zamknij

Wiadomości

Startuje kąpielisko Śmieszek! Szykujcie się na wodne szaleństwa

2018-06-22, Autor: materiały prasowe

Początek wakacji oznacza także rozpoczęcie sezonu letniego na „Śmieszku”. W tym roku na wszystkich odwiedzających ten urokliwy zakątek Żor czeka nowa piaszczysta plaża, bezpieczne miejsce do kąpieli strzeżone przez ratowników, zupełnie nowe ławeczki i przebieralnie oraz miejsca do grillowania, czy zorganizowania ogniska. Rozszerzona została też oferta wypożyczalni sprzętu wodnego.

Reklama

Gorące, słoneczne dni skłaniają, by poszukać ochłody i odpoczynku nad wodą. W naszym mieście z wodnych szaleństw przez całe wakacje będzie można korzystać na „Śmieszku”. Od tego roku kompleks, którym zarządza Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Żorach ma status kąpieliska. Wyznaczone tam zostały strefy dla umiejących i nieumiejących pływać oraz brodzik dla dzieci. Bezpieczeństwa osób wypoczywających nad wodą strzegą zaś ratownicy. Co ważne, przez cały sezon letni jakość wody będzie kontrolowana. Przed rozpoczęciem sezonu czystość wody w Śmieszku została pozytywnie oceniona przez Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Rybniku.

- W tym roku dla odwiedzających „Śmieszek” przygotowano dodatkową, zupełnie nową, piaszczystą plażę o powierzchni aż 2 500 m2. Wokół obu plaż pojawią się już niedługo nowe ławki i ławostoły oraz przebieralnie - mówi Adrian Lubszczyk z żorskiego magistratu. - Bezpieczeństwa wypoczywających strzec będzie wykwalifikowana ochrona, a wszyscy chętni będą mogli skorzystać z dwóch punktów gastronomicznych, usytuowanych tuż przy plaży- dodaje.

Miłośnicy wodnych szaleństw ponowie będą mogli skorzystać z oferty wypożyczalni sprzętu wodnego, w której można znaleźć: 8 kajaków, 8 rowerków wodnych – w tym 4 zupełnie nowe, a także wielofunkcyjną łódź wiosłową, którą po uzbrojeniu w maszt można wykorzystać jako żaglówkę czy windsurfing. Tegoroczną nowością są robiące prawdziwą furorę deski do pływania sup, czyli deski z wiosłem.

Kąpielisko „Śmieszek” oraz wypożyczalnia będą czynne od 23 czerwca do 31 sierpnia, codziennie w godzinach 9:3018:30, z wyłączeniem dni, w których pogoda nie pozwoli na bezpieczne korzystanie z atrakcji.

W ramach „Akcji Lato” na terenie kąpieliska odbędzie się kilka imprez sportowo-rekreacyjnych pod hasłem „Kierunek Śmieszek”, a wśród nich zabawy, konkursy, turnieje plażowe oraz regaty kajakowe. Sezon letni już w najbliższą sobotę, 23 czerwca rozpoczną Żorskie Wianki.

Oceń publikację: + 1 + 16 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~jasnypieron 2018-06-22
  14:17:14

  16 0

  Panie Adrianie Lubszczyk a co z basenem w Roju? miał być remont od 2018, a w opinii niektórych mieszkańców grozi mu całkowite zamknięcie- co Pan na to? Prawda, półprawda, czy....? Ponoć korty są lekko zarośnięte zieleniną, a boisko do "plażówki" też niezbyt ciekawie się prezentuje- dobrze, że ostatnio był tam turniej....

 • ~piszczel 2018-06-22
  15:32:57

  13 3

  Czyli znowu będzie trzeba jechać do sąsiadów na basen lub pozostaje kąpiel w zupie albo w swojej wannie.

 • ~gestskoczka 2018-06-22
  18:38:40

  13 3

  Uważam że dobrze jest, że mamy Śmieszek. Ale to satysfakcjonuje mniejszość mieszkańców. Byłem tam kilka razy, bardzo przyjemnie mi się spacerowało, ale do wody tam bym nie wszedł. Nawet w upał. Zarówno Śmieszek jak i basen w Roju są daleko od naszych osiedli, ale gdyby były czynne oba, większość mieszkańców naszego miasta wybrałaby basen. I nie tylko dlatego że ma w pobliżu przystanek na autobus do Roju.

  Gdy było głosowanie (po raz ostatni) odnośnie budżetu obywatelskiego, głosowałem za innym projektem, ale większość wybrała remont basenu w Roju. Co się takiego stało, że nie ma już budżetu obywatelskiego i basen nie jest remontowany, pomimo że otrzymał najwięcej głosów. Czy Śmieszek jest po to by nas rozśmieszyć na otarcie łez po zlikwidowanym budżecie obywatelskim?

 • ~Bartosz Banaś 2018-06-22
  18:58:12

  16 5

  Uważam, że Śmieszek ma ogromny potencjał. Warto spojrzeć na Paprocany w Tychach, gdzie podobny staw/jezioro zamieniło się w miejsce odpoczynku nie tylko mieszkańców Tychów ale i okolicznych miejscowości, w tym Żor. Świetna ścieżka wokół zbiornika, duża ilość ławek, duży plac zabaw dla dzieci, kilka malutkich punktów gastronomicznych, czysta piaszczysta plaża, wygrodzone strzeżone kąpielisko, wypożyczalnia sprzętu wodnego, fontanny. Niedużym kosztem (w porównaniu np. do Domu Ognia) można stworzyć mniejszą, ale i adekwatną do wielkości miasta "kopię Paprocan".

 • ~boblas 2018-06-23
  09:25:42

  11 0

  Niestety aby Śmieszek był podobny do innych takich kąpielisk, trzeba by go było odrybić, a na to nie pozwoli PZW, przecież chyba od 7 lat jest to również staw który jest dzierżawiony przez koło wędkarskie nr 102.
  Pamiętam czasy, kiedy jako małe dziecko z rodzicami jeździło się na Gwaruś, tam też strona po której było kąpielisko, nie było stawem do łowienia ryb i woda była całkiem przyjemna.
  Nie zmienia to faktu o którym wspomniała część przedmówców, co z żorskim basenem? Który przecież ma na prawdę duży potencjał!

 • ~gestskoczka 2018-06-24
  06:35:31

  9 6

  Masz rację @boblas. Też tak uważam że Śmieszek powinien zostać stawem z rybami, kajakami, rowerami wodnymi. Zgadzam się również z @Bartoszem Banasiem, że Śmieszek ma dużą szansę na to, by stać się wspaniałym miejscem rekreacji dla mieszkańców Żor i okolic. To można pogodzić: staw z miejscem wypoczynku – budując w pobliżu basen z szatniami i całym zapleczem. Ze ścieżką rowerową wokół Śmieszka. Śmieszek jest oddalony od dużych żorskich osiedli, więc tam trzeba dojechać, a w przypadku budowy basenu i zaplecza, parking byłby mocno ograniczony. Może w związku z tym byłby celowe, by parking był płatny, a do tego miejsca dojeżdżałby autobus BKM. Gdyby tak wydłużyć trasę 01 i 02 w sezonie, autobus z DA jechałby: dworzec kolejowy, ul. Leśna, Śmieszek, Wodną do Pszczyńskiej i do DA.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.