zamknij

Wiadomości

TMMŻ przygotowuje folder poświęcony cmentarzowi przy ul. Klimka. Potrzebna wasza pomoc

2015-06-09, Autor: wk
Informacje o miejscach pamięci narodowej oraz osobach pochowanych na zabytkowym cmentarzu przy ul. Księdza Piotra Klimka znajdą się w folderze „Żyli wśród nas”. Władze Towarzystwa Miłośników Miasta Żory zwracają się więc z apelem o pomoc w identyfikacji grobów w celu dopełnienia publikacji w cyklu wydawniczym „Tworzyli historię Żor”.

Reklama

Głównym celem tego wydawnictwa jest przekazanie informacji i zachowanie dla potomnych dziedzictwa kulturowego żorskiej nekropoli wraz z ich architekturą. – Istotne jest także rozpowszechnienie wiedzy i utrwalenie pamięci o ludziach pochowanych na tym cmentarzu, którzy swym zaangażowaniem społecznym, pracą na rzecz miasta i jego mieszkańców oraz dokonaniami w różnych dziedzinach życia zasłużyli się dla Żor, tworząc razem z innymi ludźmi historię naszego miasta – słyszymy od przedstawicieli TMMŻ.

Jak zapowiadają miłośnicy Żor, folder będzie swoistym przewodnikiem po cmentarzu i będzie zawierał informacje o pomnikach, nagrobkach, grobowcach, mogiłach, a także innych ciekawych elementach XIX-wiecznej klasycystycznej oraz XX-wiecznej neogotyckiej architektury cmentarnej. Opublikowane zostaną w nim też krótkie notki biograficzne spoczywających na cmentarzu osób, a uzupełnieniem będzie informacja o zabytkowych drzewach i roślinności cmentarza. Ponadto folder wzbogacą grafiki, zdjęcia, źródła historyczne i tematyczne sentencje.

W celu identyfikacji grobów osoby, które posiadają krewnych lub znają osoby pochowane na tym cmentarzu proszone są o kontakt telefoniczny ze Stanisławem Szwarcem, wiceprezesem Towarzystwa Miłośników Miasta Żory, pod numerem telefonu 502 377 606.

Oceń publikację: + 1 + 7 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (3):
  • ~ 2015-06-09
    12:34:36

    13 0

    Gratuluję pomysłu TMMŻ. Mam nadzieję, że opracowanie powstanie. Na chwilę obecną to jedno z bardziej zapomnianych żorskich miejsc. Nekropolia, która powinna być naszą wizytówką, w końcu można w niej znaleźć żorskie korzenie, stoi zarośnięta trawą. Oprócz dwóch pomników: Powstańców Śląskich i Żołnierzy Wyklętych oraz nielicznych nagrobków, którymi opiekują się rodziny, większość jest zaniedbana. Na cmentarzu swój pochówek miało wielu wybitnych żorzan, np. Jan Gajda - żorski poeta i bojownik o polskość Śląska, który w naszym mieście nie ma nawet swojej ulicy...

  • ~Pawel 2015-06-17
    16:46:40

    1 0

    Panie Robercie, a czy widział Pan ten biuletyn zrobiony dla cmentarza przy ul. Nowej? Znalazło się w nim miejsce dla komunistów z PZPR-u, a zabrakło miejsca dla takich postaci jak por. Wiktor Kania lub ppor. Franciszek Wojtek. Tego pierwsze na pewno Pan zna, a ten przed wejściem na cmentarz jest wymieniony na tabliczce. Znaleziony grób przez chłopaków z Narodowych Żor stoi pusty, bez żadnego znicza. A kim była ta postać? Jedynie na forum historyków była wzmianka, że był żołnierzem AK i działał u nas w regionie... Niestety o nich TMMŻ nie chce pisać... Na dodatek jak poszedłem raz do TMMŻ poprosić o 3 poprzednie biuletyny, to powiedzieli, że nie mają, a widziałem jak ze mną weszła starsza Pani, to wyszła ze wszystkimi trzema.

  • ~ 2015-06-18
    14:43:36

    1 0

    Panie Pawle, bardzo się cieszę że Pan wyraził swoje zdanie. Myślę, że pozytywną informacją jest fakt, by taki folder powstał. Inna kwestia jest sprawić, by był rzetelny i merytorycznie dobrze przygotowany. Myślę, że w dużej mierze zależy to od nas, jak on będzie wyglądał i jak podejdzie do tego faktu TMMŻ. Myślę, że trzeba sprawdzić, kto odpowiada za przygotowanie informatora i następnie do tej osoby/ludzi dotrzeć z własnymi informacjami, by po raz kolej ny nie powtórzyła się sytuacja z Cmentarza przy ul. Osińskiej. Jeżeli natrafimy na opór (choć mam nadzieję, że taka sytuacja nie będzie miała miejsca), to trzeba będzie takie przypadki nagłaśniać, pisać o nich np, na portalu TuZory. Mam nadzieję, że nagłośnienie tej nowej inicjatywy ma posłużyć własnie temu by różne środowiska udzieliły wsparcia informacyjnego dla osób odpowiedzialnych za napisanie informatora. Chciałbym wierzyć, że czasy pisania na zamówienie, z pomijaniem ważnych osobistości dla historii Żor (Jan Gajda, Wiktor Kania, i inni) bezpowrotnie minęły. Każdy z nas musi się zastanowić, czy posiada informacje dotyczące osób, które miały wkład w tworzenie historii Żor i te informacje przekazać do informatora.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś szczęsliwy w Żorach?




Oddanych głosów: 1079