zamknij

Wiadomości

#TrashChallenge dotarł do Żor. MOK i MOSiR sprzątają miasto ze śmieci!

2019-04-16, Autor: maj

#TrashChallenge dotarł do naszego miasta. Wczoraj pracownicy żorskiego MOKu z pomocą zuchów zebrali 44 worki śmieci, a po akcji nominowali żorski MOSiR, który również przyjął wyzwanie!

Reklama

Na początku marca jeden z użytkowników portalu społecznościowego Reddit wrzucił zdjęcie zaśmieconej okolicy, a następnie już posprzątanej. I tak się zaczęło. Internauci z całego świata przyjmują wyzwanie pod hasłem #TrashChallenge i sprzątają swoją okolicę. Postępują dokładnie jak twórca tej akcji. Odzew jest bardzo duży, włącza się w nią coraz więcej osób. Ludzie, organizacje, które angażują się w #TrashChallenge i wrzucają zdjęcia do portali społecznościowych, nominują osoby, organizacje, grupy społeczne do uprzątnięcia swojej okolicy.

- Jest to mądre ekowyzwanie, które ma szanse przynieść realne owoce – poza klikami, odsłonami i lajkami, rzecz jasna. Miasta które na chwilę obecną podjęły wyzwanie to Kielce, Katowice, Jaworzno, Rybnik, Chełm, Pszczyna, Kołobrzeg, Tuliszków, Gniezno, Sławków, Bytom, teraz dołączyły Żory, które wzbogaciły swoją inicjatywę o segregację zebranych śmieci. Dzięki temu znaczna część zebranych odpadów trafi do powtórnego przerobu lub zostanie zagospodarowana w bardziej ekologiczny sposób - mówi Elżbieta Koczar z Miejskiego Ośrodka Kultury w Żorach.

W poniedziałek 15 kwietnia, w ramach I Rodzinnego Pikniku Ekologicznego, Miejski Ośrodek Kultury wraz z radną Anną Nowacką z Gromadą Zuchową "W stronę Słońca", przedstawicielami Młodzieżowej Rady Miasta i chętnymi wolontariuszami posprzątali okolice ulicy Dworcowej, teren zielony pomiędzy SP 16 a Castoramą, staw przy I Zespole Szkół Ogólnokształcących oraz uporządkowali teren pod projekt ekologiczny, który będzie miał miejsce już w niedalekiej przyszłości, przy ul. Powstańców 4.

Jak informuje Miejski Ośrodek Kultury, który jest organizatorem sprzątania, Zakład Komunalny Żory dostarczył wszelkie potrzebne materiały: kontener, worki na odpady i rękawice robocze, a po akcji zabrał śmieci na wysypisko. Koszt odbioru odpadów pokryła Fundacja Folwark pod Lipami oraz Kontrapunkt.

- Żory to nasza mała ojczyzna, nasze miejsce na świecie. Dbajmy o nie wspólnie! Zaproście przyjaciół, sąsiadów, znajomych i zorganizujcie akcję sprzątania naszego miasta w swojej okolicy - apelują organizatorzy.

Ponad dwudziestoosobowa grupa wolontariuszy zebrała 44 worki śmieci. Tuż po opublikowaniu zdjęć, zaprosili do akcji MOSiR Żory, który już podjął wyzwanie #TrashChallenge i też posprząta wybraną okolicę.

Oceń publikację: + 1 + 13 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (2):
 • ~Rej 2019-04-16 14:19:46

  Brawo!!! Super inicjatywa :-)

  5 3
 • ~gestskoczka 2019-04-16 16:15:05

  Na Zachodzie mają wiele dobrych pomysłów które warto mądrze – nie małpiarsko – przeszczepiać na polski grunt. Pomysł ze zbieraniem śmieci i fotografowaniem się na ich tle jest tak samo „hurra-genial” jak akcja „Icek Bukiet...” (czy jakoś tak po angielsku) – polegająca na oblewaniu się lodowatą wodą, nagraniu tego i wrzuceniu do internetu, oraz wskazaniu następnego, do tego szlachetnego czynu.

  Była rewolucja śmieciowa, śmieci miało nie być, wszyscy płacimy za wywóz śmieci. Ja w tym roku w sunie zapłacę 379 zł za dwie osoby za wywóz śmieci. Do lasu ich nie wywożę, ale ktoś to robi. Więc ta rewolucja śmieciowa nie polegała na tym że ma być czyściej, ale na wyciągnięciu więcej pieniędzy od mieszkańców.

  Tamten pomysł szybko zaniechano, moda na ten „trasz-cośtam” przeminie, a śmieci zostaną.

  Żory to również moja mała ojczyzna, chciałbym aby była piękna i czysta. Ale to nie powinno polegać na akcjach wymyślonych dla jaj, ale na kulturze osobistej, na mądrych przepisach i zarządzeniach.

  10 5

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy obawiasz się koronawirusa?Oddanych głosów: 2634