Wiadomości
Śląskie – tu bije nowoczesne gospodarcze serce Polski i Środkowej Europy
Czas na Polskę, czas na Śląskie! Województwo śląskie jest jednym z najbardziej atrakcyjnych pod względem inwestycyjnym regionem w Polsce, Europie, a nawet świecie. To liczący 4,5 mln osób rynek zbytu, o bogatym kapitale ludzkim, wysokiej aktywności inwestorów, z bardzo rozwiniętą infrastrukturą gospodarczą, transportową, naukową i technologiczną, społeczną i turystyczną. Przed regionem kolejny impuls rozwojowy – transformacja energetyczna, która jeszcze umocni wizerunek Śląskiego jako centrum nowoczesnego, innowacyjnego biznesu.
Województwo śląskie już teraz stawiane jest w Europie za wzór rozwoju i wydobywania potencjału gospodarczego. Jego potwierdzeniem jest posiadanie m.in. tytułu Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości na lata 2021-2022 za wybitną i innowacyjną strategię przedsiębiorczości. Województwo śląskie jest w pierwszej dziesiątce europejskich regionów pod względem strategii przyciągania bezpośrednich inwestycji zagranicznych oraz efektywności kosztowej w zestawieniu przygotowanym przez fDi Intelligence na lata 2022-2023 dla Financial Times.
Gospodarka
Województwo śląskie należy do najsilniejszych gospodarczo regionów Polski. Wytwarza się tutaj 12% Produktu Krajowego Brutto (PKB), co daje województwu drugie miejsce w kraju.
Województwo dysponuje licznymi zasobami naturalnymi, do których należą m.in.: węgiel kamienny, złoża cynku i ołowiu, pokłady metanu, gazu ziemnego, złoża margli, wapieni, kruszywa naturalnego, a także wody lecznicze, termalne i mineralne.
Zachodzące od kilku lat procesy restrukturyzacyjne powodują systematyczne zmiany w strukturze gospodarki województwa. W całym przemyśle zmniejsza się udział górnictwa i hutnictwa, branż do niedawna dominujących w gospodarce województwa, wzrasta pozycja przemysłu elektromaszynowego, informatycznego, energetyki, a najszybciej przemysłu motoryzacyjnego i spożywczego. Przyjęta Strategia Rozwoju Województwa Śląskiego „Śląskie 2030” - Zielone Śląskie jeszcze umocniła kierunek zmian w stronę regionu nowoczesnego, przyjaznego mieszkańcom i środowisku.
Strefa ekonomiczna i otoczenie biznesu
Jednym z filarów wysokiej pozycji Śląskiego jest Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE) w której działa już 540 przedsiębiorstw, które łącznie zainwestowały około 44 mld złotych i stworzyły prawie 90 000 miejsc pracy.
Instytucje okołobiznesowe są mocnymi stronami regionu. Są to przede wszystkim agencje rozwoju regionalnego i lokalnego, izby gospodarcze, izby przemysłowe, izby handlowe, cechy rzemieślnicze oraz ośrodki wspierania przedsiębiorczości, doradcze i informacji gospodarczej, a także stowarzyszenia gospodarcze. Podstawowym celem działalności organizacji wspierających przedsiębiorczość jest podnoszenie konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw oraz ich rozwój.
Wśród instytucji i organizacji otoczenia biznesu działających na terenie województwa wymienić można m.in. Regionalną Izbę Gospodarczą, Fundusz Górnośląski, Śląski Fundusz Rozwoju, Izbę Rzemieślniczą oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości oraz Śląską Izbę Rolniczą. Ważną częścią otoczenia biznesu są fundusze pożyczkowe, poręczeniowe, typu venture capital, czy parki przemysłowe i naukowo-technologiczne, powstałe w celu wspierania innowacji w gospodarce i transferu technologii.
Edukacja
Śląskie to drugi w kraju ośrodek badawczo-rozwojowy, do którego należą jednostki i instytuty naukowe, badawcze oraz szkoły wyższe prowadzące samodzielną działalność naukowo-badawczą lub we współpracy z biznesem. Ich działalność ukierunkowana jest przede wszystkim na ochronę środowiska, energetykę, automatykę, elektronikę i budownictwo.
Na terenie Województwa Śląskiego działa 30 szkół wyższych, w tym m.in. uniwersytety, szkoły techniczne, ekonomiczne, pedagogiczna. Do najbardziej znanych uczelni należą: Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Ekonomiczny, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Akademia Sztuk Pięknych i Akademia Muzyczna.
Transport
Śląskie jest regionem , na którego terenie krzyżują się europejskie szlaki transportowe: korytarz III (Berlin – Wrocław – Katowice – Kraków – Lwów) oraz korytarz VI (Gdańsk – Katowice – Żylina). Województwo Śląskie uznawane jest za obszar o bardzo dobrej dostępności transportowej nie tylko dzięki istnieniu głównych szlaków komunikacyjnych, ale także z powodu bardzo dużej gęstości infrastruktury drogowej (drogi ekspresowy, szybkiego ruchu itp.).
W województwie realizuje się około 50% krajowych przewozów kolejowych. Opisując infrastrukturę kolejową na Śląsku należy wspomnieć węzeł kolejowy w Tarnowskich Górach – jeden z największych węzłów kolejowych w Europie. Transport między Bielskiem, Katowicami i Warszawą zapewnia Centralna Magistrala Kolejowa (CMK), a między Katowicami i Gdańskiem Magistrala Portowa, którymi przewożona jest większość towarów z terenu województwa. Przez region przebiegają ważne szlaki kolejowe, z których trzy są zaliczane do międzynarodowej sieci AGC. Sieć połączeń kolejowych jest stale modernizowana i rozbudowywana.
Na uwagę zasługuje również Euroterminal w Sławkowie. Jest to najbardziej na zachód wysunięty punkt styku systemów kolei szeroko- i normalnotorowej, funkcjonującej według standardów europejskich. Terminal posiada wewnętrzną sieć torów kolejowych zarówno o szerokim rozstawie, jak i w standardzie europejskim, tym samym posiada połączenie z systemem przepływu ładunków na osi Azja i Daleki Wschód – Europa Zachodnia. Polski odcinek kolei szerokotorowej stanowi Linia Hutnicza Szerokotorowa, która jest najdalej na zachód wysuniętą linią o prześwicie 1520 mm w Europie.
Jednym z kluczowych elementów transportu lotniczego w województwie jest Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach, który znajduje się około 30 km na północ od Katowic. Korzystają z niego pasażerowie z całej południowej Polski, a nawet z Czech i Słowacji. To drugi co do wielkości port regionalny pod względem obsługi pasażerów i lider w przewozach czarterowych. Lotnisko Katowice od wielu już lat przewodzi w segmencie przewozów towarowych. Na lotnisku w Pyrzowicach obecne są m.in. następujące firmy: DHL Express, UPS, TNT i FedEx. Katowice Airport stanowi również bazę serwisową dla przewoźników jak WIZZ Air i Ryanair.
Turystyka biznesowa
Śląskie jest ważnym ośrodkiem wystawienniczo-targowym i konferencyjnym. W Katowicach corocznie organizowany jest Europejski Kongres Gospodarczy oraz Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw, które są największymi imprezami biznesowymi w Europie Centralnej, tworzącymi przestrzeń do wymiany opinii elit politycznych, biznesowych, naukowych oraz przedstawicieli firm. Katowice stały się również gospodarzem wydarzeń światowych jak Szczyt Klimatyczny ONZ – COP27 czy Światowe Forum Miejskie WUF11.
Materiał oryginalny: https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,slaskie-tu-bije-nowoczesne-gospodarcze-serce-polski-i-srodkowej-europy,wia5-3266-53807.html
Najczęściej czytane
-
Pierwsze urodziny Pałacu Baranowice. W weekend wydarzenia z tej okazji
16743 -
Żory – czyli przykład przemian i ekspansji na drodze do miasta uniwersalnego - od potrzeby obronnej do gospodarczego wzmocnienia księstwa opolsko - raciborskiego.
13588 -
Wszystko jasne. Te projekty zostaną zrealizowane w ramach ŻBO w 2025 roku
7720 -
Tragiczny finał poszukiwań. Znaleziono ciało 43-latka
7154 -
Zaginął mieszkaniec Boryni! Policja poszukuje 43-latka
6119
Najwyżej oceniane
-
Żory – czyli przykład przemian i ekspansji na drodze do miasta uniwersalnego - od potrzeby obronnej do gospodarczego wzmocnienia księstwa opolsko - raciborskiego.
+71 / -4 -
Żory uznane za "Wzorowe Miasto" w Polsce
+68 / -22 -
Żory mają nowego milionera! Trafił "szóstkę" i wygrał ponad 4 mln zł
+13 / -2 -
Rowerzystka wymusiła pierwszeństwo? Jej mąż ma inne informacje. Prosi świadków o pomoc
+14 / -7 -
Żorzanka wjechała rowerem pod samochód. Została przewieziona do szpitala
+12 / -5
Najczęściej komentowane
Alert tuZory.pl
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert