku raczej nie jest powodem do świętowania lecz stwierdzenia lepiej późno niż wcale. Nie zmienia to też faktu, że przepisy podatkowe wymyślają i egzekwują... no cóż.... "nie ma w słowniku ludzi kulturalnych słów, które mogłyby dostatecznie...." i tu nie dokończę. Bo co z tego, że internetowo mogę wysłać pismo którego dalej nie rozumiem i nie wiem jak wypełnić (a za jakiegoś skrajnego kretyna się nie mam) a za którego złe wypełnienie będę musiał stosować instytucję "czynnego żalu", która już z nazwy pokazuje miejsce podatnika w szeregu.

  2 5
 • ~pav 2021-02-22 14:17:04

  @Oscar Zgadzam sie w 100%. I to nie tylko odnosnie wypelniania dokumentow do US ale kazdej polskiej instytucji! Mieszkam za granica i duzo latwiej mi jest wypelniac dokumenty w moim drugim jezyku niz w ojczystmy. Glownie ze wzgledu na prostote i przejrzystosc formularzy. Musze jednak powiedziec, ze zaobserwowalem duzy postep w tym jak zachowuje sie urzednik w stosunku do petenta. Bardzo na plus.

  6 3
 • ~Oscar 2021-02-22 18:32:36

  pav zgodzę się, że jest ogromna zmiana w stosunku do klienta (nie lubię słowa petent). Szczególnie teraz w pandemii, kiedy można sporo prostych spraw załatwić przez internet. A jak jest już potrzebna wizyta w urzędzie to można się umówić telefonicznie na konkretną godzinę i nie stać w kolejce. To jest paradoks pandemii, że pchnęła nas w XXI wiek.

  2 2
 • ~jedrek 2021-02-22 22:20:22

  @Oscar - już się obudziłeś? W XXI w jesteśmy od 20 lat - nie musi nas nic i nikt tam popychać,

  2 0
 • ~Oscar 2021-02-23 08:51:12

  jedrek przyznaję dobre :) takie rzeczowe i poparte doświadczeniem życiowym, mocno mnie kopnąłeś w mentalne jaja. Ale czas się budzić co ciekawe właśnie w XXI wieku. Szkoda tylko, że jeszcze niektóre instytucje zostały mocno w tyle, patrz artykuł pod którym piszesz komentarze. 20 lat po wejściu w przyszłość, US dał Ci możliwość logowania się w e-Urząd. I to nie dlatego żeby było Tobie łatwo, tylko dlatego żebyś wirusa do nich nie przyniósł i teraz ty i urzędnik możecie trzymać dystans społeczny. Myślisz, że gdyby nie pandemia ktoś by ruszył dupę żeby otworzyć serwis e-Urząd? Albo dał Ci możliwość załatwienia sprawy telefonicznie lub w jakikolwiek inny cywilizowany sposób? No nie sądzę, było by jak wcześniej czyli byle jak.

  2 4

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.