zamknij

Wiadomości

Uczniowie mieli problem z dojazdem do szkoły. Od wczoraj obowiązuje nowy rozkład jazdy

2023-09-26, Autor: KB

Wczoraj (25 września) zostały wprowadzone korekty do rozkładu jazdy autobusów komunikacji miejskiej w Żorach. Informacja o nowym rozkładzie pojawiła się jednak późno, a niektórzy uczniowie nie byli w stanie dojechać na 8:00 do szkoły. Z problemem zwrócili się do nas czytelnicy. Otrzymaliśmy odpowiedź w sprawie małego zamieszania.

Reklama

Wczoraj (25 września) zgłosiła się do nas jedna z matek dziecka uczęszczającego do szkoły z informacją, że zmieniono rozkład jazdy autobusów, ale nie było nigdzie o tym żadnej informacji. Na przystankach wiszą stare rozkłady jazdy, a informacja na stronie Urzędu Miasta w Żorach pojawiła się po godzinie 10:00. Dzieci natomiast miały problem z dojazdem do szkoły na godzinę 8:00

Od dziś znów miasto zmieniło rozkład jazdy, ale nie dokonało żadnej wzmianki na ten temat i dzieci jadące np. 06 nie zdążyły już na 8.00, bo nikt nie zapowiedział, że autobusu w okolicy godz 7.30 nie ma. Na przystankach stare naklejki. Według nowego rozkładu autobus miał jechać również 8.28 i tego autobusu też nie było - pisze jedna z czytelniczek.

Co ciekawe, autobus jadący według nowego rozkładu również nie pojawił się na przystanku o wyznaczonej godzinie.

Co na to Urząd Miasta w Żorach?

Naklejki z aktualnym rozkładem jazdy autobusów mają pojawić się w najbliższym czasie. Informacja o zmianie rozkładu pojawiła się na stronei internetowej Urzędu Miasta w godzinach porannych, ale później niż obowiązujące już zmiany w kursowaniu autobusów.

Informacja o zmianie rozkładu jazdy została zamieszczona w dniu 25 września, w godzinach porannych; jest to spowodowane koniecznością nagłej aktualizacji informacji odnośnie zmian. W ciągu kilku najbliższych dni etykiety z nowymi rozkładami jazdy zostaną wywieszone na przystankach - mówi Sebastian Faucz, podinspektor w Wydziale Promocji, Kultury i Sportu w Żorach.

Których lini autobusowych dotyczy zmieniony rozkład jazdy?

Zmiany, które weszły w życie z dniem 25 września br., dotyczą linii 03, 05 i 06. W przypadku linii 03, w dni robocze szkolne przywrócony został kurs o godz. 6:24 z pętli w Osinach; dodatkowo, od dnia 26 września kurs ten został wydłużony do Krzyżowic. Zmiany na linii 05 obejmują uruchomienie dodatkowej pary kursów około godziny 7:00, na trasie z Centrum Przesiadkowego do osiedla Gwarków i z powrotem, celem rozwiązania problemu przepełnienia autobusów na trasie z Roju do centrum miasta. Oprócz tego, na linii 06 zostały dokonane zmiany w postaci połączenia dwóch kursów po godzinie 7:00 z Baranowic oraz przesunięć godzin odjazdów, w celu usprawnienia dojazdu pasażerów z Szoszów do centrum na godzinę 8:00 - dodaje Sebastian Faucz.

Do Urzędu Miasta wpłynęły natomiast informacje o tym, że autobusy nie pojawiły się na przystankach według nowych godzin rozkładu jazdy.

Otrzymaliśmy pojedyncze uwagi dotyczące braku realizacji wspomnianego w pytaniu kursu, sytuacja ta ma najprawdopodobniej charakter jednorazowy. Jednakże, w przypadku powtarzania się tego typu zdarzeń będziemy kontaktować się z przewoźnikiem, celem wyjaśnienia zaistniałej sytuacji - dodaje podinspektor w Wydziale Promocji, Kultury i Sportu w UM Żory.

Oceń publikację: + 1 + 8 - 1 - 8

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (4):
 • ~minges 2023-09-26
  19:33:08

  5 3

  No to dziwne, bo sprawdzałem rozkład w niedzielę na stronie internetowej i była informacja jak byk, że jeden rozkład obowiązuje do niedzieli, drugi - nowy - od poniedziałku. Sprawy z autobusami to co innego - powinny jechać wg nowego rozkładu, ale informacja na stronie była.

 • ~Arteks 2023-09-28
  14:22:40

  1 5

  @minges - ja współczuję mieszkańcom Żor tej alibi-komunikacji. Wycinanie kursów w godzinach szczytu to rzecz niespotykana poza Żorami. Przepełnienie? Wystarczy wprowadzić normalny miejski tabor, a nie minibusy które sprawdzają się w mało zaludnionych gminach wiejskich... Wystarczy zwiększyć finansowanie komunikacji zamiast chować głowę w piasek i po cichu wycinać kursy. Nieaktualne rozkłady na przystankach? To przykład na braki organizacyjne. W GOP odpowiada za to ZTM, w Rybniku KMR, w Jastrzębiu MZK. A w Żorach UM uważa, że można coś robić taniej bez takich instytucji jak organizator przewozów - aby ostatecznie z niczym sobie nie radzić... U waszych sąsiadów: elektrobusy, autobusy przegubowe, dobre częstotliwości kursowania, nowa zajezdnia, pierwsza na Śląsku stacja wodorowa, a wkrótce wodorowce. A u was problem z... aktualnymi wydrukami rozkładów na przystankach. Ile lat jeszcze musi upłynąć aby Żory dojrzały do miejskich standardów?

 • ~minges 2023-09-28
  16:32:54

  4 0

  Cześć Arteks :) Widać pojęcie o komunikacji w Żorach masz takie, jak osoby, które nie oglądały jakiegoś filmu albo nie czytały jakiejś książki, a mówią o nim / o niej, że to wielki gniot. Także trzymaj się, wszystkiego dobrego dla Ciebie.

 • ~Arteks 2023-09-29
  12:52:24

  1 3

  @minges - a nie miałem racji, że pojazdy BKM są za małe i nie nadają się do miasta, nawet tej wielkości co Żory? Mam odwrotną propozycję do twojej. Pojeździj autobusami chociażby po Śląsku i zobacz sobie poziom rozkładów, taboru, przystanków, tablic przystankowych w innych miastach. A potem sam sobie powiedz że "Żory są w czarnej dziurze"... jeśli chodzi o poziom transportu publicznego. I tak jest od lat...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś szczęsliwy w Żorach?
Oddanych głosów: 1157